sub

Információk, érdekességek

Aranytanács, amitől a szájszagod megszűnik

2015. október 16.

szájszagA kellemetlen szájszag nem csupán egy kínos jelenség, hanem akár komoly egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmünket; ámbár alapvetően a kellemetlen szájszagért az életmódbeli szokásaink tehetők felelőssé. Köztudott, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása - például fokhagyma, retek - után szájszagunk bűzössé válik, sokszor még a fogmosás sem csökkenti azt. De ide sorolhatók a káros szenvedélyek is, mint alkoholfogyasztás, dohányzás.

Nemegyszer a szájüregben elszaporodó baktériumok tehetők felelőssé a rossz leheletért. Ezekre a szájüregi baktériumokra az egészséges emberi szervezetnek szüksége van, nem írthatók ki teljes mértékben és nem is szabad kiírtani őket. A testműködés természetes velejárói, az emésztés első lépcsőfokai. Emésztés során a táplálékban található fehérjéket bontják le, s ezen lebontás során kénes vegyületeket termelnek, melyek szaga az, amit rossz leheletként tapasztalunk. 

Gyakori oka a kellemetlen leheletnek a szájszárazság, amikoris nem termelődik elegendő nyál. Ennek oka lehet egyszerű folyadékhiány, azaz keveset iszunk, de bizonyos ételek fogyasztása, a dohányzás és gyógyszerek mellékhatása is állhat a csökkent nyáltermelés hátterében. Az életkor előrehaladtával egyre kevesebb nyálat termelünk, de az éjszakai nyitott szájjal történő alvás, horkolás is kiszáríthatja a szájüreget, ez a reggeli kellemetlen lehelet legfőbb oka. 


Támad az ősz! Hogyan készüljünk a hidegebb hónapokra?

2015. szeptember 26.

Támad az ősz

A D-vitaminnal töltött, mozgásban gazdag nyári hónapok után a borongósabb, esősebb időszak közeledte nem csak a hangulatunkra lehet negatív hatással, hanem az egészségi állapotunkra is. A tipikusnak mondható megfázás mellett még számos további nyavalyát hozhat az ősz, ha nem készülünk fel rá. A összeszedtük, mikre érdemes figyelni, és hogyan lehet megelőzni a betegségeket.

Gyerek kontra bacilus

Ha szeptember, akkor iskola, óvoda, bölcsőde… Az igaz, hogy a 8 éves kor előtti megbetegedéseknek van egy immunedző szerepe is, amelyek fontosak a későbbi évekre tekintve, azonban nem feltétlenül kell ezért a gyereknek minden betegséget elkapnia!

  • De hogyan védekezzünk a bacilusok ellen?
  1. Kerüljön az asztalra több hal, frissen facsart narancs és zöldséglé. Pépesítsünk lenmagot, napraforgót és mandulát, az ételekre hintve napi 1-2 teáskanálnyi már csodákat tehet a gyermek immunrendszerével.
  2. Ha kilábaltunk 1-1 betegségből, a fogkeféket lehetőleg egyből cseréljük le, hiszen azokon nagyon könnyen megtelepednek a káros baktériumok.
  3. A leggyakoribb megfázásos betegségek kiinduló oka, hogy a gyermek beleizzad a ruhájába, majd gyorsan megfázik, amint a levegő picit hűl, így fontos a réteges öltözködés.
  4. A mozgást sem szabad hanyagolni – minél fittebbek gyermekeink, annál ellenállóbbak lesznek a társas környezetben könnyen terjengő vírusokkal szemben.
  5. Nagyobb létszámú gyermekprogramok esetén arra is érdemes odafigyelnünk, hogy folyamatos szellőztetés legyen az adott helyiségben, így egyszerűen száműzhetjük a nem kívánt bacilusokat a térből.

Fogkefe választási kisokos ép fogúaknak

2015. szeptember 24.

Mindannyian irigykedve tekintünk az esztétikus, egészséges fogsorú emberekre, s nagyokat sóhajtva mondjuk magunkban, hogy de jó nekik, nem kell fogorvosra költeniük. Arra azonban kevesek gondolnak, hogy mindennek alapja a fogápolási szokásaink mikéntje. Ha tudatosan törekszünk szájhigiéniánk fenntartására, ha tisztában vagyunk a helyes fogmosás technikájával, és a fogkefe, fogkrém, fogselyem, szájvíz helyes használatával, bizony a fogkő eltávolításon kívül szinte más fogászati beavatkozásra szükségünk se lesz életünk során.

Az első lépés a megfelelő fogkefe kiválasztásával kezdődik. De milyen az ideális fogkefe?

Ha megkérdezzük az "utca emberét", hogy milyen fogkefét emel le vásárláskor a polcról, a leggyakoribb válasz, hogy erős sörtéjű fogkefét, hogy jól levigye a lepedéket. Sajnos ez a tévhit máig tartja magát, hogy az a jó fogkefe, mely kemény sörtéjű. Az igazság az, hogy a kemény sörtéjű fogkefével végzett fogmosás nemcsak a fogakat károsítja, fognyaki kopást idézve elő, hanem az íny visszahúzódását is eredményezi. Mi ezzel a baj? A fognyaki kopáshoz fognyaki érzékenység társul, mely a hideg-meleg érzetre fájdalommal való reagálásban mutatkozik meg, az íny visszahúzódás miatt szabaddá vált gyökérfelszín is hasonló érzékenységgel, fájdalommal jár.


4 tipp, hogy megússzuk a nyaralást fülfájás nélkül

2015. szeptember 07.

A nyári melegben szívesen hűsölünk a vízparton vagy a medence szélén, de a strandolás nem csak vidámságot, hanem veszélyeket is tartogat. A fülbe számos módon kerülhetnek kórokozók, ami fájdalommal, sőt akár lázzal járó gyulladást is okozhat. Aggodalomra azonban semmi ok: Dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész szakorvos elmondja, hogyan ússzuk meg a nyaralást fülfájás nélkül!

Vigyázzunk a sérülésekkel!

Strandolás során könnyen kórokozók juthatnak a fülbe, ami egészséges fül esetében nem okoz gondot, ám ha a hallójáratban mikrosérülések találhatók, az kaput nyithat a baktériumok számára, és komoly fájdalommal, váladékozással járó gyulladás alakulhat ki. „Észrevehetetlen hámsérüléseket okozhat a helytelenül használt fültisztító pálcika, vagy a füldugó behelyezését-kivételét kísérő dörzsölő mozdulat. Ilyen helyzetekben érdemes körültekintőbbnek lennünk” – javasolta Dr. Garay Zsolt.


A strand mint biológiai fegyver – A húgyúti fertőzések veszélyei

2015. szeptember 07.

strand

Az idei nyár a szokásosnál is forróbbnak mutatkozik. Egymást érik a kánikulában töltött hetek, amelyeket vízparton könnyebb elviselni. Nem csoda, hogy ha tehetjük, strandokra, uszodákba vagy természetes vizek mellé menekülünk. Valóban remek kikapcsolódás pancsolni a medencében, csobbanni egyet a hűsítő vízben vagy egy nagyot úszni a habok között, de nem szabad megfeledkeznünk az úgynevezett strandbetegségekről sem! Sajnos nagyon gyorsan, alantas módon fertőznek és legtöbbször épp a vakációnkat, nyaralásunkat teszik tönkre. A folyók, tavak természetüknél fogva tele vannak különféle baktériumokkal, de még a strandok fertőtlenített, klórozott medencéi sem mentesek a kórokozóktól. Ráadásul a víz és a nedves környezet ideális közeg a baktériumok szaporodásához. 

A leggyakoribb és talán legalantasabb strandon összeszedhető betegség a felfázás és a húgyúti fertőzés. Már az is elegendő, ha a vízből kiszállva belebújunk a hideg strandpapucsba, vagy törölközés nélkül, vizes testtel negyed órát állunk egy kis szellőben a büfé előtti sorban. Ilyenkor könnyen felfázhatunk, amit szervezetünk a pisiléskor tapasztalható csípő, szúró, égető érzéssel jelez. Rendkívül kellemetlen. Rosszabb esetben komolyabb húgyúti problémával kell szembenéznünk. De hogy pontosan megértsük a fertőzés jellemzőit, először ismerkedjünk meg húgyúti rendszerünkkel.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...959697...171