


Információk, érdekességek
A szervezet jelez, csak nem figyelünk rá
2013. január 12.
Betegeimmel beszélgetve egyre többször tapasztaltam, milyen fontos a személyes kapcsolat. Hamarabb és jobban gyógyul a test, ha az ember lelke is simogatva van. A fájdalom és betegség estén nem csak a test elesett, hanem maga az ember is. Ha csak a testet kezeljük és az embert nem, akkor a lényeget nem vesszük észre, akihez tartozik a test. Napjainkban egyre többet hallani a holisztikus szemléletről, ami nem más, mint egészében látni az embert, nem pedig darabjaiban.
Még nem is gondolkodtunk, de testünk már a magzati korban jelen volt. Még nem tudtuk mi a biztonság, nyugalom, félelem, de testünk érezte és reagált. Aktívak voltunk, pihentünk, vagy megfeszülve figyeltünk. Testünk jelen van teljes életünk során, mint egy barát vagy ellenség, elkísér minke, és hogy mi hogyan viszonyulunk hozzá, ez nagyban rajtunk áll. Ott van születésünknél, az újszülött korban és gyűjti az élményeket, a tapasztalatokat, jókat és rosszakat. Testünk bölcs, jelzi mikor éhes, szomjas, fáradt. Gyermekként önkéntelenül követtük jelzéseit. Bárhol tudtunk, a legnyakatekertebb pózokban is aludni, ha fáradtak voltunk és sírtunk, ha éhesek voltunk. Felnőttként, már annyi más fontosabb dolog van, ami miatt figyelmen kívül hagyjuk ezeket az érzéseket, jelzéseket vagy már észre sem vesszük őket.
A gyógytornász tanácsai télire
2013. január 10.
A természet tökéletes körforgása ezúttal is elhozta a telet nekünk! Így esélyünk nyílik az igazi tél arcát is megtekinteni minden pozitívumával és negatívumával egyaránt! A hidegben és a nyirkos nedves időben, valamint a viszonylagos szobafogságban se apadjon a kedvünk a mozgáshoz, de védjük egészségünket a hideggel szemben.
Ízületek védelme
Biztosan sokszor hallotta már mindenki milyen fontos a meleg ruha, sapka, sál, kesztyű a téli hónapok alatt a hideg elleni védelemhez. Pont ezért talán már el is siklik a fülünk mellett, ha erről esik szó.
Pedig az ízületek védelme valóban nagyon fontos!
Béke és igazmondás: a jógában és a mindennapokban
2012. december 28.
Van két alapelv a jógában, amelyeket ha beemelünk az életünkbe, az gyökeresen átalakíthatja a a környezetünkkel való kommunikációnkat. Karácsony környékén sokan elgondolkodnak azon, hogyan és miként lehetne több szeretet és béke a világban.
A jógafilozófiában az erőszakmentesség (ahimsza) és az igazmondás (szatja) az a két viszonyítási pont, amelyek jelzik a személyes életben a fenti minőségek meglétét. Mit is jelentenek ezek a fogalmak a jógában és hogyan hasznosítsuk ezeket a hétköznapokban?
A jóga egyik alapelve: a nagylelkűség
2012. december 22.
Nagylelkűség és jóga - mégis hogyan függnek össze? A közelgő karácsony jó alkalom arra, hogy mélyebben megértsük és gyakoroljuk ezt az erényt.
Az előző cikkben megnéztük a „nyolcágú” jóga első lépcsőjét (jama), annak értelmét és jellemzőit, melyek közül az egyiknek a Karácsony közeledte különös jelentőséget ad. Jógaóráimon arra biztatok mindenkit, hogy gyakorolja a nagylelkűséget néhány hétig, hiszen ez ugyanolyan gyakorlása a jógának, mint bármelyik jógapóz elsajátítása. Ennek a létállapotnak az átélése és tüzetesebb, tudatosabb belső vizsgálata sokkal messzebb vezethet, és sokkal jobban átalakíthatja önismeretünket, mint gondolnánk …
A jóga szellemi oldala: a jóga nyolc lépcsője
2012. december 21.
Most induló cikksorozatunkban a jóga szellemi oldalát mutatjuk meg, mert nagyon sok félreértés létezik ezen a téren. Még a gyakorló jógázók közül is viszonylag kevesen tudják, hogy az általuk gyakorolt ászanák, légzőgyakorlatok, és meditáció csak egy szűk szeletét jelentik a jógának. A szakirodalomban a nyolcágú jógának nevezett rendszerben ezek a harmadik, negyedik és ötödik lépcsőt jelentik. Mi van előttük s mi következik utánuk? Mire vonatkoznak? Miért lényegesek a jógában? Érdemes a válaszokat megtalálni, mert sok tanulnivalót rejtenek jógázónak és nem jógázóknak egyaránt, hiszen olyan alapvető emberi értékekre mutatnak rá, melyek vizsgálata nagy lelki fejlődéssel jár együtt.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...151152153...238