


Információk, érdekességek
Napi 20 perc színezés csökkenti a vérnyomást, oldja a stresszt
2016. február 02.
Fáj a gyomrunk, rosszul alszunk, egyre gyakoribb a fejfájás... Feltűnt már, hogy a tévéreklámok között rengeteg a nyugtató, altató, görcsoldó ajánlat? És az sem véletlen, hogy világszerte óriási siker a felnőtteknek szóló színezőkönyv. Hogy mi a kapcsolat a kettő között?
Az élet stresszes. A nap 24 órájában zsonglőrködünk az idővel, hogy minden területen megfelelően teljesítsünk – szülőként, párkapcsolatban, munkahelyünkön és ki tudja hány helyen – közben pedig egyre több testi nyavalya képében jelentkezik a stressz hatása.
A John Hopkins Egyetem kutatói azt vizsgálták, vajon miért rajonganak felnőtt emberek például a mandalás színezőkért. Arra jöttek rá, hogy már napi húsz percnyi – különösen az előre megrajzolt mandalák, részletgazdag, pozitív érzéseket kiváltó rajzok – színezése olyan fokú szorongásoldó hatást vált ki, mely akár két-három napig is nyugalommal tölti el az embert. Megállapításuk szerint a színezés kiváltotta agyi tevékenység egyfajta alternatíva a meditációra.
Helyes orrfújás – kevesebb szövődmény
2016. február 01.
Szülőként sok hétköznapi tevékenységre megtanítjuk gyermekünket: ilyen például a cipőfűzés, az evőeszközök használata, vagy a helyes kézmosás. Gyakori vita tárgya, a gyerekek nem is szívesen foglalkoznak vele, pedig épp ilyen fontos dolog az orrfújás is, amivel az őszi-téli időszakban gyakori betegségek szövődményeit is csökkenthetjük.
A bedugult orr és további fertőzések
Az őszi-téli időszak nem múlhat el nátha, felső légúti hurut, köhögés nélkül az óvodás, kisiskolás gyermekek életében. A szülőknek úgy tűnhet, hogy ezek a betegségek gyakorlatilag folyamatosan követik egymást, a közösségbe került gyerek ősztől-tavaszig kisebb szünetektől eltekintve köhög, vagy náthás, majd megjelennek a szövődmények. A kicsik immunrendszere nagyjából 10 éves kor körül éri el a felnőttkori érettséget, nem csoda hát, ha könnyebben megbetegszenek – mondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Emellett azonban gyakran azt látjuk, hogy a szövődmények egy része elkerülhető lenne, ha a gyerekeknél odafigyelnénk arra, hogy mindig helyesen fújják az orrukat.
Tegyünk a stressz ellen! – Tünetek, kezelés, stresszoldók
2016. január 29.

Honnan tudjuk, hogy a stressz eluralkodott életünkben és milyen megoldások vannak erre a helyzetre? Mi a megoldás arra, ha úgy érezzük, hogy valakivel szívesen együtt dolgozunk, de ő éppen ellenkezőleg van ezzel? Mit kezdjünk azzal, ha taposómalomban érezzük magunkat nap, mint nap? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Keresztes Attilával.
Stressz tünetek
Azt hiszem elég könnyű megállapítani, ha valaki stresszes. De vajon a tünetek ellen milyen stresszoldók vannak és hogyan kezelhetjük azt gyakorlati módszerekkel?
A stressz tünetei:
- Érzelmi szinten: ingerültség, depresszió, alvásproblémák, kiégés, hipochondria.
- A viselkedés szintjén: destruktívitás; dohányzással, droggal, alkohollal történő kompenzálás.
- Kognitív szinten: koncentrálási nehézségek, emlékezetzavar.
- Fiziológiai reakciók szintjén: gyenge immunrendszer, hátfájás, szívproblémák, magas vérnyomás, gyomorfekély.
Aranytanács, amitől a szájszagod megszűnik
2016. január 26.
A kellemetlen szájszag nem csupán egy kínos jelenség, hanem akár komoly egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmünket, ámbár alapvetően a kellemetlen szájszagért az életmódbeli szokásaink tehetők felelőssé. Köztudott, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása - például fokhagyma, retek - után szájszagunk bűzössé válik, sokszor még a fogmosás sem csökkenti azt. De ide sorolhatók a káros szenvedélyek is, mint alkoholfogyasztás, dohányzás.
Nemegyszer a szájüregben elszaporodó baktériumok tehetők felelőssé a rossz leheletért. Ezekre a szájüregi baktériumokra az egészséges emberi szervezetnek szüksége van, nem írthatók ki teljes mértékben és nem is szabad kiírtani őket. A testműködés természetes velejárói, az emésztés első lépcsőfokai. Emésztés során a táplálékban található fehérjéket bontják le, s ezen lebontás során kénes vegyületeket termelnek, melyek szaga az, amit rossz leheletként tapasztalunk.
Gyakori oka a kellemetlen leheletnek a szájszárazság, amikoris nem termelődik elegendő nyál. Ennek oka lehet egyszerű folyadékhiány, azaz keveset iszunk, de bizonyos ételek fogyasztása, a dohányzás és gyógyszerek mellékhatása is állhat a csökkent nyáltermelés hátterében. Az életkor előrehaladtával egyre kevesebb nyálat termelünk, de az éjszakai nyitott szájjal történő alvás, horkolás is kiszáríthatja a szájüreget, ez a reggeli kellemetlen lehelet legfőbb oka.
Tippek, hogy a megfázás ne lehessen ünneprontó
2015. december 23.

Nyakunkon az ünnepek, a pihenés, a nyugalom és a békés családi együttlétek időszaka. A hideg idő miatt azonban gyakori, hogy valamilyen undok betegség épp ilyenkor keseríti meg az életünket. Egy nemzetközi kutatásból kiderült, a magyarok leggyakrabban a családi ünnepekről maradnak le azért, mert az ágyat nyomják, pedig megelőzéssel és a tünetek azonnali kezelésével bárki szeretteivel lehetne a fontos alkalmakon.
Bárkivel megeshet, hogy a megfázás épp a jól megérdemelt pihenés ideje alatt dönti le a lábáról. A legbosszantóbb talán ezek közül a karácsony, hiszen ilyenkor csak arra vágyunk, hogy a szeretteik körében élvezzük a meghitt ünnepek melegét. Megfázáskor azonban a tüsszögés, orrfolyás, láz és fájdalom átlagosan 5-6 napra is ágyba parancsolhat minket – világított rá a Wick Pharma GmbH nemzetközi, 15 ország bevonásával elvégzett kutatása.
Éppen a pihenésről mondjunk le?
A felmérésből az is kiderült, a válaszadók ötöde az ünnepeket – például a karácsonyt – hagyta ki legtöbbször a meghűlés miatt, de sokan maradtak le a tervezett vakációról és fontos családi eseményekről, például születésnapokról is. Az ausztrálok legtöbbször a munkahelyi eseményeket, míg a kínaiak a tervezett vakációt mondták le leginkább, mi magyarok pedig többségében a családi ünnepeket hagytuk ki.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...929394...171