Információk, érdekességek
Egészséges kekszek - zabpehellyel és aszalt áfonyával
2024. november 15.
Gyors és egészséges nasi gyerekeknek és felnőtteknek is! Variálható aszalt gyümölccsel és olajos magokkal, a lényeg, hogy cukrot nem tartalmaz!
Hozzávalók:
1 tojás, 4-5 ek. méz, 10 dkg vaj (vagy margarin), 1 tk. fahéj, 15 dkg zabpehely, 15 dkg liszt, 2 kk. sütőpor, két maréknyi aszalt vörösáfonya (vagy más aszalt gyümölcs)
Elkészítés:
A tojást kikeverem a mézzel majd az olvasztott vajjal. Ezután beleszórom a fahéjat majd a liszt, zabpehely, sütőpor és az aszalt gyümölcs is belekerül. Az egészet összekeverem és félreteszem 10 percre. Addig 180 fokra melegítem a sütőt és két nagy tepsit sütőpapírral kibélelem. A tésztából diónyi gombócokat készítek, kicsit lenyomom és már mehet is a sütőbe!
Elég hamar megsülnek. Mikor kezd a teteje színesedni, akkor már jó, nem kell nagyon megsütni, mert akkor kemény lesz és száraz. Így viszont finom, omlós a tésztája.
5 szuper zöldség és gyümölcs, amely kombinálható pulykával
2024. november 10.
A sokoldalú sütőtök
Az őszi hónapok nagy kedvence a sütőtök, hiszen ez az olcsó alapanyag csodálatos narancsszínnel emeli ételeink látványát. Alacsony kalória-, ugyanakkor bőséges vitamintartalmával egyik legegészségesebb szénhidrátforrásunk lehet. Az ismert fogások mellett igazán ínyenc falatok is készülhetnek sütőtökből: például a pulykahússal töltött sütőtök vagy a sütőtökös pulykatekercs, amely az ünnepi asztalon is megállja a helyét.
Gesztenye, nem csak süteménybe
Már a 4. században jóízűen ették őseink a sült gesztenyét, és még napjainkban is szívesen fogyasztjuk forrón sütve. Végre érik a szelídgesztenye, így érdemes kihasználni, hogy nem a fagyasztóból kell előkapnunk egy agyoncukrozott gesztenyemasszát. Nem csak magában vagy sütemények töltelékeként fogyasztható, hanem húsok mellé is kínálhatjuk. A gesztenyével töltött pulyka akár egy őszi ünnepi ebéd főfogása is lehet.
Alacsony zsírtartalmú tej – lassabb biológiai életkor
2024. november 09.
A sovány vagy 1 százalékos zsírtartalmú tejet fogyasztó felnőttek szervezetének biológiai életkora lassabban nő, mint a 2 százalékos, illetve teljes tejet fogyasztó társaiké – derült ki egy új tanulmányból.
A Utah állambeli Brigham Young Egyetem professzora, Larry Tucker az úgynevezett telomerek hossza, valamint a tejfogyasztás gyakorisága (napi, heti vagy kevesebb) és az elfogyasztott tej zsírtartalma (teljes tej, 2 százalékos, 1 százalékos vagy sovány) közötti kapcsolatot vizsgálta 5834 amerikai felnőtt bevonásával – olvasható a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő portálon.
A telomer a DNS-t „becsomagoló” makromolekula, a kromoszóma végén helyezkedik el és feladata, hogy óvja a kromoszómát és megakadályozza, hogy sejtosztódáskor sérüljön a genetikai információ. Ahogy az ember öregszik, a telomerek rövidülnek, szerkezetük gyengül.
A Oxidative Medicine and Cellular Longevity című folyóiratban publikált tanulmány szerint minél több magas zsírtartalmú tejet iszik az ember, annál rövidebbek a telomerei.
A tanulmány szerint az 1 százalékos zsírtartalmú tejet fogyasztó felnőttekhez képest a 2 százalékos tejet fogyasztók telomerei 69 bázispárral voltak rövidebbek, ami több mint négy év pluszt jelent a szervezet biológiai életkorában. A teljes tejet fogyasztó felnőttek telomerei pedig 145 bázispárral voltak rövidebbek, mint a sovány tejet fogyasztó felnőttekéi.
Mit tegyünk, ha nincs étvágyunk?
2024. november 02.
Gyakori az ízérzés elvesztése és az étvágytalanság néhány napon át, pl. kisebb meghűlés esetén. De amikor egy tartós betegség vagy kezelés felelős érte, az már hosszabb ideig csökkentheti az étvágyat. Javaslatok az evés élvezetének visszanyerésére, étvágyunk visszatértének elősegítésére.
Az ízlelőbimbók általában 10 naponként regenerálódnak, és állapotukat több tényező befolyásolhatja: pl. szájszárazság, cink- vagy B3-vitamin-hiány, gombásodás, gyógyszerek, kemo- vagy sugárterápia stb. Emellett az életkor is: 50 év felett az ízérzékelés és a szaglás is romlik. Egyes betegségek (pl. Alzheimer- vagy Parkinson-kór, agyi érkatasztrófa, fejsérülés stb.) szintén megváltoztathatják az ízérzést és az étvágyat.
De a leggyakrabban olyan étvágycsökkenésről van szó, amelyen lehet segíteni. Pl. a dohányzás abbahagyásával, cinkben gazdag ételek (több bab, dió, cereáliák, tejtermék stb.) vagy B3-vitaminban bővelkedő táplálékok (állati eredetű táplálékok, dúsított gabonafélék stb.) fogyasztásával, illetve azon gyógyszerek lecserélésével, amelyek elveszik az étvágyat. Így visszanyerhetjük az étvággyal együtt az evés élvezetét is. De mit tehetünk ennek érdekében?
Ha az ételek kevésbé ízletesek számunkra
Együk úgy az ételt, ahogy jólesik!
Az életkor előrehaladtával a sós íz érzékelése csökken először, a cukrosé utoljára. Emiatt az idős emberek jobban sózzák az ételeiket, és előnyben részesítik a meglehetősen cukros desszertet. Ha mi is az idősebb korosztályba tartozunk, amíg nem jelent egészségi kockázatot (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség esetén), illetve nem visszük túlzásba a dolgot, ez ne jelentsen problémát. Fogyasszuk úgy az ételt, ahogy az élvezetes számunkra, és megjön az étvágy.
Fokozzuk az ízeket!
Egyéb esetekben a só hozzáadása helyett használjunk inkább aromás fűszernövényeket, amelyek fokozzák az ízeket (pl. petrezselyem, kakukkfű, citromfű, zsálya, zsázsa, bazsalikom…). Emellett enyhén cukrozzuk a sós ételeket is, vagy kevés sót tegyünk a süteményekbe – készítsünk olykor cukros-sós ételeket, ahogyan az jellemző az ázsiai konyhára. Ily módon összességében kellően fűszeresek, ízletesebbek, étvágygerjesztőbbek lehetnek az ételeink.
Segítsük elő a nyálképződést!
A szájszárazság – pl. egyes gyógyszerek, alkohol vagy cigaretta hatására – csökkenti az ízérzetet. Így fontos a szervezet és a szájüreg megfelelő hidratáltságának fenntartása a nyálképződés elősegítésére, ami összefügg az étvággyal. Étkezés előtt pl. kiöblíthetjük a szánkat, vagy ihatunk néhány korty szénsavas italt, citromos vizet, savanykás gyümölcslét stb. A savanyú vagy savanykás íz élénkíti a nyálképződést, de még a hideg/jeges élelmiszer (pl. fagylalt) és a forró étel is (inkább, mint a langyos). Mentolos rágógumi is enyhítheti a szájszárazságot és a rossz szájízt.
A tányéron szépen elrendezett étel és annak többféle állaga (kenhető, lágy, omlós, grillezett, ropogós stb.) étvágygerjesztő hatású. A hosszabb ideig történő rágás is fontos, mivel ennek során az ízek nagyobb hangsúlyt kapnak. Élénkíthetjük a többi érzékünket is (szaglás, látás), játszadozva a színekkel és illatokkal az étel tálalásakor. Emellett a kedélyes légkör megteremtése étkezés közben szintén serkentheti az étvágyat.
Karamellás almaleves szegfűborssal bolondítva
2024. október 28.
A jófajta almánál nem sok zamatosabb és vitamindúsabb étel van, és ha értjük a módját, olyan különleges levest varázsolhatunk belőle, hogy a mesterszakácsok is megirigylik!
Hozzávalók:
4 közepes savanykás alma
4 evőkanál cukor
1 darabka fahéj
3 szem szegfűbors
2 dl fehér bor
(betétnek tejbegríz)
Elkészítés:
4 közepes almát lereszelünk, és 2-3 kanál piruló cukorhoz adunk, amibe egy nagyobb darab fahéjat és 3 szem szegfűborsot dobtunk. Pár perc alatt megbarnul, és összeesik.
2 deci fehér borral /elhagyható/ + 1 dl vízzel felengedjük, vagy 3 dl vízzel, ha a bort kihagytuk. A fűszerek eltávolítása után turmixoljuk, lehűtjük.
Sűríthetjük tejszínhabbal, kínálhatjuk tejbegrízzel: keményebbre főzött tejbegrízt, ha kihűlt, kanállal kiszaggatunk, és ezt tesszük a levesbe.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...285