sub

Információk, érdekességek

Így használjuk a klímát, hogy ne betegedjünk meg

2016. június 29.

A nyári melegben sokan használnak különféle klímaberendezéseket a kellemes közérzet biztosítása érdekében. Azonban a hűtött helyiségekben való tartózkodásnak az előnyei mellett - hatékonyabb munkavégzés, pihentetőbb alvás, sofőrök esetén nagyobb koncentrációkésség - megvannak a saját szabályai is. A nyári hónapok előtt, de legkésőbb mielőtt a klímát használjuk, ajánlott annak tisztítását elvégezni. Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a nem megfelelően karbantartott klímaberendezések egészségügyi veszélyeket rejthetnek magukban.

Különösen a gyermekek, kismamák, idősek és valamilyen légzőszervi megbetegedésben, allergiában szenvedők lehetnek az érintettek az alábbi problémákkal kapcsolatban, amennyiben a berendezések karbantartása nem történt meg vagy nem megfelelő.

Különböző mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) telepedhetnek meg a klímaberendezés vagy a szellőzőrendszer közegében, a szűrőkön és a légkezelő gépekben, valamint a légcsatornában felhalmozódott porban, melyek a használat során kijutnak onnan és allergiás valamint asztmás megbetegedéseket okozhatnak.


Mikor kell gyanakodni a cukorbetegségre?

2016. június 27.

A cukorbetegséggel járó tünetek közé soroljuk a fertőzésekre és gyulladásokra való hajlamot, a túlzott folyadékigényt, teljesítménycsökkenést, fáradékonyságot, és depressziót. / De ne egyes tünetekből következtessünk, mert pl. fáradékonyság és depresszió D-vitamin hiányra is utalhat/.

Az IR a cukorbetegség előszobája, ha úgy tetszik. Ez azt jelenti, hogy a a vérben sok az inzulin, a sejt cukorbefogadása, azaz inzulinérzékenysége csökken, a sejt kissé rezisztensség vált az inzulinra. A többletinzulinnak tünete lehet az is, hogy vércukorszint méréskor a cukorszint nagyon alacsony, ilyenkor a beteg gyakran érez gyengeséget és szédülhet is, és étkezéseket követően is fáradékony lehet. Ugyancsak árulkodó tünet a túlsúly, illetve az, hogy az érintett képtelen fogyni. 

Dr. Csamangó Katalin kiválóan összefoglalja, mire is kell figyelni: 
„Annak ellenére, hogy magam is orvos vagyok, csak nehezen döbbentem rá, hogy ezen felül az ún. inzulinrezisztenciában szenvedők táborába tartozhatom, ami a cukorbetegség előszobájának tekinthető. Hasi típusú elhízás, fáradékonyság, stb, mindenki bátran utánaolvashat.A családomban a 2-es típusú diabetes halmozottan fordul elő, ez is egy intő jel.”

Ha ilyen tüneteket észlelsz magadon, akkor érdemes terheléses vércukorvizsgálatot csináltatni, és ha nem megfelelő, akkor ennek kiértékelése endokrinológiai és anyagcsere-betegségek szakorvosának feladata. 


Stroke, a megelőzhető katasztrófa

2016. június 14.

StrokeRengeteget hallunk róla, de mégsem tudjuk, hogy pontosan mit is takar az a rövid szó, hogy STROKE (vagy szélütés). Sajnos napjainkban egyre több embert érint ez az agyi érkatasztrófa, aminek ha nem ismerjük fel időben a jeleit, könnyen halálos kimenetelű is lehet. A rizikófaktorok kizárásával azonban akár 80%-kal csökkenthető lenne a stroke kialakulásának a kockázata.

A stroke világszerte és Magyarországon is a harmadik leggyakoribb haláloknak számít. Ennek az agyban hirtelen jelentkező érelzáródásnak lappangási ideje nincsen, kialakulásának a jelei pedig jól felismerhetőek.

Hogyan alakul ki a stroke?

A stroke más néven szélütés az agyban alakul ki, oly módon, hogy egy vérrög vagy egy érfalra tapadt lerakódás leválik és elzárja az agyi artériát, ezzel megakadályozva a vérkeringést. Ezen vérrög kialakulásának kockázatát a 65 év feletti kor, az életmódbeli tényezők, valamint a családi kórtörténet mellett akár ötszörösére emelheti egy egyszerű pitvarfibrilláció, amely a leggyakoribb szívritmuszavar, de jelentős rizikófaktornak számít a magas vérnyomás és a diabétesz is.


Szemészeti szűrés – Már csecsemőkorban!

2016. június 10.

Tíz egészségesnek vélt kisgyermek közül egynek a szeme beteg, ez három esetben kancsalságot takar. A betegség gyógyítható, az eredményes kezeléshez azonban fontos, hogy időben felismerjék a rendellenességet. 

Szemészeti szűrésA kancsalság szűrése hagyományos, pupillatágításos vizsgálattal is végezhető, ennél azonban már van barátságosabb speciális megoldás is.

Már a várandósság alatt is számtalan szűrővizsgálaton vehet részt a kismama saját és gyermeke egészsége érdekében, és nincs ez másképp a szülést követően sem. A kötelező vizsgálatok közül az anyagcserezavarok és a szénhidrátbontási zavar szűrését például a szülést követően, még a kórházban elvégzik a gyermeken, és egyre több szülő él a csecsemő ultrahangvizsgálattal már 6 hetes kortól, amely – koponya és hasi ultrahanggal kiegészülve – alkalmas fertőzési szövődmények, sérülések, vérzések, veleszületett rendellenességek, fejlődési elmaradások, így például a csípőficamszűrés kiszűrésére. Az ortopéd szakorvosi vizsgálat csípőízületi ultrahanggal kiegészítve egyébként még alaposabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé.

A szemészeti szűrés is hasznos

A gyermek fél éves korában szemészeti szűrés is javasolt, ami kiemelkedően fontos, mert napjainkban tízből egy vizsgált kisgyermeknél található valamilyen rendellenesség – ez három esetben kancsalságot takar.

Sok esetben fordul elő a két szem közötti jelentős dioptria-különbség, fixálási probléma vagy rejtett kancsalság is. Az átfogó szemészeti szűrővizsgálatok felderítik a szem különféle betegségeit, például a gyenge látásélességet, a két szem nem összehangolt működését, a kancsalságot és a tompalátást, ehhez azonban gyakran pupillatágító cseppet alkalmaznak. A folyadék alkalmazása bizonyos elváltozások (pl. szürke hályog, szemfenéki elváltozások) gyanúja esetén ugyan fontos lehet, de csípheti a kicsik szemét, így használata csak indokolt esetben javasolt. Mivel a kisgyermekek vizsgálata eleve kicsit nehézkesebb – mert tartanak a vizsgálószobától, az orvosoktól –, a szűrésre mindenképp érdemes barátságosabb, játékos módszert választani, erről szemész szakorvos beszélt.


Itt az idő, lépni kell a rák ellen!

2016. május 05.

Minden negyedik ember rákban hal meg Magyarországon.

Napjainkban a rák a legtöbb halálos áldozatot szedő betegség, ami a világon az elmúlt évben több mint 8 millió ember életét oltotta ki. A rákos betegek száma folyamatosan növekszik, ezért itt az idő, hogy komolyan vegyük ezt a ma márnépbetegségnek számító kórt és rendszeres egészségügyi szűrésekkel, illetve életmódváltással felvegyük vele a harcot. A hazai rákkutatás úttörője, dr. Dollinger Gyula emlékére a Magyar Rákellenes Liga április 10-ét jelölte ki hazánkban a Nemzeti Rákellenes napnak, amelynek célja, hogy a társadalom minden rétegét edukálja és bevonja rákbetegség elleni küzdelembe.

A megbetegedések 40%-a elkerülhető lenne!

Genetika, lelki okok, nem megfelelő életmód, dohányzás, felgyorsult életvitel, és még hosszan sorolhatnánk azokat a tényezőket, melyek miatt egyre több ember érintett a daganatos megbetegedésekben. Pedig a rákos daganatok kialakulásának 40%-a elkerülhető lenne a kockázati tényezők minimalizálásával − lehetőség szerint kizárásával −, és rendszeres egészségügyi szűrésekkel.

Hazánk Európában csúcstartó a rákos megbetegedések és a halálozások terén is.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...899091...171