sub

Információk, érdekességek

Fűszerrel a tüdőgyulladás és a candida ellen (Recepttel!)

2018. június 24.

Kesernyés, kissé égető, erősen aromás ízét a sok illóolaj adja: ezt a likőriparban és kozmetikai szerek gyártásához is felhasználják. Kitűnően alkalmazható az eltömődött tüdők kitisztításában. Eltávolítja a nyálkás váladékot a szervezetből, amely olyan betegségeknél jelentkezik, mint a köhögés, asztma, hörghurut és mellhártyagyulladás. Specifikus gyógynövénynek számít a gégegyulladás és a torokgyulladás esetében. Tulajdonsága, hogy segít a láz leküzdésében.  

A szegfűszeg (Syzygium aromaticum) már 18. századig csak őshazájában, a Maluku-szigeteken termett, és halálbüntetés járt annak, aki ki akarta csempészni. Manapság főleg a trópusi Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztik.

Megjelenése, termesztése
Ennek a 15–20 méter magasra is megnövő, meleg és vízigényes mirtuszfélének a levelei lándzsásak, örökzöldek. Halványlilás-rózsaszínű virágai a hajtások csúcsain nyílnak. A fűszert a pirosló virágbimbókból készítik: a zsenge bimbókat pálmalevélbe csomagolva szárítják, amíg a közismert barnára nem sötétednek. A fiatal bimbók a legillatosabbak. Alakjuk szögre emlékeztet, innen a szegfűszeg név. Trópusi, meleg- és vízigényes növény. Magvetéssel szaporítható. A magoncok csak 9—12 éves korukban kezdenek virágozni.

Felhasználása
Kesernyés, kissé égető, erősen aromás ízét a sok illóolaj adja: ezt a likőriparban és kozmetikai szerek gyártásához is felhasználják. A jó minőségű szegfűszeg szétnyomva olajat enged, vízbe téve fejjel lefelé süllyed. Pikáns mártások, paradicsomos és boros ételek, páclevek és főleg sütemények ízesítésére használják. Savanyúságokba is tehető, finom, különleges íz árnyalatot ad a savanyúságnak. Fahéjjal kombinálva többféle, főleg gyümölcsös, illetve alkoholos italt ízesítenek vele. Nemcsak a szárított bimbót használják, de a virágot is – Indonéziában például cigaretta illatosítására is. A bimbójából, szárából, leveléből és magjából sajtolt illatos olajat a gyógyászatban alkalmazzák. A szegfűszegolajban sok (15% körül) az eugenol, ami a vanillin egyik fő aromaanyaga. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Caryophylli flos néven hivatalos drog.

A szegfűszeg tulajdonképpen az örökzöld szegfűszeg fának a kiszárított virágtermése. Nagyon hatékony antiszeptikus és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, amely jótékony hatással van az emésztésre is.

Összetevők:
Illóolaj – mintegy 20% - eugenol, eugenol acetát, B-caryophyllene, fenolok, ketonok, metil szalicilát, vanillin Tanninok

Gyógyhatások:
Szélhajtószer, köptető, analgetikum (fájdalomcsillapító), afrodiziákum, gombaölő és fertőtlenítő szer, hányás elleni szer, görcsoldó szer.

Indikációk:
Emésztés: A szegfűszeg kiválóan alkalmazható, amikor gyenge és nehézkes az emésztés, és amit olyan tünetek kísérnek, mint fájdalmas emésztés, szélszorulás, valamint étvágytalanság. Növeli az agnit anélkül, hogy túlfokozná a pitta dósa működését; habár alkalmazása kellő mértékletességet igényel. Különösképpen émelygés kezelésére használják, aromatikus tulajdonsága megnyugtatja a túlfokozott vátát és kaphát. Terhesség idején a szegfűszeg forró főzetét arra használják, hogy rendbe hozzák a gyomorémelygést. Számos baktérium és gombás fertőzés esetében is használható, mint például a Candida albicans (a széles körben elterjedt „Candida” sarjadzógombák osztályának leggyakoribb faja) betegségnél.

Tüdő: Kitűnően alkalmazható az eltömődött tüdők kitisztításában, hiszen szétterjeszti a prana vayu-t. Eltávolítja a nyálkás váladékot a szervezetből, amely olyan betegségeknél jelentkezik, mint a köhögés, asztma, hörghurut és mellhártyagyulladás. Specifikus gyógynövénynek számít a gégegyulladás és a torokgyulladás esetében, valamint segít megfékezni a köhögési rohamokat. A tulajdonsága, hogy képes lecsökkenteni a szervezetben felgyülemlett ama mértékét, segít a láz leküzdésében.

Szaporodás: Gyenge nemi vágy, impotencia, korai ejakuláció és hüvelyfolyás esetén használható. A szegfűszeg eltávolítja a szervezetben felhalmozódott kaphát az arthava- és a shukravasrota csatornákból.

Fájdalom: A szegfűszeg kiváltképp jól alkalmazható fogfájás esetén; a gyógynövény illóolaját kell a fogínybe dörzsölni, vagy a fogakra cseppenteni. Külsőleg is lehet alkalmazni, mégpedig fejfájás enyhítésére, ízületi gyulladásos fájdalmakra, azoknál a testrészeknél, ahol gyenge a vérkeringés, valamint hátfájásra.
Kontraindikációk:
Nem alkalmazható túlfokozott pitta szint esetén, valamint gyulladásos megbetegedések során.

Biztonsági előírások:
Nem ismert semmilyen negatív kölcsönhatása más gyógyszerekkel.

Adagolás:
1 – 3 g/nap - száraz porőrlemény formájában.

Megjegyzések:

  • A szegfűszeg a Malukú-szigetek őshonos gyógynövénye, manapság azonban az ázsiai kontinens minden trópusi területén termesztik. Maga a növény egy középméretű, örökzöld levelű fa.
  • Az ellentmondásos tulajdonságai a csípős íz és a hideg hatás, igen furcsán hangzik, mindez azonban csak azt tüűkrözi, hogy az ájurvédikus energetika a tapasztalat útján szerzett bizonyítékokra, a személyes tapasztalatra és a terápiai eredményekre épül.
  • A szegfűszeg csípős és keserű tulajdonságai csökkentik a kapha és a váta dósát, a hideg energetikai hatása, pedig mérsékli a pitta dósa működését.
  • A szegfűszegnek ez a hideg energetikai hatása elsősorban úgy mutatkozik meg, hogy gyulladáscsökkentő hatást gyakorol a szervezetre; például akkor is érezhető a gyógynövény ezen hatása, amikor szájon át szedjük a levegőt, miközben szegfűszeget rágcsálunk.


Csípős banán szósz a jó emésztésért (4személyre)

Hozzávalók:

  • 2ek ghee, tisztított vaj
  • 2kk. rómaikömény (egész)
  • 2kk. édeskömény (egész)
  • 1/2kk. őrölt fahéj
  • 1/2kk. őrölt, vagy reszelt friss gyömbér
  • 1/4kk. őrölt szegfűszeg
  • 1/4kk.kurkuma
  • 10dkg. cukor
  • 4db banán, karikázva


Egy kis gheet (tisztított vajat) melegíts wokban. Mikor el kezd forrni, tegyél bele egészben 2kk. rómaiköményt, meg 2kk. édesköményt. Kicsit kavargatva pirítsd benne, aztán mikor egy árnyalatot váltott a színük, akkor dobd rá azt a 4db banánt, amit már az előkészítésnél megpucoltál és karikára vágtál. 1-2-őt fordíts rajta mondjuk egy fakanállal a chonsban, majd egyből boríts rá 10dkg. cukrot. Ez azért kell, mert akkor nem fő szét a banán, hanem szépen egyben marad. 1-2-őt fordíts rajta megint, aztán 1/2kk. őrölt fahéjat, 1/2kk. őrölt, vagy reszelt friss gyömbért (ez utóbbiból kissé ízletesebb lesz.), 1/4kk. őrölt szegfűszeget meg 1/4kk.kurkumát tegyél még hozzá. Néha keverve rajta egyet, várd meg míg rottyan (összefőzzük) aztán kész is.

Általában valami mellé szoktuk tálalni. Pl. rizs, sült zöldségek, vagy péksütemények. Vagy előre az adagok mellé a tányérra készítve, vagy egy edényben kis szedő kanállal, hogy bárki kedvére kimérje a maga adagját.

forrás: Harmonet