sub

Információk, érdekességek

Orvostörténeti emlékszoba Hévízen

2009. július 05.

A gerincbetegségek gyógyításában világszerte ismert súlyfürdõ elsõ alkalmazóját kóklernek, sarlatánnak bélyegezték.

 

 

Azoknak az orvosoknak állít emléket az id. dr. Moll Károly Orvostörténeti Emlékszoba, akik a gyógyvízre épülõ világhírû hévízi terápia alapját lerakták. Nem volt könnyû dolguk az úttörõknek, hiszen például a névadó Moll Károlynak - aki a gerincbetegségek gyógyításában világszerte ismert súlyfürdõ elsõ alkalmazója - többen is megkérdõjelezték tudását, és kóklernek, sarlatánnak bélyegezték.

 


Utókezelés telefonon és interneten

2009. július 03.

Az újszerûen utókezelt betegek halálozási aránya 30 százalékkal csökkent és ritkábban kerültek vissza a kórházba.

 

 

Ausztrália a világ hatodik legnagyobb területû országa, ahol a gyógyító betegellátás megszervezése ennek megfelelõen nehéz feladat. A telefon - különösen a mobilkészülék - megjelenése az orvos és betege közötti kapcsolatteremtés lehetõségét alapvetõen megváltoztatta, az internet pedig még újabb utat nyitott a konzultációra. Lis Neubeck ausztrál kutató és munkacsoportja összegyûjtötte azokat a rehabilitációs programokat, amelyekben vagy telefon, vagy internet útján tartották a kapcsolatot az egészségügyiek azokkal a szívbetegekkel, akiket valamilyen kórházi ellátást igénylõ kezelést követõen hazaengedtek, de akiknek az utókezelése, állandó gyógyszerszedése fokozott ellenõrzést és tanácsadást igényelt.


Szívbajok az arab országokban

2009. július 01.

A koszorúérbetegség, az agyi katasztrófák a Közel-Keleten is vezetõ halálokká váltak, ami döntõen a helyi életmód következménye.

 

 

A sok szempontból meglepõ beszámolót az Európai Szívgyógyász Társaság tudományos folyóirata közölte. A szív- és érrendszeri betegségek az arab országok területén valaha nem voltak olyan gyakoriak, mint az utolsó évtizedben - hangsúlyozta Abdulrahman O. Muszaiger, az Arab Táplálkozási Központ igazgatója. A szakértõ szerint ennek oka a cukorbetegség, a mozgáshiány, az elhízás, a magas vérnyomás, a sajátos étrend és a cigaretta.


A nõk tüdeje tíz évvel hamarabb fejlõdik ki teljesen

2009. június 28.

A nõk tüdeje tizennégy éves korukra teljesen kifejlõdik, a férfiaké csak tíz évvel késõbb

 

 

A Palma de Mallorca-i székhelyû Fejlett Légzésgyógyászat Nemzetközi Központ-Caubet Alapítvány által folytatott kutatás azt is állítja, hogy a korral a nõk tüdejének mûködése lassabban romlik, mint a férfiaké. A Spanyol Tüdõgyógyászati és Mellkassebészeti Társaság tagja, Joan B. Soriano által vezetett kísérlet eredményeit az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine címû amerikai folyóirat elsõ júliusi számában teszik közzé.


A szavak bénító ereje: kiderült a titok

2009. június 27.

Agyi képalkotóval derítették ki, miként bénítja a hipnózis a végtagokat.

 

 

A hipnotizõr szavai hatására agyunk egyik része félbeszakítja a végtagok mozgatásakor egyébként megszokott folyamatot, ezért tûnik bénultnak a hipnotizáltak karja - állapították meg svájci kutatók. Yann Cojan, a Genfi Egyetem kutatója úgy véli, a különbözõ agyterületek közti összeköttetés egyfajta szétkapcsolása történik ilyenkor. A Neuron címû szakfolyóirat csütörtöki számában ismertetett tanulmány során Cojan és munkatársai önkénteseket vizsgáltak agyi képalkotó berendezéssel hipnózis közben vagy azon kívül.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...345346347...473