sub

Információk, érdekességek

Megfázás, torokgyulladás, influenza?

2015. január 17.

MegfázásA nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. 

A hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek mellett a csecsemők és a kisgyermekek.

Az őszi és téli évszakok egyik állandó és rendkívül kellemetlen vendége a megfázás, amelynek zavaró tüneteit, a torokfájást, az orrfolyást és a köhögést mindenki megtapasztalta már.

Elkerülni a megfázást – ez a legfontosabb!

A megfázás a világ talán leggyakoribb és legrégebbi betegsége, amit egy gyors lefolyású vírusfertőzés okoz. Sokszor hallottuk már, hogy vigyázzunk a hidegben, azonban a náthát nem a hűvös időjárás idézi elő. Az ősz beköszöntével sokkal többet tartózkodunk zárt helyeken, ahol, ha köhögünk vagy tüsszentünk, több tízezer vírust hordozó kis cseppecskét juttatunk a levegőbe ezzel megfertőzve másokat is. A megelőzés érdekében a leghatásosabb amit tehetünk, hogy napi minimum 8 órát alszunk, rendszeresen mozgunk, odafigyelünk az egészséges táplálkozásra és sűrűn mosunk kezet.


Influenza – még nem késő védőoltást kérni!

2015. január 16.

2014. december 29. és 2015. január 4. között az országban 3700 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az Országos Epidemiológiai Központ heti jelentése szerint hazánkban még nem terjed járványosan az influenza, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni a kellemetlen tünetekkel járó, és akár súlyos szövődményekhez is vezető betegség ellen. 

Európa számos országában hétről-hétre emelkedik az influenzás betegek száma, több országban kiterjedt influenzajárvány van. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) részére jelentést küldő országok közül Svédország, Anglia, Hollandia és Portugália is ezek közé tartozik.

Az influenzavírusok folyamatosan változnak

Emiatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden influenzaszezonban folyamatosan figyeli, hogy mely vírustörzsek okozzák a megbetegedéseket. Erre támaszkodva határozzák meg minden év februárjában, hogy a következő szezonban alkalmazandó vakcinák milyen influenza-vírustörzseket tartalmazzanak. Az influenzavírus azonban ezt követően is változhat. A szezonális influenza elleni oltóanyag az idén az alábbi komponensekből áll.

  • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09
  • A/Texas/50/2012 (H3N2)
  • B/Massachusetts/2/2012

A rettegett gerincsérv

2015. január 15.

gerincsérv

A gerincsérv az egyik legrettegettebb reumatológiai problémák egyike, hiszen nem csak az ember mindennapjait befolyásolja, hanem sokszor szinte teljesen mozgásképtelenné teszi az illetőt. Sajnos az esetek egy részében csakis műtéttel lehet orvosolni a problémát, ám enyhébb esetben az aktív fájdalomcsillapítás gyors javulást hozhat. Hogy pontosan mi mindennel lehet segíteni a gerincsérven, arról dr. Váradi Éva, az aktív fájdalomcsillapítás szakértője beszélt

Mi az a gerincsérv?

A gerincsérv röviden a csigolyák közti porckorongok sérve. Ekkor a porckorong magját képező kocsonyás részt körülvevő rostos gyűrű tartása meggyengül, aminek hatására a belső állomány kitüremkedik, jellemzően a gerincidegek irányába- így azok nyomás alá kerülnek, becsípődnek. Ez persze nagyfokú fájdalommal jár, sokszor nyugalmi helyzetben is. Hogy pontosan hol okoz panaszt, az attól függ, hogy a gerinc mely részénél sérül a porckorong. Például nyaki gerincérv során a felső végtagokba sugárzik a fájdalom, ágyéki gerincsérvkor az alsó végtagok, illetve a derék lesz érintett.
Ilyenkor a fájdalmon kívül zsibbadás, érzékkiesés, mozgáskorlátozottság hívhatja fel a figyelmet a betegségre, ami erőltetésre fokozódik.


A reproduktív korú nők rettegett betegsége: az endometriózis

2015. január 07.

endometriózis

Az endometriózis egy komplex, ösztrogénfüggő, autoimmun nőgyógyászati kórkép. A betegség elnevezése az „endometrium” (latin eredetű, jelentése „a méhet belülről borító nyálkahártya”) szóból ered, a kórkép lényege pedig, hogy ez a nyálkahártya nem csupán a méh belső falát borítja, hanem a szervezetben máshol is megjelenik (méh külső fala, petefészkek, méhtartó szalagok, húgyhólyag, belek, külső nemi szervek, ízületek, tüdő, agy).

Az eltévedt szövetek azonban máshol is ugyanúgy viselkednek, mint a méhben: minden ciklusban megvastagodnak, sőt véreznek is. Mivel azonban az említett helyekről a vér nem tud kiürülni, a jelenség heves fájdalommal, görcsökkel jár, és a klimax beköszöntéig kellemetlen tüneteket okoz.

Hogyan alakul ki?

Az endometriózis 95 %-ban a reproduktív korú nők betegsége, a nem szülő nőknél gyakoribb. Aktiválhatják gyógyszeres és fájdalomcsillapító kezelések (pl. célzott hormon- és gyógyszerterápia, ezek lehetek akár fogamzásgátló vagy fájdalom- és gyulladáscsökkentő tabletták stb.), vagy gyógynövények folyamatos és indokolatlan fogyasztása, illetve állandó alacsony szintű gyulladások a szervezetben, a mozgásszegény életmód, a helytelen és hektikus táplálkozási szokások, alhasi trauma (extrém mozgások vagy baleset, műtét által kiváltott hasi stressz). Sokszor szülés, császármetszés vagy vetélés után is kialakulhat, illetve jelentkezik a betegség.


Ezt a betegséget sokan nem veszik komolyan, pedig nagy bajt okozhat!

2015. január 05.

Sok embert érint, de néha még a betegek sincsenek tisztában azzal, hogy ez a bajuk, hiszen az általa okozott tünetek több más betegségre is illenek. Szakértőnk segítségével utána jártunk, mi is a titokzatos reflux.

Amikor valakinek fáj a gyomra, vagy érzi, hogy a gyomorsav a torkát marja, hajlamos annyival elintézni, hogy „sok a sava” és legfeljebb savlekötő tablettával próbál enyhíteni a kellemetlen helyzeten. Pedig ez a tünet egy komoly betegség, a reflux jele lehet, amelyet nem szabad félvállról venni! 

- A reflux kialakulásának oka ismeretlen, de a statisztikák szerint a túlsúlyos emberek körében gyakoribb, mint másoknál. Vannak kutatók, akik szerint a stressz is szerepet játszik a tünetek megjelenésében. A betegeknél a nyelőcső alsó izomgyűrűje nem záródik jól össze, és ennek következtében a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Mivel a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyájának váladéka más-más kémhatással bír, a gyomorsav irritálja, felmarja a nyelőcső végét. – mondta el dr. Molnár Péter, az Ezüstfény Klinika belgyógyász-gasztroenterológusa. 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...149150151...260