sub

Információk, érdekességek

Akár trombózishoz is vezethet a reumás ízületi gyulladás

2014. június 16.

A reumás ízületi gyulladás igencsak meg tudja keseríteni a benne szenvedő mindennapjait, hiszen az adott testrészek merevsége, láz, levertség és nagyfokú fájdalom kíséri. Bár – főleg kezdeti stádiumban- eredményesen kezelhető, azonban kutatások szerint az állapot nagyban megnöveli a mélyvénás trombózis kockázatát. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elárulja, milyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulnia, hogy megelőzhető legyen a nagyobb baj. 

Egy kutatásban egy tajvani adatbázist használva 23.74 millió embert vizsgáltak, mely közül 29 238 küzdött reumás ízületi gyulladással. A tanulmányból kiderült, hogy náluk 3,36-szoros eséllyel alakult ki mélyvénás trombózis és 2,07-szeressel tüdőembólia. Az eredmény nem lepte meg a szakembereket, ugyanis már többször feltételezték, miszerint van némi összefüggés az artritisz és a vérrögképződés között. A Kínai Orvostudomány Egyetem munkatársai szerint az egész szervezetre kiterjedő gyulladás az oka a kialakuló trombózisnak, és ami a legmeglepőbb, hogy bár a betegség főleg az időseket érinti, az 50 év alattiakat 6-szor jobban fenyegeti ekkor a vérrögösödés!


Megelőzhető az asztmás roham?

2014. június 12.

sztmás rohamAsztmás roham ritkán jelentkezik előzetes tünetek nélkül. Ismerje meg az intő jeleket, a megelőzés lépéseit és a telemedicinát, amelynek segítségével orvosa a távolból is nyomon követheti a légzésfunkciós értékek változását! 

Provokáló tényezők

Az asztmás betegségnek több típusát különböztetjük meg, így a provokáló tényezők is egyénenként eltérőek lehetnek. Általánosságban igaz azonban, hogy rontja a betegség tüneteit, illetve rohamot idézhet elő a magas légszennyezettség, a dohányfüst, az erős illatok, vegyszerek belélegzése. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy az időjárás változásai, a párás, hideg levegő, a fizikai, lelki megterhelés, légúti fertőzés, megfázás szintén váratlan rosszabbodást idézhet elő a betegek állapotában. Allergiás asztma esetén gondolni kell még az allergének provokáló szerepére is: egyéntől függően bizonyos pollenek, a háziállatok közelsége , vagy poros, dohos helyen való tartózkodás is asztmás rohamot idézhet elő.


Így járul hozzá a pia a bőrrák kialakulásához

2014. május 17.

Így járul hozzá a pia a bőrrák kialakulásáhozA túlzott alkoholfogyasztás növelheti a bőrrák kialakulásának esélyét, mivel olyan láncreakciót indíthat el a szervezetben, amely a bőrt sebezhetőbbé teszi a daganattal szemben - állapította meg egy új kutatás.

Aki alkoholt iszik, könnyebben leég

Az emésztés során a szeszes italok etilalkoholja acetaldehiddé alakul, ez a vegyület pedig érzékenyebbé teheti a bőrt a káros UV-sugarakkal szemben - idézte a BBC a British Journal of Dermatology című szaklapban megjelent tanulmányt.

Döbbenetes adatok

Több ezer résztvevő adatait tartalmazó 16 különböző tanulmány elemzésével a kutatók megállapították, hogy napi egy vagy annál több alkoholos ital, vagyis fél liter sör, illetve egy pohár bor fogyasztása 20 százalékkal növeli a bőrrák kockázatát.


8 tipp a sportsérülések megelőzéséhez

2014. április 29.

Közismert, hogy a sport mennyire pozitívan hat az egészségre, az önbizalomra, de nem szabad elfeledkezni a lehetséges sérülésekről sem.

Miért sérülünk meg?
Az amerikai National Institutes of Health intézete szerint a leggyakoribb sportsérülések jórészt a balesetek, a nem megfelelő tréning, és a rossz felszerelés miatt következnek be, bár az is jellemző, hogy a sportolók nem melegítenek be, illetve nem jól mérik fel az edzettségüket. Az is előfordul, hogy egyfajta rosszul értelmezett teljesítménykényszer miatt a nem rendszeresen edzők túlterhelik magukat és úgy vélik, néhány hét alatt ledobhatják a felesleget, lefuthatják a maratoni távot. Az így bekövetkező leggyakoribb sportsérülések a rándulások, húzódások, törések, ficamok, izom-, térd- és Achilles-ín sérülések.


Aludjunk az elhízás és a cukrobetegség ellen

2014. április 12.

Az alváshiány, vagy a rossz minőségű alvás – a nehéz elalvás, vagy az éjszakai felriadások, a korai kelés - egyértelműen negatívan befolyásolja az egészséget. A kialvatlan beteg másnap ingerültebb, fejfájósabb, de korábbi kutatások bizonyítják az alváshiány és a magasvérnyomás betegség és a depresszió kapcsolatát is – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus. A folyóiratban megjelent vizsgálat pedig megerősíti azt a feltételezést, miszerint az alvás és az anyagcsere-folyamatok is kapcsolatban állnak egymással.

A kutatók több tanulmányt vizsgáltak meg, az 1990-es évek végétől napjainkig, melyek elemzése során egyre világosabbá vált számukra az alváshiány és az anyagcsere-betegségek közti összefüggés oka. Habár a kapcsolat nyilván többtényezős, a vizsgálódások során sikerült mégis néhány kulcsfontosságú tényezőt összegyűjteni.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...919293...155