Információk, érdekességek
Gyógynövények fejfájás ellen
2023. július 09.
Egyes gyógynövények már bizonyítottak a fejfájás kezelésében. Ismerjük meg közülük a rozmaring, ginkgo biloba, a kamilla és borsmenta jótékony hatásait.
A kék kamilla (Matricaria recutita L.) szeszkviterpén-lakton nevű vegyületeket tartalmazó gyógynövény, mely fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Szabályozza az idegrendszert, és így a fájdalomingereket továbbító idegekre is hat.Hasznosnak bizonyul a megelőzésben a különböző okokból, pl. a menstruációhoz kötődő vagy a szellemi túlterheltség miatt bekövetkező fejfájás ellen.
Alkalmazás:
Főzete: 3-5 gr szárított kamillavirágot forrázzunk le, majd hagyjuk állni kb. 10 percig. Ezután szűrjük le. Igyunk belőle 1-szer naponta, 3 hónapon át.
Friss növény: Migrén esetén 2-3 levelet rágjunk el naponta.
Illóolaj: A kamilla kevés szárrésszel gyűjtött virágjából vízgőz-desztillációval nyerik. Nyugtató hatása enyhítheti a fejfájást.
Rozmaring
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) stimulálja az agyi vérkeringést, és fájdalomcsillapító hatású kámfort tartalmaz (mely egyik biokémiai összetevője, és egyúttal erőteljes jellemző illatát is adja). A növény többek közt hat a (tavaszi) fáradtság ellen, növeli a vitalitást, és antimikrobiális, fertőzésgátló, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. Így pl. enyhíti a télen gyakran előforduló, felső légúti fertőzések tüneteit. Közéjük tartozik, több más előidézője mellett, a fejfájás is.
Alkalmazás, receptek
– Inhalálás (pl. felső légúti fertőzés esetén): 1 marék szárított rozmaringot tegyünk 1 liter forrásban lévő vízbe, majd törülközővel a fejünkön hajoljunk a víz fölé, és inhaláljunk 5-10 percen át.
– Gyógytea: hagyjunk ázni 2 gr szárított rozmaringot 1 csésze forró vízben, szűrjük le, és igyunk belőle legfeljebb 3 csészével naponta. De még hatásosabb, ha a tea elkészítésekor a rozmaringot más gyógynövénnyel, pl. zsályával keverjük.
– Tinktúra: alkoholos áztatással készül: pl. az alacsony vérnyomás okozta fejfájás ellen naponta kb. 5 ml-t fogyasszunk belőle.
– Illóolaj belégzése: a fiatal ágakból gőzlepárlással nyert rozmaring illóolaj belélegzése egyebek mellett fejfájás ellen is hatásos.
– Masszázsolaj: masszírozzuk a halántékot, homlokot, nyakat pár csepp rozmaring olajjal, vivőolajba (pl. kókuszolaj) csepegtetve.
– Friss rozmaring: a fejfájás jelentkezésekor segíthet, ha az érintett területet bedörzsöljük friss rozmaringlevéllel, ami fokozza az agyi vérellátást.
Elővigyázatosság: a rozmaring használata terhesség idején ellenjavallt.
Az 5 legjobb gyógynövény alvászavarok ellen
2023. június 28.
Az utóbbi időben az online sajtóban gyakran találkozhattunk azzal a kutatási eredménnyel, hogy a nem kielégítő alvás, a felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz, hízáshoz vagy krónikus fáradtsághoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással vagy váltott műszakkal járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni. Az alvászavar ma már népbetegség, szinte mindenkit érint: az Alvás Világnapján megtartott budapesti konferencián többek között az is elhangzott, hogy ma már több mint 200-féle alvásproblémát tartanak számon.
Nagyon komolyan kell tehát venni az alvászavarokat, és nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás esetén feltétlenül megoldást kell keresni. Szabó Gyuri bácsi szerint sokat segít az alvászavarok esetén, ha nem idegeskedünk annyit, és estére kikapcsoljuk a kütyüket. Mindenkinek azt ajánljuk, hogy a hosszú távon függőséget okozó szintetikus altatók, nyugtatók, antidepresszánsok helyett első körben a gyengédebb, természetes hatású gyógymódokat térképezze fel, hiszen számos olyan gyógynövényünk van, mely segíthet rendezni ezt a komoly problémát. Ezeket a gyógynövényeket Gyuri bácsi, a bükki füvesember ajánlja az alvásproblémák enyhítésére. Az összeállítás minden gyógynövénye szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben mint hivatalosan elfogadott, gyógyhatású növényi drog.
Gyógygombák, az egészségünk őrzői
2023. május 17.
A gombák használata nemcsak egyidős az emberiséggel, hanem gombák nélkül a Földön élet sem lenne. Földünkön 500 millió évvel ezelőtt történt meg a növényeknek és a gombáknak a szárazföldre lépése, az addig vízzel borított területeken, ahol azelőtt egyszerű növényi élet volt fellelhető, algák és moszatok formájában. A világ számos részén már az ősi gyógymódokban alkalmazták a gyógygombákat. Ilyen például a hagyományos kínai gyógyászat, és mivel itt születtek az első írásos emlékek, ezért a mikoterápia (gyógygombaterápia) bölcsőjének Kínát tekintjük.
Miben segíthetnek a mai kor emberének a gyógygombák?
Számos egészségügyi probléma kialakulásában a környezeti szennyezés, a tápanyagok (vitaminok, ásványi anyagok) hiánya, és a stressz játszik szerepet. Az életünk folyamán számos méreganyaggal találkozik a szervezetünk, melyeket főleg táplálékkal viszünk be – még akkor is ha tudatosan válogatjuk meg az alapanyagokat –, melyek fokozatosan fékezik le az immunrendszerünk hatékonyságát, lelassult anyagcseréhez és ezen keresztül elhízáshoz is vezetnek.
Ezért a problémát is több oldalról kell megközelítenünk, melyben a gyógygombák nagyszerű segítőink lesznek. Itt van például a Ganoderma lucidum, amely segíti a szervezet méregtelenítését májtisztító hatású (szerves germánium kivezeti a nehézfémeket), 400 féle bioaktív elemet tartalmaz (ásványi anyagok, vitaminok, triterpén, adenozin, poliszacharidok stb.), amelyek hozzájárulnak az egészséges immunrendszer működéséhez, és képes regenerálni a károsodott sejteket.
Ezenkívül is még számos kedvező élettani hatása van: antioxidáns („örökélet gombája” kr.e. 4000), antivireális (HIV ellen is), antibakteriális hatású, daganatgátló hatású (rákellenes), pro- és prebiotikum (segít a károsodott bélflóra helyreállításában), antihisztamin hatású, gyulladáscsökkentő, szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező hatások, vércukor- és koleszterincsökkentő hatású.
Nagyon ritka és értékes gyógygomba a Ophiocordyceps (Cordyceps) sinensis, mely a tradicionális tibeti gyógyászatból került át több, mint 1000 évvel ezelőtt a hagyományos kínai gyógyászatba.
Kivételes hatásait ma már nem csak az uralkodók élvezhetik. Ilyenek a gyulladáscsökkentő hatás, támogatja legfőbb szerveinket, mint a tüdő, szív (szívtonic) és a máj. Vesevédő hatású, koleszterin csökkentő (természetes lovasztin forrás). Oxigénnel látják el a szervezetünket (természetes teljesítmény fokozó, melyet sportolók is kihasználnak), természetes afrodiziákum nőknek és férfiaknak egyaránt valamint rákellenes hatású – főként mell- tüdő- vastagbél. Köszönhetjük ezt a víz- és zsíroldékony vitaminoknak számtalan ásvány anyagnak, policiklikus aromás szénhidrogéneknek, csak hogy néhányat említsünk a kivételes hatóanyagai közül.
Kitűnően támogatja idegrendszerünket, felpörgetett, teljesítménykényszeres, stresszes világunkban az oroszlánsörény-gomba, a Hericium erinaceus, melye akár nevezhetnénk a menedzserek gombájának is.
Oregano pizzához, köhögésre és a termékenység növelésére
2023. május 02.
Az oreganóról elsőként a mediterrán ételek fűszerezése jut eszünkbe, de jó pár dologra használható még. Mik ezek?
Oregano, az igénytelen
A magyar neve szurokfű, amely eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik. Ma már megtalálható Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában is. Fénykedvelő növény, a sziklás-köves terepen és akár vadon is nő. A kertben a legmostohább körülményeket is tűri, nincs szüksége különösebben tápdús talajra, a lényeg, hogy sok fényt kapjon. A nyári meleget is jól viseli! Az oreganót sokan a majoranna vadontermő alakjaként definiálják, de a mediterrán szerelmesei ragaszkodnak egyedi szerepéhez.
Noha sok helyen képes megteremni, az igazi oregano mediterrán vidéken nő, ahol kevesebb a csapadék, de ragyogó napsütésben lehet része, itt lesz meg az pikáns és csípős zamata, amely máshol sajnos nem fejlődik ki. Így ha mediterrán vidéken járunk, ne hagyjuk ki az oreganós ételeket!
Fűszernövénykényként már az ókori Egyiptomban és Görögországban is használták. Bizonyos helyeken a virágját díszítésre használták, csokrokba-koszorúkba kötötték bele. Bár ma gyakran az olaszos ételekhez társítjuk, ne feledjük, hogy bizonyos kebabok, vagy görög zöldségekben gazdag, húsételeihez is kínálják.
Élettani hatása
Amellett, hogy nagyon finom fűszer, ismeretes még gyulladáscsökkentő, idegnyugtató hatása is. A belőle készített teát használhatjuk köhögés csillapítására és étvágygerjesztőként is.
Tea készítése: 2 dl vízhez 3 teáskanál szárított oreganót használjuk, forrázzuk le és hagyjuk 15 percig állni.
Kiváló antioxidáns hatású, mértékletes fogyasztása jót tesz az egész szervezetnek. Egyes népek a termékenységet serkentő fűszerként is ismerik.
Az oregano pikantériája, hogy sokan a marihuánával keverik megjelenése, s főként olyan mozifilmek miatt, amelyben a drogfogyasztás kerül a középpontba. Az oregano fűszeressége miatt egyébként elszívva igen csípős lehet – mindemellett meglepő, mert a várt hatás elmarad –, s kihozza a hurutot, senki ne próbálja ki!
Kurkuma, a jövő ígérete
2023. április 28.
A kurkuma Európai Gyógyszerügynökség által elfogadott indikációja az epepanaszok enyhítése. Ugyanakkor a kurkuma fő hatóanyagának, a kurkuminnak számos egyéb hatását is bizonyítják már in vitro vizsgálatok és állatkísérletek. Ahhoz azonban, hogy ezeket az ígéretes hatásokat humán vizsgálatokban is megerősíthessék, mindenképpen szükséges a kurkumin biohasznosulásának javítása, melyre a modern gyógyszer-technológia számos megoldást kínál.
A kurkumafajokról röviden
Míg az indiai kurkumát (Curcuma longa) elsősorban fűszernövényként használják, addig a jávai kurkumát (Curcuma xantorrhiza) inkább gyógyászati célból alkalmazzák. Emellett számos kurkumafajt használnak festőnövényként. Az indiai kurkuma az Európában használt currypor alkotórésze és a garam masala fűszerkeverék részeként az indiai gasztronómia fontos eleme. A kurkuma első gyógyászati felhasználása az ájurvédikus és a kínai gyógyászathoz köthető. A jávai kurkumát a hagyományos ázsiai gyógyászatban többek között
– gyulladáscsökkentőként,
– emésztésjavítóként,
– máj- és bőrbetegségek kezelésére használják.
Modern kutatások során először a kurkuma gyulladáscsökkentő hatását sikerült igazolni.
A jávai kurkumát Délkelet-Ázsia trópusi vidékein termesztik, és a gyógyászatban a növény sárga színű, kesernyés-csípős ízű gyöktörzsét használjuk, amely Curcumae xantorrhizae rhizoma néven a VII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos.
Kurkuminoidok
A kurkumagyökér jellegzetes vegyületei a kurkuminoidok, amelyeket a gyökér 3-5%-nyi mennyiségben tartalmaz. A kurkuminoidok közül a kurkumin (60-70%) fordul elő legnagyobb mennyiségben. Modern farmakológiai vizsgálatok során igazolták, hogy a gyulladáscsökkentő és epehajtó hatás legalább részben a kurkuminnak köszönhető.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...567...41