sub

Információk, érdekességek

Mit kell tudni a végbélkúpokról?

2017. május 28.

Bár kúp láttán a gyerekek nagy része sírva fakad vagy menekülőre fogja a dolgot, szülőként tudni kell, hogy a végbélkúpok alkalmazása nem az ördögtől való: a kúpok sok esetben előnyösebbek a tablettáknál, cseppeknél vagy egyéb, szájon át bevett gyógyszereknél.

Az újszülötteknél, csecsemőknél, kisgyermekeknél az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszerforma a végbélkúp. Majdnem minden anyuka találkozott már noraminofenazonos vagy paracetamolos láz- és fájdalomcsillapító hatású végbélkúpokkal, és néhány szülő egy hosszabb autós utazás előtt dimenhidrinát tartalmú kúpot ad a gyermekének, hogy ne hányjon útközben. A tablettát, kapszulát lenyelni nem tudó vagy nem akaró csecsemők, kisgyermekek asztmás rohamát is általában teofillines kúpokkal kezelik.

“Supp” = kúp

A kúp latin megfelelője a „suppositorium”, rövidítve „supp.”; gyakran ez az idegenül hangzó szó szerepel a gyermekorvos által írt vényeken, illetve a kúpok csomagolásán.
Amennyiben nem állnak rendelkezésre előrecsomagolt, gyári kúpok, az orvos által rendelt, személyre szabott összetételű kúpokat a gyógyszerész készíti el a gyógyszertárban. A felnőttek és a gyermekek számára készült kúpok nemcsak hatóanyag-tartalmukban, de méretükben is különböznek egymástól: a csecsemő- és gyermekkúpok össztömege általában 1-2 gramm, míg a felnőtteké 2-3 gramm.

Mire kell ügyelni a kúpok alkalmazása során?

1. A kúpok, összetételüktől függően, megolvadást vagy feloldódást követően fejtik ki hatásukat. A zsíros jellegű vivőanyaggal (pl. Adeps solidus) készült kúpok hatásának a kulcsa az, hogy azok a szervezet kb. 37 °C-os hőmérsékletén rövid idő alatt megolvadnak, elfolyósodnak, és a hatóanyag-tartalmukat szabadon bocsájtják. Sajnos, hasonló folyamat zajlik le a kúpokkal idő előtt, csomagolt formában is, ha azokat túlságosan magas hőmérsékleten tárolják.

A csomagolásában megolvadt, elfolyt, majd utána esetlegesen ismét visszadermedt kúpot nem szabad alkalmazni!

Ügyelni kell a kúpok gyógyszertárból való hazaszállítása során arra, hogy nyáron a nagy melegben ne folyósodjanak el! Célszerű lehet hűtőtáskával felkészülni a hazaszállításukra. (Ugyanez vonatkozik az utazások alkalmával a trópusi éghajlatra szállított kúpokra is.)

2. A felhasználásig előírásszerűen kell tárolni a kúpokat. Ez általában hűtőszekrényben (nem fagyasztóban) való tárolást jelent, bár vannak kúpok, amiket elegendő szobahőmérsékleten tartani. Minden esetben a csomagoláson, betegtájékoztatóban írtak alapján kell eljárni.

3.  A gyermekek számára nem elérhető helyen történő tárolásra figyelni kell.

4. Felhasználás előtt a kúpokat a műanyag csomagolásból vagy a gyógyszertárban ráhelyezett alufóliaszerű (ún. kasírozott alufólia) csomagolásból óvatosan kell kivenni. A túl sok ideig tartó kézben történő fogdosás olyan mértékű kúp-megpuhuláshoz vezethet, ami szinte lehetetlenné teszi a kúp beadását.

5. Ha a kúpok felezésére van szükség, akkor azt az egyenletes adagolás érdekében hosszában célszerű megtenni. A kúpok keresztben való elvágása szakmailag nem helyes. A kúpok hatóanyagtartalma a gyártási folyamat során – kismértékben ugyan -, de ülepedhet, így a „ceruzaszerűen kihegyezett” végükben a hatóanyag bizonyos esetekben koncentráltabban van jelen, mint a másik kúp-félben. A hatóanyag-eloszlás nem egyenletes volta által jelentett adagolási hiba a hosszában való kettévágással kiküszöbölhető. Bár tény, hogy ebben az esetben nehezebb a kúp felhelyezése.

5. A kúpok könnyebb végbélbe helyezését segítheti, ha azokat közvetlenül az alkalmazás előtt egy pillanatra meleg vízbe mártják.

6. A felhelyezést megelőző vazelinnel, babaolajjal, popsikenőccsel vagy testápolókkal való bekenés gyakorlata nem helyes, kerülendő. A kúp külső felületére felvitt zsíros, krémes, szappanos jellegű anyagok egyrészt irritálhatják a végbél nyálkahártyáját, másrészt a zsíros máz a kúpból történő hatóanyag felszabadulás módját, ütemét is képes kedvezőtlenül befolyásolni.

7. A kúp behelyezése után a csecsemő vagy kisgyermek farpofáit célszerű néhány másodpercre kézzel enyhén összeszorítani, hogy a kúp a kívánt helyen maradjon.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

forrás: Bébik.hu