


Információk, érdekességek
5 nyári tanács szívbetegeknek
2017. augusztus 04.

A szívbetegeknek fokozottan érdemes vigyázniuk magukra a kánikulai időszakban, különösen, ha 50 év felettiek, társbetegségeik is vannak és/vagy túlsúlyosak. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa hasznos tanácsokkal.
A kontroll most kiemelten fontos
A szívbetegeknek a rendszeresen kontrollokon kívül is érdemes meglátogatniuk a kardiológust, ha nyáron szokatlan tüneteket tapasztalnak, vagy ha éppen belevágnának egy edzésprogramba. Bizonyos szívgyógyszerek, például a béta-blokkolók, a vízhajtók, vagy a kalciumcsatorna blokkolók fokozhatják a szervezet melegre adott reakcióit. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak a gyógyszerszedőknek kell elővigyázatosnak lenniük, az idősebbek, akiknek kezeletlen magas vérnyomásuk van, vagy csak időnként „rendetlenkedik a szívük” szintén fokozott óvatosságot kell, hogy tanúsítsanak.
Az 5 legfontosabb nyári tanács szívbetegeknek
1. Igyunk!
Rendszeresen kortyoljunk vizet, különösen, mialatt és miután fizikai aktivitást végeztünk. Ez alatt akár olyan könnyű mozgásokat is érthetünk, mint kertészkedés, otthoni munkák vagy séta. Ha unalmasnak találjuk a tiszta vizet, facsarjunk bele valamilyen gyümölcsöt, de a túl sok koffeines ital és az alkohol a melegben különösen kerülendő! Az idősebbek sokszor nem érzik a szomjúságot, őket érdemes gyakrabban figyelmeztetni az ivásra, a dehidratáció elkerülése végett.
Természetes gyógymódok égő gyomorra, és puffadásra
2017. július 14.
A gyomor- és bélrendszerben tapasztalható diszkomfort érzés, a gyomorégés, telítettség, puffadás ellen számtalan recept nélküli készítmény kínál megoldást. A kellemetlen panaszok azonban természetes módon is enyhíthetőek. Dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusának segítségével utána jártunk mi az, ami valóban hatásos lehet.
Borsmenta a görcsök ellen
A Canada’s McMaster University kutatói szerint a borsmentából készült teafőzet segít megelőzni a gyomorgörcsök és puffadás kialakulását. Étkezés előtt fél órával fogyasztva segítségével elkerülhetők a diszpepszia tünetei is: a felhasi fájdalom és a telítettség érzet.
A szakértő véleménye: Több gyógynövény, így a borsmenta is valóban kedvezően befolyásolja a gyomor-bélrendszeri panaszokat. Fontos azonban, hogy hosszabb ideje tartó tünetek esetén mindenképp szakorvosi vizsgálat javasolt, hiszen a háttérben súlyosabb elváltozások is állhatnak, melyek kezeléséhez a természetes gyógymódok nem nyújtanak megoldást.
Almaecet a jobb emésztésért
A nehéz ételek fogyasztását követően jelentkező telítettség érzet csökkenthető, ha étkezés előtt egy teáskanál almaecetet fél pohár vízben elkeverve kortyolgatunk. Az almaecet olyan hasznos összetevőket – almasav és borkő - tartalmaz, amelyek az emésztés folyamatát felgyorsítják.
A szakértő véleménye: Alacsony gyomorsavtartalom mellett az almaecet és egyéb enyhén/erősebben savas dolgok természetesen javítják az emésztést. Azonban akinek gyomorégése van, vagyis magasabb gyomorsav esetén az almaecet csak felerősíti a panaszokat, így fogyasztása ez esetben kerülendő.
Kismamák figyelem: a felnőttkori cukorbetegség már magzatkorban megelőzhető!
2017. július 09.
Napjainkban vészesen nő a cukorbetegek száma. Világszerte és Magyarországon is. És sajnos, a gyerekek körében is. Ezt pedig nem csak a genetikai tényezők, hanem a babavárás alatti cukorbetegség és a kicsik helytelen táplálkozása is okozza. Előzzük meg!
A diabétesz csaknem félmilliárd embert érint világszerte, a betegek száma pedig egyre növekszik: a becslések szerint 2035-re mintegy 592 millió embert érint majd a betegség, ami azt jelenti, hogy a világ felnőtt népességének több mint 8%-át fogják diabétesszel kezelni. Magyarországon 2003 és 2015 között megduplázódott a cukorbetegek száma (a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt), amelyben nemcsak a genetikai tényezők, hanem a várandósság alatti cukorbetegség és a helytelen kisgyermekkori táplálkozás is szerepet játszik. A fogantatástól számított első 1000 nap ugyanis kulcsszerepet tölt be az egészséges fejlődésben: megfelelő táplálással olyan felnőttkori népbetegségeket előzhetünk meg, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
Mitől lesz valaki “cukros”?
Amennyiben a családban előfordult már diabéteszes megbetegedés, akár hatszor nagyobb is lehet az esélye annak, hogy a gyermek cukorbeteg lesz.
A cukorbetegség kialakulásában azonban nemcsak az öröklött hajlamok, hanem a mozgásszegény életmód, a nem megfelelő táplálkozás és a várandósság alatti hormonális változások is szerepet játszanak.
A cukorbetegségnek éppen ezért három típusát különböztetjük meg:
- a főként autoimmun eredetű 1-es típusú diabéteszt,
- az egészségtelen életmóddal szorosan összefüggő 2-es típusú diabéteszt,
- illetve a terhesség alatti (gesztációs) diabéteszt.
A kismama táplálkozása a baba felnőttkori egészségét is meghatározza
A terhességi cukorbetegség szénhidrát-anyagcserezavar: a kismamák egy részénél a hasnyálmirigy (amely a vércukorszintet szabályozó inzulint termeli) nem képes megfelelni a várandósság alatti fokozott igénybevételnek, ennek következtében pedig jelentősen megemelkedik a vércukorszint. Az inzulinrezisztencia általában a terhesség második trimeszterében alakul ki, és egészen a baba világrajöveteléig fennállhat.
Hosszabb autóút trombózis után - Mi a teendő?
2017. július 04.

Trombózis után a betegnek több mindenre is szükséges odafigyelnie, hiszen ha egyszer már kialakultak vérrögök, úgy lényegesen nagyobb eséllyel következik be újra az állapot. Éppen ezért fokozott figyelmet kell ezentúl fordítani a prevencióra. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elmondja, mennyire veszélyes az, ha az illető hosszabb autóútra vállalkozik.
Nem csak a repülőút okozhat gondot
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a hosszabb repülőút bizony megnöveli az életveszélyes mélyvénás trombózis és tüdőembólia kialakulásának kockázatát. Éppen ezért ekkor a betegek felkeresik orvosukat, és érdeklődnek a teendőkről. Azonban azt többen nem tudják, hogy nem csupán a repülőn ülve nő meg a vérrögök keletkezésének rizikója, hanem bizony több órás - főleg autóbusz -, autóutakon –és vonaton - is. Ennek oka, hogy a tartósabb mozdulatlanság, immobilitás, a lábak lógatása miatt a vénákban a véráramlás lelassul, ami pedig elősegíti a vérrögök kialakulását. A rizikót csak tovább fokozza, hogy az emberek többsége az utazás alatt kevesebb folyadékot fogyaszt, mint máskor, és ez csak még tovább fokozza a vér pangását. Az autó és a vonat valamivel kevesebb rizikóval jár, mert a beteg saját akaratából fel tud kelni, járni, leáll a kocsival stb. Ez ezekben az utazási módokon megoldható, de a társas buszutazások ugyanakkora rizikóval járnak, mint a repülés.
Utazás trombózis után
Mivel trombózis után kiemelt figyelmet kell fordítani a prevencióra, ezért minden olyan szituációban ki kell kérni szakorvos véleményét, mely megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Ilyen például az, ha valaki 3 óránál több ideig tartó utazásra vállalkozik - legyen szó repülő/vonat/busz/autóútról.
A cink és a cinkpótlás fontosabb, mint gondolná!
2017. június 28.
Ön tudja, hogy milyen fontos szerepet tölt be a szervezetében a cink? Mindössze 2-3 gramm cink található a szervezetben, és mégis több mint 200 enzimatikus reakcióban vesz részt. A számos érintett biokémiai folyamatnak köszönhetően ennek a létfontosságú nyomelemnek az élettani hatása szerteágazó. Cink szükséges a sejtosztódáshoz, a fehérjék és az örökítő anyag előállításához, az immunrendszer működéséhez éppúgy, mint a sebgyógyuláshoz, a pajzsmirigyfunkcióhoz, illetve ahhoz, hogy tökéletesen működjön a szaglás és az ízlelés.
Mint kiderült, nem csupán egyetlen szerv működéséhez köthető a cink, és annak a hiánya sem csak egyetlen működés károsodásában nyilvánulhat meg.
- Cink hiányában az immunrendszer gyengülése tapasztalható, amit a betegek úgy érzékelnek, hogy egyik fertőzésből könnyen a másikba esnek. A cinkkel való megfelelő ellátottság a náthás, influenzás és egyéb légúti fertőzéses megbetegedések megelőzésében és legyőzésében is segíthet. Mindez az időskorúaknál, akik sok esetben egyoldalúan táplálkoznak, és nem fogyasztanak a táplálékukkal kellő mennyiségű cinket, fokozottan igaz. Esetükben több vizsgálat is igazolta azt, hogy a cinkpótlás erősítené az immunrendszerüket.
- Cink szükséges a mozgásszervrendszer működéséhez, a csontok épségének a fenntartásához. Kimutatták, hogy cink hiányában a kalcium sem képes a hatását tökéletesen kifejteni, és gyakrabban alakul ki csontritkulás.
- Ha nem jut elegendő cinkhez a szervezet, akkor elhúzódó lehet a bőrréteg, a hám újraképződésének a folyamata, azaz túl sokáig tarthat a sebgyógyulás. Erre különösen kellene figyelni műtéti beavatkozásokat, csonttöréseket követően.
- Amennyiben a férfiak cinkszintje nem megfelelő, akkor annak a megtermékenyítő képességük láthatja a kárát, és sokáig várathat magára a partner teherbe esése.
- Végül, de nem utolsósorban megemlítendő, hogy a cink a szépségért is felelős nyomelem. Cink szükséges a haj, a bőr és a köröm egészséges, tetszetős megjelenéséhez. Sok esetben a köröm töredezettségére, a pattanásos bőrre vagy az élettelen, töredezett hajra is megoldást kínálhat a szervezet cinkkel való ellátása.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...808182...171