


Információk, érdekességek
Ön tudja, mit vizsgál az urológus?
2014. január 23.
Egy új felmérés szerint a férfiak több mint felének vannak urológiai jellegű panaszai, jobban tartanak a vizelési és szexuális zavaroktól, mint a fájdalomtól, de 55% nem is tudja, hogy a férfi nemi szervek megfelelő működésével is az urológia foglalkozik, és 33% soha vagy nagyon ritkán jár szűrésre.
A Főnix Medical Center online felmérése, amely 504 főt, döntően férfiakat kérdezett meg, érdekes, egyben figyelmeztető eredményeket jelez.
Tájékozatlanok vagyunk
Önmagában már a kérdés, hogy mivel foglalkozik az urológia, nem egyértelmű sokak számára. Bár több választ is adhattak a megkérdezettek, és több mint 90% jól tudja, hogy a húgyutak (vesétől a húgycsőig) problémái ide tartoznak, azonban alig több mint 55% tudja csak, hogy a férfi nemi szervekkel, és alig több mint 45%, hogy az időskori férfi zavarokkal kapcsolatos bajok is érintik az urológia területét. Bár a tájékozottságunk nem teljes, úgy gondoljuk, (a megkérdezettek közel 70%-a), hogy tisztában vagyunk a legfontosabb urológiai problémákkal, közel 15% pedig úgy gondolja, hogy az összes urológiai jellegű lehetséges betegséget, veszélyt ismeri.
Kezeletlen cukorbetegnél egy megfázás is végzetes lehet
2014. január 19.
A cukorbetegek mindennapjai eleve bonyolultak, hát még akkor, ha valamilyen betegség ledönti őket a lábukról. Kezeletlen esetben számukra egy egyszerű megfázás is komoly problémákat okozhat, hiszen a vírus vagy baktérium okozta fertőzés jelentős vércukorszint emelkedést idézhet elő. Dr. Bibok György, diabetológus főorvos elárulja, mit érdemes meghűlés, komolyabb fertőzés esetén tenni.
Miért emelkedik megfázás, influenza esetén a vércukorszint?
Fertőzés esetén károsodik az inzulin hatása a szervezetben, így a cukorbetegek által használt inzulinelválasztást segítő, vagy azt pótló gyógyszerek hatása elégtelen lehet a kívánatos vércukorszint fenntartásában. Egészséges szervezetben a hasnyálmirigy képes pótolni a megnövekedett inzulinigényt, a szükséges inzulinelválasztást, viszont cukorbetegekben hozzáadott gyógyszerek, vagy terápiaváltás válhatnak szükségessé.
Ekcéma
2014. január 18.
A bőr krónikus ekcémája folyamatos, hosszan tartó kezelést igényel, ezért a gyermekkel rendszeresen kell járni kezelőorvoshoz.
A bőr akut gyulladásos elváltozásait bőrpírral, kis kiemelkedő göbökkel, gyorsan növekvő, majd szétpukkanó hólyagocskákkal, duzzanattal, nedvezéssel, pörkképződéssel, majd hámlással, viszketéssel járó tüneteket nevezzük dermatitisnek vagy ekcémás dermatitisnek. Ezek hosszabb ideig fennálló, krónikus változatát ekcémának.
Kezelése
A terápia legfontosabb eleme a kiváltó anyag kerülése. Ha a bőrreakció kiváltásában a fénynek is szerepe van, akkor a betegeknek kerülniük kell a közvetlen napfényt. Makacs bőrtünetek esetén a gyulladt területeken helyileg alkalmazott nem irritáló hatóanyagú krémek használata javallott, melyeket vékonyan felkenve kell használni, így gyorsan felszívódnak, ezáltal a bőr élettani funkcióit nem gátolják. A bőr védő funkcióinak biztosítása alapvető feltétele az ekcémás bőr gyógyulásának.
Depresszió: betegség vagy úri huncutság?
2014. január 16.
Ahogy az ablakon kinézünk nem fogad más csak rideg, hideg, ködös és nyirkos idő. Aztán ahogy befelé tekintünk sokszor ott sem jobb a helyzet: évkezdeti problémák, lendülethiány, kedvetlenség. Ez vajon már depresszió?
Vajon milyen egy jó könyv a depresszióról? Őszinte? Szókimondó? Kőkemény és tényszerű? Vagy inkább simogató? Ápolgató? Figyelmesen fegyelmező?
A depresszióról szóló könyvet vajon a depressziós elolvassa? Vagy azoknak segít, akik szembe találják magukat ezzel a betegséggel?
A depresszió sokak életét megkeserítő és tönkretevő nyavalyakórság, a lélek rákja, amely megosztja a gondolkodó embereket, és amellyel sokan mind a mai napig nem tudnak mit kezdeni. Vajon mi az oka ennek?
Tüdőtranszplantáció előtt és után
2014. január 13.
A tüdőátültetett betegek elő- és utógondozását 5 éve látja el a Semmelweis Egyetem Pulmonlógiai Klinikája. Összesen 47 betegnél történt sikeres tüdőtranszplantáció ez idő alatt, mely az összes tüdőátültetettnek több mint a fele. Ezek a betegek életük végéig kiemelt pulmonológiai ellenőrzésre szorulnak.
Veszélyes tüdőbetegségek
A két leggyakoribb tüdőbetegség – az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) – legalább fél millió magyart érint. Európában a lakosság számához viszonyítva Magyarországon halnak meg a legtöbben COPD-ben is. A transzplantáció olyan ritkábban előforduló, a tüdőszövet gyors pusztulásával járó tüdőbetegségek esetében is szükséges lehet, mint például a cisztás fibrózis, vagy a tüdőfibrózisok. Ezek a betegek döntően fiatalok, tüdejük nem képes az oxigénfelvételt biztosítani, az egyetlen lehetőségük az átültetés.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...165166167...260