sub

Információk, érdekességek

Az epilepszia

2010. február 25.

Az epilepsziát egyes korokban isteni megszállottságként kezelték, szent betegségként tisztelték, más kultúrákban viszont a gonosz erõk rabjának tekintették az epilepsziás beteget, és nemegyszer megégették. A sacer szó - az epilepszia másik elnevezése - is egyszerre jelent szentet és áldozatot.

 

 

Nem véletlen, hogy az epilepsziát valamely természetfölötti erõ játékának vélték. Hisz mi más magyarázhatta volna a váratlanul jelentkezõ, az eszméletet kioltó, a beteget földre döntõ, görcsökbe rántó rohamokat?


A kipufogógáz érelmeszesedést okoz

2010. február 21.

Aki az autópályához közel lakik, korábban számíthat érelmeszesedésre, mint kevesebb kipufogógázt belélegzõ embertársai.

 

 

Egy nemzetközi kutatócsoport többéves vizsgálatainak eredményeit a PLoS ONE tudományos folyóirat közölte. Az autóközlekedésbõl származó légszennyezõdés káros hatásairól az utóbbi évtizedekben mind több vizsgálat útján kaptunk információt. Számos állatkísérlet igazolta, hogy a nyulak vagy az egerek egészségének a motorok kipufogógáza rosszat tesz, de emberre vonatkozó, pontos mérésekkel bizonyított adatok hiányoztak.


A migrén emelheti a szívroham és a szélütés kockázatát

2010. február 14.

A migréntõl szenvedõ embereknél nagyobb lehet a kockázata a szívrohamnak és a szélütésnek is.

 

 

A szakemberek több mint 11 ezer amerikai felnõtt adatait elemezve állapították meg, hogy a migréntõl szenvedõk nagyobb valószínûséggel estek át már szívrohamon, szélütésen, illetve nagyobb eséllyel jelentkeztek náluk perifériás artériás betegségek tünetei.
A kockázat növekedését tapasztalták azoknál az embereknél is, akik migrénjéhez nem társul "aura", olyan tünetek, mint a látászavar, zsibbadás vagy más testérzet - közölték kutatók a Neurology címû szakfolyóiratban.


Leukémiás sejtek támadható pontjait azonosították

2010. február 08.

Japán tudósok 25 olyan DNS-szakaszt találtak leukémia-õssejtekben, amelyek célpontjai lehetnek az újabb rákgyógyszereknek.

 

 

A Science Translational Medicine címû tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók a genetikai állomány 25 olyan szakaszáról számolnak be, amelyek különösen aktívak voltak a leukémia-õssejtekben, így valamennyi alkalmas lehet új gyógyszercélpontnak.


Vércukorszint: életveszélyes a túlságos szigor?

2010. január 31.

Egy vizsgálat szerint a vércukorszint túlságosan szigorú szabályozása halálos kockázattal járhat.

 

 

A Lancet címû rangos orvostudományi folyóiratban ma egy, az Ely Lilly támogatásával folytatott vizsgálat eredményei jelennek meg: eszerint a vércukorszint túlságosan szigorú szabályozása halálos kockázattal járhat. A tanulmány szerzõi, a cardiffi orvosegyetem kutatói megállapítják, hogy az ilyen rezsim fokozhatja a 2-es típusú diabetikusok halálozási kockázatát, különösen azok körében, akik inzulinnal menedzselik vércukorszintjüket, s az ajánlott értékek felülvizsgálatát javasolják. Eszerint a jól ismert maximumokon kívül minimál-értékeket is be kellene vezetni.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...189190191...239