sub

Információk, érdekességek

Minden szó számít: az értő és nyílt kommunikáció a kulcs a rákból gyógyult gyermekek sikeres beilleszkedéséhez!

2015. október 11.

Az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány célja az, hogy a beteg gyermekek esélye növekedjen a gyógyulásra, és teljes életet élhessenek. Jó hír, hogy bár évente 1500-2000 daganatos gyermek küzd Magyarországon az életéért, megfelelő kezeléssel már 75%-uk sikeresen gyógyítható. A hosszú és megterhelő felépülés után viszont az is kiemelten fontos, hogy lelki sérülés nélkül tudjanak visszailleszkedni a társadalomba. Ehhez azonban támogatásra van szükségük!

Az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány kiemelkedő támogatóként nem csupán a magyarországi gyermekonkológai hálózat nyolc kórházának anyagi támogatása mellett kötelezte el magát, hanem létrehozta családtámogatási programját is, amellyel a társadalmi integrációra is fölhívja a figyelmet. Az Alapítvány célja, hogy a társadalom egészséges tagjaival megismertesse az empátia, a tolerancia és a társadalmi elfogadás fontosságát. Az Alapítvány alapvető kötelességének érzi az elesettek segítését, amelyhez a társadalom egészének kell összefognia; erőfeszítései csak így lehetnek sikeresek.


Orrszívó porszívó nélkül

2015. október 10.

Orrszívó porszívó nélkülA gyermekek közösségbe kerülése kapcsán kialakuló náthás,köhögős betegségek, az utóbbi években nagyon gyakorivá váltak.

Az a klinikai gyermek fül-orr-gégészeti munkacsoport, ahol két évtizeden át dolgoztam, Miriszlai professzor irányításával ennek a betegségsorozatnak a gyógyítását és megelőzését tűzte ki célul. Professzor úr felismerte, hogy a banális náthának tűnő betegség elhúzódásáért több tényező felelős:

1. Az egyik és legfontosabb az, hogy a gyermekek megfázásának vélt vírusos náthája nem szűnik meg a szokásos módon egy hét alatt, hanem bakteriálisan felülfertőződik.

A gyermekek orrfújása többnyire nem elég hatékony és a bennrekedt váladék miatt egy szövődménysorozat veszi kezdetét.

2. A közösségekbe félig-meddig gyógyultan visszakerülő gyermekek egymásnak átadják azokat a kórokozókat, amelyek nem pusztultak el az antibiotikumos kezeléstől. Ezek az általam csak „tízpróbásnak” nevezett baktériumok nagyon sok fülbetegség és légúti betegség előidőzői, fenntartói. Klinikai munkacsoportunk vezetője rájött arra, hogy az orrváladék mechanikus eltávolítása, leszívása a legfontosabb teendő az orrban, és a melléküregben elszaporodott kórokozók ellen.


A mesék varázslatos világa

2015. október 07.

A mesék varázslatos világa

A napokban egy izgalmas előadáson vettem részt, amely újra felhívta a figyelmemet valamire. Mégpedig arra, hogy nem szabad elfelejteni a meséket, és a csodákat. A mai világban már a gyerekek is hallanak a valóságról, melyben a továbbtanulás fontos, és vigyázni kell az idegenekkel, és van lakáshitel, válás, amelyben sokszor “meg kell tudniuk az igazságot a szüleikről, hogy valóságosan lássák őket”.

És azt is sokszor hallom, hogy a gyerekeknek “nem szabad hazudnunk, ezért is fontos már nagyon korán mindenről felvilágosítanunk őket”. Valahogy annyira a kézzel fogható, realista, intellektuális, anyagi világra koncentrálunk, hogy kimarad a gyerekek életéből a mese. És ez nem csak azt jelenti, hogy lemaradnak gyerekkori hiedelmek és kedves történetek ismeretéről, hanem sokkal fontosabb életbölcseleteket, vagy akár képességeket szalasztanak el.

Először is szeretném tisztázni, hogy mit is értek mese alatt. Elsősorban az olvasott népmesékre, varázsmesékre, állatmesékre, csalimesékre gondolok. Emellett szinte maguktól kerülnek be Andersen vagy Grimm-féle, vagy más hasonló ismert írott mesék. Modernebb mesék is ide tartozhatnak, mint a Harry Potter, vagy akár olyanok is, amelyeket mi magunk kreálunk a napi történések vagy saját élmények átdolgozására.

Mindegyik mese kicsit másképp működik

Boldizsár Ildikó például emiatt inkább mindenkinek a saját népmeséjét ajánlja, mely olyan szimbólumokban, olyan ősi erőkben gazdag, melyet tudat alatt sokkal jobban megélünk, megértünk. Hiszen a mi népünk, a mi vérünk történetei. A jungi archetipikus tartalmakhoz hasonlítható, mely mindannyiunkban ott van, és érthető, pedig sosem tanultunk róla.


Alvás közben tanulnak az egyévesek

2015. október 04.

egyévesekEgy egyéves gyermeket sok esetben nem könnyű alvásra bírni, gyakran az etetőszékében gyorsabban elalszik, mint a kiságyában. Bármennyire nehezen is megy az (el)alvás, a fejlődésben nagyon lényeges szerepe van az alvással töltött időnek. 

Az agykutatók többsége vallja, hogy alvás közben az agy a megélt élményeket „lebontja” és beépíti a tudatba oly módon, hogy azt a már meglévő ismeretanyagba integrálja. A folyamat során az idegsejtek közötti, korábban már kiépült összeköttetések erősödnek meg, új, sejt közötti kapcsolatok alakulnak ki, és néhány meglévő lebomlik. Más szavakkal úgy is mondhatjuk, hogy a megélt élmények hatására újra és újra áthuzalozódik az agy idegsejtekből felépülő bonyolult hálózata.

A kisbabák agya alvás közben olyan általános kategóriákat képez, ami során az ébrenlét tapasztalatai és élményei tudásanyaggá válnak.

A Max-Planck Intézet és a Tübingeni Egyetem kutatóinak az eredményei igazolják, hogy a kilenc és tizenhat hónapos kisgyermekek az alvásnak köszönhetően a tárgyak nevét jobban meg tudják jegyezni. Sőt, alvást követően az elsajátított szavakat könnyebben alkalmazzák hasonló tárgyakra vonatkozóan is.


Orrocskák, fülecskék

2015. október 02.

Orrocskák, fülecskékA kisgyermeket nevelő családok mindennapos gondjai közé tartozik a szűnni nem akaró nátha és köhögés, sőt egyre több gyermeknél tapasztalják, hogy a hurutos állapot kapcsán gyengült a hallása. A gyermek betegsége miatt érzett izgalom sokszor megnehezíti az ápolásával, gondozásával kapcsolatos teendőket. Ehhez szeretnék segítséget nyújtani néhány olyan kérdés megválaszolásával, amellyel naponta találkozom a rendelőmben.

Fültisztítás

Az egyik leggyakoribb kérdés a fültisztítással kapcsolatos. Hogyan és mikor tisztítsuk a gyermek fülét?

Azt tanácsolom, hogy az egészséges kisbaba fülét csak a külső részeken tisztítsák naponta. A fültisztító pálcikát ne dugják a hallójárat mélyébe, csak a fülkagyló külső részén lévő redőt tisztítsák vele. Ha fürdetéskor víz kerül a hallójáratba, az a törülköző összecsavart sarkával kiitatható. A kisgyermek hallójárata olyan szűk, hogy a vattás pálcával mélybe nyomhatjuk az ott termelődő fülzsírt, és onnan igen nehéz eltávolítani.

A túlzott tisztogatás károsítja a bőr védőrétegét. Megváltoztatja a védelmet jelentő savas kémhatást, és ezzel kedvez a gyulladások kialakulásának. Remélhetőleg hamarosan kapható lesz a patikákban a savköpeny regenerálódására kifejlesztett savanyú kémhatású zselé hallójáratvédő fülcsepp változata.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...191192193...279