sub

Információk, érdekességek

Hasmenés gyermekkorban: igen gyakori betegség

2023. június 30.

A hasmenés lehet fertőzéses eredetű (vírusos vagy bakteriális), de gyomorrontás következtében vagy más betegséghez társulva (légúti, húgyúti) is megjelenhet. Étel-intolerancia vagy ételallergia is okozhatja. Az is ismert, hogy a fogzás, ill. a fokozott izgalom is fokozza a bélrendszer mozgását, nyákelválasztását.vagy más betegséghez társulva (légúti, húgyúti) is megjelenhet. Étel-intolerancia vagy ételallergia is okozhatja. Az is ismert, hogy a fogzás, ill. a fokozott izgalom is fokozza a bélrendszer mozgását, nyákelválasztását.

Hasmenés esetében mind a székletürítések száma, mind az állaga megváltozik; lágy, akár vizes jellegű széklet is ürülhet. Általában a széklet erjedéses szagúvá válik. Egyéb tünetek is kísérhetik, mint a hányinger, hányás, láz, étvágytalanság, aluszékonyság. Jellemző még, hogy a sok széklet kicsípi a gyermek popsiját.

Kezelése

• A más betegségekhez, pl. légúti vírusfertőzéshez társuló hasmenés különösebb beavatkozást nem igényel, az alapbetegség javulásával megszűnik. Probiotikum adagolása ebben az esetben is javasolt, segít visszaállítani a normál bélflórát.

• Gyomorrontás, ill. bakteriális vagy vírusfertőzés esetén

Első és legfontosabb teendő: a só és folyadék pótlása! Orális rehidráló folyadékok (ORS) segítségével történhet a folyadékpótlás.

A portasakok ionokat és glükózt, vagyis cukrot tartalmaznak. A port vízzel kell elkeverni. Kis adagokban, kortyonként, lehűtve javasolt fogyasztani. Anyatejes csecsemő szoptatása folytatható, nagyobb csecsemő hígított tápszert ihat, és kisgyermek számára a BRAT-diéta (banán, rizs, almareszelék, pirítós) alkalmazható. Diéta szükségességéről megoszlanak a vélemények a gyermekorvosok között, de az biztos, hogy a fűszeres, zsíros ételek és a tejtermékek kerülésével elősegíthetjük a bélnyálkahártya regenerálódását.

Akut hasmenés adjuváns terápiájaként vény nélkül kapható, probiotikus gyógyszerkészítményeket alkalmazhatunk; az egyik a Bacillus clausii hatóanyagú ivóampulla, ill. az élesztőgomba-alapú, Saccharomyces boulardii tartalmú készítmény (belsőleges por, kapszula és egy új instant gyógyszerforma). Lactobacillus reuteri probiotikumot is tartalmazó kombinált ORS hatékonyan alkalmazható csecsemők és kisgyermekek hasmenésének kezelésére.


Mit tegyünk, ha gyermekünk sokszor „kibírhatatlan”?

2023. június 27.

Gyakran nehezünkre esik szembenézni olyan helyzetekkel, amelyekre nem voltunk felkészülve, és a gyerek viselkedését tűrhetetlennek tartjuk. Ilyen lehet egy dühkitörés, szeszély, komolyabb engedetlenség, fegyelmezetlenség, elmérgesedő vita, hirtelen civakodás testvérek között stb.


Ilyenkor, ha nem igazán tudjuk, hogyan reagáljunk, fogadjunk meg néhány jó tanácsot:
• Ha egyre emelkedik a hangerő, kiabálássá fajul egy vita a gyerekkel, durvul a hangnem, fordítsunk a helyzeten azzal, hogy egy adott pillanatban véget vetünk a hajcihőnek.
• Térjen vissza a nyugodt hangnem, és kerüljük a gyerek további korholását, csak a hibái emlegetését.
• Különösen fontos – akármit is követett el –, hogy megalázó módon ne szidalmazzuk, így pl.: „kibírhatatlan vagy, mindig is az voltál” vagy „fáradt vagyok tizedszer elmondani, amit kérek tőled, úgysem teszed meg”. E negatív hangvétel helyett legyünk inkább pozitívak.
• Ha normálisan reagál a gyerek, akár még magunkat is hibáztathatjuk. Fejtsük ki például, hogy nem vagyunk elégedettek azzal, amit tett, de lehetséges, hogy nekünk őt előre figyelmeztetnünk kellett volna.
• Az állandósuló, számunkra már-már kibírhatatlan magatartásának orvoslására pedig térjünk vissza később, szintén pozitív légkörben.


Így nyaralunk mi, kismamaként

2023. június 25.

A nyár a nyaralások, utazások, fürdések és napozások időszaka. De mi a helyez, ha a nő történetesen kismama? Mire kell fokozottan figyelni? Milyen szabályokat kell betartani? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában segít Ratkó Tünde szülésznő.

Fotó: 123rf.comÉtelek

Pocakkal egzotikus országba menni nem igazán szerencsés választás – valószínűleg az orvos is ellenezni fogja. Bárhova megyünk is, arra mindenképpen figyelni kell, hogy mit is eszünk. A várandósság alatt megnőhet az étvágy, ám a gyomrod nem lesz kevésbé érzékeny, sőt! A szagok is gondot okozhatnak, így ha lehet, olyan helyet válassz, ahol nem lesz gond a megszokott ételek közül is válogatni.

Napfürdő

Igen, lehet napozni pocakkal is, de csak mértékkel. Nagyon fontos, hogy a hasad ne melegedjen fel túlzottan, mert ez messze nem tesz jót a kicsinek. Napozásnál arra is érdemes figyelni, hogy magas faktorszámú krémmel kenjük magunkat, így elkerülhetőek a barna foltok kialakulásai, amik a várandósság alatt elég gyakran jelentkezhetnek.

A magas faktorszám azonban a bőrön gátolja az UVA és az UVB sugarak bejutását. Ez utóbbinál gond, mivel így a test nem tudja megfelelő mennyiségben előállítani a D3 vitamint, vagyis ezt pótolni kell. Erre a legalkalmasabb a várandósvitamin, de figyelni kell rá, hogy a benne szereplő anyagok szerves formában legyenek jelen, hiszen így messze jobb a hasznosulásuk!

Víz? Víz!

Kismamaként a fürdésről sem kell lemondani. Előtte mindenképpen ki kell kérni a szakorvos véleményét, és a lehetőségekhez mérten kerülni kell a fürdőket, a nem természetes vizeket, amiben sok ember fürdik. Az otthoni medence, illetve az élő vizek (pl.: tavak, tengerek, …) jobb választásnak bizonyulhatnak, de itt is óvatosnak kell lenni.

A várandósság alatt az immunrendszer visszafogotabban működik. Ennek oka, hogy a csak magzatot (mely csak félig azonos genetikai állománnyal rendelkezik, mint az anya) ne lökje ki a kismama szervezete. Hátránya azonban, hogy fogékonyabbak leszünk az intim fertőzések kialakulására, melyek, ha felszállóvá válnak, akkor nagyon könnyen okozhatnak vetélést, vagy koraszülést.

Az esetek több, mint felében a felszálló fertőzések tehetőek felelőssé az ilyen tragédiákért. A megelőzés a legjobb fegyver, vagyis a fokozott figyelem, illetve a cink és a réz bevitele a szervezetbe. Ebben is segít a várandósvitamin, és itt is igaz, hogy a szerves formákat (-citrát; -glükonát) érdemes előnyben részesíteni!


Mi hozhat megoldást az új szülészeti rendszerbe?

2023. június 08.

Mi segíthet, hogy ne félj, ha szülni készülsz? Hogyan segít a dúla, és mi ez az új magyar kismama app?  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.„A minap megjelent Telex.hu-s cikk, A szülésed attól függ, hogy ki lesz éppen ügyeletben rengeteg fontos témát körbejár, nagyon jó, hogy beleáll a témába és kimondja, hogy ez a rendszer így most nem oké. Azonban szerintem ilyen címet megfontolandó adni egy cikknek, amit sok ma-holnap szülő nő olvas. Nem azért, mert fokozódik bennük az amúgy is fennálló félelem és bizonytalanság, hanem mert úgy vélem, hogy nem kommunikálhatjuk szakemberként egy nőnek azt, hogy a szülése csak úgy megtörténik vele. Bár sajnos nem lehet eltagadni, hogy az éppen ügyeletben álló személyzet kedve, szemlélete igencsak terhet róhat egy-egy szülésre, de sok mástól is függ annak kimenetele! Mire itt egységes, kiszámítható és mindenkor megbízható ellátás lesz, az sajnos odébb van- ez a realitás! Addig viszont lenne egy nagyon egyszerű és az államnak semmibe nem kerülő megoldás! Beengedni a dúlákat a kórházakba!” – mondja az Anyafalva magyar kismama mobil applikáció megálmodója, Jansik Aisha, aki maga is dúla.

A dúlák olyan szüléskísérők, akik saját szülési tapasztalattal rendelkeznek, s akik folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújtanak az anyáknak és párjuknak is, a várandósság idején, a szülés alatt és utána is.

A dúlahatás evidencia, nem humbuk

Az elmúlt évtized során jelentősen nőtt a bizonyítékok száma a dúla által támogatott szülések előnyeivel kapcsolatban. A dúla általi támogatás hatásaival kapcsolatos tanulmányokat pontos statisztikai módszerekkel elemezték, és hiteles orvosi folyóiratokban publikálták őket. Az eredmények egyértelműek: a dúla jelenléte az összes császármetszés arányát durván 45 százalékkal, a vajúdás hosszát 25 százalékkal, az oxitocin használatát 50 százalékkal, a fájdalomcsillapító gyógyszereket 31 százalékkal, a fogók szükségességét 34 százalékkal és az epidurális érzéstelenítés iránti kérelmeket 10-60 százalékkal csökkenti.

A dúla támogatása elősegíti az anyák és a babák jóllétét, a vajúdás és a szülés során az orvosi beavatkozások csökkenéséhez vezet, tehát még pénzt is spórol meg az állami kórháznak.

Az eredmények erős érvként szolgálnak a dúlai szolgáltatások kibővítéséhez, de minimum ahhoz, hogy ne kórháza válogassa, hogy hova engednek plusz kisérőt és, hogy az anyának ne kelljen döntenie az apa és a dúla támogatása között, hiszen a kettő együtt csodás szülésnek lehet a kulcsa. Persze világos, hogy nem minden nő fogja a dúlai támogatást választani például az epidurális érzéstelenítés helyett, de minden nőnek meg kell adni a lehetőséget, hogy éljen egy dúla által kisért szülés előnyeivel.

„Ez mondjuk elég egyszerű és költséghatékony megoldás lenne az állam és a kórházak részéről és a kórházi személyzet túlterheltségét is javítaná. Nem kell hozzá beruházás, egy forintba nem kerül azt mondani, hogy: Oké, minden szülő nővel mehet be egy dúla!” – mondja Jansik Aisha.


Ketten egy testben - Az aura mindent elárul!

2023. május 24.

Tudtad, hogy a gyermekvárás megváltoztatja aurádat? Mérések, gyakorlati tapasztalatok és szakirodalomból szerzett információk alapján adunk képet a kismamák aurájáról a várandóságot megelőző időszaktól, egészen a szülés utáni időszakig bezárólag. 

Általános megfigyelés, hogy a kismamák aurájában (energiamezejében) már a gyermek utáni vágyakozás időszakában megjelenik az ezüstöskék , kékesfehér, zöld vagy rózsaszín árnyalat. Jellemző, hogy a másállapotban jutott nő olyan ruhákba öltözik, amelyeken ezek a színek láthatók, ezzel is erősíti, felkészíti önmagát az anyaságra. Az anya és a gyermek aurája egy közös rendkívüli energiákkal feltöltött mező.

A képen egy 16. hétben lévő kiegyensúlyozott kismama aurája látható, tiszta, élénk kék, zöld színekkel

A csecsemő tisztasága, őszinte szeretete, ragaszkodása áthatja az anya gondolkodását is. A nők nagy része a várandósság ideje alatt spirituálisan nyitottabb, fogékonyabb, megerősödhet az intuíciós képessége.

Nagyon jó, ha az anya leendő gyermekével már a születés előtt kommunikál.

A névválasztásnál nagyon fontos, hogy a szülők hallgassanak intuíciójukra és a legmegfelelőbb nevet válasszák gyermeküknek.

A kismama és a külvilág
A kismamának önmaga és gyermeke egészsége és megfelelő testi, lelki és szellemi fejlődésének érdekében meg kell tanulnia kizárni a külvilágot. Ebben a kilenc hónapban a legfontosabb, amit tehet, hogy megtanul befelé figyelni és a gyermek igényei szerint a lehető legegészségesebben élni. Az aurát gyengítő tényezők közül szerencsére már egyre több beépült a köztudatba és az emberek nagy része igyekszik elkerülni azokat ill. megszüntetni az azokat kiváltó okokat.

Ilyen az egészségtelen étrend, a mozgásszegény életmód, a friss levegő és a pihenés hiánya, a stressz, kábítószerek, dohányzás, alkohol fogyasztása és a helytelen pszichés aktivitás.

Nagyon sok olyan globális negatív tényező van, amin csak társadalmi összefogással lehetne változtatni, ilyenek pl.: környezetszennyezés hatásaként: ózonlyuk növekedése, növekvő ultraibolya sugárzás, szennyezett víz és talaj stb.

A kismamáknak javasolt elkerülni vagy legalább minimálisra csökkenteni az alábbi negatív tényezőkkel való kapcsolatát:

  • Mikrohullámú készülék használata
  • Mobiltelefon használata
  • Barnító készülék használata
  • TV nézés
  • Számítógép és egyéb gépek által keltett elekroszmog
  • Tartósítószerek, túlfinomított élelmiszerek, besugárzott, géntechnológiával manipulált élelmiszerek
  • Kozmetikumok, tisztítószerek, vegyszerek

A fentiek között lehetnek olyanok, amiket pl.: munkavégzésünk miatt nem tudunk elkerülni ill. változtatni rajta. Ilyen esetekben a negatív hatásokat ellensúlyozhatjuk pozitív tényezőkkel.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...181920...288