sub

Információk, érdekességek

5 kevésbé ismert dolog, ami enyhítheti a rosacea tüneteit

2023. január 25.

A rosacea sokak mindennapjait keserítheti meg, ugyanis nem gyógyítható, és rendszeres, gondos ápolást igényel. Kialakulásának okai elsősorban a genetikában keresendők, de egyes esetekben hormonális változások és környezeti hatások is előidézhetik. Bár férfiaknál is előfordul, elsősorban a nőket érinti ez a bőrbetegség, amelynek első tünetei 25 és 30 éves kor között jelennek meg. Ezek eleinte enyhék, később fokozatosan, de egyre gyakrabban lesznek láthatóak, majd 50 éves kor körül csúcsosodnak ki.  

A rosacea először bőrpír formájában jelenik meg, ami először csak bizonyos időközönként látható, de később akár állandósulhat is. De a rosaceával küzdők fokozott faggyútermelést és pattanásokat is gyakrabban tapasztalhatnak. Gyulladásos és előrehaladott fázisában kisebb területeken – elsősorban az orr és az orca környékén – piros, pattanásszerű kiütéseket lehet látni, valamint az arc is megduzzadhat. A végső szakaszában már csomók is kialakulhatnak az arcon, legfőképpen az orr körül, ami a faggyúmirigyek túlburjánzásának „köszönhető”. 
 
5 dolog, ami segíthet enyhíteni a rosacea bőrbetegség tüneteit
A rosacea kezelését nem szabad félvállról venni és nagyon szigorú szabályok mentén kell elkezdeni, ha a tünetek enyhítése a cél. Ebben az esetben az érfalak erősítésére kell helyezni a hangsúlyt, illetve az értágulatot előidéző hatások elkerülésére. A következő tanácsokat betartva valóban van esély az állapot hosszú távú normalizálására.
 
Tudatos étkezés
Mint a legtöbb betegség esetében, nagyon fontos az annak megfelelő táplálkozás – vagyis bizonyos ételek be- és kiiktatása. A rosacea diagnosztizálását követően tiltólistára kell tenni az alkoholt, a túl forró ételeket és italokat, ezek mellett a csípős vagy túl fűszeres fogásokat, valamint a koffeint, tehát a kávét és a kólát is. De búcsút kell intenünk az olyan fűszereknek, mint a bors, a paprika, a fahéj és a curry, a mesterséges aromát tartalmazó élelmiszereknek, a gyümölcsök közül pedig a citrusféléknek.
 
Kíméletes nyugtatás
A megfelelő diéta betartása mellett a bőr megfelelő ápolása is elengedhetetlen. Csak és kizárólag a rosacea tüneteinek kezelésére kapható termékeket szabad használni, amelyek százszázalékosan óvják az érzékennyé vált bőrt. A tisztításnál kerülni kell a szárító hatású arclemosókat, krémeket, tonikokat, ezért inkább nyugató összetevőket – mint az aloe vera – tartalmazó készítményeket célszerű vásárolni. A smink minden esetben legyen alaposan eltávolítva más szennyeződésekkel együtt, hogy semmi se erősítse fel a gyulladást! 
A termékek használata során pedig minden esetben fokozottan kell ügyelnünk a gyengédségre: kíméljük a bőrfelszínt, amennyire csak tudjuk! Azaz: ne dörzsöljük, ne radírozzuk durván, ne töröljük erőteljesen!
 
A stressz kerülése
A stressz minden betegség, így a rosacea esetében is rontja a már egyébként is látványos és kellemetlen tüneteket. Érdemes olyan módszereket alkalmazni, amelyek nyugtatnak és segítenek a lelkiállapot helyre billentésében – iyen a jóga, a ginsengből készült tea fogyasztása, a meditálás vagy a természetben való kikapcsolódás.

Házi praktikák téli bőrápolásra

2022. december 23.

A fotók illusztrációk: pixabay.com, unsplash.comAz őszi-téli időszakban a szél és a hideg könnyen kiszáríthatja a bőrünket. Aggodalomra azonban semmi ok, házi praktikákkal is sokat tehetünk bőrünk egészségének fenntartásáért. Íme, néhány hatásos bőrápolási módszer, amelynek segítségével kozmetikus nélkül, otthon is óvhatjuk bőrünket a kiszáradástól.

A hideg hónapok és a zord időjárás megviselik bőrünket, azonban egy kis odafigyeléssel és házi praktikák alkalmazásával télen is sokat tehetünk bőrünk egészségének fenntartásáért. „Fontos, hogy naponta minimum másfél liter folyadékot igyunk – lehetőleg szénsavmentes ásványvíz vagy cukrozatlan zöldség- és gyümölcslé formájában. A napi szépségápolási rutinok során pedig lehetőség szerint szappan-, színezék- és tartósítószer-mentes arclemosókat és hidratáló krémeket használjunk, amelyek hozzájárulnak bőrünk egészségének megőrzéséhez” – tanácsolta dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus, aki a házi praktikák alkalmazásához gyakorlati tanácsokat is adott.

„Hetente egyszer szánjunk időt az otthoni arctisztításra! Első lépésként mossuk meg az arcunkat langyos vízzel, majd dörzsöljük át alaposan bőrradírral, ami segít eltávolítani az elhalt hámsejteket és kisimítani a hámló részeket. Ezután tisztítsuk meg arcbőrünket és alkalmazzunk kamillás gőzölést: szórjunk kamillavirágot a felforralt vízbe, majd a fejünket egy száraz törölközővel letakarva hajoljunk a gőz fölé. Maradjunk így 10 percig, hogy a pórusok teljesen kitáguljanak” – javasolja a szakorvos, aki a bőr hidratálásához otthon is gyorsan elkészíthető, tápláló arcpakolást ajánl, amelynek hatóanyagai a kitágult pórusokon keresztül a bőr mélyebb rétegeibe is eljutnak.

„A tejtermékeket mézzel és gyümölcsökkel kombinálva kiváló hidratáló pakolásokat készíthetünk. Verjünk fel egy tojássárgáját, tegyünk bele három evőkanál tejet és egy teáskanál mézet. A közepesen sűrűre kevert masszát vigyük fel ujjunk segítségével az arc, a nyak és a dekoltázs bőrére. Hagyjuk 15 percig hatni, majd öblítsük le langyos vízzel. A tápláló pakolás megnyugtatja, hidratálja, emellett pedig puhává és rugalmassá is teszi bőrt. Kiváló hatást érhetünk el növényi őssejteket tartalmazó hidratáló készítményekkel is, amelyek a napindító és a lefekvés előtti otthoni szépségceremóniába is könnyen beilleszthetők” – tette hozzá a szakember, aki azt javasolja, hogy a téli időszakban párologtatóval is frissítsük a lakás levegőjét.


Természetes szerekkel is legyőzhetők a tinik pattanásai

2022. december 17.

Mielőtt gyógyszeres megoldáshoz fordulnánk, érdemes kipróbálni a gyógynövényeket.

Young lady with face puberty pimples looking in mirror and holding cotton padKevesen tudják, hogy a közismert arctiszító, bőrnyugtató termékek valójában olyan anyagokat is tartalmaznak, amik száríthatják vagy irritálhatják a kamaszok egyébként is igénybevett bőrét. Ezeket az összetevőket azonban teljes körűen elkerülhetjük, hiszen rengeteg gyengéd, gyógynövényes alternatíva közt választhatunk, amelyek akár hatékonyabbak is lehetnek a vegyi anyagoknál.

“Fontos, hogy már akár 9-10 éves korunkban átadjuk a gyerekeknek a helyes bőrápolás alapjait, még mielőtt a hormonok termelődése beindulna. Különösen igaz ez akkor, ha a családban örökletes a problémás bőr, ami súlyos formájában a kamaszok hetedét-nyolcadát is sújthatja” – mondja Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője.

A gyerekeknek már ebben a korban érdemes megmutatni a reggeli és esti bőrápolást: nemcsak magát a rutint, hanem a megfelelő termékek használatát is. Emellett a problémás bőrű lányokat és a fiúkat is kéthetente-havonta ideális bőrtisztító kezelésre vinni a kozmetikushoz, aki megfelelően kitisztítja a pórusokat.

A szakértő hozzáteszi, egy időben trendinek számított a különböző szilárd szappanok használata. Ezt azonban semmiképp sem tanácsolja a fiataloknak, hiszen a szappanokban található zsiradékok elzárhatják a pórusokat, így akadályozhatják a faggyú kiürülését és így a felduzzadt mitesszerek még be is gyulladhatnak. A bőrtisztításhoz éppen ezért érdemesebb SLS mentes gélt, alkoholmentes tonikot vagy habot használni.

“Ha paraffinolaj -vagy viasz tartalmú termékeket használ valaki, eltömődhetnek a pórusok, előfordulhat, hogy erősebb gyulladásos góc alakul ki, amin akár demodex atkák is megtelepedhetnek. Ez már kifejezetten bőrgyógyászati probléma, a kozmetikus sem tudja kitisztítani az ilyen elfertőződött gócokat” – figyelmeztet a szakember.
 

Korrektorból is választhatunk gyógynövényes terméket

A tiniknél éppen ezért több dologra kell egyidejűleg odafigyelni. Az első, hogy jól ürüljön a faggyú a faggyúmirigyekből. Ebben segít például a fűzfakivonat a tisztítógélekben. Az is lényeges, hogy a tisztító tonik ne tartalmazzon alkoholt, se SLS-t (sodium laureth sulfate), ami erőteljesen szárítja és zsírtalanítja a bőrfelületet – magyarázza a biológus.

Ha gyengédebb bőrtisztító, például a coco glücozidok használata mellett is húzódik a bőr, akkor érdemes tisztítás után hidratáló gélt is felvinni. Ha lehet, az arclemosó legyen E, B3, B5 vitaminban gazdag, emellett tartalmazza oregánó, eukaliptusz vagy kakukkfű illóolaját.


A szép bőr a legszebb filter

2022. december 17.

Fotó: gettyimages.com

Hányan vagyunk, akik naphosszat bújjuk a social media felületeket, gyönyörködve mások „tökéletes” külsejében és életében, és hányan vagyunk, akikben emiatt rossz érzések keletkeznek? Napjainkban a közösségi média felületek böngészése sokunk életének meghatározó részévé vált, amely tudat alatt negatívan befolyásolhatja személyiségünket, testképünket és önértékelésünket. Az AVON szakemberei erre a problémára szeretnék felhívni mindenki figyelmét, és arra, hogy a manipulált tartalmak sosem lehetnek értékesebbek és szebbek a természetes megjelenésünknél.

Habár a legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy a közösségi médiában megosztott fotók jelentős része manipulált tartalom, társadalmunk számára mégis kezd természetessé válni ezek elfogadása, kezdjük őket valósnak és követendőnek tekinteni. A tartalommegosztó oldalakon napról napra sokszorozódnak a különböző beauty és retusáló filterek, amelyek tökéletes bőrt, vékonyabb orrot és dúsabb ajkakat eredményeznek, így alkotva hamis képet felhasználók ezreiről és alakítva ki természetellenes szépségideálokat, melyeknek mind meg akarunk felelni.

Habár sajnos a hibátlan bőrt, hatalmas ajkakat és természetellenesen csillogó boci szemeket eredményező filterek használata egyre elterjedtebb, mitöbb sokszor elvárt is, napjainkban egyre gyakrabban szólalnak fel véleményvezérek a túlzásokba eső beauty effektekkel szemben és hirdetik a természetesség tökéletességét. Az AVON szakértői, Szabó Doris sminkmester és Károlyfi Edit szépségszakértő is ezt az álláspontot képviselik, és ennek fényében készültek nekünk néhány jótanáccsal arcápolási rutinunkat és sminkelési szokásainkat illetően, hogy a természetesség és elfogadás jegyében is legjobb formánkat hozhassuk.

Nincs szebb a természetes és ápolt bőrnél! Mindannyiunknak vannak bőrhibái, pattanásai, mindannyian éreztük már úgy, hogy érzékeny a bőrünk, ki van pirosodva, esetleg hámlik, amit egy-egy fotó vagy Instagram sztori erejéig tökéletessé varázsolhatunk egy kis photoshoppal vagy egy jól takaró beauty filterrel. Napjaink szépségideái sajnos nem engedik meg, hogy pigmentfoltos bőrünkkel jelenjünk meg social media felületeinken, de higgyük el, ez nem kell, hogy normális legyen!


Tiltott alvászónák: ezekben az időszakokban inkább ne hajtsuk álomra a fejünket!

2022. december 15.

Fotó: gettyimages.com

Bár látszólag a világ legtermészetesebb, legegyszerűbb dolga az alvás – amivel életünk harmadát töltjük – mégis a legkomplikáltabb emberi folyamatok közé tartozik. Kevesen tudják, hogy bizonyos napszakokban az alvás kimondottan káros is lehet, így ez a pár óra tiltólistás az alvásszakértők szerint. A Mindennapi Pszichológia Magazin (MiPszi) alvással foglalkozó különszámmal segíti azokat, akik szeretnék jobban megérteni ezt a létfontosságú jelenséget.

Te melyik csoportba tartozol?

A belső óra és a megszokások is szabályozzák, hogy ki mikor szeret ágyba bújni, azonban a szakemberek két különböző csoportot tartanak nyilván. Napszaki biológiai ritmusuk alapján megkülönböztetjük a korán kelő “pacsirtákat” és a későn fekvő „baglyokat”. 

A „pacsirták” korán ébrednek, kifejezetten frissek és üdék a reggeli órákban, éjszaka viszont korán elálmosodnak, és nehezükre esik sokáig fennmaradni. A „baglyoknak” ezzel szemben kínszenvedés kora reggel kikelni az ágyból, egész délelőtt álmosnak, bágyadtnak érzik magukat, és szinte csak a délutáni órákban sikerül önmagukra találniuk. Este viszont fizikailag és szellemileg is felélénkülnek. A legtöbb ember valahol a két végpont között helyezkedik el.

A baglyok vannak veszélyeztetettebb helyzetben. Őket jobban érintik az alvászavarok, körükben gyakoribbak az elalvási nehézségek, rémálmok, sőt, az esti ritmusúak körében gyakrabban tapasztalhatók depressziós, szorongásos tünetek, nyitottabbak a káros szenvedélyekre.

Tiltott gyümölcs az alvás ezekben az órákban

Az alvásra – orvosi szempontból – leginkább javasolt időszak este 10-11-től reggel 7-8-ig tart. Ilyenkor van nyitva az „alvás kapuja”. Akiknek nem sikerült aludniuk ebben a periódusban, azok jobban teszik, ha nem a reggeli órákban próbálják bepótolni a pihenést. Elsősorban 10 és 12 óra között az „alvás kapuja” ugyanis zárva van, sőt egyes kutatók az úgynevezett tiltott alvászónák közé sorolják ezeket az órákat.

A mély alvás számára inkább a délután 1-től 4-ig tartó időszak alkalmas (sziesztaidő), érdemes ilyenkor ledőlni, ha fáradtnak érezzük magunkat. A késő délutáni órákban azonban ismét a tiltott alvászónákba érkezünk, 17-18 óra körül kifejezetten nehéz elaludni – amennyiben mégis sikerül, pár óra múlva fáradtan és rosszkedvűen fogunk felébredni.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...222324...123