sub

Információk, érdekességek

Egészséges növények télen is

2024. november 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A növénykedvelők pontosan tudják, mekkora kihívást okozhatnak a téli hónapok. Azok számára, akik kertes házban élnek, egyébként is nehézség lehet ősszel betelepíteni mindent, ám a természetes fény hiánya még ennél is jobban megviselheti a növényeket. A növénynevelő LED lámpa azonban segíthet ezen a problémán!  

Mi az a növénynevelő LED lámpa?

A növénynevelő lámpák olyan fényforrások, amelyekkel helyettesíthetjük a természetes fényt, ezzel segítve a növények fejlődését, növekedését. Az általános lámpafény ugyanis közel sem elegendő – sokszor sajnos a növények életben tartásához sem.

A LED technológia segítségével azonban kiküszöbölhető ez a probléma is. A LED-es növénynevelő lámpák ajánlott távolsága 30-120 cm, hiszen ebből a távból hasznosul legjobban a fényük. A rendkívüli közelség mellett sem égetik ki a növények leveleit, ráadásul akár a teljes nappali napszakban is biztonságosan használhatók. A LED kiemelkedően hosszú élettartama miatt így az ajánlott napi használati idő 12-16 óra.

Külön színek, külön előnyök

A legjobb minőségű növénynevelő LED lámpák három színbeállítással rendelkeznek, amelyek mindegyike külön-külön előnyöket biztosít.

  • Vörös: A vörös fény az, amely minden esetben – az alsóbb kategóriák eszközöknél is – alkalmazható. Ez ugyanis serkenti a csírázást, a szár növekedését, a levélfejlődést, a virágzást és a gyümölcsképződést.
  • Kék: A kék fény szintén segíti a szár növekedését, emellett azonban ennek köszönhetően vastagabbá válnak a levelek és növekszik a növény tömege.
  • Lila: Alapvető színelmélettel is egyértelművé válik, hogy a lila fény a két előző előnyeit egyesíti. Ennek megfelelően tehát a növény növekedése mellett a megerősödést is segíti.

Hogyan hatnak a szervezetünkre a romantikus regények?

2024. november 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az olvasás az egyik legjobb módja annak, hogy egy rövid időre elmeneküljünk a problémáink elől és átkerüljünk egy olyan világba, ahol a gondokkal végre nem nekünk kell megküzdenünk. Különösen igaz ez a romantikus könyvekre, nem véletlen tehát, hogy ezek népszerűsége az utóbbi években folyamatosan nő: itt a minden akadályt legyőző igaz szerelemről olvashatunk, ami a magánéleti nehézségeket is segíthet egy kicsit könnyebben elviselni. De hogyan hatnak ezek a történetek a testünkre és az elménkre? Az alábbiakban ennek a kérdésnek járunk utána.  

1. Emelkedik a boldogsághormonok szintje

A hormonok rendkívül fontos szerepet játszanak a szervezetünk működésében, így alapvetően befolyásolják azt is, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak. Ezért az eufórikus érzésért elsősorban a dopamin, a szerotonin, az oxitocin és az endorfinok felelnek, melyek felszabadításáért mi is sokat tehetünk: segít a helyes étkezés, a rendszeres testmozgás, egy kiegyensúlyozott kapcsolat, a napfény, a pihenés, a nevetés és természetesen az olvasás.

A romantikus könyvek jellemzője, hogy a főhős, bár számos megpróbáltatáson megy keresztül, a nehézségeket végül legyőzi és megtalálja az igaz szerelmet. Amikor erről a pozitív végkifejletről, az ide vezető izgalmas útról olvasunk, szervezetünkben felszabadulnak a jó hangulatért, a boldogságért felelős hormonok, ez pedig segít abban, hogy a hétköznapi életünkben is meglássuk a szép dolgokat, így összességében elégedettek és kiegyensúlyozottak lehessünk.

2. Csökken a stressz-szintünk

Különböző mértékben ugyan, mégis mindannyiunk életében jelen van a stressz, mely kis mennyiségben rendkívül motiváló lehet, ha azonban elhatalmasodik, könnyen maga alá temethet minket, súlyosabb esetben pedig szorongáshoz, depresszióhoz is vezethet. Meg kell felelnünk a munkahelyünkön és a magánéletünkben is, ami sokszor nem egyszerű, így nagyon fontos az, hogy a feszültséget csökkentsük, ennek pedig az a legjobb módja, hogy megtanulunk kikapcsolódni és időnként saját magunkra is fordítunk egy kis időt.

Annak, aki szeret olvasni, természetesen a regények jelentik a megoldást: a romantikus könyvek segítenek ellazulni, hiszen egy amíg ezeket lapozgatjuk, a saját problémáinkról egy kicsit megfeledkezhetünk. Elmenekülünk egy másik világba, amely persze tele van nehézségekkel és olykor fájdalommal is, ezekkel azonban nem nekünk kell megküzdenünk. A mi feladatunk csupán az, hogy elmerüljünk a történetben, együtt izguljunk a főhőssel, végül pedig örüljünk a boldogságának – és persze a saját nyugalmunknak.

bb izgalmas történetben: nem fogjuk megbánni.


Ezért fázékonyabbak a nők, mint a férfiak

2024. október 23.

Fotó: 123rf.com

A lakásban hosszú melegítőben és pulóverben lévő hölgy mellett kényelmesen megfér a pólós és rövid nadrágos férfi. Ha ismerős a kép, nem meglepő, már tudományos magyarázat is van arra, hogy miért fáznak jobban a nők. Dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosa arra is felhívta a figyelmet, hogy mikor kell a fázékonyságot komolyan venni, milyen betegségeket jelezhet.

Játék a hőfokkal

Épp csak elcsendesedtek a nyári viták a légkondicionáló körül, máris komoly nézeteltérésre ad okot a fűtési szezonban a termosztát beállítása. A férfiak rendszerint az alacsonyabb hőmérsékletet kedvelik, a nők pedig inkább a meleget. Ennek oka egy, a Nature Climate Change folyóirat korábbi számában közölt kutatás szerint pedig nem más, mint az anyagcsere.

A nők nyugalmi anyagcseréje lassabb, emiatt fázósabbak lehetnek. A férfiak gyorsabb anyagcseréje miatt pedig a testük melegebb, ezért alacsonyabb hőmérsékletű szobában érzik jól magukat. A tanulmány szerint a nők többségének a 25oC, a férfiak számára pedig a 22oC volt az ideális.

Fázékonyság: betegséget jelez?

Influenza, légúti fertőzések kezdetén fázósabbak lehetünk, a magas láz mellett is jelentkezhet vacogás, hidegrázás. Ez egy természetes jelenség, az első pár napot követően, ahogy a gyógyulási folyamat zajlik, rendszerint el is múlik.  Problémát az jelez, ha egyszer csak azt vesszük észre, hogy látszólag minden ok nélkül a korábban beállított hőmérséklet mellett fázunk, egyre vastagabban öltözünk

„Jellemzően a nőket érintő panasz a pajzsmirigy alulműködés, gyakran ez áll a fázékonyság hátterében. Okozhatja vérszegénység, alultápláltság és érszűkület is – ilyenkor jellemzően az adott végtag hidegebb, zsibbadhat, fájhat is. Ha a fázás mellett az adott végtag hideg hatására elfehéredik, akkor Raynaud-jelenség lehet, ami autoimmun betegséget jelezhet.”


Ezt tanítják nekünk a patkányok

2024. október 20.

Az ELTE nagyszabású kutatása szerint sokkal bonyolultabb a patkányok társas viselkedése, mint azt eddig feltételeztük. A rangos Scientific Reports folyóiratban megjelent eredményeknek komoly hatása lehet egyes gyógyszerek, például a pszichotikumok fejlesztésére is.  

A fehér egerek mellett az egyik legtöbbet használt kísérleti állat a patkányok egy fajtája, a fehér Rattus norvegicus. Ennek fő oka, hogy a patkányok biológiai tulajdonságai erős rokonságot mutatnak az emberi sejtek és szervek tulajdonságaival, génjeik közel 90%-a hasonló. Bár a patkányok viselkedését sokat kutatják, mindezidáig nem végeztek hosszútávú, digitálisan automatizált módon kiértékelt, a csoportbeli és az egyéni tulajdonságokat egyaránt figyelembe vevő, azokat egymással összevető kutatást a témában.

Az ELTE Biológiai Fizika Tanszék munkatársai, együttműködve az Etológia Tanszék munkatársával, Kubinyi Enikővel, ezt a fontos, hiánypótló kutatást végezték el és publikálták a Nature portfólióhoz tartozó Scientific Reports folyóiratban. A kutatás Vicsek Tamás, a Fizikai Intézet professor emeritusa által elnyert európai, ERC Advanced Grant keretében kezdődött el, a keletkező hatalmas adatrendszer feldolgozása éveket vett igénybe. Az így született publikáció azonban a mögötte álló hatalmas adatmennyiség, a kísérletek tervezése és a kiértékelési módszerek széles skálája miatt a területen egyedülálló munka lett.
 
A fenti ábra jobboldali panelje két állat (a3 és β1) helyzetének hosszú időtartamra átlagolt gyakoriságát mutatja, ahol a vörös és a zöld szín intenzitása jelzi az állatok tartózkodási helyének gyakoriságát. A sárga szín azokat a helyeket mutatja, ahol időnként mindkét állat megfordul (például az etetőnél). Ez az egyszerű ábra is jelzi, mennyire különbözően viselkednek az állatok, még egy ilyen egyszerűen összeállított térben is.
 
A kutatás egyik központi célja az volt, hogy betekintést nyerhessünk a patkánycsoportokon belül kialakuló hierarchikus erőviszonyokba. Ehhez több komplex kritériumot kellett teljesíteni: szükség volt az egyes egyedek folyamatos azonosításának lehetőségére (ezt színkóddal oldották meg), az állatok lakhelyének minél barátságosabb kialakítására, a nappali és éjszakai időszakok változtatására, és úgy általában, a teljes, mintegy 10 hónapon át tartó kísérlet automatikus vezérlésére, beleértve például a táplálék és a víz adagolását is. 
Az éjszakai, sötétben is “látó”, nagyfelbontású kamera a kísérletek végére sok terabyte-nyi információt szolgáltatott, amelynek kiértékelésére kifejezetten a színkóddal ellátott patkányok mozgását digitálisan követő algoritmust kellett kidolgozni. Fontos eleme volt a kísérletsorozatnak, hogy az induló 7 fős patkánycsoportokat (4 ilyen csoport volt) időnként több változatban is átrendezték, ezúton is követve, hogy egy adott állat vagy csoport viselkedése mennyire függ a csoport összetételétől, illetve annak változásától.
 
A kísérlet során készült felvételek egy sorozata az alábbi videóban megtekinthető (gyorsítva látható a 4 kis kolónia éjszakáinak egy hete, nappal a patkányok ugyanis inaktívak, többnyire alszanak, el-, illetve összebújnak): https://www.youtube.com/watch?v=L4yKFD2tMIM

Vaidya: az ájurvédikus orvos szerepe

2024. október 19.

Az ájurvéda, India ősi gyógyászati rendszere több ezer éves tudásra épül, amely az egészség megőrzésére és helyreállítására törekszik. Az ájurvédikus gyógyítókat, akik ezt a tudást alkalmazzák, vaidyáknak nevezik. A vaidya szó szanszkrit eredetű, jelentése “orvos". A vaidya szakemberek mélyreható ismeretekkel rendelkeznek a test, az elme és a lélek harmóniájáról.  

A vaidya képzése és szerepe

Egy vaidya hosszú évekig, akár 12 évig is tanul, hogy elsajátítsa az ájurvéda összetett és átfogó tudományát. Ez magában foglalja a különböző gyógyító technikák, gyógynövények és kezelési módszerek alapos ismeretét. Egy vaidya nem csupán az egyéni betegségek kezelésére összpontosít, hanem a teljes személyiségre és az életmódra is. Az egészséget holisztikus megközelítéssel értelmezik, figyelembe véve a mentális, érzelmi és fizikai állapotot is.

Az ájurvéda és a doshák harmóniája

Az ájurvéda alapvetően a doshák – Vata, Pitta és Kapha – egyensúlyára épül. Minden ember egyedi dosha-kombinációval rendelkezik, ami meghatározza a testi és mentális jellemzőit. A vaidya feladata, hogy azonosítsa az egyensúlyhiányokat, és személyre szabott kezelési terveket dolgozzon ki. Ehhez különféle diagnosztikai módszereket használ, például a nadi vigyan (pulzusdiagnosztika), amely segít meghatározni a doshák állapotát és az esetleges egyensúlytalanságokat.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...23...463