


Információk, érdekességek
Megoldások a torokfájás enyhítése
2023. január 26.
Kapar vagy ég a torok, enni is nehezünkre esik… A fájdalmat gyakran a meghűlést kísérő torokgyulladás, garathurut okozhatja. Felnőtteknél általában légúti vírusok okozzák, de olykor bakteriális fertőzés is kiválthatja.
Az öngyógyítás lehetséges a torokfájás esetén is, de hogyan kezdjünk hozzá, és mit tegyünk?
Amikor a torokfájás fokozatosan halad előre, vagy meghűlés után lép fel, láz nélkül, illetve kevés lázzal, különböző módokon enyhíthetünk a bajon:
Kezdetben homeopátiás szerek
Ajánlott: Belladonna 5CH, Mercurius solubilis 9CH, ha fehér lepedékes a nyelv és rossz a lehelet, társítva Phytolacca 9CH golyócskákkal, ha a fájdalom kisugárzik a fül irányában (5 golyócska javasolt 3-szor naponta).
Igyunk zsályateát!
Ez a gyógytea gyulladásgátló és fertőtlenítő hatású. Egy leveseskanálnyi teafüvet áztassunk egy csésze forró vízben, majd kb. 10 perc után szűrjük le. Adhatunk hozzá kevés mézet. Reggel és este igyunk egy-egy csészével.
Hasznosak a helyi gyógymódok
Ajánlott a sóoldatos toroköblögetés (enyhe, 1%-os sóoldattal), amely fertőtlenít, és csillapítja a fájdalmat. Szintén használ a fájó toroknak, ha erdei szederlevél forrázatával gargarizálunk.
Paracetamol
Ezt a gyógyszert javasolt szedni a láz és a fájdalom csillapítására. Felnőtteknek 1 g ajánlott, max. 3-szor naponta; gyerekeknek 60 mg kilónként, naponta 4-6 alkalommal.
5 tipp a meghűlés kezelésére
2023. január 24.
A csalóka időjárása megtréfálhatja az óvatlanokat, könnyebb megfázni, mert örülünk a napsütésnek, így nem figyelünk kellően a megfelelő öltözködésre. Ha megfáztunk, akkor adunk pár jó tanácsot a természetes kezelésre.
Sok folyadékfogyasztás
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás elengedhetetlen az egészségvédelem szempontjából, és kulcs lehet az esetleges betegségek leküzdésében is. Ha a szervezet vízháztartása nem megfelelő, nem tud kiegyensúlyozottan működni. Mit érdemes inni, ha náthásak vagyunk? A legfontosabb a tiszta víz. Emellett a fájó toroknak jólesik ilyenkor a meleg tea, amit citrommal és mézzel tehetünk finomabbá és még hatékonyabbá. Sokan esküsznek a gyümölcslevekre, de ezekből csupán a frissen préselt gyümölcslevek az igazán jók.
Gyömbér
A mézes gyömbértea igazi csodaszer a beteg testnek. A friss gyömbért hámozzuk meg, vágjuk fel szeletekre, majd öntsük le forró vízzel. Hagyjuk állni, majd frissen facsart citrom és narancs levével ízesítsük, mézzel édesítsük. A gyümölcsök levét és a mézet csak akkor tegyük bele, ha már kicsit kihűlt, forrón ugyanis tönkremennek bennük az értékes vitaminok. A gyömbér erőteljes íze oldja a letapadt váladékot, és segít testünknek izzadni, ami elősegíti a természetes tisztulást.
Csipkebogyó
A csipkebogyó köztudottan magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, ezért nagyon jótékony hatással van a meghűlt testre. Az immunrendszert támogatja, ezáltal a természetes védekezőképességet erősíti. Tévhit azonban, hogy a csipkebogyót meleg tea formájában érdemes elkészíteni. Forró vízzel leöntve ugyanis az összes „gyógyereje” elvész, tönkremegy a benne található sok C-vitamin. A helyes elkészítés az áztatás, mind a frissen szedett, mind a gyógynövényboltokban kapható, szárított csipkebogyó esetében. Öntsük le tiszta vízzel, hagyjuk állni, majd leszűrve fogyaszthatjuk is.
Vertigo vagy szédülés?
2023. január 21.
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a különbségekről és a vertigo kiváltó okairól és kezeléséről kérdeztük.
A vertigo jellegzetesen forgó irányú szédülés, a beteg úgy érzi, hogy ő forog, vagy a környezete forog körülötte, pedig valójában mozdulatlanul áll, ül vagy fekszik. A szédülés más típusainál inkább bizonytalanság érzés jelentkezik, vagy a beteg attól fél, hogy elájul. Bármelyik típusú szédülésről is legyen szó, közös vonásuk, hogy nagyon ijesztő lehet a beteg számára, sokszor nehéz elkülöníteni az alaptüneteket, a félelem miatt kiváltott pánik tüneteitől. Ha ilyen panaszaink vannak, a szédülés körülményeit, kiváltó okokat, lefolyást jól meg kell figyelni és mielőbb orvoshoz fordulni!
Az egyensúlyszervünk megbetegedései általában jól körülírt tüneteket szoktak okozni, tipikusan zajló időbeli lefolyással, ez nagyban segíti a diagnózis felállítását.
Egy egyszerű gyakorlattal is kezelhető?
A vertigo egyik típusa, a jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) akkor jelentkezik, ha a belső fülben egy apró mészkristály leválik a helyéről és a fej bizonyos irányú mozgatásakor elmozdul a félkörös ívjáratokban, egy igen rövid ideig tartó, ám annál hevesebb szédülést okozva. Ilyenkor a szédüléses tüneteket egy mozdulatsorral igyekszünk a rendelőben kiváltani, ezzel igazolni a diagnózist. Ez esetben valóban jó eredményeket lehet elérni egy egyszerű mozgássorral, az ún. Epley-manőver segítségével – magyarázza dr. Fülöp Györgyi.
Kiszáradás is okozhat szédülést
A vertigo előfordulása a népességben jellemzően az életkor előrehaladtával nő. A 65 év felettieknél már 80%-os a szédülés előfordulásának a gyakorisága. Nagyobb felmérések eredményei azt mutatják, hogy a sürgősségi osztályokra szédüléssel érkező betegek esetén, a háttérben a legnagyobb arányban a kiszáradás, vagy a csekély folyadékbevitel áll.
A kezelőorvos az érintett ívjáratnak megfelelő tornát betanítja a betegnek, aki később otthonában – segítséggel – el tudja végezni a megadott rendszerességgel. Bár nem ritka kórképről van szó, mégis sajnos gyakrabban hangzik el ez a diagnózis napjainkban, mint az indokolt lenne.
Kihez forduljon a panaszaival?
Habár szédülés több okból is jelentkezhet, elsőként mégis a fül-orr-gégészeti vizsgálat javasolt. Ennek célja, hogy eldöntsük, hogy a szédülés hátterében perifériás- tehát fülészeti-, vagy centralis, tehát neurológia eltérés áll-e, esetleg egyik sem. Az eredményektől függően javaslat születhet további vizsgálatokra, például neurológiai, belgyógyászati, kardiológiai, vagy szemészeti irányban, de előfordul, hogy a leghasznosabb, ha pszichológushoz irányítjuk a pácienst.
Ne legyen levegő szűkében, inkább forduljon orvoshoz még ma!
2023. január 20.
Világszerte több mint 210 millió ember érintett a krónikus obstruktív tüdőbetegségben, ami egy progresszív, de kezelhető megbetegedés. A tünetek még időben való felismerése és megfelelő kezelése hozzájárul a légzésfunkció hanyatlás lassításához, ezzel javítva a betegek életminőségét.
Légzőszervi panaszok esetén azonnal forduljanak orvoshoz!
Magyarországon félmillióra becsülik a COPD-ben szenvedő betegek számát, akiknek mindössze 20%-át diagnosztizálták. A többi beteg, akik egyelőre nincsenek betegségük tudatában, fokozatos légzőszervi romlást tapasztalnak, amelyet folyamatos zihálás, légszomj, sípoló vagy nehézlégzés, gyakori, meg nem szűnő köhögés, valamint fáradékonyság kísér. Sajnos a betegek gyakran addig halogatják az orvoshoz fordulást, hogy mire felismerik a COPD-t, addigra a tüdőfunkciójuk 50%-a már elvesztett. Ezért, mint a legtöbb betegség esetében itt is meghatározó fontosságú a korai felismerés illetve megfelelő fenntartó terápiás kezelés, amellyel csökkenthető a betegség progressziója és élhetőbb, hosszabb élet biztosítható a beteg számára.
A COPD jelentős fizikai és érzelmi hatással van a betegekre
Nagyon fontos, hogy az egészségügyi szakemberek, háziorvosok mellett a betegek is odafigyeljenek a korai COPD-re utaló jelekre, ezzel csökkentve a tüdőben keletkező károkat. Ez különösen igaz azokra, akik családi öröklődés, dohányzás, vagy munkahelyi környezet miatt fokozottan kitettek a COPD veszélyeinek.
A COPD jelenleg nem gyógyítható, de kezelhető betegedés, amellyel együtt lehet élni
Kezelésére ma már létezik olyan az OEP által is támogatott terápia, amely már a betegség kezdeti stádiumától sokkal jelentősebb életminőség- és légzésfunkció-javulást eredményez, mint a korábbi terápiák. A készítmény alkalmazása rendkívül egyszerű: egy speciális inhalátor segítségével finom permet formájában adagolható, így a betegnek csupán természetesen kell lélegeznie ahhoz, hogy a gyógyszer közvetlenül a tüdőbe jusson.
5 dolog, ami rontja a pikkelysömör tüneteit
2023. január 19.
Hazánkban megközelítőleg kétszázezer beteget érint a pikkelysömör, a bőr gyulladásos hámlását okozó bőrbetegség. A vörös, vaskos, pikkelyes foltok elsősorban a könyöknél, a térdeken, a hajas fejbőrön jelentkeznek, de a betegség a körmökön és az ízületeknél is elváltozásokat okozhat. A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, tünetmentes állapotban is tartható. Bizonyos körülmények esetén a tünetek fellángolhatnak, ezeket érdemes megelőzni, vagy mielőbb kezelni.
Hideg, száraz levegő
A hideg, gyakran szeles időjárás, a fűtött lakások száraz belső levegője egyaránt hozzájárul a tünetek felerősödéséhez – magyarázza dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A helyzetet súlyosbítja a kevés napfény és a vastag ruházat, ami alatt a bőr nem képes megfelelően szellőzni.
Tipp: Az érzékeny bőrt kevésbé irritáló, pamutból, vagy selyemből készült ruhaneműk viselése, a bőr rendszeres hidratálása testápoló krémekkel segíthet. A lakás száraz levegőjén, párásító készülékkel javíthatunk. |
Kevés napfény
A betegek kis százalékánál a meleg időjárás felerősítheti a tüneteket, de az esetek többségében a pikkelysömör állapota napfény hatására javul, nyáron ezért általában enyhébbek a tünetek.
Tipp: A napfény mesterséges pótlására léteznek speciálisan kifejlesztett orvosi eszközök, melyek meghatározott mennyiségű UV-A, UV-B sugarat bocsátanak ki. A fototerápiának nevezett eljárás orvosi ellenőrzés mellett, személyre szabottan vehető igénybe akár önállóan, akár egyéb kezelési módok kiegészítő elemeként. |
Krónikus mandulagyulladás
Télen gyakrabban leszünk náthásak, vagy kapunk el különböző légúti betegségeket. Jó ha tudjuk, hogy a torok- és mandulagyulladás szintén provokálhatja a tüneteket. Ilyenkor jellemzően a törzs és a végtagok területén jelentkeznek apró csepp formájú kiütések.
Tipp: Ha valakinek sokszor van mandulagyulladása, akkor az annak a jele lehet, hogy krónikus mandulagyulladás áll fenn, ami időről-időre begyullad. Ez a krónikus mandulagyulladás akkor is provokálhatja a beteg pikkelysömörét, ha nem lobban be, nem okoz tüneteket. Ilyen esetekben mindenképp érdemes fül-orr-gégésszel konzultálni, mert visszatérő panaszok esetén gyakran csak a mandula eltávolítása jelent megoldást. |
Gyógyszerek
A magas vérnyomás és szívbetegségek kezelésére használt béta-blokkolók és a bipoláris zavar terápiájában alkalmazott lítium is súlyosbíthatják a pikkelysömör tüneteit.
Tipp: Ilyen esetekben fontos a kezelőorvossal konzultálni, és már a gyógyszerek felírása előtt jelezni, hogy pikkelysömör esetén is szedhető gyógyszert kapjunk. Ha a tünetek később jelentkeznek, akkor szükség lehet a gyógyszerek cseréjére. |
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...214