Információk, érdekességek
5 illóolaj és 5 gyógynövény nátha ellen, amiről már megkérdeztük a gyógyszerészt!
2020. december 19.
Ahogy véget érnek az enyhébb, melegebb napok és átveszi a helyét az eső, a hideg és a nyirkos időjárás, a szervezetünk sokszor meggyengül és szinte törvényszerű, hogy megfázunk. Nincs ellenszere, de sok mindent tehetünk a megelőzése érdekében.
Fejfájás, köhögés, tüsszentés és bedugult orr… Néhány tünet, ami az esetek többségében akár egy hétig is eltarthatnak. A következő tippek azonban sokat segíthetnek a szerveztünk megóvásában és abban, hogy minél gyorsabban túl legyünk a megfázás okozta kellemetlen napokon!
Mi a különbség a megfázás és az influenza között?
Sokan összekeverik a kettőt, hiszen sok mindenben hasonlítanak egymásra. Ám, itt gyorsan hozzá is tesszük, hogy bár a tüneteket tekintve nehéz megkülönböztetni őket, mégis más vírusok okozzák őket. Mielőtt elkezdenénk magunkat diagnosztizálni, már az elején menjünk orvoshoz, hogy minél előbb túl legyünk a betegségen. Ha influenzáról beszélünk, akkor egy igen intenzív és hirtelen jött legyengülést tapasztalhatunk, méghozzá izomfájdalommal, lázzal, étvágytalansággal, amellyel szó szerint pillanatok alatt tudunk az ágynak esni.
Ezzel ellentétben a megfázást kevésbé érezhetjük rossznak, ugyanis itt inkább csak hidegrázást, orr- és torokfájást tapasztalhatunk néhány napig. A magas láz és az izomfájdalom itt nem érzékelhető, ezért általában egy forró fürdő és egy finom tea is segít enyhíteni a tüneteket
Hogyan óvjuk egészségünket a megfázástól?
A munka és a hétköznapok okozta stressz miatt sokunknak nehéz odafigyelni a szervezetünk megóvására, ugyanakkor néhány egyszerű, de annál hatásosabb módszerrel rengeteget tehetünk annak érdekében, hogy az őszi és a téli időszakot mindenféle betegség és megfázás nélkül átvészeljük. Heti 2-3 alkalom testmozgással levezethetjük a feszültséget és erősíthetjük az állóképességünket is. A szakértők szerint erre a legtökéletesebb a szabad levegőn való futás vagy gyaloglás, amely még pénzbe sem kerül. A téli időszakban pedig igyekezzünk minél egészségesebb és vitaminokban gazdag étrendet követni, zöldségekkel, gyümölcsökkel és fehérjével. Ezeket, ha tehetjük egészítsük ki néhány fontos vitaminnal és étrend-kiegészítővel is. A C- és a D-vitamin külön szedése elengedhetetlen, így mindenképp szerezzünk be a következő hónapokra néhány dobozzal belőlük.
Iránytű a gyógyszerek és gyógynövények világában
2020. december 07.
Az internet hemzseg a hamis, félrevezető információktól. Ebben az útvesztőben a laikus olvasó akaratlanul is könnyen eltévedhet.
A nemrégiben elindult PirulaKalauz internetes portál alapítói gyógynövénykutatással foglalkozó gyógyszerészek. Oldalukat azért hozták létre, hogy elolvassák és feldolgozzák a tudományos szakirodalmat, és szakszerűen, közérthetően, legfőképpen pedig a tudomány mai állása alapján tájékoztatást adjanak arról.
A PirulaKalauz weboldal szakértőinek hála hiteles, megbízható forrásként segítik az olvasót eligazodni a vitaminok, étrend-kiegészítők, gyógytermékek, a különböző hatóanyagok dzsungelében – legyen szó nátháról vagy éppen cukorbetegségről.
Több száz gyógynövény, több ezer hatóanyag, közel 20 ezer étrend-kiegészítő egyetlen felületen: a PirulaKalauz tartalmazza az étrend-kiegészítőkben, gyógyszerekben és más készítményekben leggyakrabban előforduló összetevők leírását.
Emellett hasznos és szinte naponta frissülő olvasnivalót is ígér Tudásbázis aloldalában: például kiderül, érdemes-e gyömbért fogyasztani allergia ellen, van-e kapcsolat a koffein és a termékenység között, hatékony-e a probiotikum ízületi gyulladásra. Vajon csökkenti-e a fekete tea a vérnyomást? Minden betegségre megoldást nyújt a C-vitamin? Bejegyzéseiben naprakész, tudományos eredményeket mutat be lényegre törően.
A Bevizsgáló rovat bepillantást enged a pirulák, növények belsejébe: vajon milyen összetevőket tartalmaznak?
A sokak által már régóta ismert és olvasott Ködpiszkáló blog is ezen a honlapon kapott új helyet. Cikkei lerántják a leplet a hamis információkról: a gyógynövényekkel és gyógyszerekkel kapcsolatos tévhiteket oszlatja el.
Ihat-e gyógyteát a várandós kismama?
2020. december 02.
A gyógyteák fogyasztása a várandós kismamák esetében mindig különös körültekintést igényel. A várandósság alatt fogyasztható gyógynövények közül csak olyan teát kortyolgasson az édesanya, amelynek hatóanyagai nem bántják a fejlődő magzatot. Cikkünkben szakértő segítségével gyűjtöttük össze, mely gyógyteák ajánlottak és melyek nem.
A várandóság öröme mellé rendszerint számos kérdés társul: változtasson-e megszokott életmódján a kismama? Lemondjon-e addigi táplálkozási szokásairól? A baba érdekeit szem előtt tartva milyen teákat szabad innia egy felelős édesanyának? A Pingvin magazin olvasói számára Bolgár Tímea dietetikus gyűjtötte össze a legfontosabb tudnivalókat a gyógyteákról.
Kerülendő gyógyteák
Vannak olyan gyógyteák, amelyek több módon is ártalmasak lehetnek a magzatra nézve. Az egyik tiltott csoportjukba tartozó gyógynövények alhasi vérbőséget, ezáltal vetélést okozhatnak. Ilyen például a boróka, a fagyöngytea, a kutyabenge, a fehér üröm és a fodros mályva.
A másik tiltott csoportba lévő teafélék méregtelenítő hatásuk miatt kerülendők, mert a magzatba jutva fejlődési rendellenességet okozhatnak. Igaz ez például a csalánra, a gyermekláncfűre, a diólevélre, a tölgylevélre, a mentára.
A harmadik csoportba a vitatott hatású növények tartoznak, ezek: barátcserje, komló, cickafark, orbáncfű.
Jótékony gyógyteák
Számos jótékony hatású gyógytea ajánlott a terhesség időszakára.
- A csipkebogyó magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt kitűnő választás.
- A citromfű vírusok ellen, de nyugtalanság oldására is remek.
- A gyömbér a várandósság elején fellépő émelygés és hányinger csökkentésére ajánlott.
- Az édeskömény puffadásos panaszokra.
- A kamilla a várandósság első időszakában jelentkező reggeli rosszullétek ellen, lábgörcsök, és a terhességi diabéteszben vércukorszint csökkentésére javasolt.
- A menta emésztési panaszok, fejfájás és reggeli rosszullétek enyhítésére hatásos. A terhesség elején javallott, de csak kis mennyiségben.
- A tejoltó galaj csak kis mennyiségben fogyasztható. Puffadás és vizesedés ellen javallott.
- A fehér akácvirág segíti az emésztést, csökkenti a gyomorégést.
- Az erdei málnalevél tea remek immunerősítő.
Gyógynövény, ami Iránban már bevált - Segíthet kigyógyulni a járványból
2020. november 22.
Egy iráni orvos, aki a természetes megoldások iránti fogékonyságát édesanyjától örökölte, most Pécsen az akadémikus kezelések mellett javasolja, hogy a kórházi "menza tea" helyett Igazi Édesgyökér teát igyanak a betegek. Ez ugyanis segít a betegség leküzdésében! Elárulta, hogy kell fogyasztani!
Dr. Ali Soltani Iránból érkezett Magyarországra. Itt járta ki az orvosi egyetemet. Pécsen dolgozik, most a COVID osztályon. Sok gyógyultat engedek már szabadon az osztályról, többek közt egy igen közeli hozzátartozója is megkapta a betegséget, de szerencsére ő nem igényelt kórházi gondozást.
"Édesanyám Iránban, a megszokott édesgyökér teát itatta azokkal, akik betegek lettek - meséli az orvos. Az első hullám ideje alatt sok rokonom átesett ezen a betegségen, és mindenki azt a megfigyelést tette, hogy a tea kifejezetten könnyíti a tünetek elviselését, és rásegít a gyógyulásra."
Lehet, hogy szerencsés lenne, hogyha a megszokott kórházi teát a fertőző részlegen lecserélnék az Igazi Édesgyökér a teára? Édes íze jellegzetes, bár a betegek - akik elvesztették ízlelőképességüket - nem sokat észlelnek ebből. Még nem tudni, megkapja-e a jóváhagyást.
Jótékony gyógyhatásait elsősorban az édes ízt is biztosító glicirrizin-tartalmának köszönheti.
Gyengéden gyógyító virágvizek
2020. október 14.
A virágvizek gyengédebben hatnak, mint az esszenciális olajok, ezért belsőleg és külsőleg is könnyebben felhasználhatók. Íme öt közülük, melyeknek érdemes helyet találnunk az enyhe gyógymódok eszköztárában.
A virágvizek, vagy más néven hidrolátumok vízgőzdesztilláció (lepárlás) útján nyerhetők ki a növényekből. Amikor a gőzt átengedik a növényi részeken, a lepárlókészülékből eltávozott víz tetején úszik az esszenciális olaj. Ennek leválasztása után fellelhetők az illóolaj maradványai, a növény aromás és más, vízben oldható hatóanyagai (pl. ásványi anyagok, oligoelemek). A virágvíz sokkal kevésbé koncentrált anyag, mint az esszenciális olaj, ami lehetővé teszi, hogy belsőleg is könnyen alkalmazható legyen – annál is inkább, mert a vízzel tökéletesen elegyedik.
Válasszunk jól
Szájon át történő alkalmazásra válasszunk saját védjeggyel ellátott terméket, ami garancia arra, hogy a virágvíz biogazdálkodásból származik, tartósítószer vagy alkohol hozzáadása nélkül. Továbbá csak a desztilláció során keletkezett hatóanyagokat tartalmazhatja, azaz az összetevők listáján csak a növény neve szerepelhet. Amennyiben találunk kézműves terméket, feltétlenül részesítsük előnyben, és ha lehetőségünk nyílik rá, vásárláskor szagoljuk meg a virágvizet, és azonosítsuk az illatát.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...121314...41