sub

Információk, érdekességek

A jegestea, mint olyan - milyen is?

2020. május 21.

Közeledik a nyár, és vele a finom jegesteák időszaka. Íme, néhány szempont, amit érdemes megfontolni, hogy valóban a számodra legmegfelelőbb hűsítő ital kerüljön a bevásárlókosaradba.  

 Kép: Dirk Röpert / PixabayDe először is tisztázzuk, miből áll a jegestea. Ha jó minőségű termékről beszélünk, természetesen teából, vízből, gyümölcsből és általában valamilyen édesítő összetevőból (cukor, édesítőszer), a tea kesernyés ízének ellensúlyozására.

Ha a legjobbat szeretnénk választani, valamennyi összetevőt érdemes alaposan megvizsgálni.

1. Mennyi tea van benne?

A készen kapható jegesteákban nagyon különböző a tea mennyisége, sőt még ugyanazon márka különböző ízei is eltérhetnek ebben. Érdemes a lehető legmagasabb teatartalmú jegestát választani, és arra is figyeljetek, hogy ez valódi tea, természetes teakivonat legyen.

2. Mennyi gyümölcs van benne?

Legyen szó fekete, zöld vagy rooibos teáról, a jegestea finom ízét a gyümölcs adja meg. Olvassátok el figyelmesen a címkéket, nézzétek meg, hogy valódi gyümölcskoncentrátum van-e benne, és milyen arányban. A jegestea azonban nem gyümölcslé, így ez az arány nem fogja egyik termék esetében sem meghaladni az 1-2 százalékot. Jó példa erre, hogy itthon a legnagyobb mennyiségben vásárolt márka esetében a gyümölcstartalom csak 0,1%. De ha ez az arány már 1% körül mozog, gyümölcstartalom tekintetében jó helyen járunk.


Készülj a nyárra! Mit tehetsz, ha a narancs és a karfiol már nem csak a hűtődben lapul?

2020. május 20.

Kép: Alexandr Ivanov / PixabayBár még a szép tavaszi napokat élvezheted, de a napközben egyre melegebben cirógató napsütés már eszedbe juttatja, hogy mindjárt itt a forró nyár. Nem nagyon ismerek olyan nőt (lassan férfit se), akinek a nyár közeledtével ne jutna eszébe, hogy mennyivel jobb lenne karcsúbbnak lenni a strandszezonra. Ne sikíts!  

Van, akinek a kilókkal van problémája, másoknak a kontúrokkal, ismét másoknak az állaggal. Ugyanígy, az érvek is változatosak, hogy miért nem megy. Neked is van hasonló gondolatod? Nincs időd mozogni, vagy túlságosan szereted a hasad és nehezen mondasz le a finom falatokról? Esetleg lelassult az anyagcseréd?

Képzeld el azt a helyzetet, amikor az évezredes tudományok, a mai kor technikai lehetőségei és a személyes gondoskodás összefognak a te érdekedben, azért, hogy rövid időn belül jobban érezhesd magad a bőrödben.  Ezeket szeretném megosztani veled is, mint egy útmutatót, melyek közül bátran választhatsz kiegészítő módszerként, a helyes táplálkozás és a mozgás növelése mellett.

Ne feledd, hogy még nincs olyan csodamódszer, mely önmagában képes lefogyasztani úgy, ha te nem teszed meg mellette a szükséges lépéseket, változtatásokat. Melyek az elsődleges szabályok, melyet minden kezelés mellett érdemes betartani?


Itt a tavasz - hogyan ápoljuk a bőrünket?

2020. május 04.

A várva várt tavasz idén hirtelen, ajtóstul rontott a házba... az elmúlt évekhez hasonlóan minden átmenet nélkül. Bőrünknek a téli hidegek után most az erős napfénnyel és a tavaszi szellővel kell megbirkóznia. Célszerű bőrápolási szokásainkat - a megelőzést szem előtt tartva - a megváltozott időjáráshoz igazítani. Az ördög a részletekben bújik meg, lássuk, mit tehetünk!

Helyes, az évszaknak megfelelő bőrápolás nélkül a "gyorsan jött" tavasz könnyen nyomot hagyhat bőrünkön ráncok, pigmentfoltok, száraz, gyulladt, irritált bőr formájában, illetve csak így őrizhetjük meg bőrünk szépségét, egészségét. Vegyük végig, melyek tavasszal a csapadék-, napfény-, hőmérsékletmennyiség szempontjából a kozmetikai rendellenességek, hogyan alakulnak ki – és hogyan kezelhetőek?

A tavasz kozmetikai problémái

  • Az erős tavaszi napfény és a jelentős szél kedvezőtlenül befolyásolják a bőr hidratációját, így felszíni vízhiány alakulhat ki, ami pedig fokozza a bőr gyulladásra való hajlamát. Ez a probléma különösen a víz-és zsírhiányos, mélyrétegi vízhiányos bőr állapotát rontja ún. tavaszi bőrgyulladás révén. E kozmetikai rendellenesség kezelésekor a kialakulás megakadályozása a legcélravezetőbb. Alapvető feladat tavasszal a bőr felszínének védelme nyugtató, gyulladáscsökkentő (cink-oxid, azulén, bisabolol, allantoin stb.), hidratáló, antioxidáns (A-, C-, E-vitamin) hatóanyagokat tartalmazó nappali krémekkel, melyek kis mennyiségben fel nem szívódó zsíranyagokat (ricinusolaj, paraffin) is tartalmazzanak a bőr védelme érdekében.
  • Tavaszra a vitaminszegény táplálkozás is jól tükröződik bőrünkön. Pótlásukra vitaminos nappali krémet, házi vagy professzionális pakolásokat, professzionális ampullákat, szérumokat alkalmazzunk. Használhatók az ún.” vitaminok ásza” trió, azaz egymás hatását erősítő A-, C-, E-vitaminok, melyek kitűnő antioxidánsok, hámképzők és hámvédők. Ezek a vitaminok számos zöldség-és gyümölcsben megtalálhatók, így házi pakolásként is felvihetők, azonban, ha igazán hatékony megoldást szeretnék, akkor szükség van a professzionális szalon-kozmetikumokra és elektrokozmetikai eljárásokra is.
  • Jellemző a mozgáshiány okozta felesleges plusz testsúly, melytől fogyókúrákkal igyekszünk megszabadulni. Akinek a kilókon felül a rettegett narancsbőrrel is meg kell küzdenie, érdemes fogyasztó hatású testkezelő kúrát választani (testtekercselés, kavitációs ultrahang, zsírgyalu..stb), mellyel célzottan, a problémás területeket lehet karcsúsítani, feszesíteni. Természetesen bármely kúraszerűen végzett testkezelés igazán eredményes csak rendszeres testmozgással, és tudatos táplálkozással lehet.
  • A csábító napozás alatt olyan rendellenességek is keletkezhetnek, melyek megszüntetéséhez akár egy év is szükséges, ez a fiatalkori szeplő. Megelőzni könnyebb, mégpedig fényvédőt tartalmazó nappali krémmel. A túlzásba vitt napozás nemcsak leégést, pigmentfelhalmozódást okozhat, hanem gyorsítja a bőr korai öregedését, ezért nézzük meg a helyes napozás szabályait.

Kezdjük kellemesen a napot!

2020. május 02.

Fáradtan ébredünk, és már eleve rosszkedvvel tekintünk az előttünk álló napra? Tehetünk ellene, csak elhatározás és némi előkészület kérdése az egész.

Fotó: gettyimages.comTartsuk tiszteletben a biológiai óránkat
Ahhoz, hogy ne ébredjünk fáradtan reggelente, törekedjünk rá, hogy lehetőleg azonos időben feküdjünk le esténként. A legjobb, ha rögzítünk magunknak egy lefekvési időpontot, és azt mindenkor – egyes kivételes időszakoktól eltekintve – be is tartjuk. Alvásmennyiségünk legyen elegendő, egyénre szabottan a nekünk megfelelő (6, 7, 8 óra…). Természetesen akkor is vegyük figyelembe a szokott lefekvési időt és az éjszakai pihenés időtartamát, ha olykor engedélyezünk magunknak egy kis lustálkodást. Ez a leggyakrabban hétvégén vagy egyéb munkaszüneti napokon szokott megtörténni, illetve vakáció idején. De ezen alkalmakkor is ügyeljünk arra, hogy ne lépjük túl a plusz két óra alvást annak érdekében, hogy megtartsuk a biológiai óránk ritmusát.

 

Emellett vannak bizonyos, az alvás szempontjából káros hatások, amelyektől óvakodnunk kell, különösen akkor, ha problémánk van az elalvással. Így amit – többek közt – kerülnünk kell esténként: mindenféle képernyő hosszas nézése (televízió, mobiltelefon, tablet, e-könyv stb.), a koncentrációt fejlesztő játékok (keresztrejtvény, sudoku stb.) és természetesen izgatószerek (kávé, alkohol) fogyasztása.

Kíméletes felkelés
Egy kora reggeli, lágy, de élénkítő, kedvelt zene mindig sokkal inkább ajánlott, kevésbé bántó, mint az ébresztőóra harsány hangja. De a reggeli rádió automatikus megszólalása is idegesítő lehet, ha pl. később is meghallgatható hírek tömkelege zúdul ránk. Hogyan kerülhető el az „agresszív” ébredés? Például úgy, hogy állítsuk „szundi” üzemmódra az órát, és szundikáljunk a következő csengésig. Nincs rosszabb annál sem, mint amikor az ismétlődő, apró berregésre próbálunk magunkhoz térni – hiszen attól még fáradtabbnak és kábának érezhetjük magunkat felkeléskor.

További javaslat: a nyugodt és fokozatos ébredéshez ásítsunk jó nagyokat, és nyújtózkodjunk hosszan (mint egy macska…) a takaró alatt vagy az ágyból kilépve, legalább 2-3 percig, miközben lassan lélegezzünk mélyeket.


A mozgás életjelenség, életszükséglet, sőt életfeltétel

2020. április 28.

Fotó: 123rf.com

Azt szoktuk mondani, hogy a mozgás az „élve levés” biztos jele. A mozgás alapvetően egy örömforrás, ami, értsük jól, drogként funkcionálhat az életünkben. A testmozgás olyan élményt nyújt, amelyet újra és újra meg akarunk élni, így arra vagyunk késztetve, hogy ismételjük meg a mozgástevékenységet.

Ennek hátterében az áll, hogy a mozgás hatására az agy „jutalmazó” központja aktiválódik, ennek köszönhetően megjelenik az örömérzés, boldogsághormonok szabadulnak fel. Sportoláskor tulajdonképpen mindig bekövetkezik az előbb említett jóleső érzés, ami azt fogja eredményezni, hogy szokássá válik az ismételt mozgás. Lássuk, hogy ez a jelenség elősegíti azt, hogy az ember motivált legyen: mozgás által fogyjon, vagy akár életmódot váltson.

De nemcsak a felnőtt, hanem a gyermek is megéli az örömérzetet, így azon kívül, hogy élvezni fogja a mozgást, a biológiai fejlődését is elősegíti. A szülő feladata, hogy a gyermek már kiskorában megismerje a mozgás örömét, és számára megfelelő sportot tudjon választani.

Az a szülő, aki eleve túlsúlyos, negatív viszonya van a sporthoz, testmozgáshoz, sokkal nehezebben tud hiteles lenni, nehezen vagy nem is tesz erőfeszítést, hogy a gyermek „megtanulja”, hogy mire is való a mozgás. A szülő egyfajta modell a gyermek számára, aki észrevétlenül képes utánozni a szüleit, legyen az pozitív vagy negatív tulajdonság, vagy éppen a megszokás.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...444546...122