sub

Információk, érdekességek

Így óvjuk a hajunkat nyáron

2020. július 25.

Fotó: 123rf.com

Nemcsak a bőrünk, de a hajunk is elsődlegesen kitett a napsugárzás káros hatásainak – még ha olykor meg is feledkezünk róla. Mivel hajkoronánk nem képes magától megújulni, a nyári időszakban, strandoláskor különösen fontos, hogy tegyünk a védekezés, a haj egészségének megőrzése, állagának megóvása érdekében.

A napfény, a (klóros, vagy sós) víz, a szél okozta hajszárazság, töredezettség, fakó szín megelőzésére, illetve javítására használjunk a hajban maradó, napozás alatti hajvédő, UV-szűrős készítményeket, melyek hidratálják és revitalizálják is a hajat. Napnak kitettség, vagy kifejezett napozás előtt mindenképpen alkalmazzuk ezeket a szereket – naponta többször is – akár a száraz, akár a nedves hajon, és később ne öblítsük ki. De melyek a hajat a naptól védő termékek fontosabb összetevői?

  • A haj lipid- és víz-veszteségét pótló hatóanyagok

Növényi összetevőkről van szó, melyek bővelkednek esszenciális zsírsavakban – olaj vagy vaj formájában használják őket a hajvédő termékekben. Ilyen például a regeneráló, erős antioxidáns hatású argánolaj, karitévaj, olívaolaj, lenmagolaj… Vagy lehetnek olyan (kevésbé ajánlott) szintetikus alapanyagok is a készítményekben, mint a szilikon, a paraffin stb. Szerepük a haj keratinjának helyreállítása, hiszen az említett  káros külső hatások (UV-sugárzás, szél, klóros vagy sós víz) nyomán sérülnek a keratin lemezkék. Ezeknek a hatóanyagoknak filmbevonatot képező funkciójuk is van, mert meggátolják a haj víztartalmának elvesztését, meleg hatására történő elpárolgását. Így a hajszálak rostjai is megőrzik lágyságukat, ragyogásukat, nem száradnak ki.

  • Víz

A napozás alatti hajvédő készítmények, állaguktól függően, több-kevesebb vizet tartalmaznak. Kivételt képeznek a napvédő olajok.

  • Tartósítóanyagok: lehetővé teszik a minőség megőrzését a napsugárzás okozta hőhatás alatt is.

Nyáron is fitten a változókorban

2020. július 24.

A nyári hőség változókorban különösen megterhelő lehet. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik a nőket, mint az izzadás, hőhullámok, ingerlékenység, alvászavar. Ezeket pedig sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.

Fotó: gettyimages.comA menopauza komoly változástokat hoz a nők életében, mind lelki, mind fizikai oldalról. Ezzel ugyanis lezárul egy korszak, ráadásul mellette igen kellemetlen tünetekkel is számolni kell. Érdemes tudni, hogy a klimax nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem hosszú évek alatt játszódik le –  egyes esetekben akár 10-15 évig is eltarthat. Kezdetben csupán a progeszteron szintje csökken, és ösztrogéndominancia alakul ki. Később már az ösztrogén mennyisége fogyatkozik meg, míg végül egyre gyakoribbá válnak az anovulációs ciklusok, majd teljesen meg is szűnik a peteérés és a menstruáció.

Sajnos a változókor beköszöntével számos panasz teheti kellemetlenné a mindennapokat, kinél kisebb, kinél nagyobb mértékben. A legjellemzőbb tünetek a hőhullámok, a csökkent melegtűrés, a fokozott izzadás, valamint alvászavarok, depresszió, libidóhiány, hangulatzavarok is jelentkezhetnek.

Nyárral fokozódnak a panaszok

A kánikulát még az egészségesek is nehezen viselik, így nem is csoda, hogy azok, akiknél óriási hormonális változások zajlanak, komoly problémákkal küzdenek. A változókor tünetei ugyanis igen hasonlóak a nyári hőség okozta panaszokhoz, így a kettő megléte nagyban fokozza a panaszokat. Szerencsére azonban vannak olyan készítmények és praktikák, melyekkel könnyebben át lehet vészelni a legmelegebb napokat is.


Frissnek maradni tetőtől talpig – hőségben is

2020. július 23.

Hogyan maradjunk frissek és nettek egész napon át, amikor a hőmérő higanyszála egyre csak felfelé kúszik?

Fotó: gettyimages.comFrissítő zuhany háromszor naponta

Ha tenger, tó, folyó közelében vagyunk, elég csak belecsobbannunk a vízbe, és máris úgy érezzük, nincs is olyan hőség! De a városban két-három friss vizes tusolás naponta – reggel, aztán ha tehetjük, délben, és este – pótolni tudja a fürdőzést a hőségérzet csökkentése szempontjából is. A legjobb eszköze annak, hogy frissnek érezzük magunkat egy teljes napon át.

Masszázs a lábnak

Nagy meleg, trappolás, lassuló vérkeringés… A láb könnyen megtagad, nehézzé válik, és olykor fáj is. Ne várjuk meg hát, míg a bokánk a duplájára dagad! Kenjüka lábunkra, alulról felfelé haladva, pl. mentol, kámfor, vörös szőlőszem- és indiai vadgesztenye-kivonat, vagy árnikatartalmú lábfrissítő krémet. A körömvirág-, articsóka- vagy zöldkávé-kivonatot tartalmazó keverék pedig nyugtatja a lábat.

Hűsítő folyadék az arcra

Ahhoz, hogy megőrizzük a tiszta arcbőrt, használjunk könnyű, hidratáló (bio)kozmetikumot – amint a hőmérséklet meghaladja a 20 °C. Ha sminkeljük az arcunkat, akkor is folyékony állagú arcszínezőt válasszunk krém helyett. Vegyes, vagy zsíros bőr esetén ez a kozmetikum adjon matt bőrszínt, hiszen az izzadás elősegíti a faggyútúltermelést a bőrön. Emiatt fennáll a kockázata annak, hogy délutánra fénylő lesz az arcbőrünk, a sminket nem tartja. Ha olyan meleg van, hogy szükségünk van arcunk felfrissítésére, elég, ha termálvizet vagy virágvizet (pl. rózsavizet, levendulavizet) permetezünk rá, amit előzőleg lehűtöttünk. Hagyjuk beivódni a bőrbe, majd lágyan itassuk fel a maradékot papír zsebkendővel.


Újra a szabadban: természetes gyógymódok napégés ellen

2020. június 28.

Fotó: gettyimages.com

A közel két hónapos bezártság alatt – a COVID-19 járvány idején – bizonyára kevesen gondoltunk éppen arra, hogy napvédő krémet szerezzünk be. Amikor azonban hosszabb ideig újra kimehetünk a szabad levegőre, a szokatlan, erős napsütés hatására bőrünk könnyen leég. Főként ügyelnünk kell a váll, a kar, a hát, a dekoltázs bőrére. Ha még nem jutottunk odáig, hogy megvegyük a szükséges bőrvédő készítményt, íme néhány természetes gyógymód, mely gyors enyhülést hozhat a leégett bőrnek.

Minthogy mindannyian örülünk, hogy végre kijuthatunk a szabad levegőre, nem feltétlenül figyelünk bőrünk védelmére, ha napsugárzás éri. Amikor is könnyen bekövetkezhet a napégés, amely a bőr gyulladásos károsodása. Okozói a nap UV-B sugarai, amelyek megtámadják a bőr felhám rétegét (epdermisz). Ez a bőrégés különböző fokú lehet, és aszerint kell gyógymódot találni rá.

Hogyan ismerjük fel, milyen fokban égtünk le?

Ha egyszerű bőrpír és enyhe fájdalom/égő-viszkető érzés jelentkezik a bőr felhámrétegén érintett területeken, továbbá a bőr húzódik, feszül, első fokú napégésről van szó. Azzal, hogy elkerüljük az újabb napsugárzást, és rehidratáljuk a bőrt (visszaállítjuk annak víztartalmát), enyhíthetjük a fájdalmat. 

Amennyiben a kipirosodott bőrön kis hólyagocskák jelennek meg (melyeket nem szabad kiszúrni, mert elfertőződhetnek), vagy apró kiütések mutatkoznak, erősebb fájdalom kíséretében, másodfokú napégést szenvedtünk el. Ilyenkor hideg vízzel hűtsük az égett bőrt, de hidratáló, gyógynövény tartalmú krém vagy hűsítő, nyugtató zselék használata is ajánlott. Amellett szedjünk fájdalomcsillapító paracetamol vagy ibuprofen tatalmú gyógyszert. Amikor azonban a hólyagocskák terjedni kezdenek, vagy a bőrpír nem múlik, esetleg láz jelentkezik, forduljunk orvoshoz.


Hideg vizes arcmosás: javíthat a bőrön és a hangulaton

2020. június 25.

Fotó: gettyimages.com

Ismert, hogy a hideg víz hatékonyan alkalmazható a testre, egyebek mellett frissítő, immunerősítő hatása miatt. De számos jótéteménye van kifejezetten az arcbőrünk állapotát illetően, és olykor még kedélyállapotunkra nézve is. Csökkenő sötét karikák a szem alatt, ragyogóbb, feszesebb bőr, kisimuló ráncok, jobb hangulat… Ismerjük meg közelebbről a hideg vizes arcmosás különböző, kedvező hatásait.

Ha reggelente eddig meleg vagy langyos vizet használtunk mosakodáskor, javasolt, hogy térjünk át a hideg/jeges vízre, és nézzük meg előnyeit az arcbőrünkre nézve is.  Az egy idő óta divatos crytoterápia (hidegterápis) már bizonyította, hogy a hideg áldást jelenthet testünkre-lelkünkre egyaránt: csillapítja a fájdalmat, zsírégető hatású, élénkíti a vérkeringést stb. A hideg és különösen a hideg víz azonban igazi ütőkártya a szépészetben is. Az egész testnek enyhülést, felfrissülést hoz, ragyogóvá teszi a hajat – miért ne alkalmaznánk az arcon is? Hasznunkra válik, ha a napi bőrápolásban minden reggel szerepeltetjük a hideg vízzel történő arcmosást. Amellett pl. meleg időben különösen jól is esik. Íme néhány jótéteménye:

Összehúzza a pórusokat

Ébredéskor a bőr pórusai tágabbak, mint általában. Annak elkerülése érdekében, hogy krémekkel vagy sminkkel eltömjük őket, ajánlott hideg vizes arcmosást alkalmazni arctisztítás után. A pórusok összehúzódnak, és a bőr készen áll a nappali krém befogadására. A szennyeződések és a smink már nem tud beszivárogni a pórusok belsejébe, a bőr kisimul, feszesebbé válik, és a mitesszerek kialakulásának esélye is csökken.

Csökkenti a faggyúkiválasztást

A hideg víz a zsíros és aknés bőr legjobb szövetségese, mivel akadályozza a faggyúmirigyek működését, és a kedvező eredmény azonnal meglátszik a bőrön. Ugyanakkor a közhiedelemmel ellentétben a hideg víz nem annyira szárítja a bőrt, mint hinnénk. Egy néhány másodpercig tartó hideg vizes arcmosás a bőr fiatalosan, rugalmasan tartása érdrkében nem okoz problémákat a száraz bőrön sem.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...424344...122