sub

Információk, érdekességek

Megelőzhető-e a hólyaghurut?

2017. szeptember 29.

Sokan ismerik a húgyúti fertőzés kínzó panaszait, az állandó, sürgető vizelési ingert, amelyet csak kis mennyiségű, szúró, nyilalló fájdalommal járó vizeletürítés követ. Emellett előfordulhat kismedencei fájdalom, gyengeségérzet, illetve egyes esetekben láz is. A betegség következtében a vizelet szemmel láthatóan zavarossá válhat, esetleg vér is megjelenhet benne. 

A probléma kezelésére az orvos általában antibiotikumot rendel. A szintetikus készítmények hatását kedvezően egészíthetik ki bizonyos, természetes eredetű patikaszerek.

Jobb megelőzni a bajt, mint kezelni

Ebben az esetben is helytálló a mondás: jobb megelőzni a bajt, mint kezelni. Különösen azoknak, akik már korábban szembesültek a hólyaghurut, netán a vesemedence-gyulladás kellemetlenségeivel, lényeges a fertőzés megelőzésére törekedni. Erre a célra a gyógyszeres megoldásokon kívül különféle természetes, gyógynövényalapú megoldások is kínálkoznak – ez utóbbiaknak az alkalmazására a legújabb nemzetközi szakmai irányelvek is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Emellett nem árt odafigyelni az életmódra, ugyanis bizonyos „rossz” szokások is kedvezhetnek a fertőzés kialakulásának/kiújulásának.


A horkolás nem csak zavaró, de veszélyes is lehet

2017. szeptember 22.

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

A horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek (garat oldalsó és hátsó falai, nyelvgyök, nyelvcsap, mandulák, lágyszájpad) vibrációja hozza létre. Mint minden harántcsíkolt izom, így a garatfeszítő izmok is ellazulnak alvás közben, ilyen módon nem tudnak részt venni a garat nyitva tartásában, így az erre hajlamos személyeknél felső légúti szűkület vagy akár elzáródás alakulhat ki. A ki-be áramló levegő megmozgatja a lágy szöveteket, ennek eredménye a horkoló hang.

Tudni kell, hogy a horkolás valóban megnehezítheti a hálótárs alvását, az erre vonatkozó panaszok nem tekinthetők hisztinek. Ráadásul a horkolás a horkolóra nézve veszélyes is lehet, ha hosszabb-rövidebb légzési szünetek jelentkeznek közben. Ilyenkor az alvó személy rövid időre abbahagyja a légvételt és vele együtt a horkolást, majd hangos felhorkanás kíséretében hirtelen levegő után kezd kapkodni. Mivel minden egyes légzéskimaradás csak a központi idegrendszer éber állapota (ún. mikroébredés) révén valósulhat meg, az alvás minősége romlik, az alvó nem fogja kipihenni magát, és a megfelelő idejű alvás ellenére is fáradtan ébred.


Ezért menjen már a kamasz is nőgyógyászhoz!

2017. szeptember 22.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát, és azzal is tisztában kell lennünk, hogy nem csak akkor kell nőgyógyászati vizsgálatra menni, amikor tünetek jelentkeznek, és feltételezhetjük, hogy valami baj van. Már a szexuális élet megkezdése előtt, tinédzser korban javasolják a szakorvosok a konzultációt, a fiatal lányokat időben hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy ne hanyagolják el a vizsgálatokat, és évente keressék fel nőgyógyászukat – javasolja Dr. Melczer Zsolt, a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.

“Ha nőgyógyászati vizsgálatról beszélünk, akkor rendszerint a méhnyakrák-szűrést értjük alatta, de manapság többször hívjuk méhnyak-szűrésnek is. Vannak olyan tévhitek a laikus emberek közt, hogy a vizsgálaton komplex nőgyógyászati szűrést végzünk, de ez nincs így, a méhnyakrákon és az emlőrákon kívül más daganatos betegséget (pl. méhtest- vagy petefészekrákot) nem tudnak az orvosok így felfedezni, és ez nem csak itthon, hanem sajnos világszerte így van. Mikor ultrahangot készít a nőgyógyász, az önmagában nem szűrővizsgálat, hanem egy diagnosztikai lépés, ami a vizsgálat része” – mondja Dr. Melczer Zsolt.

A nőgyógyászati vizsgálat része a nemi szervek megtekintése és vizsgálata, a méhnyak-szűrés, és az emlők ellenőrzése. “Ezt a komplex vizsgálatot elegendő évente egyszer megismételni. Ha egy nő évente egyszer vesz egy nagy levegőt, elmegy nőgyógyászhoz, leküzdi a félelmeit, az bőven elegendő. Nagyon változó, hogy milyen gyakorisággal jönnek vizsgálatra a nők, a befolyásoló tényező általában az, hogy mennyire tartanak a méhnyakráktól. Sajnos nagyon sok olyan cikk van az interneten, amiben valótlanságok szerepelnek, és jócskán vannak olyanok, akik elolvassák, megijednek, és elkezdenek pánikolni.”


Ezért érdemes megnézetni az anyajegyeinket

2017. szeptember 02.

Általános javaslat, hogy az anyajegyszűrés ideális időpontja az őszi és a tavaszi hónapok. Sokan azért nem végeztetnek anyajegyszűrést a nyári hónapokban, mert ha valamelyik anyajegyet el kell távolítani, akkor az ideális sebgyógyuláshoz szükséges fényvédelmet nehezebb biztosítani. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, az Anyajegyszűrő Központ főorvosa azonban arra figyelmeztet, hogy aki régóta nem vett részt anyajegyszűrésen, ne halogassa a vizsgálatot, mert a későn felismert melanoma akár távoli daganatáttétek kockázatával is járhat.

Az áttétek hónapok alatt is kialakulhatnak

A melanoma a bőrben lévő pigmentsejtekből kiinduló rosszindulatú burjánzás, a daganatok egyik legagresszívebb formája. Hosszabb ideig is lappanghat, vagyis szabad szemmel nem észrevehető elváltozásként van jelen az anyajegyekben vagy egy újonnan kialakult festékes elváltozásban.  A felszín alatt, a bőr mélyebb rétegeiben ugyanakkor már megkezdte terjeszkedését. Amennyiben a pigmentsejtek függőleges irányú osztódása eléri a bőr mélyebb, irha rétegét, akkor onnan bekerülhet a nyirokáramba, ami könnyen áttétek megjelenéséhez vezethet. A teljes gyógyuláshoz ezért nagyon fontos a melanomát korai stádiumban felismerni és eltávolítani.

Milyen időnként javasolt a szűrés?

Általában az évenkénti rendszeresség, amit javasolni szoktunk a betegeknek, ám ez egyénenként is változhat – mondja dr. Vincze Ildikó. Ha valaki a rizikócsoportba tartozik, tehát világos bőrű és hajú, vagy sok anyajegye van, a családjában előfordult melanoma, akkor gyakrabban, akár fél-negyed évente is indokolt lehet az anyajegyszűrés.


Az emlőrák a kismamákat is veszélyezteti – Az önvizsgálat életet menthet

2017. szeptember 02.

Terhességi emlőrák? Ugyan kevesebbet beszélünk róla, de sajnos létezik. Terhességi emlőráknak nevezzük, amikor a terhesség ideje alatt vagy a szülést követő egy éven belül diagnosztizálunk emlőrákot! Hazánkban évente körülbelül 80 beteget diagnosztizálnak, és ez a szám folyamatosan növekszik. A Mellünk Egészségéért Védőnői Program éppen ezért tartja fontosnak, hogy a rendszeres önvizsgálat hangsúlyozásán kívül a kevésbé ismert, terhességi emlőrákra is felhívja a fiatalabb generációk figyelmét.

Amikor egy nő áldott állapotba kerül, 9 hónapig arra törekszik, hogy mindent megtegyen azért, hogy egészségesen jöjjön világra kisbabája. Ez az időszak szerencsére a legtöbb nőnél az önfeledt boldogságról szól. Ám a baba egészsége mellett nem szabad elfeledkezni az édesanyáéról sem. Több, kismamákat fenyegető betegség is létezik, például a terhességi cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, de ide tartozik a terhesség során kialakuló emlőrák is.

A terhességi emlőrák a várandósság során, illetve a szülést követő egy éven belül kialakult rosszindulatú emlődaganat. Tünetei megegyeznek a más életszakaszban jelentkező emlőrákéval. A nehézséget az okozza, hogy a várandósság alatt a mellben felfedezett csomókat gyakran elkönyvelik a tejmirigyek becsomósodásának és emiatt előrehaladott stádiumban diagnosztizálják a betegséget. Pedig mint minden daganattípus esetében, a terhességi emlőráknál is életet menthet az időben való felismerés.

Önvizsgálat, önvizsgálat, önvizsgálat

A rendszeres önvizsgálat várandósság ideje alatt sem hanyagolható el. Bármilyen csomót észlelünk a mellünkben vagy a hónaljunkban, haladéktalanul forduljunk orvoshoz és győződjünk meg teljes biztossággal arról, hogy nem rosszindulatú daganatról van szó.

„A statisztikák szerint minden 3000-ből egy várandós nő érintett ebben a kórban, de a környezeti hatásoknak és a kitolódó szülési korhatár következtében ez a szám folyamatosan nő. Az AVON-nal közösen elindított Mellünk Egészségéért Védőnői Program egyik fontos eleme, hogy felhívjuk a figyelmet a terhességi emlőrákra is. Szerencsére ma már a fejlett orvostudománynak köszönhetően a 2. és a 3. trimeszterben is biztonságosan kezelhető a beteg úgy, hogy egészséges marad a magzat is” – mondta el a téma kapcsán Puskás Gabriella, Az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány elnöke.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...787980...171