sub

Információk, érdekességek

Ön is halogatja a fogorvost? – Vigyázat, a párkapcsolatunk is rámehet a rossz szájhigiéniára!

2015. június 05.

Egy nemrégiben elkészült országos reprezentatív kutatás (CanariaDental) feltérképezte a magyarországi fogászat és a 18 év feletti lakosság fogászattal, szájhigiéniával való attitűdjeit és talán korántsem felhőtlen kapcsolatát, amelyből az derült ki, hogy sokan évek óta nem jártak fogorvosnál. A kutatás eredményei egyértelműen alátámasztják azokat a véleményeket, miszerint a szájhigiéniás kultúra Magyarországon jelenleg, főleg a férfiak körében, nagyon alacsony szinten van. A válaszadók jelentős része évek óta nem járt fogorvosnál, zömük 30 év alatti vagy 50 év feletti korosztályból kerül ki és a többség legfeljebb évente egyszer vagy inkább egyszer sem keresi fel a fogorvosi rendelőt.

Vannak, akik években tudják csak meghatározni, mikor jártak utoljára fogorvosnál

A konkrét számadatok szerint a megkérdezettek 4,2 százaléka, saját bevallása szerint, egyáltalán nem jár fogorvoshoz és sajnos azok is sokan vannak (40,2 százalék!), akik években tudják csak meghatározni a fogorvos felkeresésének gyakoriságát. Ők azok, akik 2-3 éve, 4-5 éve vagy 5 évnél régebben jártak fogorvosnál. Közös célnak kell lennie, hogy az a viszonylag alacsony szám – a megkérdezettek mindössze 15,5 százaléka, többségük 30-49 év közötti – jelentősen növekedjen, aki évente többször keresi fel fogorvosát. Ezeknek az embereknek 44,4 százaléka leginkább kontrollravagy fogkő-eltávolítás (36,2 százalék) érdekében jelenik meg a fogorvosnál. A hazai fog- és szájápolási kultúra elmaradottságát jelzi az is, hogy a fejlettebb országokban olyan nagyon divatos felnőttkori fogszabályozás Magyarországon gyakorlatilag ismeretlen, mindössze a megkérdezettek 0,4 százaléka jelezte, hogy ezzel a lehetőséggel él.


Amit az ősember is megtett a fogaiért

2015. május 24.

A fogszuvasodást sokáig a mezőgazdasági termelés, a növénytermesztés megjelenésével hozták összefüggésbe, azaz a magas szénhidrát- és cukortartalmú növények, élelmiszerek fogyasztásával. Természetesen a fogromlás kapcsán, mint kockázati tényező nemcsak táplálkozásunk, hanem a fogápolás és az életkor is számításba vehető. Fogaink rossz állapota kezelés hiányában gyulladásos állapothoz, a fog csökkent funkciójához, végső soron fogvesztéshez vezethet, s mindemellett számos súlyos egészségügyi problémát is okozhat.

Cikkünkben áttekintjük mit tettek meg őseink fogaik épsége érdekében és mit tehet a ma embere annak érdekében, hogy fogazata egészségét mind tovább megtartsa. 

A vadászó-gyűjtögető életmódot folytató őseink fogazata elsősorban a makktól és fenyőmagtól szuvasodott. Mindkét termés nagy mennyiségben tartalmaz erjeszthető szénhidrátot, s beszorulva a fogak közé mind több szájbaktériumot vonzottak magukhoz. Nem mindegy ugyanis, hogy a bomló ételmaradékok mennyi ideig maradnak a szájban. Az ősember nyilván még nem volt tudatos fog- és szájápoló, így esetükben a fogromlásért elsősorban ezek a beszorult és bent maradt ételmaradékok voltak a felelősek. 


Mosogató dugulás-elhárítás, megelőzése, durva vegyszerek nélkül

2015. május 18.

Több mint bosszantó, amikor a szennyestartó roskadásig tele van, a mosogató szintén, és eldugul a lefolyó... A szakember 20-30 ezer Ft -ot is elkérhet, ami igencsak megviseli a családi kasszát. Főleg így nyáron, nyaralás előtt. Pedig elég lett volna, ha elővigyázatos vagy és pár - dugulásmegelőző - szabályt betartasz. Vagy házi, környezetbarát ám bivalyerős módszerekkel próbálkozol. Olvass tovább, ha Te sem szeretsz több tízezer forintot kidobni az ablakon.

Mosogató dugulás-elhárítás, megelőzése, durva vegyszerek nélkül

Több mint bosszantó a dugulás és persze sosem érkezik jókor. A szakember persze 20–30 ezer forintot is elkérhet, ezért a legjobb, ha elővigyázatos vagy!

A következő házi megoldásokat megelőzésképpen is használhatod, de segítenek akkor is, ha már egyáltalán nem megy le a víz a kádban vagy a mosdókagylóban.

Fontos! Egészséged érdekében!


Itt az ideje az anyajegyszűrésnek

2015. május 01.

anyajegyszűrés

Ugyan az anyajegyek többsége ártalmatlan „szépségpötty”, némelyek veszélyesek lehetnek: bőrrák (melanoma) alakulhat ki belőlük. Érdemes időről időre – főleg a nyári önfeledt napozás előtt – megvizsgáltatni anyajegyeinket, és erre létezik egy megbízható, fájdalommentes szűrés, amely során a szakorvos fotót készít bőrünk aktuális állapotáról. Ennek segítségével az elváltozásokra korán fény derülhet, később pedig a legkisebb eltérés is könnyen felfedezhető. 

  • A bőrdaganatok leggyakoribb fajtájának számító melanoma gyakran meglévő anyajegyekből is kialakulhat, vagyis akinek világos a bőre és a haja, illetve sok anyajegye van, annál a kockázat is magasabb.
  • A nőknél általában az arcon és a lábszáron, míg a férfiaknál a törzsön és a háton jelentkezik, és bár a betegség leggyakrabban 40 és 50 éves kor között üti fel a fejét, bárkinél előfordulhat.

Így csökkenthető a rák kockázata

2015. április 14.

A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) a közelmúltban publikálta az Európai Rákellenes Kódex új, kibővített negyedik kiadását. Összesen 12, személyre szóló tanácsban foglalták össze, hogy hogyan csökkenthető a rák kialakulásának kockázata. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat és a Magyar Rákellenes Liga a Nemzeti Rákellenes Naphoz (április 10.) kapcsolódva most közösen teszi közzé az Európai Rákellenes Kódex tanácsainak magyar viszonyokhoz illeszkedő változatát, a rákmegelőzés 12 pontját. 

Az IARC az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rák megelőzésére szakosodott intézménye. Az Európai Rákellenes Kódexet az Európai Unió egyetértésével és támogatásával publikálták. A rák kialakulásának kockázatát csökkentő listát a tudomány mai állásának megfelelően állították össze.

A tanácsok a napjainkra jellemző életmóddal együtt járó kockázati tényezők kiküszöbölésére hívják fel a figyelmet, valamint az egyes rákok korai felismerését és kezelését célzó, rendelkezésünkre álló szűrővizsgálatokon való részvételre buzdítanak.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...979899...170