Információk, érdekességek
Sárgás lerakódások a szemnél? Ellenőriztesse a koleszterinszintjét!
2024. augusztus 28.
A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.
Koleszterin-lerakódás a szem körül
A magas koleszterinszint egyetlen kivétellel nem jár látható tünetekkel. Ez a kivétel pedig a szemhéj bőrén látható koleszterin-lerakódás. Ezek a sárgás, a felszínből kitüremkedő sárga foltok a xantelazmák, amelyekről ismert, hogy nagy mennyiségű koleszterint tartalmaznak. Ugyanakkor nem minden magas koleszterinszinttel rendelkező személynél fejlődnek ki ezek a látható foltok.
Mielőtt mindenért a túl sok zsíros táplálékot okolnánk, fontos tisztában lenni azzal, hogy koleszterin két úton kerülhet a szervezetünkbe. Egyrészt állati eredetű ételekkel vihetjük be őket (vagyis például a vegánok egyáltalán nem visznek be koleszterint), másrészt a májunk is termel ilyen anyagot. Tehát létezik örökletesen magas koleszterinszint is, amit leginkább életmóddal lehet kordában tartani.
A megtermelt koleszterin egy részét aztán a szervezet átalakítja epesavakká, és a koleszterin egy része a széklettel távozik, egy másik része viszont az eperendszeren, bélrendszeren keresztül visszaszívódik. Ez egy bizonyos mennyiségig hasznos, hiszen a koleszterin a sejtek alkotóeleme, azonban ha magas a vérben a koleszterinszint, az a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából káros, mert a felesleg lerakódik az erekben.
Különbség az LDL és a HDL között
Ha a vérzsírokat ultracentrifugálással szétválasztjuk, két frakciót kapunk: az alacsony sűrűségűt (LDL), és a magas sűrűségűt (HDL). Ezek koleszterinnel képzett vegyületei keringenek a vérünkben, azonban ha a szintjük bármilyen ok miatt kórosan megemelkedik, jelentősen megnő a szívinfarktus, a stroke (szélütés) és a végtagi érszűkület kockázata.
Az úgynevezett káros koleszterin (LDL) szintje és a szív-érrendszeri betegségek különösen szorosan összefüggnek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falában rakódik le. A tartósan magas vérzsírszint miatt az érfalakon ásványi anyagokból, zsírból álló lerakódások (plakkok) alakulnak ki, melyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt.
Mindezek miatt az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szövetelhaláshoz vezet.
15 természetes tipp fejfájás és migrén ellen
2024. augusztus 26.
Természetes módszerekkel is segíteni lehet a fejfájáson! Nem fontos azonnal bekapni egy kémiai szerekből előállított bogyót, ami tönkreteszi a gyomrodat és a májadat. Első körben elegendő, hogyha megiszod azt a nagy pohár vizet (és még egyet), amit a gyógyszerhez amúgy is megittál volna. Még tizenöt hasznos módszert pedig cikkünkben találsz!
- Figyelj oda, hogy eleget aludj. Ha álmatlanságban szenvedsz, az alvást elősegítő gyógyteát javaslunk. Persze az elalvást is érdemes altatószerek, alkohol, vagy más mesterséges szer helyett inkább természetes módszerekkel segíteni. Ha nem tudsz aludni sem, és a fejed is fáj, akkor fordulj inkább orvoshoz.
- Könnyű ételeket fogyassz! Ne egyél olyan ételeket, amik a vérkeringést lassítják, nehezek. Különösen este, de még napközben sem tanácsos, ha fejfájós természetű vagy. Inkább gyümölcsöket fogyassz, amik lédúsak.
- Dekoltázs fejfájásra? Öltözködésedben kerüld a zárt nyakú ruhákat. Ez elősegíti azt a pszichésérzést, hogy "fojtanak". A garbó helyett válassz sálat, és laza, gombolós nyakú felsőket.
- Kerüld a monoton zajokat. Ha munkád ilyen helyen zajlik, inkább vegyél ki néhány óra szabadidőt, és menj ki sétálni. Ha fejfájásod krónikus, és a zaj rásegít, válts munkahelyet! Egészséged fontosabb!
- Vigyél a szervezetedbe vasat és B vitamint.
- Tarts pihenőket és végezz a két agyféltekét megmozgató "keresztező" gyakorlatokat munka közben is. Ezmegmozgatja az agyadat. Ha cikinek érzed, hogy a gép előtt, vagy a többiek szeme láttára teszed, akkor vonulj el a mosdóba, és gyakorlatozz ott. Ám a tapsztalatunk, hogyha egyszer egy elkezdi, a többi folytatja. A munkahelyi mozgás összehoz!
- Az elektroszmogból lis épj ki néha (ne cigiszünetre!) kelj fel a számítógép mellől! (persze ha már ezt a cikket végigolvastad!)
- Figyeld az orvosmeteorológiai jelentéseket! A legtöbbször előre jelzik, hogy a fejfájósok, a frontokra érzékenyek készüljenek fel. Ilyenkor különösen fontos hogy aludj, hogy elég vizet (mondom VIZET!) igyál, és a megfelelő párnán hajtsd álomra a fejedet.
- Végezz agykontroll tanfolyamot (www.agykontroll.hu) és alkalmazd az ott tanultakat.
- Jógázz, meditálj, vagy végezz autogén tréninget rendszeresen. Az agytréning (www.agyinfo.hu) is nagyon hatékony segítőd lehet.
- Árnyékoltasd ki a lakásodat földsugárzások szempontjából. (gyakori reggeli fejfájások mögött ez az ok bújhat meg!)
- Keress fel akupunktúrás - akupresszúrás orvost, vagy talpmasszőrt! Ezekkel a módszerekkel nagyon hatékonyan enyhíthetünk a migrénes jellegű fejfájáson is!
- Csak akkor vigyél be kémiai alapanyagú szert a szervezetedbe, ha az feltétlenül szükséges! Ha viszont úgy érzed, más már nem segít, ne nyúzd magad!
Tüdőbeteg? Ezért jelenthet nagy kihívást a kánikula
2024. augusztus 14.
A kánikula különösen megviselheti azokat, akik a tüdőt érintő tartós megbetegedésben szenvednek. Miért követel nagyobb óvatosságot a forró nyár a COPD-s és asztmás betegektől? A kérdésre dr. Potecz Györgyi a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere válaszolt.
A szélsőséges hőség és magas páratartalom kiváltképp kockázatos a légúti betegségben szenvedőkre, hiszen megnehezítheti a légzést, rontja tüneteiket és általános egészségi állapotukat is veszélyeztetheti. Mindezt tovább súlyosbítja a városok megnövekedett légszennyezettsége, valamint a szezonális allergiák.
Rosszabbodó tünetek
A nagy nyári melegben és magas páratartalom mellett a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) vagy asztmában szenvedő pácienseim gyakran számolnak be légzési nehézségekről -mondja dr. Potecz Györgyi. Ennek az az oka, hogy a szervezet ilyenkor is igyekszik a normál testhőmérsékletet beállítani, ám a hűtéshez extra energiára van szüksége, ami további terhelést jelenthet a légzőrendszerre, a szív- és érrendszerre. A tüdőbetegségben érintett betegeknél szaporább lesz a légzésszám, és megnő az oxigénszükséglet, ami újabb megterhelést jelent az amúgy is károsodott tüdőnek. A beteg légszomjat és fáradékonyságot tapasztal.
Hőség, pára, ózon és pollen -veszélyes négyes
Egy 2022-es vizsgálat eredmény szerint, melyet a European Respiratory Journal Open Research című folyóiratban tették közzé kiderül, hogy a COPD-s betegek magas hőmérséklet esetén nagyobb valószínűséggel észlelik légzési tüneteik rosszabbodását, légszomjat, zihálást és mellkasi szorító érzést. A meleg időjárás okozta fellángolások egyik lehetséges oka a magas talaj közeli ózonkoncentráció – magyarázza Potecz doktornő, ami az egyéb légköri szennyező anyagokhoz hasonlóan (szálló por, nitrogén-dioxid, kén-dioxid) légzési nehézségeket okozhat. Az ózon képződéséhez a megnövekedett szennyezőanyag-kibocsátáson kívül a száraz és napos időjárás, gyenge szél és az alacsony légnedvesség is hozzájárul.
Főként tavasszal és nyáron, valamint a déli órákban kell magasabb ózonszinttel számolnunk, ami csökkenti a baktérium- és vírusfertőzésekkel szembeni ellenállóképességet és a tüdőkapacitást. Ez elsősorban azokat érintheti rosszul, akiknek eleve csökkent a tudőfunkciójuk. Magas ózonszint esetén nagyobb a kockázata a tüdőgyulladásnak és a hörghurutnak, az asztmások tünetei felerősödhetnek, és gyakrabban kényszerülnek rohamoldó inhalátoruk használatára.
Figyelem! A hőségben több tényező is provokálhatja a fejfájást
2024. augusztus 12.
A kánikula sok olyan körülményt produkálhat, ami miatt fejfájás alakulhat ki, azoknak pedig, akik eleve fejfájásra hajlamosak fokozhatja a panaszaikat a hőség. Mit tehetünk a kínzó fejgörcs megelőzéséért, a fájdalom csökkentéséért, és hogyan lehet kezelni a tartós panaszokat? Dr. Simon Márta, a Neurológiai Központ neurológusa, fejfájás specialista beszélt a témáról.
A hőség leggyakrabban nem önmagában felelős a fejfájásért
A nagy meleg sokak számára nehezen elviselhető, különösen, ha a mostanában jellemző extrém kánikuláról van szó. A legtöbbször azonban nem önmagában a hőség okoz fejfájást. Gyakran más tényezőkkel együttesen váltja ki a kínzó tünetet. Ilyen tényezők lehetnek:
– Dehidráció, kiszáradás
A folyadékhiány főleg idős embereknél jelenthet gondot, akik érelmeszedésben szenvednek, és akik egyébként sem ugyanúgy érzékelik már a szomjúságot, mint a fiatalabbak. A dehidráció azonban mindenkinél lehet fejfájás-trigger, ugyanis a folyadékhiány miatt összeszűkülnek az erek. A kiszáradás jellemző tünetei a fejfájás mellett a száraz száj és ajkak, a kínzó szomjúságérzés, a kevés és sötét vizelet, a fáradtság.
– Meleggel összefüggő állapotok
A napszúrás, a hőguta, a hőkimerülés viszonylag gyakori jelenségek, különösen, ha még fizikai tevékenységet is végez valaki a hőségben. Ezen állapotok mind járhatnak erős fejfájással, de a jó hír, hogy ezek mind megelőzhetők. Ha viszont izomgörcsök, gyengeség, zavartság, hányás, gyors és elnyomható pulzus, ájulás jelentkezik, a beteghez mentőt kell hívni.
– További rizikófaktorok
A túl hosszú ideig tartó napozás akkor is okozhat fejfájást, ha fényvédőterméket, kalapot használ valaki, fontos limitálni az időtartamot. A leégéstől védő termékek vagy parfümök illatanyagai sajnos ugyanúgy fejfájáshoz vezethet az erre hajlamosaknál. A melegben az is előfordulhat, hogy valaki kihagyja a szokásos étkezéseit, megváltoztatja a gyógyszerszedési szokásait, és ez mind kiválthat fejfájást. Ugyanakkor érdemes elolvasni a gyógyszerek betegtájékoztatóját is, ugyanis néhány gyógyszer hatékonysága csökkenhet a hőség hatására.
A hangja bánhatja: óvatosan a jeges italokkal!
2024. augusztus 10.
Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka – mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, akit arról kérdeztünk, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét.
Rekedtség, fátyolos hang és némaság
A hangszalag- és a vele együtt jelentkező akut gégegyulladás főként vírusos felső légúti fertőzések miatt alakul ki, de előfordulhat bakteriális fertőzések kapcsán is – ismerteti dr. Holpert Valéria. Jól ismert és gyakori probléma a hang túlerőltetéséből fakadó krónikus gége – és hangszalaggyulladás is, amivel főként a tanárok, színészek és énekesek, call centerekben dolgozók körében találkozhatunk. Ilyenkor a vizsgálat során a hangszalagok vaskosak, szélük lekerekített, hangképzéskor nem zárnak, ezért a páciens azt tapasztalja, hogy hangja könnyen kifárad, fátyolossá, rekedtté válik, vagy akár el is némul. A hangszálgyulladást a hang megváltozása mellett nyelési nehezítettség, torokfájdalom és torokkaparás is kísérheti.
Valóban rossz hatással van a hideg a hangszalagjainkra?
A hangszalag és a gége elváltozásait irritatív anyagok is kiválthatják – mondja Holpert doktornő, aki a különféle maró anyagokat, a füst, por, gázok belélegzését, illetve a refluxbetegséget említi meg elsőként. Ezt követik a jó- és rosszindulatú daganatos elváltozások, neurológiai betegségek vagy rendellenességek, pajzsmirigy-problémák és a gégét ért traumák. A kémiai irritáció is okozhat enyhébb, a nyálkahártya felszínét érintő elváltozásokat – magyarázza a szakember, aki azt tanácsolja, hogy kerüljük a túlzottan forró (fűszeres) ételeket és italokat, és óvatosan fogyasszuk azokat a jeges finomságokat, amelyeket néhány perccel a fogyasztásuk előtt vettünk ki a hűtőszekrényből. Azok, akik számára hangjuk mindennapi munkaeszközként szolgál, különösen érzékenyek lehetnek a szájon át belélegzett száraz hideg levegőre, vagy a hidegebb ételek, italok fogyasztására.
Ezek hatására ugyanis a hangszalagjaik is megduzzadhatnak, ami által hangszínük, hangterjedelmük változását tapasztalhatják. Verebély Ivánról, a legendás színészről például köztudott volt, hogy hűvösebb időben már nem szólalt meg kint; és mielőtt még kilépett volna a színházból a hideg levegőre, előtte percekig állt a kijáratnál a két kapu között, hogy szoktassa magát a külső hőmérséklethez.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...678...165