


Információk, érdekességek
Áttörés: pár hét alatt készül az emberi térkép
2009. augusztus 14.
Egy autó áráért elkészül már egy ember genetikai állományának leírása.
Az elsõ humán genom leírása még 13 évbe, több száz millió dollárba és kutatók seregének munkájába került, most viszont három amerikai kutató pár hét alatt egy középkategóriás autó áráért elkészítette ezt - számol be róla egy hétfõn közzétett tanulmány a Nature Biotechnology címû szakfolyóiratban.
Stephen Quake, a Stanford Egyetem munkatársa - aki saját DNS-mintáját adta az elemzéshez - elmondta, hogy a laboratórium egyetlen gépén, mintegy 50 ezer dolláros költséggel (tízmillió forint) végezték el a feladatot.
Már szempillákat is beültetnek
2009. augusztus 11.
Nagy-Britannia elsõ teljes szempilla-beültetését végezték el egy 19 éves lányon, aki egy sajátos pszichés betegségben szenved.
A négyórás mûtét - amelyhez hasonlót már végeztek az Egyesült Államokban - 3500 fontba, átszámítva körülbelül 1,2 millió forintba került a páciensnek, illetve a családjának. Az operáció során a lány fejének hátsó részérõl távolítottak el hajhagymástól rövid szõröket, majd ültették be azokat mindkét szemhéjba.
Óh, az icipici nõi cipõ!
2009. augusztus 10.
A divat mindig gyõz az egészségügyi és sokszor a jó ízlés szempontjai felett is.
Cipõt vásárolni és viselni sem könnyû - mondja tömören összefoglalva véleményét dr. Mády Ferenc docens, az Ortopéd Klinika orvosa, aki mûtétek során naponta szembesül cipõ okozta kárt szenvedett lábakkal. A szakértõ az MTI Press-nek foglalta össze a tudnivalókat.
Mobiltelefonos mikroszkóp gyógyászati célokra
2009. július 28.
A mobiltelefonra szerelhetõ mikroszkópot a Kaliforniai Egyetem kutatói fejlesztették ki.
Elsõsorban az egészségügyi létesítményektõl távolabb fekvõ vidéki körzetek, illetve harmadik világbeli, gyengébben ellátott térségek orvosait, betegeit segítheti az a mobiltelefonra szerelhetõ, olcsó, de korszerû mikroszkóp, amelyet a Kaliforniai Egyetem kutatói fejlesztettek ki Berkeleyben.
Skizofrén zsenik génhibája
2009. július 27.
A pszichózisra hajlamosító génváltozat hatással van a kreativitásra is.
Miért maradtak fönn a pszichiátriai zavarokhoz köthetõ genetikai polimorfizmusok, vagyis egyazon gén különbözõ variációi? A jelenség egyik lehetséges magyarázata, hogy ezek a génváltozatok pozitív hatással is lehetnek a mentális funkciókra. Kéri Szabolcs, a Semmelweis Egyetem kutatója kimutatta, hogy a neuregulin 1 gén polimorfizmusa magas intellektuális teljesítményt fölmutató emberek esetében összefügg a kreativitással. A Psychological Science hasábjain közölt szakcikket a New Scientist címlapsztoriként közlõ hetilap az „õrület" határán álló, szenvedõ mûvész sztereotip figurájának magyarázatát véli kiolvasni Kéri Szabolcs kutatási eredményeibõl, melyek szerint a pszichózisra hajlamosító génváltozat hatással van a kreativitásra is. Salvador Dali, József Attila vagy Gulácsy Lajos élete és mûvészete példaként szolgálhat minderre.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...342343344...473