sub

Információk, érdekességek

Stresszmentes nyaralás

2024. július 17.

A nyaralás megszervezése nagyon gyakran stressz forrása is lehet. De vajon miért félünk a hibáktól, ahelyett, hogy megfontoltan készülődnénk a nyári pihenésre?

Fotó: tonyphoto21 © 123RF.comSzállásfoglalás, repülő- vagy vonatjegy vásárlása, ill. a gépkocsi átnézetése, később az úti holmik összekészítése, a bőröndök pakolása… A vakáció szervezése, ill. előkészítése bizonyos munkaterheléssel jár, mielőtt átadja helyét a pihenésnek. Ugyanakkor igazi rémálommá is válhat, pl. afölötti félelmünkben, hogy időben, jól teljesítettük-e az ezzel kapcsolatos vállalásainkat, vagy nem felejtettünk-e el valamit, ami elronthatja a vakációzás örömét?

Vége a halogatásnak!

A nyaralást megelőző hosszabb-rövidebb időszak gyakran nehéznek bizonyul, szorongásokkal teli, noha nem lenne okunk rá, ha minden előkészületet időben elvégeznénk. Valójában semmi nem igazolja az idegeskedést, a stresszt, mégis, jelen van a szervezés/felkészülés bizonyos szakaszaiban. A vakáció közeledtével azonban a kapcsolódó feladatok szembesítenek minket a tényleges munkával, ami szorongást
kelthet. Hiszen gyakran hajlamosak vagyunk halogatni, elodázni a minket fárasztó feladatokat. Márpedig egy nyaralás megszervezése a legtöbbször kellemetlen, fárasztó feladatokkal is jár. Egy olyan helyzet áll elő, amely eltér a napi rutintól, és erőt kell venni magunkon, hogy minden előkészületet elvégezzünk határidőre.

Félelem a rossz döntésektől

A pszichológusok szerint ezt az előkészületek okozta stresszt a késéseken kívül a szervezés rossz elvégzésétől való félelem is felerősítheti. Választani kell, döntéseket hozni az úti célt, a szállást stb. illetően. Így azután nem nehéz aggódni amiatt, hogy a tó helyett a hegyek közt kellett volna szállást foglalni, itthon vagy olcsóbb külföldi üdülőhelyen, kempingezni vagy szállodába menni, barátokkal, családdal vagy akár
egyedül. Hiszen a nyári vakáció sokunknak talán a legfontosabb része az évnek. És ha egész évben dolgozunk azért, hogy kihasználhassuk
a hosszabb-rövidebb ideig tartó kikapcsolódást, nagy a tét: a nyaralásnak sikeresnek „kell” lennie. Ez extra pszichés terhet ró ránk, főleg, ha azt szeretnénk, hogy minden tökéletes legyen.


Megoldások zavaró visszerek ellen

2024. július 13.

Ha súlyos méreteket ölt, mindenki zavarónak érzi a lábain kanyargó visszerek látványát. Van, hogy elkerülhetetlenek a műtéti megoldások, de mindenképpen érdemes megismerni, hogy mi egyebet tehetünk a visszértágulatok kialakulása ellen.

A visszérbetegség rizikótényezőiről, tüneteiről, és a megoldási lehetőségeiről dr. Kósa Éva angiológus beszélt.

Nem csak a látható visszerek a veszélyesek

A visszér megnevezés alatt nemcsak a lábakon látható, kék ereket értjük, hanem a mélyebben fekvő érhálózatot is, amelynek tágulata gyakran olyan tünetek okoz – például lábdagadás, nehézláb érzés, éjszakai lábgörcsök – melyek kapcsán sokan nem gondolnak a vénák betegségének lehetőségére. A probléma pedig éppen ebben rejlik, hiszen sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, ha a fájdalom állandósult, esetleg szövődmények alakulnak ki a bőrön, például a boka körüli bőr barnásan elszíneződik, kemény tapintásúvá válik. Holott a szövődmények, köztük a késői vénás lábszárfekély megjelenése, korai kezeléssel lennének megelőzhetőek

A visszérbetegség oka többek között a visszerekben megnövekedett nyomás, ami leggyakrabban a tartós ülő, álló testhelyzetből ered, és hosszabb idejű fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a vér pangásához, majd az erek kitágulásához vezet. Az örökletesség és az életmód is hozzájárulhat a visszérbetegség kialakulásához.

Kik hajlamosak a visszérbetegségre?

  • Akiknek a családjában előfordul visszeresség, nagyobb valószínűséggel számíthat ennek megjelenésére.
  • Az elhízás és a várandósság szintén rizikófaktornak számítanak. Az első trimeszter idején főként a hormonális hatások, később pedig a vénák nyomását okozó növekvő anyai és magzati testsúly miatt változik meg a vénás keringés. Gyakran a többedik várandósság esetén megjelenhetnek gáttáji és a kismedencei vénatágulatok is, ezek azonban a legtöbb esetben a szülést követően visszafejlődnek.
  • Akik hosszútávon álló- illetve ülőmunkát végeznek, azok a vénás véráramlás egyik fontos feltételétől, a környező izmok munkájából adódó pumpafunkciótól vannak megfosztva.
  • A nagyobb melegben, jobban kitágulnak az erek és fokozódnak a panaszok. Ezért a visszérproblémával küzdőknek érdemes felkészülni a nyári kánikulára, illetve kerülni a forró fürdőket, szaunát.

Hozd be a nyarat otthonodba! Apró trükkök, ötletek a csodás nyári otthonért

2024. július 08.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Otthonunk díszítése nem csak ünnepek közeledtével fontos, hanem a nyári időszakban is, amikor időnk nagy részét lehetőleg azért szabadban töltjük. Azonban a forróság után jó megpihenni, és nem árt, ha ekkor békés, nyárias otthonba érkezünk. Nagyon jó, ha behozod a nyarat lakásodba, és ezzel készülsz lélekben a nyaralásra, vagy éppen ezzel őrzöd meg emlékét egészen a hűvös őszi napokig, akár a tél eljöveteléig, de ha nincs időd, módod nyaralni, akkor is feldobhatod a hangulatot egy kis nyári dekorációval.  

Egy békés, és a természetet, annak állapotát őrző otthon felforralja a véred, jót tesz párkapcsolatodnak és lelkesíti gyermekeidet is, akár egészen észrevétlenül.

Alapanyagok

Gyűjthetsz folyó- vagy tengerparton, vagy vehetsz hobbiboltban apró kagylókat, csigákat, néhány centiseket. Boltokban átfúrt is kapható, ha magad szedted, meg kell birkózz az átfúrásával, egy kézi fúróval, vagy hegyes körömollóval. Ezeket a kagylókat szélcsengőnek összekötheted. Két keresztben rögzített, ragasztott, vagy kötött, vagy csak egy hurkapálcikára, fűzd fel a madzagokra őket. Kösd rá, vagy ragaszd rá a pálcára a madzagot, de kis mélyedéseket is készíthetsz neki a pálcikába késsel. Egy zsinóron több tengeri tünemény is legyen. Gyöngyökkel tarkíthatod, s ha szeretnéd, vásárolhatsz mellé az aljára fém rudakat rendesen csilingelő szélcsenegő készítéséhez. A madzag színei idézzék a nyarat, jó ha a tengerre emlékeztet, habjaival, kéklő hullámaival.

Szintén nem nagy befektetés, ha régi textíliákat, vagy agyonmosott lepedőket bebatikolsz. Vegyél többféle kék ruhafestéket, akár batikfestéket, és kötözéssel együtt dobd a textilt a vízbe. Az előírt módon fesd be, és utána ecetes, vagy sós vízzel tárold el benne a színt. Ha bőrüléses a széked, kanapéd, vagy ha csak egy nyári ágyterítőt szeretnél a lakásba, ez a legjobb alkalom. Az is csodás, ha fehér gyertyaviasszal kagylókat, vagy csigákat rajzolsz a lepedőre, és utána batikolod, így a tengert sokkal jobban idézed majd.
Képforrás: Canva Pro adatbázis.


Napfény okozta herpesz

2024. július 03.

Fotó. alphaspirit © 123RF.com

A napfénynek számos pozitív hatása van, ám a felelőtlen napfürdőzés káros is lehet. A napozás, vagy a túlzásba vitt szoláriumozás ugyanis a leégés mellett az anyajegyek elváltozását is okozhatja, sőt az arra érzékeny egyéneknél rögtön megjelenik általában a száj körül a herpesz.

Sokan már az évszak elején szeretnének szép barna bőrszínt maguknak, ezért a gyorsabb barnulás reményében inkább mellőzik a fényvédő krémek használatát, vagy a veszélyesebb napszakban is bátran kifekszenek a napra. Ennek következménye a napozást követő órákban tapasztalható, kellemetlen égő érzéssel és bőrpírral járó leégés és az erős napsütés hatására előjövő herpesz képében. Ez, sajnos, fertőző. A másik emberrel való közvetlen érintkezés során (kontaktfertőzés, csók, nemi aktus) a legapróbb sérült bőr- vagy nyálkahártyafelületen át jut be a szervezetbe. Onnan szóródik szét a véráramba és az idegsejtekbe.

Az első vírusfertőzés rendszerint tünetmentes – általában ez még gyermekkorban megtörténik –, a vírus egész életen át nyugalmi állapotban van a szervezetben. Egyeseknél soha nem produkál tüneteket, mások pedig folyton újra meg újra fellobbanó tünetekkel küzdenek.


Így lesz egészséges és stresszmentes a nyaralás

2024. július 01.

Annak érdekében, hogy nyaralásunk valóban felhőtlen lehessen, már az utazás előtt tennünk kell érte. Időben kell felkészülnünk a váratlan kellemetlenségekre. Mégis mi minden szolgálhatja jó közérzetünket, egészségünket? Pontokba szedtük.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Van-e közös a nyaralásban és a karácsonyban? Hogyne! Mindkettő gyakran jár stresszel, ebből adódóan családi perpatvarral és nemegyszer kisebb-nagyobb rosszulléttel, sőt gyengélkedéssel is. Jó közérzetünk, egészségünk érdekében az alábbiakra érdemes figyelni:

BŐRALLERGIA

Akkor alakulhat ki váratlanul, ha egyszerre túl sok napsugárzás ér bennünket, avagy napozószerünk összetevői irritálják érzékeny bőrünket. Ezenkívül természetesen az új, szokatlan környezet is számtalan okot szolgáltathat ahhoz, hogy kellemetlen allergiás reakciónk alakuljon ki.

Segítség: léteznek speciális, az allergiás tüneteket enyhítő gélek és kenőcsök, amelyek a rovarcsípés utáni viszketést is enyhítik. Az allergia elleni tabletták pedig - például a kalcium - "belülről" védenek bennünket a kellemetlen tünetekkel szemben.

SZEMÜNK FÉNYE

Akinek érzékeny a szeme, az tudja, hogy már egy kis szél vagy néhány perc a huzatban, és a kötőhártyája azonnal begyullad.

Segítség: kerüljük azokat a helyeket, szituációkat, amikor szemünk begyulladhat! Ha elővigyázatosságunk hiábavaló, jól jönnek a szemgyulladást enyhítő szemcseppek; a káros fényhatásoktól pedig megfelelő UV-védelmet biztosító szemüveggel óvjuk szemünk fényét!

LUFIHAS

Ha repülőn utazunk, szinte menetrendszerűen tapasztalhatjuk, hogy a gázok kitágulásának törvénye okán hasunk felfúvódik.

Segítség: sokat segíthet, ha felszállás előtt már nem fogyasztunk puffasztó ételeket, és a gépen is kerüljük a szénsavat tartalmazó italokat. A déli országok zöldségekben bővelkedő ételei is átmeneti bélfeszüléshez, puffadáshoz vezethetnek.

TIPP : praktikus, ha az útra olyan gyógynövény-tablettákat, -kapszulát vagy -cseppeket viszünk magunkkal, amelyek segítik a bélben lévő levegő "összezsugorodását", illetve az emésztést.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...345...116