Információk, érdekességek
A hólyaghurut kezelése gyógynövényekkel
2020. március 30.
A hólyaghurut (cisztitisz) sűrűn előforduló fertőzés a nőknél, amely fájdalmas betegség, és még munkaképtelenséget is okozhat. Kezelésére számos gyógynövény alkalmazható „szelíd” gyógymódként. Íme néhány az értékes gyógyfüvek közül, amellett, hogy a hólyagfertőzés ellen több nyomelem, köztük a réz is hasznosnak bizonyulhat.
Hanga
Miért hasznos?
A hanga (Erica carnea) vizelethajtó, húgyúti fertőtlenítő, a vizeletkiválasztó szerveket nyugtató hatású növény. A vizelet mennyiségét növelve gátolja a baktériumok szaporodását, és segít a gyulladás csillapításában.
Ajánlott alkalmazás:
Gyógyteaként: Hagyjunk ázni 2 kávéskanálnyi szárított, hántolt hangát 20-25 cl forró vízben, 10 percen át, szűrjük le, és igyunk belőle 3-4 csészével naponta.
Kapszula formájában szintén kapható, és hangaméz is készül belőle (a fanyar ízű tea édesíthető vele).
Szegfűszeg és citrom esszenciális olaj
Miért hasznos?
A szegfűszeg (Eugenia caryophyllata) esszenciális olaja fertőtlenítő hatású, tisztítja a húgyutakat anélkül, hogy a bélflóra és a hüvelyflóra egyensúlyát felborítaná. A citrom esszenciális olaj (citrus llimon) segíti a májműködést, serkenti az immunrendszert. A két olaj együttesen még hatékonyabb húgyúti fertőzések, cisztitisz esetén is.
Ajánlott alkalmazás:
Mindkét esszenciális olajból tegyünk 1-1 cseppet egy kenyérbél galacsinra vagy egy semleges tablettára. Vegyük be egy pohár vízzel, étkezés közben, háromszor naponta, 3-5 napon át.
Mindkét olaj kapszula formájában is kapható.
Ellenjavallt terhes és szoptatós anyák, epilepsziás betegek, 12 év alatti gyermekek és májelégtelenségben szenvedők esetében
Réz
Miért hasznos?
A réz olyan nyomelem, mely segíti a fertőző és gyulladásos állapotok gyógyulását. Kiváló kiegészítője a gyógynövény alapú kezeléseknek. (Pl. a hüvelyesek, a máj, a búzakorpa, a földimogyoró, diófélék bővelkednek benne.)
Ajánlott alkalmazás: 1-2 réz tartalmú ampulla javasolt naponta, a hatóanyagot a nyelv alá juttatva vagy egy pohár vízben oldva, utasítás szerint.
Kapható még, koncentrált hatóanyag tartalommal, tabletta és kapszula formájában is.
Az articsóka tea az egyik legegészségesebb ital
2020. március 04.
Az articsókát Magyarországon sokáig csak dísznövényként tartották számon,napjainkban viszont egyre többen megismerték, megszerették, és rengeteg gyógyhatása, valamint finom íze miatt egyre gyakrabban fogyasztják is.
Az articsóka a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. A Földközi-tengernél honos de Franciaországban is található. A virágai lilák a termése pedig hosszúkás. A szárai akár 150-180 cm hosszúak is lehetnek a második évben. A virágzatát salátának vagy főzeléknek is szokták elkészíteni.
Az articsóka tea folsavban, A, B és C vitaminban, ásványi anyagokban, magnéziumban, foszforban, kálciumban, vasban, káliumban, cinkben, valamint élelmi rostokban gazdag ital. Gyógyító tulajdonságai elsősorban a cinarinnak, egy nagyon erős kálium-típusnak köszönhető, amely előnyösnek bizonyul a szervezet számára. Ezért az articsóka tea segít az emésztőrendszeri rendellenességek kezelésében, megtisztítja a májat, méregteleníti a testet és csökkenti a koleszterinszintet.
Segítséget nyújt a máj védelmében, májelégtelenségben és a kapcsolódó betegségek kezelésében. Stimulálja a májműködést és epesav termelést. Májregeneráló hatásának köszönhetően segíthet az alkohol káros következményeinek leküzdésében. Ajánlott az articsóka tea gyakori ivása, ha valaki túlzásba vitte az alkoholfogyasztást.
Az articsóka teának nagyon jó vízhajtó hatása van mely megkönnyíti a hugysav ürülését a szervezetből. Inulin tartalma miatt ajánljuk cukorbetegek számára, mivel segít szabályozni a vércukorszintet. Az egyik tulajdonsága, hogy szabályozza a koleszterinképződést és csökkentse a posztprandiális hiperglikémiát – szövődmény, mely metabolikus szindrómás betegekben fordul elő.
Mivel nagyon jó vízhajtó és zsírégető, az articsóka teát jól lehet alkalmazni fogyókúrákban is.
Ha az articsóka főzetet fogyókúrában szeretné alkalmazni, akkor a teát meleg, mézzel enyhén édesített formában kell fogyasztani, 30 percel minden fő étkezés előtt.
Tea, az ezeréves ital
2020. február 16.
Ne sajnálja az időt egy jó csésze tea elkészítésére és elfogyasztására! Javul tőle közérzete, nyugodtabbnak, frissebbnek érzi majd magát. Nem beszélve arról, hogy az ital számos betegségtől is megóvja fogyasztóját. Ez az ezeréves ital – azon túl, hogy kiválóan oltja a szomjat – igen kitűnő és változatos tulajdonságokkal rendelkezik: nem véletlenül állja az idő próbáját.
Vörös és fekete
A termesztési helye és szárítási módja szerint a teafélék íze nagymértékben eltér. Az indiai fekete vagy a vörös, a kínai zöld, a Sri Lankán – volt Ceylon – termő fehér tea az aromák sokféleségét képviseli. A tealeveleket különbözőképpen gyűjtik be, és mindegyik vidéken másképp szárítják, préselik. Egyes tajvani, kínai teafajták későbbi begyűjtésűek és az érlelési idejük is hosszabb. A főzetük gyümölcsösebb ízű, sötétebb színű, mint a többi teáé. Az egész tealevelekből készült ital egészen más illatú, mint az összezúzott teafűből készítetté.
Egészségvédő ital is
A tea élettanilag fontos anyagot tartalmaz. A benne lévő flavonoid négyszer erőteljesebb antioxidáns hatású, mint a C-vitamin. Egyes kutatások kimutatták, hogy a zöld vagy a fekete tea, ha kis mennyiségben isszák, felveszi a harcot a szabad- gyökökkel. Ezekben a teákban az antioxidánsok – akárcsak a C-vitamin esetében – lassítják a sejtek öregedési folyamatait, melyek részben a napsugárzás, a levegő szennyezettsége vagy a stressz miatt mennek végbe.
Különösen ajánlott ital a fogyókúrázók számára. A tea nemcsak kalóriaszegény – persze, amennyiben tej és cukor nélkül fogyasztják-, hanem természetes vízhajtó is. Segíti a méreganyagok kiürítését a szervezetből, és megkönnyíti az emésztést. Mindazonáltal egyetlen tea sem segít a fogyókúrában, ha nem veszünk figyelembe bizonyos táplálkozási szabályokat.
Babát szeretne? Ezek a gyógynövények segítenek
2020. február 15.
Amikor valaki elhatározza, hogy családalapításra adja a fejét, azt szeretné, hogy a legtökéletesebb legyen az egészsége, a hormonális rendszere, hogy a legoptimálisabb közegben foganjon meg a baba. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa azokat a gyógynövényeket ismerteti, melyek hozzájárulnak a jobb hormonszinthez.
Érdemes még a családalapítás előtt ellenőriztetni a hormonokat
Még mielőtt valaki belekezd a családalapításba, érdemes ellenőriztetnie pár hormonjának szintjét, hogy még idejében fény derüljön az esetleges problémákra, hogy azokat orvosolni lehessen. Ez amellett, hogy a saját egészségét is szolgálja, a teherbeesést is elősegíti, valamint így csökkentheti egy esetleges vetélés esélyét is. Sajnos manapság egyre többen küzdenek valamilyen hormonzavarral (ezek gyakran panaszmentesek, vagy csak általános tüneteket okoznak), melyek meddőséget és vetélést is okozhatnak.
Az alábbi vizsgálatokat célszerű elvégeztetni
Pajzsmirigy funkciók: TSH, T3, T4, ATPO. reverzT3
Inzulinrezisztencia, cukorbetegség: 3 pontos OGTT vércukor és inzulin szintekkel
AMH: a fogamzóképességről ad információt, jelzi az előre termelődő petesejtek mennyiségét. Az életkor előrehaladtával szintje egyre csökken.
LH/FSH: a tüszőérés/repedésben van szerepük. Normál esetben szintjük megegyezik, ám, ha a mérleg billen, úgy az IR-t is jelezhet.
Prolaktin: a tejelválasztásért és a terhesség megtartásáért felel, ám ezek fennállása nélkül magas szintje kóros, melyet kezelni kell, mivel akadályozza a teherbeesést, a peteérést. Gyakori, amikor más hormonzavarokhoz társul, de előfordulhat, hogy a túl sok stressz okozza.
Ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron: ezek a fő nemi hormonok, melyek szintje komoly befolyást gyakorolnak a teherbeesésre és a terhességre. A leggyakoribb probléma a progeszteron túl alacsony mennyisége, valamint amikor a tesztoszteron szintje megnő.
Legtöbbször a probléma könnyen kezelhető
Szerencsére a legtöbb endokin probléma gyógyszeres kezeléssel, életmódváltással és kiegészítő, alternatív terápiákkal könnyen orvosolható. Viszont vannak olyan gyógynövények, melyek fogyasztása kóros állapot nélkül is hasznos szolgálatot tehetnek a teherbeesés érdekében.
A legjobb gyógyteák az 5 leggyakoribb problémára
2020. január 19.
Hűvös időben érdemes naponta egy-két csésze gyógyteát elfogyasztani a jó hangulat, az immunrendszer erősítése és egészségünk megőrzése céljából. A gyógyteák áldásos hatásai mára már köztudomásúak, és a kínálatban már szerepelnek a különböző panaszokra összeállított speciális teakeverékek is. Ha már otthonosan mozgunk a gyógyteák világában, otthon is készíthetünk magunknak teakeveréket. Milyen panaszra milyen gyógynövény való, hogyan készítsük el a teánkat az optimális hatás érdekében?
Miért igyunk gyógyteát?
A szelíd orvoslási módszerek – mint amilyen például a természetgyógyászat és a homeopátia - fő célja az ember védekezőképességének és belső gyógyító erejének ösztönzése, hogy a szervezet önmaga képes legyen legyőzni a betegséget. Ezeket a hagyományokat szívesen fedezi fel újra az erős mellékhatásokat okozó és kétes hatékonyságú kémiai gyógyszerekből kiábrándult, természettől elszakadt, külső-belső harmóniára törekvő ember.
A szelíd gyógymód változatos képviselői a forrázatok és tinktúrák készítésére alkalmas gyógynövények, gyógyfüvek, amelyek kíméletesen orvosolják legkülönfélébb nyavalyáinkat, rendszeres használatuk pedig – gazdag és változatos beltartalmi értékeik révén - hozzásegít a kiegyensúlyozott, természetes egészséghez.
Fontos! A szelíd gyógymód kifejezés arra is utal, hogy a gyógynövények lassan és kíméletesen fejtik ki a hatásukat – egy-két nap alatt ne várjunk csodát. Nem érdemes azt a hatást várni, mint a percek alatt fájdalmat csillapító gyógyszerektől és társaiktól. Néhány nap vagy hét is szükséges lehet ahhoz, hogy a szervezet megfelelően reagáljon a hatóanyagokra.
Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk!
A gyógyteák a hagyományos feketeteával ellentétben cukor és citrom nélkül is jóízűek, sőt, hatóanyagaik tisztán érvényesülnek leginkább. Ezért a főzetet magában fogyasszuk, lehetőleg ízesítés nélkül, legfeljebb pici mézzel. Ízlelőbimbóink egy idő után nem fogják furcsán fűízűnek találni a gyógynövényeket, sőt, egy újabb gazdag ízvilágot fedezhetünk fel a megszokott zöld-és feketetea ízvariációk mellett.
Forrázás vagy áztatás?
A különböző növényrészek más-más hatóanyagokat tartalmaznak, így különféle eljárásokra lehet szükség, hogy azokat megfelelően, a lehető legkevesebb veszteséggel kinyerjük. Így a virágokat, leveleket, füveket (pl. kamillavirágzat, borsmentalevél) forrázás után hagyjuk lefedve néhány percig, majd szűrve fogyasszuk.
A gyökereket, kérgeket, fás szárakat akár 3-5 percig is forralhatjuk, majd némi állás után szűrjük és ihatjuk.
A hőre kifejezetten érzékeny hatóanyagot tartalmazó növényekből, növényrészekből 8-12 órai hideg vizes áztatással készítsünk teát. Ezt a kivonatot hidegen vagy legfeljebb enyhe melegítés után fogyasszuk, hogy értékes hatóanyagaiból minél többet megőrizzünk.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...141516...41