sub

Információk, érdekességek

A középfülgyulladás a nátha szövődménye lehet

2024. november 10.

Fotó: 123rf.com

A nátha szövődményeként alakul ki a középfülgyulladás. A középfülgyulladás, illetve középfülhurut a hétköznapi szóhasználatban azonos fogalmat jelent, valójában azonban lényeges különbség van a két betegség között.

A középfülhurut többnyire megelőzi a középfülgyulladást. Nem jár lázzal és heves fülfájdalommal, legfeljebb rövid ideig tartó hasogató fülfájás jellemzi. Mindkét betegség esetén gyengül a hallás. A középfülhurut hónapokig tarthat, míg a középfülgyulladás néhány héten belül szerencsés esetben nyomtalanul gyógyul. Először a láz, illetve a fájdalom, majd a fülfolyás múlik el, és végül akár hetek múlva a halláscsökkenés.

A középfülhurut szelídebb változata sokkal tünetszegényebb, de elhúzódásra hajlamos. Kialakulásáért az orrban, valamint az orr körül lévő melléküregekben, az orrmandulában zajló gyulladás a felelős. Ennek következtében magában a középfülben megváltoznak a nyomásviszonyok. Orr- és melléküreg-gyulladást vírusok, vagy baktériumok okoznak. A tünetek alakulása a kórokozótól és az immunitástól függ. Az orrnyálkahártya a kórokozók hatására megduzzad, először vízszerű, majd sűrű sárgás váladékot termel. Az orrüregben kezdődő hurutos állapot szövődményeket okozhat a melléküregekben (arcüregek, rostasejtek) és a középfülben.

Az elhúzódó nátha tartós orrdugulást eredményez, ami funkciózavart okoz a fülkürt és a középfül területén. A nyelőmozgásokkal nem jut elég levegő a középfülbe, a levegő hiánya pedig komoly panaszokat okoz a fülben. A légszegénység a kiváltója a halláscsökkenésnek is, hiszen a hangok a levegőben vezetődnek jól.


Szavazások

Ön szed C-vitamint?

Aktív: 2024. november 04. - 2024. december 08.

Igen.
Csak időszakosan.
Nem.


szavazatok száma: 41
Szavazni 1 órán belül egy gépről csak egy alkalommal lehet.

Szavazok Lezárt szavazások

5 szuper zöldség és gyümölcs, amely kombinálható pulykával

2024. november 10.

Megérkezett a hűvösebb idő, ilyenkor egyre inkább kívánjuk a tartalmas, főtt ételeket, mégsem szeretnénk tönkre tenni tavaszi-nyári diétánk eredményét. A dietetikusok által ajánlott zsírszegény és fehérjében gazdag pulykahús jól kombinálható a friss zöldségekkel, gyümölcsökkel – Dosso Gabi, a Gallicoop háziasszonya szerint.

A sokoldalú sütőtök

Az őszi hónapok nagy kedvence a sütőtök, hiszen ez az olcsó alapanyag csodálatos narancsszínnel emeli ételeink látványát. Alacsony kalória-, ugyanakkor bőséges vitamintartalmával egyik legegészségesebb szénhidrátforrásunk lehet. Az ismert fogások mellett igazán ínyenc falatok is készülhetnek sütőtökből: például a pulykahússal töltött sütőtök vagy a sütőtökös pulykatekercs, amely az ünnepi asztalon is megállja a helyét.

Gesztenye, nem csak süteménybe

Már a 4. században jóízűen ették őseink a sült gesztenyét, és még napjainkban is szívesen fogyasztjuk forrón sütve. Végre érik a szelídgesztenye, így érdemes kihasználni, hogy nem a fagyasztóból kell előkapnunk egy agyoncukrozott gesztenyemasszát. Nem csak magában vagy sütemények töltelékeként fogyasztható, hanem húsok mellé is kínálhatjuk. A gesztenyével töltött pulyka akár egy őszi ünnepi ebéd főfogása is lehet.


Hogyan hatnak a szervezetünkre a romantikus regények?

2024. november 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az olvasás az egyik legjobb módja annak, hogy egy rövid időre elmeneküljünk a problémáink elől és átkerüljünk egy olyan világba, ahol a gondokkal végre nem nekünk kell megküzdenünk. Különösen igaz ez a romantikus könyvekre, nem véletlen tehát, hogy ezek népszerűsége az utóbbi években folyamatosan nő: itt a minden akadályt legyőző igaz szerelemről olvashatunk, ami a magánéleti nehézségeket is segíthet egy kicsit könnyebben elviselni. De hogyan hatnak ezek a történetek a testünkre és az elménkre? Az alábbiakban ennek a kérdésnek járunk utána.  

1. Emelkedik a boldogsághormonok szintje

A hormonok rendkívül fontos szerepet játszanak a szervezetünk működésében, így alapvetően befolyásolják azt is, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak. Ezért az eufórikus érzésért elsősorban a dopamin, a szerotonin, az oxitocin és az endorfinok felelnek, melyek felszabadításáért mi is sokat tehetünk: segít a helyes étkezés, a rendszeres testmozgás, egy kiegyensúlyozott kapcsolat, a napfény, a pihenés, a nevetés és természetesen az olvasás.

A romantikus könyvek jellemzője, hogy a főhős, bár számos megpróbáltatáson megy keresztül, a nehézségeket végül legyőzi és megtalálja az igaz szerelmet. Amikor erről a pozitív végkifejletről, az ide vezető izgalmas útról olvasunk, szervezetünkben felszabadulnak a jó hangulatért, a boldogságért felelős hormonok, ez pedig segít abban, hogy a hétköznapi életünkben is meglássuk a szép dolgokat, így összességében elégedettek és kiegyensúlyozottak lehessünk.

2. Csökken a stressz-szintünk

Különböző mértékben ugyan, mégis mindannyiunk életében jelen van a stressz, mely kis mennyiségben rendkívül motiváló lehet, ha azonban elhatalmasodik, könnyen maga alá temethet minket, súlyosabb esetben pedig szorongáshoz, depresszióhoz is vezethet. Meg kell felelnünk a munkahelyünkön és a magánéletünkben is, ami sokszor nem egyszerű, így nagyon fontos az, hogy a feszültséget csökkentsük, ennek pedig az a legjobb módja, hogy megtanulunk kikapcsolódni és időnként saját magunkra is fordítunk egy kis időt.

Annak, aki szeret olvasni, természetesen a regények jelentik a megoldást: a romantikus könyvek segítenek ellazulni, hiszen egy amíg ezeket lapozgatjuk, a saját problémáinkról egy kicsit megfeledkezhetünk. Elmenekülünk egy másik világba, amely persze tele van nehézségekkel és olykor fájdalommal is, ezekkel azonban nem nekünk kell megküzdenünk. A mi feladatunk csupán az, hogy elmerüljünk a történetben, együtt izguljunk a főhőssel, végül pedig örüljünk a boldogságának – és persze a saját nyugalmunknak.

bb izgalmas történetben: nem fogjuk megbánni.