sub

Információk, érdekességek

Tippek a testedzés ösztönzésére

2023. október 10.

Fotó: gettyimages.com

Tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás fontos és egészséges, de mégis sokszor nem érzünk kedvet vagy erőt hozzá, máskor különféle ürügyeket keresünk az elhalasztására. Hiányzik az ösztönző erő.

A rendszeres edzés elősegíti testilelki jóllétünket. A testmozgás során endorfin (boldogság) hormon termelődik, ami miatt többek közt pozitívabban látjuk a világot, és energikusabbnak érezzük magunkat.

Tervezzük meg időbeosztásunkat

Ha megtervezzük, mikor szakítunk időt a testmozgásra, és a szervezést is elvégezzük, az már felkészülést jelent, elhatározásunk következménye. Ilyenkor nagyobb valószínűséggel fogunk ragaszkodni ahhoz a törekvésünkhöz, hogy az adott héten betartjuk a napi testmozgásra szánt időt.

Gondoljuk át az okokat

Hasznos, ha néhány mondatban lejegyezzük gondolatainkat arról, hogy miért akarunk rendszeresen edzeni, továbbá mit szeretnénk tenni annak érdekében.

A sikeres megvalósítás után tanácsos azt is átgondolnunk, milyen érzéseink kísérik azt – ami hatékony lehet a folytatás szempontjából. Ha úgy érezzük, hogy nem akarjuk abbahagyni teendőinket, vagy túlságosan elfoglaltak vagyunk, és a testedzés csak időpazarlás lenne, vessünk egy pillantást ezekre a jegyzetekre, és hamar más
véleményen leszünk. Az ambíció vagy a végeredmény iránti elkötelezettség olyan napokon segíthet át, amikor a motiváció cserbenhagy minket.

Szakítsunk időt a reggeli testmozgásra

Felkelés után akár egy kis séta, amikor az utcák még csendesek, akár tízperces nyújtó- vagy egyéb tornagyakorlat beiktatása a reggeli elfogyasztása előtt rendkívül hasznos lehet abból a szempontból, hogy könnyebben indítsuk a napot. Sokan azt gondoljuk, hogy nem vagyunk „reggeli emberek”, de ha egy korán reggel végzett, akár csak negyedórás testmozgás rutinná válik, nagy változást hozhat az életünkbe.


Hogyan befolyásolhatja a mosolygás a mentális egészséget?

2023. október 07.

Nem titok, hogy a mosolygás hatással lehet a mentális egészségre. Tanulmányok kimutatták, hogy azok az emberek, akik gyakrabban mosolyognak, általában boldogabbak és jobban érzik magukat, mint azok, akik nem. A mosolygás a boldogság fizikai jele, és amikor mások vagy mi magunk mosolygunk, agyunk pozitívan reagál.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Elősegíti a pozitív érzelmeket

Kutatások szerint a mosoly egyszerű erőltetése a pozitív érzelmek növekedéséhez vezethet. Az agyad úgy van programozva, hogy felismerje az arckifejezéseidet - akár szándékosak, akár nem -, és ennek megfelelően reagáljon. Tehát még akkor is, ha rosszul érzed magad, mégis arra kényszeríted magad, hogy mosolyt színlelj, az agyad azt fogja gondolni, hogy boldog vagy, és endorfinok felszabadításával és a pozitív érzések növelésével reagál.

A mosolygás nemcsak a mentális egészségre jótékony, hanem a fizikai egészség javítására is képes. A mosolygás kiváltja az endorfinok felszabadulását, amelyek segítenek csökkenteni a stresszt és fokozzák az immunitást. A jó immunrendszer segíthet megelőzni a betegségeket, és akár hosszabb élethez is vezethet.

Társadalmi előnyök

Emellett a mosolygásnak társadalmi előnyei is vannak. Az emberek természetesen vonzódnak azokhoz az emberekhez, akik mosolyognak, és nagyobb valószínűséggel közelednek hozzájuk, mint azokhoz, akik nem. A mosolygás megkönnyítheti az emberek számára a barátkozást is, mivel másokat vonz a személy pozitív energiája.  

Tehát legközelebb, amikor levertnek vagy szomorúnak érzed magad, próbálj mosolyt erőltetni az arcodra, és nézd meg, hogyan befolyásolja hangulatod. Lehet, hogy az arckifejezés egyszerű megváltoztatása pozitív hatással lesz fizikai és társadalmi egészségedre is. A mosolygás egyszerű, ingyenes, és nagy változást hozhat az érzéseidben! Tehát ne felejts el gyakrabban mosolyogni – meglepődhetsz az eredményeken.


Vegyszermentes tisztítószerek házilag

2023. szeptember 22.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A családok egy részénél, akár mert kisgyerek érkezett, akár megbetegedett valaki, vagy egy családtagunk allergiás bizonyos vegyszerekre, figyelembe kell venni azt a régi mondást: "csak azt kend magadra, amit megennél!" Mivel a bőrünkön át minden beszívódik, ez a hozzáállás napjainkban különösen fontossá vált.  

Evőeszközök megtiszítása

Kezdjük a sort a mosogatással, amit napjában több alkalommal el kell végeznünk, és köztudott, hogy sokszor marad mosogatószer az edényeken, evőeszközökön.
 
Ilyenkor több lehetőség is kínálkozik: félig megtöltjük ecettel a szórófejes flakont, és csöppentünk bele 10 csepp grapefruit vagy citrom illóolajat – ezek ellensúlyozzák az ecet jellegzetes illatát. 
 
Jól összerázzuk, majd teletöltjük a flakont vízzel, és azzal megint alaposan elkeverjük a folyadékot. Kész is a mosogatószer, amiből mindig egy keveset spriccelünk az edényekre; kiváló zsíroldót kapunk.
 
A másik alternatívánk mosogatószer készítésére, hogy egy marék mosódiót főzünk ½ liter vízben forrás után 5 percig. 20 perc múlva le lehet szűrni, és pár csepp illóolajjal gazdagítani.

Készítsünk folyékony szappant!
Mosódióból folyékony szappant is készíthetünk: 2 maréknyi mosódiót ½ liter vízben forrás után 5 percig főzünk. 20 perc múlva le lehet szűrni, hozzákeverve ízlés szerint pár csepp illóolajat (például mandarint).
Ezt a keveréket samponként is használhatjuk, kíméletesen tisztítja a hajat.

5+1 tipp a pihentető alváshoz

2023. szeptember 21.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Stresszes, rohanó világunkban sajnos nemcsak a mozgásra, de az alvásra is egyre kevesebb időnk jut. Ráadásul egyre többen küzdenek álmatlansággal és alvásproblémákkal is. Néhány hasznos tanács, hogy nyugodtan tudd álomra hajtani a fejed és alvásod valóban pihentető legyen.  

1. Hidratálj!
Ha kevés folyadékot fogyasztottál napközben, a véred besűrűsödik  és az éjszakai pihenés alatt sem tud megfelelő mennyiségű oxigént szállítani az izmokhoz. Ennek következtében a testben nem játszódnak le a regenerációs folyamatok, és az alvás nemhogy nem pihentet, sőt, kifejezetten megerőltető lesz a test számára.
Ha rendszeresen iszol a nap folyamán, kevesebb alvással is beéred!

2. Aludj háton vagy oldalt!
Akár háton, akár oldalt alszol, pihentebben ébredsz, mint ha hason aludnál. A hasonfekvés következtében a szerveket összenyomod, és nem kapnak megfelelő vérellátást, nem tudnak regenerálódni az éjszaka folyamán, ami a szervi funkciók gyengüléséhez és fáradtsághoz vezet.

3. Szánj időt az esti lazításra!
Este már csak pihentető dolgokkal foglalkozz, ne végezz megerőltető testi és szellemi munkát, mert mind a test, mind az elme fel kell, hogy készüljön a pihenésre.


Lábadozás: adjunk időt a gyógyulásra!

2023. szeptember 14.

Fotó: 123rf.com

Ne sajnáljuk rá az időt! A gyógyulás hosszú folyamat, ehhez idő kell. Nagyon sok beteg hiszi azt, hogy amennyiben a kellemetlenséget okozó tünetei már megszűntek, már meg is gyógyult. Sajnos ez nem így működik.

Az egyik leggyakoribb betegség a megfázás (grippe), lényegét tekintve felső légúti hurut. Számtalan kellemetlenséget okozó tünetét mindannyian jól ismerjük: orrfolyás, tüsszögés, torokszárazság, égés, kaparás, viszketés, fájdalom, nehéz nyelés, hőemelkedés, köhögés (eleinte száraz, majd bő köpettel járó), fáradékonyság, levertség, aluszékonyság. Influenza esetén pedig hirtelen fellépő magas láz, izomfájdalom a végtagjainkban, fejfájás. Még hosszan sorolhatnám a kellemetlenségeket okozó tüneteket. Ilyen például az ingerlékenység, a türelmetlenség.

A szervezetünk tudja, hogy mit kell tennie. Szinte húz az ágy, így lefekszünk. Szomjasak vagyunk, kívánjuk a meleg teát. Fájdalomcsillapítót, lázcsökkentőt, köptetőt, megfázás elleni gyógyszereket keresünk. Nincs étvágyunk (csak a hozzátartozók erőltetik az evést). Főleg húslevest kínálnak. Betegként befőttet és gyümölcsöt, főleg almát vagy narancsot kívánunk. A szervezet tudja, hogy vitaminokra, ásványi anyagokra és könnyen emészthető ételekre van szüksége. Az immunrendszer helyreállítása végett kívánjuk a rostos citrusokat és a savanyú élőflórát tartalmazó tejtermékeket.

Nincs panasz, nincs betegség?

Sokszor azt hisszük, hogy ha már a panaszaink megszűntek, már meg is gyógyultunk. Sajnos ez nem így van.

A munkahelyek egyre bizonytalanabbakká váltak, a számuk is egyre csökken. A munkáltatók egy része a beteges embereket bocsátja el először. Mindenki sietteti a gyógyulást. Főleg a vezető beosztásúak. Ezért az orvosnál ezt mondjuk: „Csináljon valamit doktor úr! Írja fel a legerősebb antibiotikumot, nem érdekel az ára! Három nap múlva Bécsben vagy Londonban kell, hogy legyek egy fontos tárgyaláson.” Az okokban nincs hiány.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...202122...164