


Információk, érdekességek
Náthaellenes szerek – Csak okosan a házi praktikákkal a gyerekeknél
2015. december 05.
Az ősztől télig tartó időszak a megfázásos megbetegedések melegágya
A bölcsődések, óvodások, kisiskolások gyakran „hurcolják” haza a vírus okozta fertőzéseket, és adják tovább a fertőzést a család többi tagjának, esetleg csecsemőkorú kistestvéreiknek is.
A megfázás különösen gyakori a hat évnél fiatalabb gyermekeknél, ők akár évi hat-nyolc alkalommal is megbetegedhetnek. Kamaszkorra javul a helyzet, már „csak” évi négy-öt náthás epizóddal kell számolni.
Otthoni praktikák – ezekre is figyeljünk oda!
A megfázással járó különféle panaszok kezelésére a sokféle patikaszer mellett házi praktikákat is bevetnek a szülők. Nem mindegy azonban, hogy melyiket milyen idős csecsemőnél/kisgyermeknél alkalmazzák. Az ismeretek hiánya, az idejekorán történő alkalmazás, – a jó szándék ellenére – sokszor komoly problémákhoz vezethet.
- A torokfájás, köhögés esetén alkalmazott, vitaminokban gazdag mézzel csak egy éves kor fölött szabad kínálni a kicsiket, és csak az első születésnapjuk után ajánlott a teájukat mézzel édesíteni. A feldolgozatlan méz a Clostridium botulinum baktérium spóráit tartalmazhatja, amik a csecsemő bélcsatornájába kerülve szaporodásnak indulhatnak. A Clostridium botulinum által termelt méreganyag, az ún. botulotoxin, súlyos esetben légzés- és nyelésbénulással járó halálhoz is vezethet.
Mi az a PMS? Tippjeim, hogyan vészeld át!
2015. november 27.
A pre-menstruációs-szindróma tünetei általában a menzeszt megelőző 2 hétben kezdődnek, és fokozatosan csökkennek a menstruáció kezdetétől kezdve. Tünetei pedig a labilis kedélyállapot, dühös állapot, nyugtalanság, fáradékonyság, túlevés, vagy egyes ételek kívánása, a túlalvás vagy álmatlanság, és igen, a fizikai tünetek, mint a mellfeszülés, fejfájás, izom és ízületi fájdalom, puffadás, súlygyarapodás.
„Pocsékba ment a hetem, nem fogytam semmit. Csak édességet ennék, mit ajánlasz?”-leggyakoribb, hetente többször visszatérő kérdés. Nem írhatom meg, hogy már az elején felhívom a figyelmet, miszerint ez normális jelenség-ilyen lelkiállapotú nőnek nem célszerű, ugye. Mit tegyél hát?
1. Uralkodni tudsz magadon egy ideig- vésd eszedbe, nem az egész világ van ellened, más nők is szenvednek ettől, nem Te vagy a világ közepe, és senkit nem érdekel, miért nem vagy fejben 100%-ig ott a munkahelyeden, mint ahogy senkit nem érdekelt, hogy épp a 6 órás ultrafutó OBn görcsöltem, de az sem érdekel, hogy a bölcsiben a szomszéd anyuka miért ingerült a babájával. Tudod, hogy ez ezzel jár, és uralkodj magadon!
A lapos fej megelőzhető
2015. november 23.
A császármetszés „választásának” indokaként gyakran mondják az édesanyák, hogy azért is szeretnék, mert szép kerek fejjel születik meg a baba. Ez igaz, de fontos tudni, hogy a szülés közbeni, az azt segítő alakváltozása a koponyának, a pici megfelelő fektetése mellett rendeződik.
A magzati koponya
Az agykoponya csontjai – mivel a varratok még nem csontosodtak össze – a szűk, csontos szülőcsatornában eltolódnak úgy, mint a háztető cserepei. Ennek következtében akár egy centiméterrel is csökkenhet a magzat fejecskéjének körfogata. A koponyatető csontjait hártyás részek, kutacsok választják el egymástól, melyek segítik a csontok egymásra tolódását és ezzel a fej könnyebb megszületését. A kicsi csecsemők koponyájának gyors térfogatnövekedésében is jelentős szerepe van a kutacsoknak.
Melyik baba hajlamos a lapos fej kialakulására?
- A nagyon „puha fejű” baba
- A nagy súlyú, nagyfejű kicsi
- A lusta pici
- A koraszülött baba
- A csak háton fekvő baba
- Az ikerbabák
A csecsemő buksija…
…könnyen deformálódhat saját súlya alatt, rossz pozíciójú, kemény felület miatt, mert a baba fejecskéje azon kis felületen fekszik fel. Hozzájárulhat az is, hogy a csecsemők útközben döntötten ülnek a babahordozókban.
A kanadai Mount Royal Egyetem kutatói 440 egészséges csecsemőt vizsgáltak meg. Köztük 46,6%-nál figyeltek meg laposodást a tarkó tájékán. A tanulmány a Pediatrics című amerikai gyermekgyógyászati szaklapban jelent meg.
Vashiány – Ne spenóttal akarja megoldani!
2015. november 20.
A vashiány az egyik leggyakoribb hiányállapot, elsősorban a nők körében. Mivel igen kellemetlen tüneteket okoz, így nem csoda, hogy az emberek igyekeznek minél hamarabb normalizálni az értékeiket.
Ma már kaphatók vastartalmú étrend-kiegészítők, ám vasraktáraink feltöltésében a táplálkozásunknak is jelentős szerepe van. Varga Dóra, a Budai Trombózisközpont dietetikusa most ehhez adott hasznos tanácsokat.
Állati eredetű fehérjék
Sokan úgy gondolják, hogy a vashiányt tökéletesen lehet kezelni akkor, ha nagyobb mennyiségű zöld növényeket (pl. spenót) fogyasztanak, pedig az igazság az, hogy szerkezetileg igencsak eltér az állati és a növényi ételekben található vas. Ugyanis a növényeknél a vas úgynevezett nem hemvas formájában van jelen, míg az állati termékeknél hem kötés található. Rossz hír, hogy az előbbi esetben a vas 3–5%-a szívódik fel, míg az utóbbiaknál is csupán 15%, éppen ezért, amennyiben vashiánnyal küzd, illetve fokozott jelenleg a vas szükséglete (pl. terhesség, szoptatás), érdemes minden főétkezéshez húst, húskészítményt, heti 1-2 alkalommal belsőséget fogyasztani.
Így védjük a gyerekek bőrét hidegben
2015. november 17.
A hideg téli szél és a fűtött lakások sok esetben száraz, meleg levegője nagy igénybevételt jelent a (kis)gyermekek bőrének. Száradás, hámlás, kipirosodás, viszketés lehet a következmény, ami leginkább a kézen és arcon – a téli ruházatban is szabadon maradt testrészeken – jelentkezik.
Nem csak az esztétikai látvány ad okot aggodalomra a kipirosodott, cserepesen hámló, száraz bőr: a viszketés miatt a gyermekek az érzékeny, sérült bőrterületeket kapargatni kezdik, és a kezükkel a legkülönfélébb baktériumokat, gombákat juttathatják be a bőrükbe, így fokozva a tüneteket és okozva ezzel gyulladást.
Amennyiben néhány szabályt betartva télen is védjük a gyermek bőrét, elérhető az, hogy a szabadban tartózkodás csak egészséges kipirosodással járjon, ne pedig száraz, hámló, kivörösödött bőr legyen az eredmény.
Tippek, tanácsok
- Elsőre azt gondolnánk, hogy a kiszáradt bőr hidratálást igényel, azaz az elveszett víztartalmat kell visszajuttatni a bőrbe, ami egy magas víztartalmú géllel vagy lágy állagú krémmel könnyedén kivitelezhető. Ez tévedés!Amennyiben a meleg lakás elhagyását megelőzően magas víztartalmú készítménnyel keni be valaki a gyermeke bőrét, a készítmény mintegy „ráfagy” a gyermek arcára, kezére; sokkal inkább rontva, mint javítva az állapoton.
- Télen a vizes állagú készítmények helyett sűrű, inkább kenőcsös állományú, olajos, zsíros tapintású szerekre van szükség! Amennyiben a megfelelő készítmények által kialakított védő zsírréteg fedi be a bőrt, a párolgás csökkent mértékű, a bőr kevésbé veszít víztartalmából, üde marad. A felfedezés nem új: az észak-amerikai őslakosok medvezsírral kenték be a bőrüket, hogy megvédjék magukat a hideg viszontagságaitól.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...939495...171