sub

Információk, érdekességek

Ételallergia vagy ételintolerancia? - mi a különbség?

2012. december 07.

Ételallergia vagy ételintolerancia?Bizonyára sokan érezték már kellemetlenül magukat egy-egy kiadósabb étkezést követően, tévesen azt gondolva, hogy biztos az adott ételre voltak allergiásak, ezért azt többet inkább nem fogyasztják. Tényleg ilyen gyakori lenne az ételallergia?

Ételallergiáról valójában akkor beszélünk, amikor az elfogyasztott táplálék egyes alkotóelemeire az immunrendszerünk tévesen túlreagál. Az étekzést követően a szervezet azonnali válasza heves tünetekben jelentkezik. Ebben az esetben az immunrendszer túlműködésének eredményeként felszabaduló hisztamin nevezetű anyag felelős a panaszokért. Az étkezést követően kb. egy órán belül kialakulnak a tünetek, amelyek kezdődhetnek a száj viszketésével, duzzadásával, de súlyos esetben akár nehézlégzéssel és gégeödémával is társulhat. A tünetek kialakulásának a jellege attól függ, hogy a szervezet melyik részén szabadul fel a hisztamin. Klinikailag bizonyítottan a gyermekek 6-8%-át, a felnőtteknek pedig mindössze 3%-át érinti az ételallergia.


A jó időben még "feltámadhatnak" a pollenek

2012. október 23.

Lecsengőben van ugyan az allergén növények pollenszórása, de az arra érzékenyeknél még mindig jelentkezhetnek tünetek. Különösen fontos figyelniük erre azoknak a betegeknek, akik a hosszú hétvégén szabadtéri programot terveznek, túrázni indulnak.
 

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatához eddig beérkezett adatok szerint csak alacsony koncentrációban, vagy már egyáltalán nincs jelen a levegőben sem a parlagfű, sem a többi allergén növény virágpora. A múlt héten még mértek közepes szintet – kedden Kaposváron a parlagfű, csütörtökön Szegeden pedig a csalánfélék pollenjéből – azonban ez már csak a tüneteket okozó mennyiség alsó határát jelentette, és csak egy-egy napon, egy-egy városban jelentkezett.


Immunterápia a gyakorlatban - négy év tapasztalatai

2012. október 05.

Az allergia egyetlen oki terápiája az immunterápia. Gyógyszermentes kezelési mód, mely tartós megoldást ígér a tünetek ellen. Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa, az immunterápiás kezeléssel kapcsolatos tapasztalatairól nyilatkozott.

Az immunterápia a környező országokhoz képest hazánkban kevésbé elterjedt módszer, az allergia kezelésére. Hogyan változott az elmúlt időszakban a terápia ismertsége?
Való igaz, hogy Németországban, vagy Hollandiában jóval elterjedtebb a készítmények alkalmazása, azonban hozzá kell tennünk, hogy ezekben az országokban a támogatás is közel 100 százalékos. Itthon az Egészségbiztosító nem támogatja a kezeléseket, így például parlagfű allergiás beteg esetében a terápia éves költsége eléri az 50 ezer forint körüli összeget. Havi szintre lebontva azonban ez 7 ezer forint körüli kiadást jelent, ami összehasonlítva az egyéb allergiaellenes szerek árával, már sokak számára elfogadható. 


Allergiás rhinitis, azaz a szénanátha

2012. szeptember 27.

Allergiás rhinitisAz egyik leggyakoribb allergiatípus az allergiás rhinitis, hétköznapi nevén a szénanátha. Aktualitását az adja, hogy az egyik formája éppen a nyár végén, illetve az ősz elején okoz megbetegedést.

Mi az az allergiás rhinitis vagy szénanátha?

Az allergiás rhinitis egy olyan felső légúti gyulladás, amelyet a korábban már említett ún. allergének váltanak ki. Az allergiás rhinitisnek két formáját különböztetjük meg: az egyik az ún. szezonális forma, amelyre jellemző, hogy a különböző virágporok (pollenek) okozzák a tüneteket, és csak évszakhoz kötötten betegítenek. Szél útján terjedve virágporokkal mindenki találkozik, de megbetegedést csak az azokra érzékeny embereknél vált ki. Az egyik főszezonja tél végétől kora tavaszig tart, és a panaszokért az ekkor virágzó nyír, mogyoró és fűzfa pollenjei tehetőek felelőssé. Késő tavasztól kora nyárig a pázsifűfélék borulnak virágba, míg az év utolsó allergiás szezonja késő nyártól a hideg őszig tart, ekkor a gyomnövények, köztük a parlagfű és az üröm virágporai jelennek meg, mint kiváltó tényezők


Autogén tréning stressz és allergia ellen

2012. szeptember 26.

Autogén tréning stresszParlagfűszezon idején sokan keresik a megoldást az allergiás tünetek csillapítására. A gyógyszeres kezelés mellett hatékony alternatíva lehet az autogén tréning, mely egyrészt a stressz csökkentésével, másrészt a hatékony légzéstechnika segítségével teheti könnyebbé a pollenszezont.

Allergia: a lélek betegsége?

„Az allergiás – atópiás – hajlam genetikailag meghatározott. Ahhoz, hogy az öröklött hajlamból betegség legyen, sok környezeti tényező kell. Mai tudásunk szerint a környezeti faktorok azok, amik valójában előhívják, felszínre juttatják a tüneteket. Többek közt ezért is javasoljuk, hogy az édesanyák kerüljék a terhesség alatti dohányzást, az atópiás gyermek lehetőleg ne a nyári, pollendús hónapokban szülessen.″ – sorolta az allergia megelőzésének lehetséges módjait dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...495051...72