


Információk, érdekességek
Válasszon ízületeinek megfelelő sportágat!
2017. január 24.
Nagy divat a futás, de a szakorvos szerint nem mindenkinek ajánlott, még ha számos előnnyel is jár. Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa szerint minden sportnak megvan az előnye és a hátránya, de azt sem árt tudni, melyik mozgásfajta, melyik testrészünk terheli meg.
Futás
Ez a legegyszerűbb, legharmonikusabb mozgásforma, jó szív- és tüdő kapacitásnövelő, állóképesség javító sport. Manapság egyre nagyobb népszerűség övezi, elsősorban a 20-40 év közötti korosztályban, de a lefutott kilométerektől függően különböző mozgásszervi panaszok alakulhatnak ki. Ízületi porcgyengeség, kopások, duzzanatok alakulhatnak ki a csípőben, a térdben és a bokában, amely az ízület terhelhetőségének csökkenésével járhat. Éppen ezért fontos a megfelelő mennyiségű nyújtás, hiszen az izommerevség az ízület mozgásának beszűkülését, majd annak kopását okozhatja. Az ortopéd szakorvos szerint oda kell figyelni a felső végtagok erősítésére is, nemcsak a könnyebb futás érdekében, hanem azért is, hogy a vállöv és a mellizmok ne rövidüljenek meg.
Konditerem, súlyzózás
Kiváló erőnlét, állóképesség fejlesztésére, izomtömeg növelésére, a testsúly csökkentésére, de erre a sportra is igaz, hogy a fokozatosságot és a szakszerűséget be kell tartani. Fontos, hogy a különböző sporteszközöket megfelelően használjuk, a terhelés nagysága pedig alkalmazkodjon a szervezet terhelhetőségéhez és az adott izomzathoz. Rossz használatból adódóan ficam, izomhúzódás, izomszakadás, extrém esetben csonttörés is a sportolás végét jelentheti, hosszabb távon kopások is kialakulhatnak a végtagokban, amelyek kezelése hosszadalmas és fájdalmas lehet. Egy személyi edző többet segíthet, mint azt talán sokan gondolnák, a bemelegítés után pedig legalább 45 percet eddzen!
A természetgyógyászat, mint lehetséges alternatíva
2017. január 13.
A természetes gyógymódok alkalmazásával a természetben megtalálható anyagokat, növényeket, és természetes eljárásokat használjuk a megelőzésre és a gyógyításra. A természetgyógyászat a bennünk rejlő öngyógyító képességünk megerősítésével, és a természetben megtalálható növények gyógyító erejével dolgozik.
A természetgyógyászati módszerek és eljárások természetesen nem helyettesítik, de hatásosan kiegészíthetik a modern orvostudományt. A modern orvoslás bizonyítékokon alapul, míg az alternatív gyógyászat alapja a hagyomány, a tapasztalat, amely pl. az ősi indiai és kínai módszereknél már évezredes. A betegségeket a modern nyugati orvostudomány többnyire csak fizikai szinten vizsgálja. A beteg szervet próbálja gyógyítani, a betegségre koncentrálva. A keleti filozófiák a nagy egészre figyelnek, vagyis holisztikus szemléletűek. A gyógyításban a holisztikus szemlélet azt jelenti, hogy a beteg embert a maga testi, lelki, szellemi és a környezetével, társadalommal való kapcsolatában vizsgálja. Így tárja fel betegségének okait, a kezeléskor a gyógyítás módját mindezek figyelembevételével határozza meg, az öngyógyító erők felébresztésére, és az egészségre fordítva a hangsúlyt.
A természetgyógyászat kiváló eredményeket ér el a gyógyításban, de természetesen korántsem mindenható. Léteznek olyan betegségek, egészségügyi problémák, amelyek a természetgyógyászat eszköztárával jól kezelhetőek, és léteznek olyanok is, amelyek nem használhatók.
Tanulási vitamin?
2016. december 18.
Az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak javítják a kisiskolások olvasási képességét.
Ha a gyermeke olvasási nehézségekkel küzd, lehetséges, hogy bizonyos zsírsavak fogyasztása is segíthet a problémán. Az utóbbi időben sokat lehetett olvasni és hallani a gyermekeket „okosító” zsírsavakról. Nem volt azonban egyértelmű, hogy hány éves gyermekeknél és milyen képességek javításában bizonyulnak hatásosnak az ómega-3, illetve ómega-6 zsírsavak.
Egy nemrégiben napvilágot látott, svédországi vizsgálat bebizonyította, hogy ezek a szervezet számára fontos zsírsavak valóban javítják a kisiskolások olvasási képességeit.
A neves nemzetközi szakmai folyóiratban (Journal of Child Psychology and Psychiatry) megjelent eredmények alapján az ómega-3 és ómega-6 zsírsav három hónapon keresztül tartó, napi rendszerességgel történő fogyasztása javuláshoz vezet az olvasási képességekben.
A vizsgálatba bevont kisiskolások (154 fő, 9 és 10 évesek) egyik csoportja ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat tartalmazó kapszulát kapott, míg a másik csoportba tartozók esszenciális zsírsavakban szegény pálmaolajos kapszulát kaptak. Az értékes ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat szedő gyermekek körében egyrészt az olvasási sebesség javult, másrészt az elolvasott szavak hangos felolvasása és kiejtése is fejlődést mutatott; derült ki a vizsgálat során alkalmazott ún. Logos-tesztből.
Időigényes fogászatra járni? 5 dolog, hogy időt spóroljunk
2016. december 14.
Idő és idegesség megtakarítás. Sokunk élete forog e két fogalom körül. Felgyorsult életünkben minden perc számít, szinte be vagyunk táblázva, lótunk-futunk, és ha valahol várakozni kell - akár egy üzletben sorban állni - már azon idegeskedünk, hogy elkésünk, lekésünk, lemaradunk…
Ahol csak tudunk, időpontot kérünk, bejelentkezünk telefonon vagy online, hogy időt spóroljunk meg. Számos egészségügyi ellátást vehetünk már időben időpont foglalás által, így a fogorvosnál is mind többen élünk ezzel a lehetőséggel. Számos fogászati szakrendelő profiljában szerepel az SMS-emlékeztető vagy telefonos emlékeztető lehetősége, hogy az esetlegesen elfoglalt, többfelé koncentrált figyelmű ügyfeleknek eszébe jutassa, hogy mikor van jelenésük fogorvosuknál. Az esetleges csúszásokról, időpontváltozásról is tájékoztatják a pácienst, így tervezhetőbbé válik az életünk, nem kell a váróteremben stresszelni magunkat, hogy még mindig nem kerültünk sorra.
Árthat-e a fogröntgen?
2016. december 14.
A fogászati röntgen napjaink rutinszerűen alkalmazott képalkotó eljárása. Célja a pontos diagnózis felállítása. A képalkotás kis sugárterhelésű ionizáló sugárzás felhasználásával történik. Fogazatunk állapotfelmérésének kiegészítő része lehet tehát, hogy a fogorvos fogászati röntgenfelvétel készítését érzi szükségesnek.
A korai fogszuvasodásnak még nincsenek látható jelei a fogon, de a röntgenfelvétel során megállapítható, hogy van-e szuvasodás a zománc alatt, láthatóvá válik az esetleges csontveszteség a fog körül, valamint a foggyökér esetleges megbetegedései. A röntgenfelvétel segíti a fogköz, valamint a fogtömés alatti, szabad szemmel nem látható részének vizsgálatát, kimutathatók a régebbi fogtömési hibák. A korai diagnózis a sikeres kezelés kulcsa, és a fog hosszantartó élettartamának garanciája.
A fogászati röntgen kiterjedhet egyetlen fogra, a fog és szomszédos fogak vizsgálatára, de akár az egész fogsorról is készíthető röntgenfelvétel, ezt nevezik panoráma röntgennek. A kis fogászati röntgenfelvételek csupán egy-két fog állapotáról adnak látható képet. Leginkább 1-1 fog megvizsgálásakor alkalmazzuk a digitális kis fogröntgent.
Magánrendelők új páciensek esetében szinte minden alkalommal panoráma röntgen készítésével indítanak. A teljes szájfelvétel során az összes fog, a fogakat tartó csontszerkezet, valamint a még csontban lévő fogak mellett láthatóvá válik az állcsontok, az arcmelléküregek és azok esetlegesen kóros elváltozásait is. Az elkészült, nagy képfelbontású röntgenfelvételeket a fogorvos kielemzi, majd ez alapján határozza meg a szükséges kezelési folyamatot.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...818283...165