sub

Információk, érdekességek

Otthon, édes otthon

2007. augusztus 26.

Otthon, édes otthonEgy lakás lehet otthonos, csinos, stílusos, rendes vagy mindezeknek az ellentéte. Ez természetes, de vajon létezik-e hizlaló lakás? Ha igen, vajon azonnal felismerhetõ-e és mindenkire ugyanolyan hatással van?


Észrevétlen csábítások a lakásban


Ha belépünk egy lakásba, rögtön hatnak ránk a színek, a bútorok, a rend vagy a rendetlenség, a tisztaság, a növények, az illatok. Vendégként természetesen nem azt nézzük elõször, hogy hol találhatunk valami ennivalót. Pedig feltûnhet egy kis kekszes doboz a konyhaszekrény elérhetõ polcán, gyümölcs vagy egy kis sós mogyoró vagy dió, perec a nappaliban a televízió elõtt. Csokoládé, desszert, gyorsan kínálható nassolnivalók a polcon, szekrényben, az ebédlõben vagy a nappaliban. Észrevétlen csábítások az arra érzékenyeknek és még megannyi más hely a lakásban, amely egyeseket evésre ösztönöz, míg mások számára semleges. Ne tartsunk otthon ennivalót? Természetesen nem ez a megoldás, hiszen az otthonunk többek között az étkezések helyszíne is.


Alvásproblémákkal küzdenek a több mûszakban dolgozók?

2007. augusztus 12.

Azoknak az embereknek, akik váltómûszakban dolgoznak, szignifikánsabb alacsonyabb a szerotonin szintjük. A szerotonin egy központi idegrendszeri hormon és ingerületátvivõ anyag, amely fontos szerepet játszik az alvás szabályozásában.


A SLEEP folyóiratban augusztus 1-én megjelent tanulmány - amelynek szerzõje Carlos J. Pirola, az argentínai Buenos Aires Egyetem munkatársa - egy 683 fõs vizsgálat eredményeit ismerteti. A résztvevõk mind magukat európai származásúnak valló férfiak voltak, akik közül 437 nappali és 246 váltómûszakban dolgozó volt. A nappali és az éjszakai idõszak reggel 6 órakor illetve este 6 órakor kezdõdött. A vizsgálat alarr senki sem változtatta meg a munkarendjét. Az eredmények szerint a szerotonin tartalom nagymértékben eltért a nappali és váltómûszakos munkások között, a nappal dolgozóknál szignifikánsan magasabb volt.


A nõk és a stressz

2007. augusztus 03.

A nõk és a stresszSokan egy perc alatt feladnák eddigi életüket a munkájukkal együtt, ha kiderülne, hogy most nyertek a lottón. Mindezt annak reményében, hogy így nyugodtabb lesz az életük.


Azonban ez nincs feltétlenül így. Akinek sok bosszúságot és stresszt okoz a munkája, két dolgot tehet: tart egy alapon önvizsgálatot, hogy valóban álmai munkáját végzi-e, illetve alaposan megnézi a munkahelyét, hogy tényleg azt nyújtja-e, amit õ egy ideális munkahelytõl elvár.


Ez után még mindig elképzelhetõ, hogy arra jut valaki, hogy õ háziasszonyként fog kiteljesedni - ám ne gondoljuk, hogy ezzel csökkentjük az életünkben jelen lévõ stresszt. Friss pszichológiai kutatások kimutatták ugyanis, hogy egy negatív esemény hatására a nem dolgozó nõknél négyszer nagyobb eséllyel alakul ki depresszió, mint dolgozó nõtársaiknál. Persze ez nem szabályszerû, és nagyban adott személyen múlik, ki mit él meg stresszként.


K Á N I K U L A

2007. július 26.

K Á N I K U L AA közelmúlt rendkívül meleg idõjárása nemcsak Európában, hanem a világ távolabbi tájain, így az Egyesült Államokban is súlyos gondokat okozott. Onnan érkezett a tragikus hír: a hatalmas ország egyes vidékein elhunytak futballisták, akik szélsõséges melegben, a szabadban tartottak edzést. Az utólagos szakértõi vizsgálat kimutatta, hogy a halálokok között az élen szerepelt a kánikula. Ha nálunk szerencsére nem is történt ilyen szomorú esemény, az amerikai eset figyelmeztetõ jelként szolgálhat a sportolók, a szabadban nehéz fizikai munkát végzõk, de az átlagember számára is: a hõségnek az emberi szervezetre gyakorolt, negatív hatásait komolyan kell venni. Mindenkinek fontos, hogy idõben megtegye a szükséges ellenlépéseket - miközben a megelõzés módja sem mellékes!

A kialvatlanság depressziót okozhat

2007. július 16.

A kialvatlanság depressziót okozhatA krónikus álmatlanság szorongásos rendellenességet, vagy akár depressziót is okozhat, derül ki egy norvég kutatás eredményeibõl.


A vizsgálat


A Sleep folyóiratban közzétett kutatás során a krónikus álmatlanság fogalmát, mint az egy hónapnál hosszabb ideje fennálló elalvási nehézséget, vagy az éjszaka folyamán a tartós alvás akadályozottságát vizsgálták.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...108109110...117