sub

Információk, érdekességek

Szükségem lesz az inzulinra a szülés után is?

2024. november 16.

A cukorbeteg várandósok gondozása nem ér véget a baba születésével: a kismamák kezét nem szabad elengedni akkor sem, ha állapotuk rendeződni látszik. Hogy mire számíthatnak az érintettek a továbbiakban, és miért van jelentősége a szülést követő kontrollvizsgálatoknak, arról dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük.

Fotó: 123rf.com– A várandósság alatt diagnosztizált cukorbetegség gondozása és a vércukorértékek kontrollálása a magzat és a kismama egészsége szempontjából is kulcsfontosságú. Tapasztalataink szerint a kismamák általában komolyan veszik az orvos által előírt teendőket a babavárás időszakában. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a szülést követően is figyelemmel kell kísérni az édesanya egészségi állapotát, amelyben már kevésbé partnerek az érintettek. Pedig a gesztációs diabétesszel diagnosztizált kismamák a későbbiekben jó eséllyel számíthatnak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, de azok esetében is elengedhetetlen a szakorvosi kontroll, akiket a szülést megelőzően 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegként diagnosztizáltak – hangsúlyozza dr. Para Györgyi.

Cukorbetegként várandósan – a szülés utáni teendőkről

Ha ön 1-es típusú cukorbeteg

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulinkezelés és a szakorvosi kontrollok természetesen a várandósságot követően is folytatódnak. A kismamáktól azt kérjük, hogy már 1-2 héttel a gyermek világrajövetelét követően jelentkezzenek kontrollra (ehhez elegendő egy telefonos vagy videokonzultáció). Fontos tudni, hogy a szülés után a kismama szervezete sokkal érzékenyebb lesz az inzulinra, ezért az inzulint felére kell csökkenteni, és az igénynek megfelelően tovább adaptálni. Az 1-es típusú diabéteszesek esetében már a várandósság elejétől javasolt a szenzor használata, ennek hiányában a vércukorszint nagyon gyakori ellenőrzésével előzhető meg a súlyos hipoglikémia– hívja fel az érintettek figyelmét a szakember. Hogy ne érje meglepetés a kismamát, és elkerülje a hipoglikémiát, a vércukormérő mellett érdemes gyorsan ható glükózforrásokat is állandóan készenlétben tartani. 

Ha ön 2-es típusú cukorbeteg

Ha a kismama 2-es típusú cukorbetegként lett várandós, szintén a kezelőorvosa fogja eldönteni, hogy a továbbiakban milyen terápiára és gyógyszerekre lesz szükség a szülés után. Ez esetben is javasolt sort keríteni a szakemberrel történő konzultációra a szülést követő két héten belül, akár egy videó- vagy telefonhívás formájában. Az édesanya általában ugyanazokat a gyógyszereket fogja szedni, amelyeket a terhesség előtt is, feltéve, hogy azok jól kontrollálták cukorbetegségét, és a szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazhatók.


Fertőző betegségek a terhesség alatt – muszáj kezelni

2024. november 14.

A fertőző betegségek közül jónéhány gyakrabban érinti a várandós nőket, akik eleve fogékonyabbak lehetnek a kórokozókra. Ezek kezelése nem csak a kellemetlenségek megszüntetése, a kismama közérzete miatt fontos, de akár súlyos komplikációk is kivédhetők a szakszerű ellátással. Dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy legyen szó például húgyúti fertőzésről, gombás fertőzésről vagy bakteriális vaginózisról, a várandós nőknek fontos orvoshoz fordulniuk.  

Fotó: 123rf.comMiért lehetnek fogékonyabbak a kismamák a fertőzésekre?

A fertőző betegségeket számos kórokozó (például baktériumok, vírusok, gombák, paraziták) előidézheti és a fertőződés módja is változatos (például emberről emberre, állatok, víz vagy élelmiszer által terjedhetnek). A gyakoribb fertőzések ártalmatlanok, de nyilván vannak veszélyesebbek is, így a védekezés minden esetben fontos.

Bizonyos populációknál, így a kismamáknál is felerősödik a fertőzésekre való hajlam, aminek több oka is van. A megváltozott immunfunkciók, mint a T- és B-sejtek, és a természetes ölő sejtek aktivitásának csökkenése, valamint bizonyos idegsejtek (dendritikus sejtek) aktivitásának növekedése mind hozzájárulnak a nagyobb fogékonysághoz. Éppen ezért a várandósoknál nem ritka az influenza, a hüvelyi gombás fertőzés, a herpesz, a húgyút ferztőzés, a streptococcus B okozta fertőzés, a bakteriális vaginózis és akár a listeria. 

Ezek a leggyakoribb fertőzések várandósoknál

Hüvelyi fertőzések
A leggyakrabban bakteriális vaginózis és gombás fertőzés fordulhat elő, melyek közül a bakteriális vaginózis a legsűrűbben diagnosztizált hüvelyi fertőzés. Ennek fő oka, hogy a terhesség során felborul a hüvelyflóra egyensúlya. Legtöbbször nincs feltűnő jele a fertőzésnek, de egyes esetekben szokatlan, kellemetlen szagú folyásról számolnak be a kismamák. A kezelés azért fontos, mert a kezeletlen betegség növeli a koraszülés kockázatát.

Gombás fertőzés vagy candidiasis
Ez a fertőzés azért érinti gyakrabban a terhes nőket, mert a várandósság alatt megnő a hüvelyváladék ösztrogénszintje és glikogén tartalma is.  A nőgyógyász javasolhat akár recept nélküli, helyileg alkalmazandó szereket is a kezelésre, amelyeknél minimális a magzatra való átterjedés kockázata. Súlyosabb esetben mérlegeli a szájon át szedhető gyógyszerek elrendelését.  

Húgyúti fertőzés
A várandós nők 10-15%-ánál van jelen a húgyúti fertőzés tünetmentesen, ami azonban így is növeli az olyan komplikációk kockázatát, mint a koraszülés. Szerencsére egy egyszerű vizeletvizsgálattal könnyen kimutatható a fertőzés jelenléte, amely leggyakrabban antibiotikumos kezelést igényel, de az is nagyon fontos, hogy a nők ne tartogassák a vizeletet, hanem az inger megjelenésekor mihamarabb menjenek el vécére, valamint igyanak sokat. 

Streptococcus B fertőzés
Ez a veszélyes fertőzések közt a leggyakoribb típus, amely az újszülöttet és esetleg az anyát is veszélyeztetheti. A fertőzés formája lehet például tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás vagy vérmérgezés, a kezelés antibiotikummal történik, kórházi körülmények közt.


Hányadik vagy a sorban? - A testvérsorrend hatásmechanizmusai

2024. november 03.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A testvérkapcsolatokról szóló cikksorozat második részében a testvérsorrend okozta belső konfliktusokat, a gyermekben lezajló változásokat, és azok hatásait elemezzük. A testvérek egymással való kapcsolatának rendszerét a születési sorrend, vagy más szóval a testvérsorrend mélyen befolyásolja. Más életfeladatot vállal egy elsőszülött,- és mást egy második,- egy középső,- vagy többedik gyermek.  

A testvérsorrendben való elhelyezkedés hatást gyakorol a személyiség kibontakozására, a veleszületett és tanult viselkedésminták felszínre kerülésére, hiszen a nagyobb, - vagy a kisebb testvér egyszerre edző és tükör is.

Gyermekeink viselkedését, és testvérekként eljátszott szerepjátékaikat jobban megérthetjük, ha mélyebben vizsgáljuk a születési sorrend által kialakított mintákat.

Az elsőszülöttek hozzászoknak ahhoz, hogy a kizárólagos figyelem középpontjában állnak, hogy Ők szüleik büszkeségei, legféltettebb kincsei. A szülők magatartása azonban egyke, vagy elsőszülött gyermekek esetében sokszor átcsaphat túlféltésbe, túlóvásba, valamint túlkontrollálásba. A születési sorrendben az elsőszülött mindig az irányító, tanító, vezető személyiség, aki kitapossa magának az utat. Először tanul a szülőktől, és Ő tanítja a szülőket is. Mivel megéli a „szülők ketten – én egyedül” hármasság érzését, felnőttként könnyebben boldogul az olyan szituációkban, ahol vezetői szerepkört kell vállalnia, vagy döntéshelyzetbe kerül, és nem ijed meg olyan helyzetekben, amikor a nála „nagyobb”, karizmatikusabb emberekkel szemben kell kivívnia a tiszteletet, vagy megtalálnia az együttműködés kulcsait.

Ő az, aki megélheti saját nagyságát a többiek tükrében, azonban a szülők odafigyelésén múlik, hogy születési sorrendből adódó helyzetét jól kezelje, ne váljon elnyomóvá. Ezáltal nagyobb eséllyel lesz olyan pozícióban később, ahol erőt kell mutatni, vezetnie, irányítania, támogatnia kell másokat.

Mindezekkel együtt, hathat rá a „trónfosztás” élménye életre szóló viselkedési irányként olyan esetekben, amikor a pozíciója megőrzéséről van szó, melyről épp e miatt az élmény miatt nehezen mond le.

Az elsőszülött kedveli a családi hagyományokat, tradíciókat, viszont a változásokat nem mindig fogadja szívesen, éppen a testvér születésével járó hétköznapi életbeli egyszerű szabályok átalakulásának hatásai miatt.


Kiderült miért nem alszanak jól a gyerekek és a serdülők

2024. november 03.

Az iskolakezdés időszaka mindig izgalommal és előkészületekkel teli. A szülők bevásárlólistája hosszú, tele van tanszerekkel, ruhákkal és egyéb iskolai kellékekkel. Azonban gyakran megfeledkezünk arról, hogy a pihentető alvás kellékei éppen olyan fontosak lennének, mint a tanszerek vagy egy új íróasztal beszerzése. A megfelelő matrac kiválasztása kulcsfontosságú lehet a gyermek fejlődése és iskolai teljesítménye szempontjából is.

Aggasztó eredményeket hozott a Pécsi Tudományegyetem, gyerekek és serdülők körében végzett alváskutatása. Az úgynevezett Athén Insomnia Skálán elért eredmények alapján a vizsgált serdülők 17%-a insomniásnak tekinthető. Nem meglepő, hogy a gyermekkori alváshiányhoz és alvászavarokhoz a fokozott internet és okoseszköz használat, valamint az ezzel járó mesterséges fény is hozzájárul. A kutatás rámutat arra is, hogy a stressz az internethasználattal párhuzamosan nő. A vizsgált gyerekek és fiatalok közül jobban teljesítettek az iskolában azok, akik jobban alszanak. 

Több alvásra van szüksége egy gyereknek

A kisebbeknél a nem megfelelő alváshigiéniás rutin mellett a szorongás, a sötétségtől való félelem, a koffein tartalmú édességek, például a csoki fogyasztása is ronthatják az alvásminőséget. Emellett a nem megfelelő fekvőhely sem kap elég figyelmet, amikor az iskolára készül a család. Minden hatodik serdülő alvászavarral küzd, amely komoly hatással lehet az életminőségükre és iskolai teljesítményükre is. Azok a gyerekek, akik nem alszanak eleget, gyakran koncentrációs problémákkal küzdenek, és romlik a tanulási képességük.

A gyerekek alvási szükségletei életkoronként változnak. A Magyar Alvás Szövetség ajánlásai alapján a 6-12 éves gyerekeknek 9-12 óra alvásra van szükségük naponta, míg a tinédzsereknek 8-10 óra ajánlott. Az alvás kulcsfontosságú a kognitív fejlődéshez, az emlékezet erősítéséhez és az érzelmi egyensúly fenntartásához.

Egészséges alvási rutin iskolaidőben

Az iskolák korai órakezdése gyakran nincs összhangban a gyerekek természetes alvási ciklusával, különösen a tinédzserek esetében. A korai ébredés nehézségeket okozhat, mivel ebben a korban a késői lefekvés és a hosszabb alvás természetes igény. Azt gondolnánk, hogy a hétvégi sokáig alvással pótolható a kiesés, pedig a szervezet szempontjából egészségesebb, ha szabadnapokon is megpróbáljuk fenntartani a hétköznap megszokott alvási ritmust. A következetesség segít a cirkadián ritmus fenntartásában, ami hosszú távon javítja az alvás minőségét.

A szülők nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy gyermekük egészséges alvási szokásokat alakítson ki. A nyári szünet után különösen fontos, hogy fokozatosan állítsuk vissza a gyerekek alvási ütemtervét az iskolai ritmusra. Fontos a lefekvés előtti telefonhasználatra és tévénézésre is egészséges szabályokat hozni. Mint mindenben, ebben is a példamutatással tudnak a legnagyobb hatással lenni a szülők. „Tanulmányok kimutatták, hogy a kék fényű eszközök csökkentik vagy késleltetik a melatonin, azaz az alváshormon természetes esti termelését, ami csökkenti az álmosságot és meghosszabbítja az elalváshoz szükséges időt. Ezért fontos, hogy lefekvés előtt 20-30 perccel már mellőzzük a telefont és minden más digitális eszközt is” – mondja G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.


Ezek a praktikus dolgok segíthetnek a kisgyerekes szülőknek

2024. november 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kisgyermekes szülők élete tele van kihívásokkal: a mindennapok logisztikai feladatai, a gyermekek ellátása és nevelése sokszor fárasztó lehet. A mai világ azonban számos olyan megoldást kínál, amelyek jelentősen megkönnyíthetik a szülők életét. Ezek az egyszerű, de hatékony praktikák hozzájárulnak ahhoz, hogy a szülők jobban tudják menedzselni a mindennapi teendőiket, és több minőségi időt tölthessenek a családjukkal. Nézzük, milyen megoldások segíthetnek a kisgyerekes családoknak a mindennapokban!  

Intézzük online a bevásárlást!

Az online bevásárlás hatalmas idő- és energiatakarékosságot jelenthet a szülők számára. Nem kell boltokba járni, sorban állni vagy nehéz szatyrokat cipelni, hiszen a szükséges élelmiszereket és háztartási cikkeket egyszerűen, néhány kattintással egy élelmiszer webshop házhoz hozza nekünk.

Sőt, az első időszakokban nagy mennyiségben fogyó pelenka, babaápolási szerek vagy épp babaolaj is egy kattintással a kosárba tehetők és kifizethetők, és még cipekedni sem kell. Az online bevásárlással akár heti szinten több órát is meg lehet spórolni, amit a családra lehet fordítani.

Tervezzük meg előre a menüt!

Az előre megtervezett heti menü és az étkezések előkészítése szintén segíthet abban, hogy kevesebb idő menjen el a konyhában. Ha előre elkészítjük az étel alapanyagokat vagy akár előre főzünk néhány napra, könnyebben összeállítható egy egészséges ebéd vagy vacsora.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...288