sub

Információk, érdekességek

Méregdrága lehet sok száz gyógyszer

2007. február 10.

Több száz gyógyszer társadalombiztosítási támogatása szûnhet meg hamarosan, azaz megfizethetetlenné válik a betegek túlnyomó többségének. Ennek oka, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megvonja a támogatást a drágább szerektõl.

 

Támogatásmegvonás akkor történik, ha egy medicina ára legalább 20, illetve más esetekben 50 százalékkal magasabb, mint az adott csoport referenciakészítményéé (ez általában a legolcsóbb). A gyártóknak azonban lehetõségük van arra, hogy árcsökkentést ajánljanak, s ezzel megtartsák a tb-támogatást. Az OEP honlapja szerint ezt február 15-ig tehetik meg. Így még nem tudni, hány orvosság veszíti el végül a támogatását. Az OEP honlapján tegnap óta olvasható többszázas listán szerepelt például számos vérnyomáscsökkentõ, koleszterinszint- csökkentõ, asztmakészítmény, sõt még agyhártyagyulladás elleni vakcina is.


Gyógyszerpiaci káoszhárítás

2007. február 03.

Káosz van a gyógyszerpiacon. Elkerülni nem lehetett volna. De enyhíteni igen. Még akkor is, ha a kedvezõtlen változások a piac összes szegmensét érintik.


Gondolniuk kellett volna erre a politikusoknak. Mert õk tudták: az új gyógyszertörvény - amelynek egyik célja a biztosító gyógyszerkiadásainak a mérséklése - beteget, gyógyszergyártót és -forgalmazót egyaránt rosszul érint majd.
A biztosító gyógyszerár-támogatásának radikális csökkentése ugyanis ötvenmilliárddal növelheti a lakosság kiadását.


Drámai gyógyszerfogyás

2007. február 01.

Az évi gyógyszerkassza kilencedét, 40 milliárd forintot költött az egészségpénztár januárban az orvosságok árának támogatására, ennek 80 százalékát az elsõ két hétben. Ennek oka az új, elõre nyilvánosságra került tb-támogatás csökkentése miatti felvásárlás volt.


A támogatási kulcsok változása miatt 40-50 milliárddal nõhet az idén a betegek terhe, ám azt 19 milliárddal mérsékelheti az olcsóbb orvosságokra való áttérés. Ezt vényfelíró szoftver segíti. A biztosító árversenyt indít be, s negyedévente hirdeti ki az egyes betegségekre alkalmazható gyógyszerkörben a legolcsóbb referenciaárat, legközelebb áprilistól. A cégeknek a tb által támogatott szerek után 12 százalékos adót kell fizetniük, elsõ alkalommal április 20-ig. Ezalól a gyártó akkor mentesül, ha három évre vállalja, hogy 15 százalékkal mérsékli a terméke árát.


Nem kapnak megfelelõ tájékoztatást a betegek a gyógyszerekkel kapcsolatban

2007. január 25.

Nem kapják meg a megfelelõ tájékoztatást az orvosoktól és a gyógyszerészektõl a páciensek a nekik felírt gyógyszerekkel kapcsolatban. A gyógyszeres dobozban található betegtájékoztatók pedig elriasztják a betegeket - mindez a GfK Hungária Piackutató felmérésébõl derül ki. Rezsek Gyõzõ kérdezte Lantos Zoltánt, a GfK Hungária Piackutató területvezetõjét.

Pénzbüntetés a drága gyógyszerért

2007. január 13.

Tovább dübörög Molnár Lajos miniszter egészségügyi "reformja": pénzbüntetéssel és kényszertovábbképzéssel sújtanák az orvosokat, ha az általuk felírt gyógyszerekhez kifizetett összes tb támogatás meghaladja az országos átlagot.


A háziorvosokkal finanszírozásuk akár tíz százalékát is viszszafizettetnék, ha elkövetik ezt a "vétséget" - derül ki az Egészségügyi Minisztérium javaslatából. A járóbeteg-szakrendelõkben és a kórházakban dolgozó doktorok gyógyszerfelírását is ellenõriznék, "túlköltés" esetén azonban nem közvetlenül õket, hanem azt az intézményt köteleznék pénzvisszafizetésre, ahol dolgoznak. A szakmai szervezetek törvénytelennek, orvos- és betegellenesnek tartják ezt az elképzelést, és a visszavonását kérik. Attól tartanak, hogy az orvosok a büntetéstõl való félelem miatt esetleg nem a legmegfelelõbb medicinát írják majd fel a betegeknek, vagy indokolt esetben sem rendelnek majd gyógyszert.
Eközben egyre több a tiltakozás a szaktárca kórháziágyszám-csökkentõ javaslata ellen, melyet lapunkban részletesen ismertetünk.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...205206207...228