sub

Információk, érdekességek

A skorbut már nem, de a C-vitamin-hiány ma is gyakori

2018. január 30.

Az emberi szervezet nem tud C-vitamint (aszkorbinsavat) előállítani, mivel a szervezetünkben nem található meg a vízoldékony vitamin előállításának egyik utolsó lépéséhez szükséges úgynevezett L-gulonolakton-oxidáz enzim. Ennek ellenére a XXI. században, az iparilag fejlett országokban a C-vitamin hiánybetegségének, a régi korokból ismert skorbutnak a kialakulása meglehetősen ritka. Bebizonyosodott azonban, hogy a C-vitamin szervezetbeni szerepe messzemenően túlmutat a skorbut megelőzésén.

Többek között az immunrendszer erősítése, a fertőző betegségek megelőzése, a bőr és a kötőszövetek épsége is megfelelő C-vitamin-ellátottságot igényel. Mivel C-vitamin szükséges az energiatermelő folyamatok egyik kulcsfontosságú molekulájának, a karnitinnek a szintéziséhez is, a C-vitamin hiányának egyik legkorábban észlelhető tünete a fáradtság és a kimerültség.

A C-vitamin hiányával kapcsolatba hozható hiánytünetek másik csoportja a kollagén szintézisének a zavarával függ össze. Ez utóbbi a fogak kilazulásában, ízületi fájdalmakban, elhúzódó sebgyógyulásban, vérzésekben, véraláfutásokban, ínygyulladásban mutatkozhat meg.

Ismerve azt, hogy az aszkorbinsav milyen sokoldalú és esszenciális funkciókat tölt be a szervezetben, a C-vitamin szervezetbe történő bejuttatásának – ideális esetben táplálkozással, egyébként gondosan megválasztott gyógyszerekkel vagy étrend-kiegészítőkkel – szükségessége nem kérdőjelezhető meg.


Elindul a biztonságos étrend-kiegészítő program

2018. január 29.

Februártól elindul a biztonságos étrend-kiegészítő program a patikákban, így a jövőben a program védjegyével ellátott gyógyszertárakban megvásárolt termékekről tudhatja a fogyasztó, hogy azok megfelelőek és biztonságosak.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy a program szakmai egyeztetése két éve indult, és csatlakoztak hozzá az étrend-kiegészítőket gyártó és forgalmazó cégek is.

A kamarai elnök kiemelte, hogy az étrend-kiegészítők forgalomba hozatali eljárása eltér a gyógyszerekétől, előbbiekhez csak egy úgynevezett notifikációs eljárás kapcsolódik, ami lényegében csupán egy bejelentési kötelezettséget jelent a hatóság felé.

Mivel a jogi kereteket egy uniós szabályozás adja, így egyfajta piaci önszabályozási keretrendszer kialakítása mellett döntöttek az érintettek - mondta Hankó Zoltán.

A logóval - zöld körben egy fehér háromszög, amelynek közepén egy zöld "É" betű látható - ellátott patikák, és a programhoz csatlakozó gyártók és forgalmazók garantálják, hogy az általuk gyártott és forgalmazott étrend-kiegészítők minőségileg garantált, biztonságos készítmények.


Mihez kezdjünk a fülbe vagy orrba szorult játékdarabkákkal?

2018. január 27.

A kisebb gyermek hajlamos arra, hogy egy-egy apróbb játékdarabot, például gyurmát, szivacsdarabkát vagy gyöngyöt beledugjon a fülébe vagy az orrába. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tünetek utalhatnak erre, és mit tegyünk ilyen esetben.

Legyünk résen!

A kisebb gyerekek ismerkednek a környezetükkel és a saját testükkel is, veszélyérzetük azonban még nincs, így nekünk, felnőtteknek kell – amennyire lehet – megelőzni a bajt. Ahol egy gyerek van, egyszerűbb gyerekbiztossá tenni a lakást, a magasban lévő polcokra rejteni a kicsi számára veszélyes apróságokat. Amikor viszont már a nagyobb testvér is játszik a kicsivel vagy mellette, előkerülnek az apró építőkockák, gyurmák vagy gyöngyjátékok, amiket a kis felfedező gondosan elrejt – így könnyen kerülhet idegentest az orrába vagy a fülébe.

Ha azonnal észrevesszük sem biztos, hogy el tudjuk távolítani

Az ilyen balesetek általában akkor következnek be, ha a szülő akár csak pár másodpercre is eltűnik a kicsi látótávolságából, ám akkor sem mindig vagyunk jobb helyzetben, ha mindez a szemünk láttára történik. Ha az apró tárgy még látható, a szülő – miközben igyekszik eltávolítani – ijedtségében gyakran még beljebb tolja, ahol viszont már nem tudja elérni vagy megfogni semmivel. Ilyen esetben ne is piszkáljuk tovább, forduljunk fül-orr-gégészhez, aki gyorsan, néhány másodperces kellemetlenséggel számolva képes eltávolítani a beszorult idegentestet.


Figyelem: ingyenes konduktív szűrővizsgálat!

2018. január 23.

Központi idegrendszeri sérült, koraszülött, eltérő izomtónusú és megkésett motoros fejlődésű gyermekek számára tart szűrővizsgálatot a Semmelweis Egyetem Pető András Karának Pedagógiai Szakszolgálata – tájékoztatott Gruber Mónika intézményegység vezető. Mint mondta, folyamatosan várják azokat az érdeklődőket, akikre az alábbi feltételek vonatkoznak…

A Semmelweis Egyetem Pető András Karának Pedagógiai Szakszolgálata folyamatosan várják azokat az érdeklődőket, akikre az alábbi feltételek vonatkoznak:

megkésett mozgásfejlődésű vagy eltérő izomtónusú gyermekek 18 hónapos korig orvos illetve védőnő javaslata alapján.

A fejlesztés megkezdését nagyban segíti, ha a gyermek már rendelkezik BNO kóddal ellátott neurológusi javaslattal, mely az Intézményünket jelöli meg a korai intervenció megkezdésére.

3 éves korig központi idegrendszeri sérült, koraszülött, mozgássérült gyermekek

Indokolt esetben az első vizsgálat során megbeszélik azt is, hogy milyen segítségre van szüksége a gyermeknek a személyre szabott fejlesztés mielőbbi megkezdéséhez. A későbbi foglalkozásokon a szülők, családok a pszichoedukáció során megtanulják, hogyan tudják aktívan segíteni a gyerekek optimális pszichomotoros fejlődését. Cél az egyéni fejlődés utak kijelölése, elindítása.

Komplex fejlesztés során a mozgássérüléshez kapcsolódó megismerő képesség (észlelés, érzékelés); a kognitív képességek (figyelem, emlékezet, gondolkodás); a beszéd és kommunikációs készség indítása, valamint a szociális készségek kialakítása zajlik.

Korai fejlesztés

A szakszolgálat átlagosan havi 250 gyermeket lát el, túlnyomó többségük (200) első tanácsadásra vagy kontrollra érkezik, a többiek pedig korai fejlesztésen vesznek részt heti néhány órás időtartamban. Ez utóbbi is ingyenes, és jellemzően budapestiek veszik igénybe.

A vidéki gyermekeknek lehetőségük van édesanyjukkal együtt 3 hetes intenzív fejlesztésen részt venni, ilyenkor a szülők is elsajátíthatják, hogyan tudják majd otthon alkalmazni az itt tanultakat. Az elhelyezést és az ellátást térítés ellenében vehetik igénybe.


Kezdjük az évet a halaszthatatlan szűrővizsgálatok beiktatásával!

2018. január 23.

Az új esztendőt mindannyian lelkes fogadalmakkal köszöntjük: divatos fogyókúráról, rendszeres sportról, kevesebb költekezésről és több olvasásról álmodozunk, az elhatározások azonban hamar a feledés homályába vesznek. Ha csak egyet tartanánk meg az ígéretek közül, az legyen saját egészségünk megőrzése, az eddig halogatott legfontosabb szűrővizsgálatok beiktatása. Kezdjük az évet felelősségteljesen, foglaljunk időpontot az alábbi, 1-2 évente elvégzendő vizsgálatokra!

A szűrővizsgálatokat a magyar lakosság nagy része hajlamos elodázni, az egészségünkkel általában már csak akkor foglalkozunk, amikor megtörtént a baj. Pedig a daganatos betegségek nagy része időben felismerve gyógyítható, ezért elengedhetetlen, hogy rendszeresen részt vegyünk az alábbi vizsgálatokon.

A méhnyakrákszűrés kötelező!

Nők számára évente javasolt a méhnyakrákszűrés elvégzése. „A méhnyakrák a nőket érintő második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség. Annak ellenére, hogy korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel gyógyítható, a citológiai vizsgálat elhanyagolása miatt még mindig évi 500 haláleset okozója. A szűrés mellett kérjünk nőgyógyászunktól emlő ultrahang vizsgálatot is, 40 éves kor felett pedig 1-2 évente mammográfia is szükséges az emlőrák ellenőrzésére" – figyelmeztet Dr. Horváth Rita, a Czeizel Intézet nőgyógyász szakorvosa.

A férfiaknak családalapítás előtt legalább egyszer, 50 év felett pedig évi egy alkalommal érdemes urológushoz fordulniuk a hererák és a prosztatadaganat kiszűrése miatt.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...424344...169