sub

Információk, érdekességek

Makacs gombák - 1. rész

2007. október 14.

Gyógyítható a bõrgomba és a körömgomba? A gombák általában a lebomló szerves anyagokat építik be szervezetükbe, aminek igen nagy a jelentõsége a természet szervesanyag-körforgásában, a természetes környezetünk biológiai egyensúlyának fenntartásában.

 

A gombák kedvelik az állandó hõmérsékletet, a meleget, a nedvességet és a sötét környezetet. A gombaismeretek fejlõdésével és a szakosodás következtében különbözõ szakágak jöttek létre az embergyógyászatban, az állatorvoslásban, a növénybetegségek felismerésében, a talajbiológiában, az erjedéstanban és az antibiotikumok gyártásában, jelezve e tudomány fontosságát és a haladást.


Ritka betegségek - A Gaucher-kór, és ami mögötte van

2007. október 13.

Negyven éves elmúlt, jól néz ki, mit akar még?- jelzik kimondatlanul az emberek. Pedig a külsõ olykor nem árulkodik. Nem mondja meg, hogy annak tulajdonosa évtizedek óta tartó fájdalmakkal él együtt. Nem árulkodik arról, hogyan tér vissza az ember egy gyötrelmes útról, amelyen kivizsgálás kivizsgálást követett, hibás diagnózis újabb hibás diagnózist. Azt pedig végképp nem mondja meg senki, hogy egy fiatal nõ egy ritka, genetikailag öröklõdõ, enzimhiány okozta betegségben, a Gaucher-kórban szenved.

Horkolás - csökkenti a szexuális vágyat és depressziót okoz?

2007. szeptember 26.

A horkolás nem rossz szokás, vagy nem a szándékon múlik, hanem biológiai okai vannak.

 

A horkolási zaj 300 Hz rezgésszámmal áramlik ki a tüdõbõl, megrezegteti a hangszalagokat és az ún. gégefõ alatti teret, a garat-, orr- és szájüregeket, amelyek együttvéve alkotják a felsõ rezonátort. Az alsó rezonátor a hörgõk és a tüdõ. A horkolás a légzõrendszer felsõ része idõleges elzáródásának következménye, elsõsorban a gátolt orrlégzés kísérõjelensége és a levegõ útjának akadályoztatásával hozható összefüggésbe. Hanyatt fekve a lágyszájpad alsó része lebeg a garat hátsó fala és a nyelvgyök között. Ha a száj zárva van, a kilélegzett levegõ a lágyszájpad mögül az orr felé áramlik, nyitott szájnál azonban a levegõmennyiség egy része a szájüregbe, a többi része pedig az orrgaratba tódul, s eközben a lágyszájpad rezgésbe jön.


A hasmenés

2007. szeptember 12.

Hasmenésrol beszélünk, ha naponta többször híg széklet ürül. Leggyakrabban fertozés, bizonyos bélbetegségek, hormonális zavar, illetve pajzsmirigy túlmuködés okozza. Jelentos mennyiségu víz- és elektrolitvesztéssel jár.

 

Mindezek következtében kiszáradás jöhet létre, mely leginkább a csecsemoket és az idoseket fenyegeti. Elsosorban nátrium, kálium, klór és magnézium ürül nagyobb mennyiségben ilyenkor.


Alvajárás

2007. szeptember 03.

A 2 és 13 év közötti gyerekeknek körülbelül 15%-a idõközönként alva jár. Szerencsére ezek a kirándulások csak ritkán végzõdnek sérülésekkel.


Az alvajárókat különbözõ hatások kényszerítik arra, hogy "elinduljanak". Ez lehet az utcáról bevilágító lámpa fénye vagy a csörgõ telefon is.


A gyerekeknek az alvás-ébrenlét ritmusuk különösen érzékeny, mert a központi idegrendszerük még nincs teljesen kifejlõdve. Sokakat egy idegen környezet késztet alvajárásra, vagy ezzel reagálnak egy változásra, mint például az elsõ iskolanap.


Orvosi kifejezéssel élve az alvajárást somnabulismusnak hívjuk, ami a latin somnus (alvás) és az ambulare (járás) szóból ered. Ez a jelenség azokhoz a paraszomniákhoz tartozik, amelyek alvás közben lépnek fel.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...228229230...251