sub

Információk, érdekességek

Nyári melegben, várandósan

2018. augusztus 05.

Nyárban kismamaként a meleg mellett szembe kell nézni a fokozott izzadás problémájával. A várandósság alatt a kismamákra egyébként is fokozott izzadékonyság jellemző, ami nyáron csak még intenzívebbé válik. Ez a jelenség viszont gondokat is okozhat, mivel az izzadsággal a kismama teste nemcsak vizet, hanem fontos ásványi anyagokat is veszít. A problémát a ratkotunde.hu kérésére dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász szakorvos segített körüljárni . 

Az izzadás a test egy védelmi mechanizmusa a túlmelegedés ellen. Ha nem lennénk képesek izzadni, akkor a testünk hűtését igencsak bajosan lehetne megoldani. Azzal ugyanis, hogy a bőrünk nedvességet választ ki, párologtatásra képes, így pedig hűteni tudja a testet. Az izzadás ennek megfelelően kiemelten fontos.

Kálium, kalcium, magnézium, vas, cink, réz és nátrium

Azt szinte mindenki tudja, hogy az izzadság sót is tartalmaz. Emellett azonban még egy sor más értékes ásványi anyag és nyomelem is megtalálható benne. Többek között kálium, kalcium, magnézium, vas, cink, réz és nátrium. A sportolók figyelmét ugyanezért rendszeresen felhívják arra, hogy pótolják az izzadással elvesztett ásványi anyagokat.  Ugyanígy fontos az ásványi anyagok pótlása  a kismamák számára a kánikula idején, amikor is a fokozott verejtékezés a mindennapok velejárója. 

A kismamák többet izzadnak?

A terhesség során a hormonrendszer működése megváltozik, így természetesen átalakul a hőháztartás is. A kismamák számára ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bár mások akár még pulóverben mászkálnak, a várandós nő még egy pólóban is izzad. Verejtékezik este az ágyban és napközben is –  szinte mindig. Nyáron pedig, amikor kint 30°C van, az erős izzadás még tovább fokozódik.

Az izzadással a test ásványi anyagokat és nyomelemeket veszít, melyeket tanácsos pótolni. Míg azzal,  hogy nyáron fokozottan kell figyelni a folyadékfogyasztásra, a legtöbben tisztában vannak,  arról  már kevesebb szó esik,  hogy bizonyos esetekben – mint az például a várandósság – az ásványi anyagok visszapótlása is kiemelten fontos, hiszen az olyan értékes anyagok, mint a magnézium, mely a méhösszehúzódás gátolja, továbbá a réz és a cink, melyek antibakteriális hatása segít elkerülni a felszálló fertőzéseket, vagy éppen a kalcium jelentős szerepet játszanak mind az anya egészségében és a magzat megfelelő fejlődésében.


Mellfeszülés? Terhességben nagyon gyakori!

2018. augusztus 03.

Természetes, hogy fáj a mellem a terhesség alatt? Vagy valami gond van? – nagyon sok nő teszi fel magának ugyan ezt a kérdés. A probléma tisztásában  Ratkó Tünde szülésznő van segítségünkre.

mellTerhesség esetén a mell fájdalma természetes, bár nem mindenkinél jelentkezik, illetve ha mégis, annak mértéke egyénenként eltérő mértékű.  A mellek duzzadása, feszülése vagy fájdalma az egyik első jele a várandósságnak. Amikor a beágyazódás megtörténik, akkor a test hozzálát, hogy felkészüljön a baba táplálására, legyen szó a testen belüli folyamatokról vagy a szoptatásról. Ehhez hozzátartozik egy sor hormonális változás beindulása, melyek mind szükségesek ahhoz, hogy a a beágyazódás létrejöjjön, a terhesség pedig  megmaradjon és zökkenőmentes lehessen. Ezek a változások azonban egy sor kellemetlen mellékhatással is járnak. Ilyenek a hányinger, az émelygés, a fáradékonyság, a hangulatingadozások vagy éppen a mellfeszülés.

A szervezet számára a várandósság hatalmas kihívást jelent. Nem csak a működési mechanizmusát kell részben átalakítania, hanem gondoskodnia kell egy olyan kis lényről is, mely egy aprócska sejtcsomóból hízik 3-4 kilós babává a kilenc hónap leforgása alatt. Ez elképesztő ütemű fejlődés, hiszen nem csak a súlya nő, hanem kifejlődnek a belső szervei, az ideg- és érhálózata, ugyanígy  hormonrendszere, csontjai –  minden apró kis funkció, amire az életben szüksége lesz. Ez a folyamat elképesztő tápanyagigénnyel párosul, amit a kismamának kizárólag táplálkozásból fedezni nagyon nehéz, illetve nem is mindig lehet. A folsav a terhesség első szakaszában a magzat komoly fejlődési rendellenességének megelőzésében játszik szerepet, míg a  várandósvitamin a terhesség teljes szakaszában támogatja nemcsak a magzat ,hanem az édesanya egészségét is. Fontos a terheseknek a vitaminok megfelelő tagoltság is, hiszen a három trimeszterben nem teljesen azonos sem a magzat, sem az édesanya ásványianyag- és vitaminigénye.


20 tipp, ha unja a gyerek a szünidőt - nem csak gyerekeknek!

2018. augusztus 02.

A gyerekek alig várják már a nyári szünetet, mégis előfordul, hogy azt mondják "unatkozom". A nagy szabadságukban is jól jön egy kis szülői segítség, hogy lehetőleg ne a képernyők előtt kössenek ki hosszú órákra.  

Ha tehetjük, mindenképpen csatlakozzunk hozzájuk és töltsünk velük hasznos, értékes időt. Némelyik elfoglaltsághoz mindenképpen ajánlott a szülői felügyelet!

A következő ötletekkel kreativitásra is bíztathatjuk őket. A számozás nem sorrendiséget jelöl. Ami a gyereknek is tetszik, ami meglódítja a fantáziáját, máris alkalmazható. A lista az általános iskolai korosztályra lett szabva, de nagyobbak is élvezhetik.

Az is lehet, hogy felnőttként is kedvet kapunk, hogy szabadságunk alatt végigjátsszuk a lenti listát - akkor is, ha esetleg még nincs is saját gyermekünk.

Jó mulatást!


Mákszemből görögdinnye – hogyan fejlődik a magzat?

2018. július 30.

A legintenzívebb változások az első trimeszterben történnek, a tizedik hétre már a kicsi szinte összes szerve kifejlődik…

Hogyan lesz a mákszemnyi embrióból mindössze kilenc hónap alatt kisbaba? A várandósság alatt a babád hihetetlen fejlődésen és növekedésen megy keresztül. Tudtad, hogy a terhesség első heteiben még csak a megtermékenyülés zajlik, a hatodik héten viszont már a szíve is megdobban?

A várandósság negyven hetes időszakát az utolsó menstruációtól számítjuk, az első hetekben pedig tulajdonképpen még csak a terhességre való felkészülés és a petesejt megtermékenyülése történik.

A legintenzívebb változások mégis az első trimeszterben történnek, hiszen a tizedik hétre már a kicsi szinte összes szerve kifejlődik. Nem véletlen, hogy ebben a mozgalmas időszakban tapasztaljuk a kellemetlen tünetek többségét és a kismamákra jellemző fáradtságot.

A negyedik hétre befejeződik a beágyazódás folyamata, ekkorra eldől, hogy egyetlen mákszem nagyságú embriót, vagy esetleg ikreket rejt a pocakunk. Az ötödik héttől már hüvelyi ultrahangon keresztül is láthatóvá válik a lencse méretű embrió. Kialakul a pici gerince, agya, csontozata, a hatodik héten pedig már a szíve is dobogni kezd. Az embrionális szakasz végén megvan az összes belső szerve, a szemei, felső ajkai és orrhegye is. Az ekkor babszem méretű pici – bár még nem érezhető – mocorog is.

A kilencedik héttől egy vérvétellel járó genetikai vizsgálattal  már az is kideríthető, kislányt vagy kisfiút hordunk a szívünk alatt – jóval azelőtt, hogy a kötelező ultrahangvizsgálat biztos eredményt adna a pici neméről. Azonban, a magyar genetikai törvényvényeknek megfelelően erről csak a 12. héttől tájékoztathatja orvosa a kismamát. Ezzel a kockázatmentes genetikai szűrővizsgálattal a leggyakoribb genetikai rendellenességek is kiszűrhetők.


A szülés előtti hetekben tanácsosabb elhagyni a magnéziumpótlást

2018. július 28.

A magnézium az egyik legfontosabb elem, mely segítségünkre lehet a nyugodt babavárásban. Ennek a fémnek azonban hátulütője is lehet, így a várható szülés időpontja előtt három héttel érdemes befejezni a szedését.

A terhesség alatt a szervezet különleges vitaminpótlást igényel. Azt, hogy a folsav szerepe a terhesség első szakaszában milyen kiemeltem fontos, sosem lehet elégszer hangsúlyozni, azonban sok más vegyelem, vitamin és ásványi anyag is nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a várandósság idején a magzat és a kismama egészsége is egyaránt kielégítő legyen.  Cikkünkben Ratkó Tünde szülésznő most a magnéziumpótlás terhesség során játszott szerepére hívja fel olvasóink figyelmét.

Mire szolgálhat a magnézium a várandósság idején?

A magnézium talán legfontosabb szerepe, hogy gátolja az izmok, így méhizomzat összehúzódását – nagyon leegyszerűsítve a keményedést, és a görcsöket. A várandósság során az első, és második trimeszterben ennek a hatásnak nagy szerepe van a nyugalom megőrzésében. A keményedések, a méhizomzat összehúzódásai rossz esetben ugyanis sajnos kiválthatnak akár vetélést vagy koraszülést is, mely hatások a magnézium segítségével kikerülhetőek.

A magnézium ezen felül részt vesz a normál energiatermelő-anyagcsere folyamatokban is, az idegrendszer és az izmok normál működésének elősegítésében, valamint a normál csontozat és a fogak fenntartásában. Ezen túl jelentős szerepe van a normál pszichológiai funkciók fenntartásában és a normál sejtosztódásban is.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...131132133...294