


Információk, érdekességek
Megyékre épülõ egészségpénztárak?
2007. szeptember 22.
Ma tárgyal a kormányfõ a szocialista egészségpolitikusokkal és szakértõkkel az egészségbiztosítás átalakításáról. Nem lesz könnyû a koalíciós pártok eltérõ véleményét összecsiszolni. Gyurcsány Ferenc támogatná a megyékre épülõ pénztári rendszert, amely közelebb áll az SZDSZ álláspontjához; az MSZP a regionalitás híve.
Ungár Klára, az SZDSZ országos tanácsának tagja - aki esélyes a szaktárca államtitkári posztjának betöltésére - az egyházkerületi minta alapján szervezné a pénztárakat.
Büntethetik a kórházakat és a szakrendelõket
2007. szeptember 22.
Szeptembertõl csak csökkentett összeget fizet az egészségbiztosító azoknak a szakrendelõknek és kórházaknak, amelyek nem ellenõrzik minden páciensük biztosítotti jogviszonyát. Ilyen esetekben a beteg ellátása után járó finanszírozás tíz százalékát vonják le az intézményektõl.
Még nem tudni, elõfordul-e, és ha igen, milyen arányban, hogy a járóbeteg-szakrendelõk vagy a kórházak nem ellenõrzik betegeik biztosítotti jogviszonyát. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályán arról tájékoztatták lapunkat, hogy a teljesítményjelentést mindig csak a következõ hónapban - a szeptemberit októberben - kell beküldeniük az intézményeknek, s azt futtatják majd össze a jogviszony-lekérdezéseket rögzítõ adatbázissal. Az összevetésbõl derül majd ki, hogy voltak-e olyan betegek, akiket anélkül láttak el, hogy ellenõrizték volna jogviszonyukat. (Bizonyos esetekben, például otthoni szakápolásnál az ellenõrzésre nincs szükség.)
Nem üzlet a patikán kívüli gyógyszerforgalmazás
2007. szeptember 19.
A kereskedelmi cégeknek egyáltalán nem bombaüzlet a vény nélküli gyógyszerek forgalmazása, sokkal inkább a vevõknek nyújtott kényelmi szolgáltatás. A gyógyszerészkamara ugyanakkor aggódik a patikán kívüli szerek ellenõrizhetetlensége miatt.
Eddig összesen 272 kérelem érkezett patikán kívüli gyógyszerárusítás engedélyezésére, 203 üzletben pedig már megvásárolhatók a vény nélküli szerek - derül ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) legfrissebb adataiból. A legtöbb, szám szerint 43 gyógyszerforgalmazó helyet a Shell nyitotta, második a Mol 38-cal, jelentõs még a Coop 14 és a Tesco 9 üzlettel - az engedélyeket ugyanis minden elárusító helyre külön kell igényelni.
Ellentmondásos támogatások a mentõknek
2007. szeptember 13.
Sajátos helyzet látszik kibontakozni az Országos Mentõszolgálatnál (OMSZ). Miközben a szaktárca jelezte, hogy a napokban ígért kétmilliárd forintos "gyorssegélyt" csak akkor utalják a szervezetnek, ha folytatja a profiltisztítást, kiderült: ez havonta legalább százmillió forintos bevételkiesést okoz.
Az országgyûlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén Göndöcs Zsigmond, az OMSZ fõigazgatója beszámolójában rámutatott: a betegszállítási feladatok "kiszervezése" eddig havonta átlagosan csaknem százmillió forintos bevételkiesést okozott.
Kiigazítások a gyógyszerkasszában
2007. szeptember 11.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az idén július végéig 33 milliárd forinttal kevesebbet fordított a költségvetés a járó betegek gyógyszerártámogatására, mint a tavalyi esztendõ azonos idõszakában.
Ez a különbség még jelentõsebb, ha hozzáadjuk azon összegeket is, amelyeket a gyógyszergyártók fizetnek be a termékeik támogatása és az általuk foglalkoztatott gyógyszerismertetõk után. Nézzük meg, mi áll ezen "sikersztori" mögött, mire számíthatunk a jövõben, és mik lehetnek a következményei.
Az 1990-es évek eleje óta többszörösére emelkedett a Magyarországon elérhetõ törzskönyvezett gyógyszerek száma, míg forgalmuk az 1998-2005 közötti idõszakban csaknem megtriplázódott. A bõvülés, bár valóban jelentõs mértékû, egyáltalán nem szokatlan az EU újonnan csatlakozott tagállamaihoz viszonyítva, és még mindig elmarad a nyugat-európai átlagtól.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...206207208...238