sub

Információk, érdekességek

Példamutatásból jeles

2017. május 18.

Az egész életmódod lenyomata a gyermeked. Az egyik lányom ügyvéd akar lenni, a másik korábban edző, most már mind a kettő mind a két szakmát szeretné, a harmadik még kicsi ahhoz, hogy eldöntse. Látták, mikor tanultam a jogi szakvizsgára. Látják mikor edzést tartok, és a triatlon mellett már bekönyörögték magukat hozzám muay thai edzésre ők is. A gyerekek utánozva tanulnak. A kicsi rendszeresen felpróbálja az érmeimet, tegnap azzal ment oviba, mások nyaklánccal járnak, de ízlés kérdése. Mikor megkérdem, mit csinál, azt válaszolja: "Kipjóbájom". Kíváncsian nézek más édesanyákat, vajon jó úton járok-e, másoknál hogy működnek a fentiek. És mindig megnyugszom. A gyerekek utánozva tanulnak... 

 

Rátaláltam egy példaértékű edzőre, aki elsősorban édesanyák számára nyújt segítséget. Sebeők Sarolta sokak számára ismerős lehet, a Magyar Szabadidősport Szövetség által szervezett Mindennapok bajnokai pályázaton a nemrégiben bemutatott Lyme-kórból tünetmentessé vált bajnokom előtt végzett, már én is többször emlegettem őt korábban. 
 
Saci, Te édesanyaként, kitartó munkával váltottál életmódot. Mesél erről nekünk kicsit, mi motivált az életmódváltásra, mennyi idő alatt, hány kg-tól szabadultál meg, kik segítettek ebben Téged? 
Köszöntöm a kedves olvasókat! Két gyermekem van, amikor a kisebbik 3 éves lett, azaz hamarosan 6 évvel ezelőtt egy fénykép láttán döntöttem úgy, hogy meg kell változtatnom az életemet. Az első 9 hónapban szabadultam meg 10 kilótól, ezt mozgással, a cukor és a liszt kizárásával értem el. Ezután már a futást saját testsúlyos gyakorlatokkal is kiegészítettem, még szigorúbb és tudatos étkezésbe kezdtem, mely eredményeként további 5 kilót fogytam. A szám ugyan nem sok, a centik azonban sokat jelentettek. A tükör és a ruháim voltak a kontrollom. A férjemet tudom segítségként felhozni, mert míg én sportoltam naponta 1-2 órát, addig ő volt a gyerekekkel. Az étrendeket, az edzéseket én saját magam találtam ki. Jártam csoportos edzésekre, köredzésre, ahol persze volt edző is. Megszeretve ezt az életformát az első év elteltével úgy döntöttem, hogy elvégzem az edzői iskolát, majd ezt követte a táplálkozási tanácsadói tanfolyam is. 

Hogyan vizsgálják a kromoszóma-rendellenességeket a várandósság alatt?

2017. május 17.

A babavárás egy nő életében talán az egyik legszebb időszak, minden izgalom és aggódás ellenére. Vajon minden rendben van? Egészséges a magzat? Megfelelő ütemben fejlődik a kicsi? A kérdések megválaszolása érdekében a kilenc hónap alatt ultrahang- és szűrővizsgálatok sora vár a kismamákra. Nézzük, hogy milyen modern diagnosztikai eljárások érhetők már el hazánkban is, amelyek az egyik leggyakoribb kromoszóma-rendellenesség, a Down-kór magzati szűrésére szolgálnak.

A modern ultrahangos és biokémiai szűrővizsgálatoknak köszönhetően ma már a várandósság elején választ kaphatnak a kismamák az őket foglalkoztató egyik legrettegettebb kérdésre: egészséges-e a magzat? A legtöbb leendő anyuka a fejlődési rendellenességek miatt izgul, amelyek közül az egyik leggyakrabban előforduló a Down-szindróma. Ez a veleszületett kromoszóma-rendellenesség, amely a 21. kromoszómatöbblete miatt jön létre, értelmi fogyatékossággal jár, illetve különböző testi rendellenességekkel is társulhat. A modern és innovatív szűrővizsgálatoknak köszönhetően azonban már a legtöbb esetben a várandósság elején fény derül erre a problémára.

„A várandósság 12. hete környékén végezzük el a kötelező, első genetikai ultrahangvizsgálatot, amelynek során megmérjük a magzati tarkóredő-vastagságot, megnézzük, hogy kifejlődött-e az orrcsont és egyéb más tényezőket, amik a rendellenességek esetleges előfordulására utalhatnak” – mondta el Dr. Tidrenczel Zsolt, a Czeizel Intézet szülész-genetikusa, aki hozzátette, hogy a kötelező ultrahangvizsgálatok mellett más, korszerű vizsgálati módszerek is léteznek.


Agresszió kisgyerekkorban – Mikortól várható el az önkontroll? (2.)

2017. május 16.

Lehetséges kordában tartani az indulatokat?

  • A hierarchia alapján

Több elmélet is létezik arra vonatkozóan, hogy miért és hogyan tudunk úrrá lenni az indulatainkon. Az egyik ilyen felfogás szerint evolúciósan megéri, hogy – akár az állatvilágban is – az agresszió korlátozás alá kerüljön. Persze ezt megelőzi egy úgynevezett hierarchia harc, mely végén kialakul egy dominancia rendszer, amelyhez alkalmazkodnak az együttélés könnyebbé tételének érdekében. Így ebben a hierarchiában mindenki ismeri a helyét, hogy ki-kivel hogyan léphet interakcióba, kinek „hol a helye”. Agresszív viselkedést ezután a ranglétra alján levő egyedek nem tanúsíthatnak, csak az ő alattuk levők felé.

  • Társadalmilag elfogadott módon

Egy másik elmélet szerint a frusztráció okozta indulatot ha ártalmatlan módon ki tudja élni a személy, valamilyen társadalmilag elfogadható módon, akkor az átélt katarzison keresztül csökken a benne rejlő agresszió.

Így például ha az ovistárs megütése, vagy a szülőnek való visszakiabálás helyett a gyermek vagy felnőtt céltáblára lőhet, vagy bokszzsákot üthet, akkor a benne rejlő indulat csökkenni fog. Ezzel kapcsolatos bizonyítékok nem egyértelműek, mégis mind a terapeuták, mind a laikus emberek előszeretettel alkalmazzák ezt a technikát.


Agresszió kisgyerekkorban – Mikortól várható el az önkontroll? (1.)

2017. május 15.

Ha korlátokba ütközik, az bizony ellenállást szül mindenkiben. Az agresszióban azonban ott a másik érzelmeinek semmibe vétele, az önérdek véghezvitelének mindent elsöprő vágya. Ezekkel az impulzusainkkal azonban meg kell tanulnunk megküzdeni. Többek között ez is a gyermekévek feladata.

Mi az agresszió?

Elsőre mindenkinek a fizikai agresszió jut eszébe a szó hallatán. Egy indulatos gyerek verekedése, egy akciófilm lövöldözései, vagy harcok, ütések, rúgások és rosszindulat. Az agresszió alatt minden olyan cselekedetet érthetünk, amely a másik személyének, érzéseinek figyelembevétele nélkül teszünk azért, hogy nekünk jobb legyen. Akár egy közvetlen cél elérésére, akár összetettebb érdek megvalósítására – mint hatalom, dominancia, uralkodás, bosszú – irányul. Tehát az erőszakos cselekedetben meg kell nyilvánulnia annak, hogy más személynek fájdalmat akar okozni, vagy a saját érdekét akarja érvényesíteni a másik kárára.

A kisgyerekek (2-3 éves korban) vagy a kisóvodások (3-4 éves korban) körében is megfigyelhető, hogy erőszakosan reagálnak feszült helyzetben: elveszik, amire szükségük van, vagy megütik a testvérüket, ha elvették tőlük a játékot. Emögött azonban nem a rosszindulat áll, nem a bántás a cél!

Az agresszió az ember előtt megjelenő akadály miatti dühből, frusztrációból fakad. Indulati töltete van, és megjelenése természetes. Azonban a társadalomba, vagy bármilyen szociális közegbe való alkalmazkodáshoz szükséges az agresszióval való megküzdés. Jelentős különbségek lehetnek aközött, hogy ki, hogyan fejezi ki, ki-hogyan küzd meg a benne megjelenő erőszakos impulzussal.
Emiatt az agresszió gátlásához fontos megérteni, hogy az erőszakos viselkedést mi irányítja, mi mozgatja a gyerekeket ilyenkor, illetve az adott életkorban mi az elvárható.

Járjunk most ennek utána!


Adjunk-e (mézes) teát a bébiknek?

2017. május 08.

„Kislányom, nem lesz szomjas az én drága kis unokám, ha csak anyatejet kap? Én annak idején teát is adtam neked… Sőt, a nagyikád néha még mézet is kevertetett bele, hogy jó édes legyen!” – mondja a nagymama az újdonsült anyának. Lehet hallgatni erre az anyai tanácsra? Dr. Budai Marianna segít eligazodnunk.

Változnak az idők, és vele együtt a csecsemőtáplálási szokások is. Bár ötletekből senkinél nincs hiány és a nagyszülőktől, szomszédoktól, barátnőktől bőven kap tippeket minden kismama, nem árt óvatosnak lenni ezekkel!

Az újszülöttek és csecsemők legtökéletesebb étele és itala az anyatej

Az anyatej az éhséget és a szomjúságot egyaránt csillapítja. A bébiknek 4-6 hónapos korukig, a hozzátáplálás megkezdéséig egyéb folyadékokra nincs szüksége. Kivételes eset a nyári hőség, amikor a kiszáradás megelőzésére – az anyatej mellett – tiszta, kiforralt és lehűtött szénsavmentes vízzel is lehet kínálni a babákat.

Éjszakai “teáztatás”?

A bébik – egészségesen – felnőnek tea nélkül, és a szüleink és nagyszüleink korában divatos rendszeres „teáztatás”, éjszakai teával itatás szükségtelen.
Vannak persze jól bevált, régóta használt gyógyteák (pl. kamilla, édeskömény, csipkebogyó), amikre a csecsemők bizonyos betegségei esetén szükség lehet.

A teákkal szemben a víz favorizálása nem véletlen; a tiszta víz kitűnő szomjoltó tulajdonságú, nem okoz fogszuvasodást a tejfogaknál vagy a még ki sem bújt fogaknál. Napjaink ízekkel, illatokkal „felturbózott” étel- és italkínálatában kifejezetten előnyös, ha a gyermekek nem szoknak hozzá már kiskorukban ahhoz, hogy mindennek íze, színe, illata van; ez segíti a későbbi egészséges táplálkozási szokások kialakítását is.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...165166167...294