


Információk, érdekességek
Négy ingyenes és egyszerű tanács, hogy megóvjuk fogínyünket!
2016. április 28.
Nincs egészséges fog egészséges fogíny nélkül. Az egészséges fogíny halvány rózsaszín. Ha a fogínyünk vöröses elszíneződésű, megduzzad, és erősebb nyomásra vagy fogmosáskor vérzik, az íny gyulladásáról beszélünk. Az íngyulladás mélyebbre terjedve akár csontpusztulást, fogvesztést is eredményezhet, ezért a megelőzés az elsődleges! Mindennapi szájápolásunk során kiemelt figyelmet kell fordítanunk fogínyünkre is.
Az irritált fogíny kezelés nélkül elkezd visszahúzódni, az ínygyulladás súlyos fokú következménye a fogágybetegség, azaz a fogat körülvevő szövetek gyulladásos megbetegedése, közismertebb nevén fogínysorvadás. A folyamat a következő: a fog és az íny között levő kötőszövet elpusztul, a fellazult íny és a fognyak között létre jön egy un. tasak, melyben baktériumok szaporodnak fel, s mely állapot minél régebb óta fennáll úgy ezen tasak mind mélyebbé válik, tisztítása egyre csak nehezebb. Meglazulnak a fogat tartó szövetek, s akár a fog elvesztéséig is eljuthatunk.
Mit tehetünk a visszér ellen?
2016. április 25.
Visszér, valljuk be, nem szép látvány. És ez a legkisebb gond vele. Mint a legtöbb betegségnek, ennek is okai közt szerepel az elhízás, az öröklődés, fogamzásgátló tabletták, és két látszólag egymásnak ellentmondó dolog, a sok állás, és az ülőmunka. És egy olyan oka is lehet, ami mindent nőt érint szinte, a terhesség. Mi az a visszér?
„Visszeresség a zsákszerűen tágult, legalább egy kanyart leíró felszínes vénák elváltozása. A verőerek (artériák) az oxigén dús vért viszik a szervek, végtagok felé. A vékonyabb vivőerekben (vénákban) pedig a felfrissítésre váró vér lassan folyik vissza a szív és tüdő felé.
A visszaszállító feladatba még a nyirokrendszer vesz részt. A visszeresség tünetei közé tartozik az érseprűcskék megjelenése, láb megdagadása, feszülés, a lábban, sőt, később akár lábszárfekély alakulhat ki.
Ne mérgezze az ereit!
2016. április 15.
Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza.
A dohányzás mint rizikófaktor
A vénás tromboembólia (VTE) a harmadik leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség melynek alapja általában a lábban kialakult vérrög, mely leszakad, majd a véráramlás útján a tüdőbe kerül, embóliát okozva. A trombus-képződés hátterében több tényező is állhat, ám kínai tanulmányok szerint közülük a dohányzás igen előkelő helyen szerepel, és megfigyelték, hogy a káros szenvedély 23%-kal megnöveli a VTE kialakulásának kockázatát- természetesen minél régebb óta cigarettázás az illető, annál nagyobb a rizikó. A kutatók hozzátették, miszerint a kockázat még nagyobb, ha a dohányzás mellett magas testtömeg index (BMI) is áll.
Ezeknek a betegségeknek a kockázatát növeli meg a dohányzás
- magas vérnyomás
- szívinfarktus/stroke
- daganatok
- érszűkület
- cukorbetegség
- tüdőrák
A fentiek mellett az említett keringési betegségek jelentősen súlyosabbá válnak a nemdohányzókhoz képest.
5+1 tipp tavaszi fáradtság ellen
2016. március 28.
A nem megfelelő táplálkozás, a túl kevés alvás és a változékony, egyre melegebb időjárás mind hozzájárulhat a tavasz érkezésével elhatalmasodó tompultság érzéséhez. Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus, a JóAlvás Központ orvosának tanácsai a tavaszi fáradtság leküzdéséhez.
1. Túl kevés alvás
A napközbeni fáradtságot sokszor egyszerűen a túl rövid éjszakai alvásidő okozza. Az alváshiány miatt nappal levertnek, kimerültnek érezhetjük magunkat.
Az alvás specialista véleménye: A felnőttek számára szükséges alvásmennyiség minimum napi 7 óra. A jól összeállított napirend segíthet abban, hogy este időben ágyba kerüljünk és kipihenten ébredjünk.
2. Horkolás
A kellemetlen zaj nem csak a horkoló, de a házastárs nyugodt pihenését is gátolhatja. A probléma azonban nem pusztán zavaró, de az egészséget is veszélyezteti. Horkolás közben, a gátolt orrlégzés miatt, az alvó személy egy pillanatnyi szünet után hirtelen levegő után kezd kapkodni. Az ilyen mikroébredések miatt az éjszakai alvás nem pihentető, napközben fáradság, koncentráció zavar jelentkezhet. Erős horkolásnál komoly alvási zavar, például alvási apnoé is kialakulhat.
D-vitaminnal az influenza ellen
2016. március 18.

A D-vitamin-bevitel az élet első 1000 napjában is különösen fontos: hiánya gátolja az egészséges sejtfejlődést és növeli a gyermekkori cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Az új D-vitamin konszenzus alapján a D-vitaminnal kapcsolatos normál értékek és a javasolt téli dózisok nem változtak, azonban a vastagbél- és emlőrákban szenvedőknek, a várandós anyáknak, valamint a csontritkulás miatt gyógyszeres kezelésben részesülőknek folyamatos D-vitamin-pótlást javasolnak a szakemberek.
A késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakban a természetes napfényből származó alacsony UVB-sugárzás, valamint a szoláriumok UVA-sugárzása nem alkalmas a D-vitamin pótlására, az átlagos étkezési szokásokkal pedig csak a szükséges mennyiség töredéke biztosítható. Tavaszra a lakosság kétharmadánál olyan kritikus D-vitamin-hiány alakul ki, amely jelentősen gyengítheti az immunrendszer működését, csontvesztéshez vezethet, és fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek, számos bőrbetegség, valamint rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát. A nem megfelelő D-vitamin-pótlás szerepet játszik az influenza terjedésében is: egyes kutatások szerint az ideális D-vitamin-szint kevesebb mint felére csökkentheti az influenza kialakulásának esélyét.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...909192...171