sub

Információk, érdekességek

Sós élelmiszerek utáni vágy: mit tehetünk ellene?

2023. május 16.

Sokunk érez gyakori vágyat az édességek iránt, míg mások a sós ételek, pizzák, sajtok, ropogtatnivalók után sóvárognak. Ez utóbbira kevesebb figyelem irányul, noha a sós élelmiszerek káros hatásai is jelentősek.

Szomorúság vagy bosszúság hatására sietősen chipset ropogtatni, vagy egy fárasztó munkanap után egy finom pizzát elfogyasztani egyszer-egyszer nem árt senkinek. De túl gyakran, hosszú távon a test segítségért kiállt. Ahhoz, hogy ellenálljunk a sós ételek iránti túl gyakori vágynak, először meg kell értenünk annak okait, majd tanácsos megfogadnunk hasznos tanácsokat.

Mi okozhatja a túlzott vágyat?

Számos magyarázat létezik. Íme, néhány közülük:

– A sós termékek iránti vonzalom részben (korábbi) étkezési magatartásformákkal hozható összefüggésbe. Pl. a várandósság, majd szoptatás alatt sok sósat fogyasztó anya befolyásolhatja a gyermek étkezési preferenciáit, vagy egy család, ahol nagyon kedvelnek bizonyos sós élelmiszereket, és túl gyakran fogyasztják őket (pl. sült burgonyát, füstölt húsokat, zsíros sajtokat stb.), formálja az ízeket.

– Amellett egyes vizsgálatok kimutatták, hogy vannak olyan gének, amelyek az édesség felé ösztönzik a vágyat, és ezek hiányában vonzódunk a sós ízekhez.

– Végül, a sós élelmiszerek utáni sóvárgás pszichológiai szempontból a kényelem, az erő és a magabiztosság iránti igény visszanyerésének szükségletével függ össze.

Miért kívánhatja a szervezetünk?

A sós ropik, kekszek, akárcsak az édességek vagy a zsíros ételek utáni sóvárgás jó közérzetet biztosít, amelyet a dopamin felszabadulása okoz az agyban. Egy másik magyarázat lehet a nátriumhiány: a sós utáni sóvárgás kapcsolatban állhat a szervezetben az elektrolitok (főleg a nátrium) hiányával.

Milyen hatást gyakorolnak a sós élelmiszerek a szervezetre?

Amíg rendszeresen felhívjuk a figyelmet a cukor szervezetünkre gyakorolt ​​negatív hatásaira, ugyanúgy ismernünk kell a só és a sós ételek iránti vágy hosszú távon megnyilvánuló, lehetséges káros következményeit az egészségünkre nézve.

Sajnos a sós termékek gyakran nemcsak sóval vannak tele, hanem zsírral is.

A súlygyarapodás mellett számtalan problémát okozhat.

– Vízvisszatartás: a só megreked a szövetekben, ezért elősegíti a víz felhalmozódását, és megakadályozza annak kiürülését.

-Hiperkoleszterinémia (magas koleszterinszint): a sós ételek és a telített zsírok növelik a rossz koleszterin (LDL) szintjét a vérben.

– Artériás magas vérnyomás: a túlzott mennyiségű nátrium növeli a teljes vértérfogatot és a vérnyomást.

– Magas trigliceridszint a vérben: a szervezetben a neutrális zsírok magas szintje fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

A só egyben étvágyfokozó is, ami túlzott élelmiszer-fogyasztáshoz és hízáshoz vezet.


Teltségérzetmentesen

2023. május 15.

Előfordul, hogy ugyan már jóllaktunk, mégis tovább folytatjuk az étkezést.

Üres főzeléket fogyasztunk ebédre, miközben egy tányér lasagnéról álmodozunk, és közben reménykedünk, hogy ezzel jót teszünk a vonalainknak? Nem biztos, hogy helyesen járunk el. A jóllakottság érzése az agyból indul ki, és összefügg azzal, hogy amit megeszünk, egyezik-e pszichés állapotunkkal – állítják a táplálkozási szakemberek.

Ez esetben biztosan nem – de mi lenne a jó megoldás? A példánál maradva: fogyasszunk egy kis adag lasagnét, előtte zöldséglevessel, utána gyümölccsel – így kielégítjük éhségérzetünket és a vágyunkat is. Sokkal hasznosabb, ha ízlésünk szerinti, könnyű, de tápláló ebédet fogyasztunk, amit nem kell „kompenzálnunk” későbbi nassolással vagy a gyomrunkat megterhelő, nehéz vacsorával.

Hasznos tudnivalók

– Ha nehéznek érezzük a gyomrunkat étkezés után, és az a benyomásunk, hogy túl sokat ettünk, semmi kétség: túlléptük a jóllakottság küszöbét.

– Ahhoz, hogy időben abbahagyjuk az evést, tudni kell felismerni a határt. Gyakoroljuk magunkat abban, hogy figyeljük meg, mikor kezd kevesebb élvezetet okozni az evés: ez azt jelzi, hogy már nincs messze a jóllakottság.

– Ne keverjük össze a jóllakottságot a mértékletességgel. Ne álljunk fel az asztaltól úgy, hogy azért még éhesek maradtunk. Hiszen ez azzal a kockázattal jár, hogy egy óra múlva már nassolnivalóra, kalóriadús táplálékra vágyunk.


Juhtúróval sült tészta, tejföllel, pirított hagymával

2023. május 10.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A juhtúró vagy brindza egész Kelet-Közép-Európában kedvelt összetevője megannyi tésztaételnek. Nézzünk most egy sütőben sült, rakott jellegű variációt!  

Hozzávalók:
1 kg fodros nagykocka
800 g juhtúró
8 dl tejföl
300 g húsos szalonna
2 fej hagyma
1 csomag snidling


Elkészítése:
A szalonnát apró kockákra vágjuk és kipirítjuk, majd leszűrjük. A zsírján aranysárgára pirítjuk a megtisztított, finomra vágott hagymát, majd a tűzről levéve beleszórjuk a gorombára vágott snidlinget.
A kifőtt, leszűrt tésztát összekeverjük sóval, morzsolt túróval, a pirított szalonnával és 5 dl tejföllel. Hőálló tálra tesszük, és sütőben megpirítjuk.
Tálaláskor meglocsoljuk a maradék tejföllel, és rászórjuk a pirított hagymát.


Étkezés növényi segítséggel

2023. május 07.

A bőséges étkezés és a mozgás hiánya megterheli a rohanó étkezéshez szokott emésztésünket, és kellemetlen béltünetekkel szembesülhetünk.

Az ételek, italok túlzott mennyiségű fogyasztása enyhe, de elég kellemetlen következményekkel járhat: teltségérzet, felfúvódás, gázosodás, és úgy érezzük, már egy falat sem megy le a torkunkon. Szerencsére sok gyógynövény van, amelyek hatóanyagaik révén csillapítani tudják a kellemetlen tüneteket, és segítik az emésztés zavartalanságát. Fogyasztásuk étkezés után ajánlott teaként vagy teakeverékként.

Mely gyógynövények alkalmasak?

A köményfélék (édeskömény, konyhai kömény) az emésztés és az epeképződés fokozásával segítik emésztésünket. Illóolaj-tartalmuk szélhajtó hatású, csökkentik a teltségérzetet. Ugyancsak hasonló a hatása az ánizsnak is. Mindhárom növényi rész, termés, érdemes eldörzsölni dörzsmozsárban, mert aprítva a hatóanyag jobban ki tudja fejteni hatását.

Közismert és gyakran használt teánk a kamilla, melyet kisebb gyermekek bélpanaszaira is használhatunk. Alkalmazása ajánlható puffadás, görcsök, hasmenés, bélhurut esetén, de azoknak is, akiknél alapbetegségként a tápcsatorna gyulladásos, fekélyes tünetei nehezítik meg emésztésüket. Ebben az esetben is a kamilla gyulladáscsökkentő, görcsoldó illóolaja, a jellegzetesen kék kamazulén segít a gyógyulásban. Ne lepődjünk meg, ha eleinte a virág sárga színétől az élénksárga színű tea, esetleg pár óra múlva zöld színű lesz. A kamazulén kék színe okozza ezt, és nyugodtan fogyasztható.

Annak, akinek nincs epeköve, ajánlható a borsmentatea, melynek illóolaja a mentol, aminek köszönhetően jellegzetes ízű és illatú, a nyál- és epetermelést fokozó teát készíthetünk, mely javítja az emésztésünket. Az epetermelés növelésére alkalmazható a fehér ürömből készült tea is, amelyik keserűanyagot és illóolajat tartalmaz, mely többszörösére növeli az epekiválasztást. A keserűanyag-tartalmú teákra jellemző, hogy étvágyjavítóak is. A fehérüröm-tea egy jó példa arra, hogy a teák is tartalmazhatnak káros anyagokat, mint ennél a növénynél a központi idegrendszert károsító tujont. Ezért fontos, hogy csak tea formájában fogyasszuk, mert a vízzel nem oldódik ki a káros anyag.


Eperkehely - egy fenséges eledel

2023. május 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Egyszerűen, gyorsan elkészíthető ez a finom poharas desszert, a gyerekek is szeretni fogják!  

Hozzávalók 4 kehelyhez:
8 db babapiskóta
4 dl tejföl
4 dl tejszín
ízlés szerint méz
40 dkg friss eper
1 dl tej

Elkészítése:
Az epret megtisztítom, megmosom és néhány szemet kivéve apróra vágom. A babapiskótát is 2 centisre darabolom. A tejben kicsit megforgatom, a kelyhek aljára teszem.
Ezután elkészítem az epres krémet. Ehhez a tejfölt a tejszínnel és a mézzel felverem, amíg kezd keményedni, ezután belekeverem az epret, és még egy kicsit verem az elektromos habverővel. A kelyhekben elosztom, majd a tetejét a félretett eperrel díszítem.
Legalább 1 óráig a hűtőben pihentetem, majd kínálom!


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...343536...297