sub

Információk, érdekességek

Megelőzhetők a fulladásos gyerekbalesetek

2016. augusztus 12.

Hiába a sok figyelmeztetés, sajnos minden évben sok gyerek fullad vízbe.  Pedig a tragédia néhány egyszerű lépéssel megelőzhető – hívja fel a figyelmet dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegambulanciájának főorvosa.

A vízbefulladás leggyakrabban az öt év alatti gyermekeknél fordul elő

Az öt év alatti gyerekeket ugyanis számos olyan veszélyforrás fenyegeti, amik szinte minden háztartásban megtalálhatók. A fürdőkád, egy vízzel teli vödör, kertes házban pedig a medence, a kerti vízgyűjtő, vagy a halastó okozhat tragédiát.

Fontos tehát a biztonságos otthon kialakítása, amihez a folyamatos felügyelet is hozzátartozik, a legtöbb otthoni fulladásos gyerekbaleset ugyanis akkor következik be, amikor a szülő csak egy pillanatra nem figyel.

Egyszerű szabály, hogy a csecsemőt egyéves koráig fürdetéskor maximum olyan mélységű vízbe tegyék, amiből fekvő helyzetben is kiér a száj- és orrnyílása, négyéves koráig ne hagyják felügyelet nélkül a fürdőkádban, gyerekmedencében pedig mindig legyen rajta karúszó vagy úszógumi. Vízibiciklin, csónakon hatéves korig (ha nem tud úszni, később is) mindig adjanak mentőmellényt a gyerekre, aki csak felnőtt felügyelettel fürdőzzön – javasolja dr. Krivácsy Péter.


Tippek, hogy a nyaraláson csak a jókedv legyen fertőző

2016. augusztus 09.

Szerencsés esetben minden nyáron van egy nagy nap, amit legalább annyira várunk, mint gyermekként a Mikulást, és néha jobban, mint az esküvőnk napját. S mikor a nyaralás végre elkezdődik, csak gondtalan, élményekben gazdag pihenésre vágyunk. A forgatókönyvben betegségek, hazatérés utáni láz, fejfájás, hányinger és izomfájdalmak biztosan nem szerepelnek, pedig nem csupán egzotikus utazás, hanem már egy európai túra esetén is számolnunk kell a fertőző betegségekkel.

Ezért érdemes utánajárni, hogy a legkedveltebb nyaralóhelyeken milyen egészségügyi veszélyek leselkednek ránk, mikor van szükség védőoltásokra, laborvizsgálatokra, hogy a nyaralás valóban szép emlék maradjon.

Életre szóló kaland, életre szóló betegség?

A szabadság közeledtével az időjárás-előrejelzések monitorozása napi rutinná válik, papírokat intézünk, fürdőruhát próbálunk és ügyelünk rá, hogy bele is férjünk. S ha minden és mindenki a helyén van, indulhat az életre szóló kaland. Annak érdekében, hogy ez minden szempontból pozitív élmény legyen, a bőröndünkben kapjon helyet egy kis gyógyszeres doboz is.  Fájdalomcsillapítók, megfázás elleni szerek, hasmenés elleni gyógyszer, gyulladáscsökkentő és gombás fertőzés elleni krém mindenképpen legyen nálunk. Ezek megmenthetik a nyaralást, de a veszélyes, fertőző betegségektől nem védenek meg, ezért utazás előtt fontos minél több forrásból információkat gyűjteni arról, hogy a célországban milyen egészségügyi veszélyek vannak.


Patikai körkérdés: a fényvédőkről

2016. augusztus 08.

Vegyek-e fényvédőt a gyereknek, vagy ez akadályozza a D-vitamin-képződést a bőrben?

  • Olyan bizonytalan vagyok. A barátnőm azt mondta, hogy ne kenjek naptejet az egyéves kisfiamra, mert akkor nem képződik a szervezetében elég D-vitamin. De mi lesz, ha leég a napon? Tavaly nyáron még babakocsiban tologattam, óvtam a napsütéstől is, de idén már szaladgál, és órákon át játszik a játszótéren a szabadban. Ön mit tanácsol?

Egy év feletti kisgyermekeknél a kúszás-mászás, futkározás miatt már nehezebben oldható meg az, hogy ne tartózkodjanak a napon. Arra azért ügyelni kell, hogy délelőtt 11 és délután 3 óra között lehetőleg ne legyenek a tűző napon, és sosem szenvedjenek napégést a kis lurkók. Ezért a bőrt megfelelően takaró, jól szellőző, laza, lehetőleg pamut öltözet mellett bizony gondoskodni kell a fényvédő készítmények alkalmazásáról is – az arcon és a testen egyaránt.

Erős napfény esetén az ultraibolya sugarak károsító hatásától védeni kell a kisgyermekeket.
A bőr nem felejt, az évek során a bőrt érő UV-adagok összeadódnak, és magasabb „összegek” elérésekor a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásának a valószínűsége megnő.

A D-vitamin miatt ne aggódjon! Javaslom, hogy a gyermekorvos utasításának megfelelően nyáron is folytassa tovább a D-vitaminos készítmény adagolását!

  • Meggyőzött. Szeretnék venni valamilyen jó minőségű naptejet a kisfiamnak.

Vigyázz a banyapúppal

2016. augusztus 04.

Van aki zsírpúpnak, mások banyapúpnak, de van aki özvegypúpnak ismeri azt a - nyak hátsó részén kialakuló - púpot, ami eleinte csak zavaró, később fájdalmas is lehet. Eltüntetni nem egyszerű, jobb, megelőzni. Hívjuk bárhogy, kellemetlen, és legjobb mihamarabb megszabadulni tőle. De hogyan?

Nem te veszed észre

Az a baj a banyapúppal (mi így fogjuk hívni, mert ha özvegypúpnak hívnánk, akkor a felületes olvasó azt fogja gondolni, hogy csak özvegyasszonyoknál alakulhat ki, a zsírpúp pedig a legvisszataszítóbb megfogalmazás amit valaha valamire olvastunk), hogy nem te fogod észrevenni, hanem valaki aki mögötted áll. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy aki a hátad mögött állva, azt veszi észre, hogy egy csúnya púp van a nyakadon, az legtöbbször nem fog neked szólni: vagy azért mert úgy gondolja, te már tudod, vagy pedig azért, mert cikinek érzi megtapogatni, nyomkodni, és elmondani neked. Ha sokáig nem veszed észre, nem foglalkozol vele, először fájdalmat, majd később akár szédülést is okozhat. 

Mitől lesz banyapúpod?

A banyapúp közvetlen a nyak alatt levő, puha púpocska, nagyjából tenyérnyi méretű. Legtöbbször a rossz tartás miatt alakul ki, nagyon ritkán pedig utalhat érelmeszesedésre. Amikor kialakul, az történik, hogy a rossz tartásod miatt ott felszaporodik a kötőszövet, és az izomzat. A banyapúp legtöbbször komoly önértékelési problémákat okoz, mert tényleg rossz helyen van: ha valakinek van banyapúpja, igyekszik úgy viselni a haját, hogy az eltakarja, és a legritkább esetben tud olyan felsőt hordani, mely ott kivágott: mert ekkor nagyon látványos tud lenni a banyapúp. 

 


Fájdalomcsillapító krémekkel, gyógytornával és testsúlycsökkentéssel a porckopás ellen!

2016. július 28.

Tudta, hogy a mozgási fájdalmak a felnőttek kétharmadánál jelentkeznek, ráadásul minél idősebbek leszünk, ez annál gyakoribb? A mozgásszervi megbetegedések közül a porckopás ma már népbetegségnek számít, ami ellen helyileg ható krémekkel, gyógytornával, életmód-váltással sokat tehetünk. Dr. Füri Judit reumatológus főorvos segít eloszlatni a mozgásszervi betegségeket érintő tévhiteket és tippeket ad mindazoknak, akik szeretnék elkerülni vagy kezelni ezeket a problémákat!

A porckopás már népbetegség

Három felnőttből ketten már biztosan találkoztak valamilyen mozgásszervi megbetegedéssel: legelterjedtebb a derékfájás és a csontritkulás, ezt követi a ma már népbetegségnek számító porckopás (artrosis)*. „Míg a fiatalabb korban a gyulladásos betegségek a gyakoribbak, az idősebb korosztály a kopásos megbetegedésektől szenved. Magyarországon becslések szerint mintegy 1-1,5 millió embert érint a porckopás valamelyik formája. A probléma a 65 év felettiek nagy részénél kimutatható röntgenvizsgálattal. A túlsúlyosak különösen veszélyeztetettek, közülük minden második ember érintett.” . – mondta dr. Füri Judit


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...878889...171