Információk, érdekességek
Célkeresztben a gyógyszer
2007. december 09.
Hosszú az út a molekulától a gyógyszerig. A kutatások után jönnek az állat-, majd az emberkísérletek - és ez utóbbiak korántsem veszélytelenek. Csak az engedélyeztetés után kerülhet a gyógyszer a patikák polcaira. Húszezer molekulából húsz éri el az emberkísérletek fázisát, s mindössze egybõl lesz tabletta.
Talán sokan nem tudják; hazánkban 1933 óta kötik engedélyhez a gyógyszerek forgalmazását. Az elsõk között voltunk Európában, több nyugati országban csak az ötvenes években vezették be az ilyen szabályozást. Ezt a munkát Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti Intézet végzi, de ma már egyes speciális készítményekre központi uniós szabályozás érvényes, amely minden tagállamra érvényes. Paál Tamás professzor, az intézet fõigazgatója lapunknak elmondta: a gyártáshoz és a forgalmazáshoz külön engedély kell, az elõbbi feltétele az utóbbinak. Ezek azonban csak a végleges fázisok, elõbb még meg kell alkotni a gyógyszert.
Nagy szükségünk van a gyógyszerészekre!
2007. december 05.
Ezzel a gondolattal kezdte hozzászólását dr. Vasváry Artúrné, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) által szervezett Együttmûködés a betegekért c. rendezvényen.
Az MGYK a civil- és betegszervezetekkel szakmai megállapodást írt alá, melynek legfontosabb célja a betegek érdekeinek hatékony érvényesítése.
Aláíró szervezetek: a Magyar Rákellenes Liga (elnök: dr. Vasváry Artúrné), Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége (elnök: Kincses János), Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége (elnök: Poós Péter), Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (elnök: dr. Hegedûs Lajos), LÁNC, Egészségkárosodott Emberek Szervezeteinek Szövetsége (elnök: Csatós Zsuzsanna), Nagycsaládosok Országos Egyesülete (elnök: dr. Szabó Endre).
Fájdalom-, láz-, valamint gyulladáscsillapító hatású gyógyszerkészítmények
2007. november 25.
A lelkiismeretes egészségügyi szakemberek ma is szem elõtt tartják az orvoslás atyjának, Hippokratésznek 2500 éves állítását: "natura sanat, medicus curat", azaz a természet gyógyít, az orvos gyógykezel. A gyógyító tevékenység tehát akkor optimális, ha az a szervezet természetes megújuló folyamatait (regeneráció) támogatja, azok érvényre jutását segíti.
A gyógyszerekbõl ezért csak annyit és annyi ideig alkalmaznak, ami a tudomány mai állása szerint, a tudományos bizonyítékok alapján szükséges.
Gyógyszert a gyógyszertárból (is),
2007. november 24.
Tanácsot csak a gyógyszertárból kaphatunk
Aki felelõsen gondolkodik saját és családja egészségét illetõen, az nem fosztja meg magát attól a lehetõségtõl, hogy gyógyszervásárlásainál megkérdezhesse gyógyszerészét, vagy tanácsot kérjen tõle. Persze a patikán kívüli gyógyszerbeszerzésnél ez a fajta szolgáltatás - ugyanazon fogyasztói ár mellett - nem jár a medicina mellé.
Új gyógyszer a veserákos betegeknek
2007. november 03.
Az egyik legagresszívebb daganattípus a veserák, mely egyre gyakrabban fordul elõ világszerte és Magyarországon is. Hazánkban évente 2200 új esetet regisztrálnak és 800 beteg hal meg elõrehaladott veserák következtében. Az elõrehaladott veserák kezelési lehetõségei mindmáig igen korlátozottak voltak. A daganat hagyományos kemoterápiás kezelése gyakorlatilag eredménytelen, de a sugárkezelés sem növeli bizonyítottan a túlélést, legfeljebb a kiújulások arányát csökkenti.További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...737475...81