sub

Információk, érdekességek

Ne vegyük félvállról a köhögést!

2015. február 16.

köhögés

A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket. Fontos, hogyha mégis megfertőződünk, akkor a tüneteket mindig a megfelelő módszerekkel kezeljük, nehogy többet ártsunk, mint használjunk. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segíthetnek a legjobb gyógymód kiválasztásában.

Az utóbbi napok változékony, enyhe időjárása kedvezett a kórokozóknak, és sajnos nem is kellett sokáig várni, hogy hazánkat is utolérje az influenzajárvány. A nátha, megfázás valamint az influenzaszerű megbetegedések esetén is a legjellemzőbb tünetek a köhögés és az orrfolyás. E kettő közül is leginkább a köhögés keseríti meg a mindennapjainkat, derült ki  a Wick Pharma GmbH  12 ország részvételével végzett átfogó kutatásából. A hazai válaszadók 60 százaléka jelölte meg ugyanis, hogy a köhögés zavarja leginkább az éjszakai pihenés során.


Védekezzünk az influenza ellen – csak természetesen!

2015. február 14.

Tovább tarol Magyarországon is az influenzajárvány, a regisztrált megbetegedések száma napról-napra növekszik. Nem kell azonban ölbe tett kézzel várnunk: sok mindent tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a cseppfertőzéssel terjedő betegséget. Íme, néhány egyszerű, ám annál hatékonyabb tipp az orvos szakértőtől immunrendszerünk megerősítésére és az influenza kivédésére.

Az influenza lázzal, torokfájással és orrdugulással járó tüneteinél már csak az esetleges szövődmények rosszabbak. A járvány időszakában különösen fontos, hogy megerősítsük immunrendszerünket néhány egyszerű, természetes praktikával. Az alábbiakban Dr. Major Zoltán főorvos osztja meg javaslatait arról, milyen természetes módszerekkel előzhetjük meg hatékonyan az influenzát.

Tippek az influenza megelőzésére

1. Figyeljünk a C-vitamin bevitelére!

Fontos, hogy szervezetünk vitaminkészlete maximálisan fel legyen töltve. A köztudatban elterjedt nagydózisú C-vitaminnal való tűzoltás helyett Dr. Major Zoltán főorvos inkább a kiegyensúlyozott vitaminbevitel pártján áll. Ezt legtermészetesebben friss alapanyagok, nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával érhetjük el. Amikor azonban szervezetünk vitamin-háztartását a lehető legrövidebb idő alatt szeretnénk helyrebillenteni, érdemes komplex összetevőjű multi-vitaminokat választanunk.


A D-vitamin csökkenti a vastagbélrák kockázatát

2015. február 04.

D-vitamin

A D-vitamin sokak számára a napfény vitaminjaként ismert, ami többek között a jó hangulatért felelős. Ám az elmúlt években a kutatók rávilágítottak arra, hogy sokkal fontosabb a szervezet működése szempontjából, mint azt korábban gondolták. Legújabb kutatások szerint a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is csökkenti, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni a mennyiségét. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a D-vitamin-hiány tüneteire figyelmeztet. 

A Gut című folyóiratban megjelent az első olyan tanulmány, mely szerint szoros összefüggés van a D-vitamin-szint és a rákra való immunválasz között, így a „napfény vitaminja” bizony  rákmegelőző szereppel  - is - bír.  A kutatás vezetője, dr. Shuji Ogino elárulta, hogy a véráramban lévő magas D-vitamin-szint a vizsgálatok alapján csökkenti a vastagbél daganat kialakulásának kockázatát, ugyanis erősíti az immunrendszert, méghozzá úgy, hogy ezzel aktiválja az úgynevezett T-sejteket, melyek megtámadják a rákos sejteket.


Oltás HPV ellen – tények és tévhitek

2015. február 03.

Európai Méhnyakrák Megelőzési HétAz Európai Méhnyakrák Megelőzési Héthez kapcsolódva összeszedtük legközkeletűbb tévhiteinket a méhnyakrákkal kapcsolatban! 

A jellemzően szexuális úton terjedő HPV-t a legtöbben a méhnyakrákhoz kötik, pedig a vírus összességében a rákos megbetegedések 5 százalékáért felelős. Magyarországon kétféle védőoltás is elérhető, de a nagyfokú tájékozatlanság és az interneten terjedő tévhitek miatt még mindig nagyon kevesen élnek a megelőzés lehetőségével. Az alábbiakban összeszedtük a legjellemzőbb tévhiteket és azok cáfolatát.

Tévhit: felnőttkorban már nem érdemes beadni a védőoltást

Tény: A HPV elleni védőoltást tanácsos a szexuális élet kezdete előtt beadni, amikor a gyermek még biztosan nem „találkozott” a vírussal. Azonban felnőtt nőként és férfiként is szükség van az oltásra, mert a fertőzésen történő átesés után sem alakul ki tartós védettség, így a vírusokat újra és újra el lehet kapni, az újrafertőződés pedig nagyon gyakori. Védőoltás nélkül minden szexuálisan aktív felnőtt ki van téve a daganatos megbetegedések kockázatának, nemtől és életkortól függetlenül.


Nátha ellen D-vitamin

2015. január 17.

Optimális D-vitamin-szint: 90%-kal kevesebb influenza? A legtöbben szeretnénk a téli hónapokban is egészségesek maradni, megerősíteni immunrendszerünket a különböző kórokozók, náthavírusok támadásai ellen. A sokoldalú D-vitamin ezen is segíthet. 

„A D-vitamin-szint 37,5–50 nmol/l-ről 75–100 nmol/l-re történő emelése a rendelkezésre álló adatok alapján az influenzás megbetegedések számát 90%-kal (!) csökkentené”– hívja fel a figyelmet a télvíz idején különösen aktuális, kevésbé ismert hatásokra is a Magyar Primer Prevenciós Orvos Egyesület közreműködésével készült hazai konszenzus a D-vitamin

Az immunrendszer úgynevezett ölősejtjei ugyanis akkor aktívak, ha megfelelő D-vitamin-koncentráció áll rendelkezésükre. A szinte minden szervrendszerben érvényesülő hormon hiányállapotában ugyanekkor kiszolgáltatottabbá válunk a vírusos és bakteriális betolakodókkal, gyulladásokkal szemben, és akár immunzavar is felléphet. Ez egyebek mellett olyan autoimmun betegségek kialakulásához vezethet, mint a cukorbetegség, a sclerosis multiplex vagy a pikkelysömör.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...99100101...170