sub

Információk, érdekességek

Büntetésre számíthatnak az orvosok

2007. július 07.

A napokban kapták meg az egészségbiztosítótól az orvosok a gyógyszerfelírási szokásukat elemzõ kimutatást, s rengetegen szembesültek azzal, hogy januártól pénzbüntetésre számíthatnak, mert túl sok, illetve túl drága medicinát írtak fel betegeiknek. A szakmai szervezetek tiltakoznak.


Most kaptak elõször tájékoztatót az orvosok gyógyszerfelírási szokásaikról. A kimutatás tartalmazza az adott doktor által rendelt és a betegek által kiváltott medicinák mennyiségét, a kifizetett tb-támogatás összegét, az országos átlagot, valamint az attól való eltérést. Az idén még csak tájékoztató jellegûek a táblázatok, januártól viszont - a 2007. utolsó negyedévében kiállított és kiváltott vények alapján - pénzbüntetésre számíthat az az orvos, amelyik lényegesen túllépi az országos átlagot - tudtuk meg a hivatal sajtóosztályán.


Kevés gyógyszeradó folyt be

2007. július 07.

Június végéig 3,8 milliárd forint gyógyszeradót fizettek be a cégek az adóhatóságnak. Az összeget keveslik az adózó cégek, hiszen az idei gyógyszerköltségvetésben 40 milliárdos gyártói befizetéssel számoltak, s 10 milliárdot kellene fizetniük az orvoslátogatók után.


Úgy tartják: az alacsonyabb adózás legfõbb oka, hogy nem kapnak írásban hitelesített gyógyszerforgalmi adatokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól. A gyógyszer-gazdaságossági törvény szerint 12 százalékos adót kell fizetni az orvosságok tb-támogatásának összege alapján. A biztosító úgy érzi, a jogszabályi kötelezettségeken túl is segíti a gyártók önadózását. A kormányfõ hosszú évek óta elõször tartja betarthatónak a tb-költségvetést. Ám a Magyosz elnöke attól tart, hogy a rendeletmódosítások többletkifizetést okoznak a tb-nek, s ez a költségvetési szigor idején érthetetlen.


Kockázatok a gyógyszerkasszában

2007. június 08.

Lapunk értesülése szerint májusban is kedvezõ, 24-25 milliárd forint közötti volt az OEP gyógyszerkasszájának kiadása, így már egymást követõ négy hónapban marad alatta az egy évvel ezelõttinek a költés. Ugyanez a tendencia várható a nyári hónapokban is, ám augusztustól megjelenhetnek kockázatok.

Orvosetika: a felelõsség maradt

2007. június 04.

A kötelességüket vétkesen megszegõkre vonatkozó szankciók továbbra is érvényesek.
Április elsején lépett hatályba a szakmai kamarákról szóló új jogi szabályozás, amely jelentõsen leszûkítette a korábban meglévõ jogosítványaikat, s a maradókat egyetlen gyûjtõjogszabályba rendezte. (Korábban minden testület a saját maga által megalkotott és elfogadott szakmai statútum alapján tevékenykedett és hozott etikai határozatokat.)


Az új törvény egyik legjelentõsebb változása, hogy megszûnt a kötelezõ kamarai tagság, ami a továbbiakban bonyolultabbá teszi az etikai felelõsség vizsgálatát, illetve annak eljárási szabályait.


A gyógyszerspórolás ára

2007. június 04.

Biztosnak tûnik, hogy hosszú évek után az idén nem csordul túl az egészségbiztosító gyógyszerkasszája. A költségvetés és a konvergenciaprogram betartása érdekében ez örvendetes, ám a betegekre gyakorolt hatása csak késõbb mérhetõ le.

 

Késõbb derül csak ki, hogy azért csökkent-e az elmúlt hónapokban a gyógyszerekre fordított tb-támogatás, mert ugyanolyan hatású, de olcsóbb szert fogyasztanak, vagy netán mert nem váltják ki a megdrágult készítményeket. Az áprilistól hivatalát elhagyó reformminiszter terve mindenesetre bejött: szigorú gyógyszertörvénye megzabolázta a gyógyszerpiac szereplõit. Azt is mondhatjuk: Molnár Lajos jött, sebtében intézkedett, az ágazat szereplõivel összeveszett, majd a politika kihátrálását észlelve távozott. De a molnári törvények hatnak. A gyártóknak már nem érdekük a gyógyszerforgalom növelése, mert egy ponton túl extraadóval sújtják a túlfogyasztást.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...201202203...228