


Információk, érdekességek
„Tudom, sapka!” Anyunak igaza volt…
2016. március 14.

„A hajhullás természetes módon fokozódik a nagyobb hőmérsékleti átmenettel bíró időszakokban, tehát főleg a tavaszi és őszi hónapokban. Ahogy testünk minden sejtje megújul, úgy igaz ez a fejbőrünkre is, ezért a szezonváltások során nem kell megijedni a fokozott hajhullástól” – mondta Lafferton Annamária, elrontott frizurák helyrehozására specializálódott fodrász.
Más a helyzet akkor, ha nagyon feltűnő a veszteség. A száraz korpa, a kellemetlen, húzódó, viszkető érzés egyaránt utalhat arra, hogy megfázott a fejbőr. A problémát az okozza, hogy a hideg hatására romlik a vérkeringés, emiatt pedig kevesebb tápanyaghoz és oxigénhez jut a fejbőr.
Mit tegyünk, ha megfázott a fejbőrünk?
Száraz korpásodás esetén ajánlott kúraszerűen hajápolókathasználni, de akár samponba csepegtetett teafaolajjal is támogathatjuk fejbőrünk egészségét. A húzódó, viszkető érzésen enyhíthetünk, ha gyakran masszírozzuk a fejbőrünket, hiszen ez serkenti a vérkeringést, elősegíti a javulást. Növényi olajos pakolásokat használhatunk nyugtató célból (például búzacsíra, jojoba, ricinus), ezzel egyúttal a vitaminpótlásról is gondoskodhatunk.
Mikor kell pótolni a vasat?
2016. március 09.
Tartósan fennálló, általános fáradtság, energiavesztés, az izomerő csökkenése – ezek a tünetek többek közt vashiányra utalnak. Minthogy emiatt egész szervezetünk működésében zavar állhat be, vaspótlásra van szükség. Különösen télen kell ügyelnünk rá, hiszen ebben az időszakban rendszerint kevesebb vasat juttatunk a szervezetünkbe természetes úton.
Miért elengedhetetlenül fontos ásványi anyag a vas szervezetünk számára?
Segíti a vörösvérsejtek képződését, és hozzájárul a vér oxigénszállító molekulája, a hemoglobin felépítéséhez. Egy egészséges felnőtt férfi szervezetének napi 10-15 mg vas bevitelére van szükség. A nőknek, míg el nem érik a menopauzát, ennél több vasra is lehet szükségük (20 mg), főként a menstruációs vérveszteséggel együtt fellépő vashiány miatt, továbbá a terhesség és szoptatás alatt (az adag akár 30 mg-ig is felmehet). De a növőfélben lévő gyerekek és serdülők, vagy a gyakran betegeskedő személyek, az idősek, a krónikus betegségben szenvedők, vagy az élsportolók is gyakran szorulnak kisebb-nagyobb mértékű vaspótlásra.
Nem mindegy mit tömnek a fogunkba!
2016. március 04.
A fogtömés alatt a sérült fog integritásának helyreállítását értjük, mely általában a fogszuvasodás okán válik szükségessé, de nem ritka, hogy valamilyen traumát követő fogsérülés követeli meg a fog teljességének a helyreállítást. A fog hiányosságának mértéke befolyásolja, hogy lehetséges-e töméssel helyreállítani azt, vagy valamilyen fogmű készítéséhez kell folyamodni.
A fogtömés egy többlépéses fogászati folyamat, melynek első lépése a tömőanyag behelyezéséhez szükséges üreg kifúrása, az üreg fúrási törmelékektől való megtisztítása annak átmosásával, majd szárításával, s végül a tömés behelyezése és végső eldolgozása, a felesleges tömőanyag eltávolításával és a fogfelszín elcsiszolásával, tekintettel a széli zárás alaposságára. A fog tömőanyagával szembeni alapvető elvárás az eredeti foghoz hasonló szilárdság, jó kötőképesség, s hogy színben hasonló legyen a foghoz. További nem elhanyagolható elvárás, hogy ne legyen káros a szervezetre, ne oldódjon ki, ne korrodálódjon. Az optimális tömőanyag megválasztásának szempontja továbbá, hogy közvetlenül látható részt tömünk-e, ilyenkor az esztétikus foganyag részesül előnyben, vagy nagy erőbehatásnak kitett fog, mint a rágó- és őrlőfogak töméséről van-e szó, hisz itt a legellenállóbb tömőanyagok élveznek előnyt. Régebben e célra kizárólag a szürke amalgán töméseket alkalmazták, melyeket az utóbbi években a modern rendelőkben kiszorítottak a fehér, fogszínű tömések. Sokáig az amalgántömés kizárólagos volt a fogászati gyakorlatban. Mindamellett, hogy a fémszínű amalgán nem esztétikus, higanytartalma miatt egészségre károsnak is tartják.
Ha túl sokat ül a számítógép előtt...
2016. február 20.
Az egész napon át tartó munka a számítógép előtt izom-összehúzódást, sőt izomgörcsöt, szemfáradást, stresszt és egyéb bajokat vonhat maga után. E problémákat, vagy a komfortérzet hiányát elkerülhetjük néhány egyszerű módszer alkalmazásával, melyek gyorsan szokásunkká válhatnak. A cél legyen többek közt az izomfeszültség oldása, a szemfáradtság megelőzése, az időnkénti ellazulás.
4 javaslat a számítógépes munka közben fellépő fáradtság enyhítésére
1. A szem pihentetése
Amíg a monitorra szegezzük a tekintetünket, természetesen fárasztjuk a szemünket. Viszont ha figyelünk rá, hogy rendszeres időközönként elfordítsuk a tekintetünket a képernyőről, pihentethetjük a szemizmokat, és azzal együtt az agyunkat is.
Kövessük azt a módszert, hogy minden 20. percben végezzünk fejforgatást, 20 másodpercen át. Ezt követően szegezzük a tekintetünket egy távolabb lévő, egyszerű formájú tárgyra. Hagyjunk időt a részletek megfigyelésére. Szemléljük meg a tárgy felépítését, anyagát, alakját, színét, mielőtt visszatérnénk a monitorhoz. Ez jó módja nemcsak a szemfáradtság ellensúlyozásának, hanem annak is, hogy ne lankadjon a figyelmünk, tudjunk koncentrálni. Ennek a kis szünetnek köszönhetően a munkánk sokkal hatékonyabb lesz.
Rendszeres mozgással megelőzhető lenne a cukorbetegség
2016. február 07.
A cukorbetegség egyre több embert érint, hátterében pedig különböző okok állhatnak. Míg az 1. típusú, könnyebben kimutatható diabétesz a szervezet rosszul működő védekező rendszerének következtében alakul ki, addig a 2. típusú cukorbetegség kialakulása szinte egyértelműen életmódunk következménye. Jelenlegi tudásunk alapján az 1. típusú diabétesz NEM előzhető meg, a 2. típus viszont igen, de a szövődmények kialakulása mindkét esetben gátolható, lassítható a megfelelő életmód betartásával.
„Az 1-es típusú cukorbetegség a hasnyálmirigy elpusztult inzulintermelő sejtjei miatt fellépő inzulinhiány következtében alakul ki. Jelentkezése fiatalkorban (0-14 év között) a legelterjedtebb, de sajnos a legnagyobb mértékben 0-4 éves korig nőtt a gyakorisága. Jellemző eredetei lehetnek bizonyos vírusok (például mumpsz), vagy olyan fertőzés, autoimmun folyamat, ami megtámadja és elpusztítja az inzulintermelő sejteket, ezért itt a felfedezéstől kezdve inzulint kell adagolni. A klasszikus tünetek jelentkezése esetén kell gondolni rá!”-árulta el Dr. Révész Edit, a Power Plate orvos szakértője, és hozzátette, hogy a 2-es típusú diabétesz régen inkább az idősebbek körében (40 év felett) volt jellemzőbb, napjainkban azonban számos fiatal is szenved tőle a mozgásszegény életmódnak és a helytelen táplálkozásnak köszönhetően. Fontos, hogy legalább éves szinten vegyünk részt rutinvizsgálaton, hiszen Magyarország lakosságának nagy részében a diabétesz rejtett betegségként van jelen: minden 600 000. diagnosztizált betegre jut még 600 000 nem diagnosztizált!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...919293...171