sub

Információk, érdekességek

Kullancsveszély

2018. május 05.

A csípést legegyszerûbb volna úgy megelõzni, hogy mindenki elkerüli azokat a helyeket, ahol elõfordulhatnak kullancsok. Ez azonban szinte lehetetlen. Nemcsak azért, mert településeken belül, kertekben is megjelennek az élõsködõk, hanem azért sem, mert így sok élménytõl fosztanák meg magukat az emberek. A kullancsok legnagyobb számban ugyanis sûrû növényzet között, erdõkben, ligetekben, vagyis a legjobb kirándulóhelyeken fordulnak elõ. Kullancsbiztonság szempontjából ideális tájak lennének a homok- és kõsivatagok, ilyen helyekre azonban bonyolult eljutni, de az emberek többsége nem is kívánkozik a kietlen vidékekre.

Kullancsok ellen öltözve

Menjen mindenki bátran az erdõkbe, senki ne hagyja magát elijeszteni egy ilyen apró kullancsok által. Megfelelõ, egyszerû óvintézkedésekkel ugyanis minimálisra csökkenthetõ a kullancscsípés veszélye. Elõször is lehetõleg kerülni kell a legnagyobb csalitosokat, az embermagasságú bozótosokat. Elálló gallérú, lenge ing helyett a legnagyobb melegben is hosszú ujjú pólót és hozzá hosszúnadrágot kell viselni. A pólót biztonságosabb betûrni a nadrágba, a nadrág szárát pedig a zokniba. Az elõvigyázatosak boka körül gumipánttal vagy ragasztószalaggal is elzárhatják a kullancsok útját. A vérszívók ugyanis nem a fákról pottyannak az emberre, inkább az aljnövényzetbõl másznak fel. Így hosszúnadrággal már jelentõsen csökkenthetõ a kockázat.

A fénynek, napsütésnek kitett bõrfelületeket a kullancsok nem szeretik. Ezért a hosszú hajat érdemes öszszefogni és felkötni, esetleg fehér vagy más világos színû sapkát viselni, amelyen könnyebben észrevehetõk a kullancsok.

Fokhagymával vérszívóra?

Sokan népi „gyógymódokat” javasolnak a kullancsok távol tartására. A hiedelem szerint a fokhagyma bõséges fogyasztása után az illóanyagok egy része a bõrön át távozik. Ezt már mindenki tapasztalhatta, arra azonban nincs garancia, hogy a kullancsok nem szeretik a fokhagymát. Az sem bizonyított, hogy a B12 vitamin, amelynek szaga a beszedés után nem sokkal ugyancsak érezhetõ a bõrön, alkalmas az ízeltlábúak elriasztására. Lehet tehát különféle szereket, szintetikus és természetes riasztó anyagokat használni, a leghatékonyabb módszer a fertõzés megelõzésére mégis az, ha a kirándulók rendszeresen figyelik egymást, és minél gyakrabban, legfõképpen este, például fürdésnél alaposan átnézik magukat, egymást és a gyerekeket.

Óvatosan, de határozottan

A vérszívót a legnagyobb körültekintéssel kell eltávolítani. Mindenekelõtt türelmesen kell bánni az állattal, mert egy óvatlan mozdulat is sokat ronthat a helyzeten. Kiemeléséhez nincs szükség különösebb ismeretekre vagy gyakorlatra, orvosi diploma pedig végképp nem kell. A kullanccsal finoman kell bánni. Az állatnak ugyanis például a legkönnyebben megfogható potrohában van a Lyme-kórt okozó baktérium. Ezért semmiképpen sem ott kell megfogni, mert egy enyhe nyomás hatására a bõr alá injektálja a veszélyes baktériumot. Ezért nem szabad nyomkodni, dörzsölni, tekergetni. Lehetõleg csipesszel a bõrfelülethez legközelebb lévõ feji résznél kell megfogni az állatot és óvatosan, de határozottan kiszedni. Erre a mûveletre különösen alkalmas a gyógyszertárakban is kapható speciális csipesz, amelyet a gyakran kirándulóknak, de még a kertes házban élõknek is érdemes beszerezniük.

Természetesen nem minden kullancsot lehet észrevenni, mert vannak még jóllakott állapotban is csupán gombostûfejnyi méretûre hízott egyedek. Ezek azonban ritkábban fertõznek, míg például éppen a Lyme-kórt terjesztõ kullancs táplálkozás után egy borsószemnél is nagyobbra hízhat.

Az agyvelõgyulladás megelõzését viszont jobb nem bízni a praktikákra. A kullancs kiszedése után orvoshoz kell fordulni. A nyugalom és az egészség megér néhány szúrást.

forrás: Vital Magazin