sub

Információk, érdekességek

Harc az arcért

2025. február 19.

Harc az arcért - Fotó: Freepik

A járomcsonttörés kezeléséről

Akár kerékpárral bukva, netán egy autóbalesetben vagy a sportpályán is eltörhet valakinek az arccsontja. Mikor operálják és mikor nem? Simán gyógyul, vagy lehetnek szövődmények?

A járomcsont és a járomív nagy jelentőségű az arc formájának, karakterének, szélességének meghatározásában, részt vesz a szemüreg alsó és oldalsó falának alkotásában, valamint az arcüreg felépítésében. A járomcsonttörés tünetei jellegzetesek:

  • az arc benyomott,
  • nyomásra fájdalmas,
  • a szem körül bevérzés,
  • duzzanat látható,
  • a szemüreg alsó peremén esetleg lépcsőképződés tapintható.

Gyakran alakul ki érzészavar a szemüreg alatti területen. Ha a járomív sérül, ugyancsak helyi benyomottság látható, és a száj nyitása fájdalmas. A vizsgálat során speciális röntgenfelvételeket kell készíteni: ún. arckoponya- és orrmelléküregfelvételt, kivetített járomívfelvételt, a CT pedig még részletgazdagabban ábrázolja a törött csontot. Ha elmozdulás nélküli járomcsonttörésről van szó, kezelésként elegendő a hideg borogatás, jegelés 2-3 napig, orrfújási tilalom 1 hétig, kímélő életmód és pihenés. A kis lebillenéssel járó törés rövid altatásban, megfelelő eszközzel helyre tehető, természetesen ezután is orrfújási tilalom és pihenés javasolt. Ha a törés nagy elmozdulással jár, és szövődményként a szem előemelkedése, sőt kettős látás, érzészavar is társul hozzá, feltétlenül műtéti megoldás szükséges, ami történhet szájüregen kívülről és a szájüreg belseje felől. Ez utóbbi eljárást a módszer bevezetőjéről Luc-Caldwell-műtétnek hívják. Ilyenkor az arcüreget megnyitva, abba bejutva teszik helyre a törött csontot, az elért helyzet megtartását pedig az arcüregbe helyezett felfújható ballonnal biztosítják, amit később eltávolítanak. A másik, szájüregen kívüli műtétnél húzóhurkos csontegyesítést szoktak végezni, de választható minilemezes vagy titánból készült, mikrolemezes csontegyesítés is. Ez a szemüreg alsó pereménél akkor használatos, ha a törés darabos, vagy ha a szemüreg alapjának feltárása szükséges a szemizmok becsípődése, beakadása miatt. Ha a járomív sérül, szintén többféle kezelés lehetséges. Amennyiben a beroppanás funkcionális és esztétikai panaszt nem okoz, beavatkozásra nincs szükség, ha viszont az állkapocs mozgása gátolt, vagy az arc benyomottsága zavaró, a járomívet ki kell emelni és szükség esetén szintén lemezzel rögzíteni.

Dr. Boross György

forrás: Patika Magazin