sub

Információk, érdekességek

A méz bőrszépítő és egészségmegőrző hatásai

2023. augusztus 09.

Ezt az értékes, a méhek által összegyűjtött nektárból származó, édes anyagot ősidők óta alkalmazzák a gyógyászatban és a szépségápolás területén.

Fotó: pixabay.comKellemesen édes, télen jólesően melengető ízén és illatán túl a méz értékes gyógyhatású tulajdonsággal is rendelkezik. Már az ókori, egyiptomi gyógyszerkönyvben, az egyik legősibb, papiruszra vetett iratunkban is szerepelt. Baktériumölő hatása miatt gyógyszerként használták, sebeket, fekélyeket balzsamoztak vele, melyek így nem fertőződtek el. A halhatatlanság forrásaként ez a természetes anyag a holttestek bebalzsamozására is szolgált. Bőrszépítő hatására pedig az a legenda utal, mely szerint Kleopátra a fürdőjébe is tett belőle, hogy megőrizze szépségét…

Néhány jellemzője

Számos mézfajtát ismerünk, attól a virágtól-fától függően osztályozva, amelyen a méhek gyűjtik a nektárt. Ezek a változatok különféle ízűek, aromájúak és színűek az átlátszótól az aranybarnáig, de állaguk is sokféle a folyékonytól a majd nem szilárd halmazállapotig terjedően.

Eltérők a mézek a víz- és gyümölcscukortartalom (glükóz és fruktóz) tekintetében, ami befolyásolja az állagot. Minél kevesebb vizet tartalmaznak, annál inkább kristályosodnak, és minél magasabb a fruktóz mennyisége bennük, annál folyékonyabbak. A méz több mint 180 összetevőt tartalmaz: döntő arányban (80%-ban) cukrokat, de vitaminok, ásványi anyagok, oligoelemek, enzimek, proteinek, illóolajok és organikus savak is találhatók benne.

Kiváló sebgyógyító, hegesítőhatású

Az ősi tapasztaláson túl a napjainkban készült tanulmányok is kimutatták, hogy a mézzel kezelt sebek mintegy kétszer olyan gyorsan gyógyulnak, mint amikor más szereket alkalmaznak. Ennek oka a méz erős antibakteriális és vírusölő, valamint hámosító hatásában rejlik, ami a hegesedés, a sebgyógyulás elősegítésében és az elfertőződés megelőzésében jelentős szerepet tölt be. Ugyanis magas cukortartalma akadályozza a baktériumok további szaporodását, a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok pedig a sebek állapotromlását hátráltatják. A méz hatása olykor vetekszik az antibiotikumokéval…


Fénylő haj – bioecettel kezelve!

2023. augusztus 06.

Már nagyanyáink is használták az ecetet, hogy ragyogóbbá tegyék vele a hajukat… Természetes úton szépül tőle a hajkorona, ráadásul olcsó módszer, és az egészséges fejbőr megtartásához is hozzájárul. A napjainkban ajánlott bioecetes öblítőkeverékhatására hajunk még csillogóbb, fénnyel teli, lágy és könnyen kezelhető lesz. Íme néhány hasznos tudnivaló a használatáról.

A fotó illusztráció: pixabay.comRészesítsük előnyben a bio-almaecetet. Más fajták kevésbé alkalmasak hajápolásra, mert több alkoholt tartalmaznak, ami szárítja a hajat. A biováltozat különösen ajánlott, mert nincs benne tartósítószer, ami sérülékennyé teheti a hajat.

Mit tartalmaz az almaecet?

A haj egészsége szempontjából is rendkívül fontos ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat. Fellelhető benne többek közt kálium, kalcium, foszfor, nátrium, kén, magnézium, réz, szilícium… A vitaminok közül az A-, B1-,-B2-, B6-,C- és E-vitamin emelhető ki, emellett az antioxidáns béta-karotin- és pektintartalma sem elhanyagolható.

Pontosan mire szolgál?

Az ecet táplálja a hajat, ragyogóbbá, könnyebben kifésülhetővé teszi, helyreállítja a fejbőr pH-értékének egyensúlyát. Eltávolítja a korpát, vagy enyhíti az enyhén korpás állapot miatt beálló viszketést. Savtartalma összehúzza a hajpikkelyeket, így fényt ad, emellett antisztatikus hatással is van az elektromossággal feltöltődött hajszálakra.

Továbbá – szintén savtartalmának köszönhetően – az ecet oldja a vízben lévő mészmaradványokat, melyek lerakódhatnak a hajon, és gyengítik a rostokat, fakítják, a színt, tompítják a haj fényét, és a fejbőrnek sem tesznek jót.

Milyen típusú hajra ajánlott a használata?

Mindegyikre javasolt – a göndörtől az egyenesig. Vannak azonban tónusbeli preferenciák. Különösen a sötét tónusú hajra ajánlott a bioecetes öblítés, mert a barna szín árnyalatait kiemelten ragyogóvá teszi. Legyen bármilyen barna árnyalatú, úm. vörösesbarna, sötétvörös vagy gesztenyeszínű a hajunk – rendkívül fényes lesz tőle. Nem ajánlott viszont természetes vagy festett szőke hajra, ill. ilyen tónusú melírozott hajra. Ekkor ugyanis az ecetes öblítés rózsaszínes árnyalatot hagy a világos hajszínen. A szőke kivételével minden sötétebb festett színre is használható, nem teszi tönkre a festéket.


Fontos, hogy legyen célja az edzéseinknek, vagy elegendő a kellemes időtöltés?

2023. augusztus 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tény, hogy nem mindenki szeretne testépítő vagy élsportoló lenni, ezért az edzésre sokan csak egyfajta hobbiként tekintenek. Azonban fontos, hogy legyenek kitűzött céljaink, vagy elég, ha hetente néhány alkalommal csak kedvünk szerint mozgunk egy kicsit? Alábbi cikkünkben pontosan erre a kérdésre keressük a választ!  

Miért nem baj, ha nem vesszük túl komolyan az edzéseket?

Ha heti 2-3 alkalommal mozgunk 1 órát, azzal már rengeteget tehetünk az egészségünk érdekében. Kellően átmozgathatjuk az izmainkat, kifejezetten fittek maradhatunk, illetve jelentősen javíthatjuk a vérkeringésünket is. Természetesen ehhez az kell, hogy valóban odategyük magunkat az edzéseken, és ne beszélgetéssel vagy minimális intenzitású mozgással töltsük az időnket.

A lényeg, hogy rendszeresen sportoljunk, és ne csak félévente eddzünk néhány hét erejéig. Így a mozgásnak szemmel látható eredménye lesz, ráadásul a közérzetünk is sokat javulhat, hiszen a sportolás bizonyítottan dopamint, azaz “boldogsághormont” szabadít fel a szervezetben.


Fényérzékenység, napallergia

2023. július 25.

Máris tombol a nyár, a jó idő, azonban vannak, akik ezt nem tudják felhőtlenül élvezni: akik érzékenyek a napsütésr, akik nem tudnak hosszan a napon sütkérezni. Ugyanis a sokféle allergia között létezik napallergia is. 

A fényérzékenységről

Az arra érzékenyeknél már a napfény hatására is apró, viszkető hólyagok jelennek meg a bőrön, melyek, ha elvakarják, könnyen kisebesednek.

Védekezni magas faktorszámú krémek használatával lehet. Olyan, patikában beszerezhető fényvédő készítményeket kell használni, melyeknek UV-A szűrő hatása is megfelelő. A készítményt napra menés előtt legalább 30 perccel kell felkenni, mert csak így tudja kifejteni tényleges fényvédő hatását. A bőrgyógyászok gyakran allergia elleni gyógyszert ajánlanak az ilyen esetekre is.

Ha a fényvédőkrém és a Nap együtt váltanak ki allergiás reakciót, akkor sajnos egyetlen megoldás a fény kerülése.

A napallergiáról

Sokan kifejezetten allergiás reakcióval reagálnak a Napra. Leggyakoribb a bőrdudorodás, kiütés, hólyagosodás és vörös foltok.

Néha az ilyen reakciók kozmetikumok, parfümök, növények, trópusi gyógyszerek, vagy napelleni védekezo szerek következtében lépnek fel.

Bizonyos gyógyszerek esetében is előfordul, hogy napozáskor kiütések jelennek meg a borön (pl.: fogamzásgátlók, ízületi gyulladás elleni szerek, antidepresszánsok). Egyes gyógyszerek és növények (paszternák, kapor, zeller) is fokozzák a fényérzékenységet.

Az esztétikai problémákon túl a legkellemetlenebb a viszketés, ami sokszor az elviselhetetlenségig fokozódhat. Olyan fényvédő szereket kell használni (még a megelőzésnél), amelyeknek UV-A szűrő hatása is megfelelő.


4 ok, ami miatt gyorsabban ráncosodunk

2023. július 16.

A kor előre haladtával természetes jelenség a ráncok megjelenése, azonban megfelelő életmóddal és hatékony bőrgyógyászati kezelésekkel sokáig megőrizhetjük fiatalos megjelenésünket. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus szerint a különböző célokhoz különböző eljárásokat érdemes választani.

Fotó: 123rf.com4 ok, ami felgyorsíthatja a ráncosodást

Sokan az ötvenes éveikben rémülnek meg a „hirtelen” megjelenő ráncoktól, holott a ráncok képződésének folyamata jóval korábban beindul. Ehhez a természetes folyamathoz a genetikánk és számos életmódbeli tényező is hozzájárulhat, amelyek kiküszöbölésével magunk is sokat tehetünk bőrünk öregedésének elodázásáért. Íme, a 4 leggyakoribb ok, ami felgyorsítja a ráncok megjelenését.

1. Erős fényterhelés

A külső környezeti hatások közül a legjelentősebb bőröregedést a napfény UV-A tartománya váltja ki, ezért óvatosan kell bánni a napozással és a szoláriummal is. Ez utóbbi nem is feltétlenül ajánlott, a természetes fényterhelés esetén pedig már tavasztól fényvédő termékeket érdemes használni.

2. Dohányzás

A cigarettázás nem csak a száj körüli ráncok megjelenését gyorsítja fel, de mivel rontja a bőr tápanyag- és oxigénellátását, a bőr összképén, életteliségén is sokat ront.

3. Stresszes életmód

A kezeletlen stressz hosszútávon önmagában is kihat a külső megjelenésünkre, és a helyzetet csak rontják az esetleges járulékos károk, vagyis a kevés, rossz minőségű alvás és a pótszerek, vagyis például az alkohol, a cigaretta és más függőségek. Mindenképpen érdemes a stressz kezelésében segítséget keresni, akár csoportos terápia formájában.

4. Kiegyensúlyozatlan, egysíkú táplálkozás

Egészségtelen, vitaminszegény táplálkozás, kevés folyadék fogyasztása mellett bőrünk jobban öregszik. A bőr ragyogását az A-, a C-, és E-vitaminok és az antioxidánsban gazdag ételek, vagy akár táplálék-kiegészítők fogyasztása segíti elő. A megfelelő folyadékbevitel pedig belülről hidratálja a bőrt, hiánya viszont gyorsan meglátszik.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...111213...116